Postanowienie KIO 2393/25 z 3 lipca 2025
Przedmiot postępowania: Obsługa prawna dla 32 jednostek KMP/KPP garnizonu śląskiego Policji
Cofnięcie odwołania przez pełnomocnika wykonawcy przed zamknięciem rozprawy wywołało obowiązek umorzenia postępowania z urzędu oraz zwrotu 90% wpisu.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach
- Powiązany przetarg
- 2025/BZP 00187529
- Główna podstawa PZP
- art. 568 pkt 1 Pzp
Cofnięcie odwołania przez pełnomocnika wykonawcy przed zamknięciem rozprawy wywołało obowiązek umorzenia postępowania z urzędu oraz zwrotu 90% wpisu.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- D.K. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą KANCELARIA ADWOKACKA A.D.
- Zamawiający
- Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2393/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 3 lipca 2025 roku
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Małgorzata Jodłowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 3 lipca 2025 roku odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 11 czerwca 2025 roku przez wykonawcę D.K. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą KANCELARIA ADWOKACKA A.D. w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach
- umorzyć postępowanie odwoławcze
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy D.K. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą KANCELARIA ADW OKACKA A.D. kwoty 6 750 zł 00 gr (sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………………………..
- Sygn. akt
- KIO 2393/25
UZASADNIENIE:
Zamawiający – Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Obsługa prawna dla 32 jednostek KMP/KPP garnizonu śląskiego Policji”,nr referencyjny: ZP-2380103/2025.
Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych zwanej dalej „ustawa Pzp”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 11 kwietnia 2025 r. pod numerem: 2025/BZP 00187529.
W postępowaniu tym wykonawca D.K. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą KANCELARIA ADW OKACKA A.D. (dalej jako „Odwołujący”) w dniu 11 czerwca 2025 r. wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej od niezgodnej z przepisami ustawy czynności Zamawiającego.
W dniu 30 czerwca 2025 r. Odwołujący wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej pismo, w którym oświadczył, że cofa odwołanie wniesione w niniejszej sprawie.
Izba stwierdziła, że oświadczenie o wycofaniu odwołania zostało złożone przez osobę uprawnioną do reprezentowania Odwołującego.
Mając na uwadze powyższe, Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje:
Na skutek cofnięcie odwołania wystąpiła przesłanka do umorzenia postępowania odwoławczego, o której mowa w art. 520 ust. 1 i 2 oraz art. 568 pkt 1 ustawy Pzp. Stosownie do treści art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy.
Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (art. 520 ust. 2 ustawy Pzp).
Z kolei w myśl art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 557, 574 i 575 ustawy Pzp oraz w oparciu o przepisy § 9 ust. 1 pkt 3 lit a Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania, nakazując zwrot na rzecz Odwołującego 90% kwoty wpisu uiszczonego w wysokości 7 500 PLN.
Mając powyższe na uwadze, Izba orzekła, jak w sentencji.
- Przewodnicząca
- ………………………..….
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3188/26umorzono20 lipca 2026Odnowa oznakowania poziomego na drogach krajowych administrowanych przez GDDKiA Oddział w Bydgoszczy z podziałem na części: Część nr 1 – droga nr 5, 5b, 15, 15c, 25, 56, 91, 96, Część nr 2 – droga nr S10, 10, 16, 55,62, 67, 80, 95;Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3224/26umorzono17 lipca 2026Poprawa bezpieczeństwa powodziowego poprzez modernizację obwałowań rzeki Wisły, Gostynki i Mlecznej na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz miasta TychyWspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3166/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3291/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 2 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3274/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3014/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3038/26umorzono17 lipca 2026Rewitalizacja Parku Miejskiego przy ul. Sobieskiego w GnieźnieWspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3076/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.
- KIO 2668/26umorzono2 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2255/26umorzono25 maja 2026ten sam zamawiającyOpracowanie ekspertyzy budowlanej oraz dokumentacji projektowej dla zadania pn. Budowa serwerowni w budynku E KW P w Katowicach
- KIO 394/26umorzono12 marca 2026ten sam zamawiającyZakup wraz z dostawami sukcesywnymi oraz wniesieniem środków czystości dla całego garnizonu śląskiego Policji
- KIO 116/26oddalono4 marca 2026ten sam zamawiający
- KIO 3559/25umorzono19 września 2025ten sam zamawiającyZakup pojazdów samochodowych oznakowanych segmentu C combi i SUV na potrzeby jednostek terenowych całego kraju
- KIO 2389/25oddalono10 lipca 2025ten sam zamawiającyObsługa prawna dla 32 jednostek KMP/KPP garnizonu śląskiego Policji