Postanowienie KIO 2063/24 z 25 czerwca 2024
Przedmiot postępowania: Dostawa artykułów biurowych na potrzeby Zamawiającego
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Szpitale Tczewskie S.A.
- Powiązany przetarg
- 2024/BZP 00330696
- Główna podstawa PZP
- art. 522 ust. 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Lyreco Polska S.A.
- Zamawiający
- Szpitale Tczewskie S.A.
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2063/24
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 25 czerwca 2024 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodnicząca:
Emilia Garbala na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 25 czerwca 2024 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 12 czerwca 2024 r. przez wykonawcę Lyreco Polska S.A., ul. Sokołowska 33, Sokołów, 05-806 Komorów, w postępowaniu prowadzonym przez: Szpitale Tczewskie S.A., ul. 30-go Stycznia 57/58, 83-110 Tczew,
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Lyreco Polska S.A., ul.
Sokołowska 33, Sokołów, 05-806 Komorów, kwoty 7 500,00 zł (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy), tytułem uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……….……..…....…
- Sygn. akt
- KIO 2063/24
Zamawiający – Szpitale Tczewskie S.A., ul. 30-go Stycznia 57/58, 83-110 Tczew, prowadzi w trybie podstawowym, postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Dostawa artykułów biurowych na potrzeby Zamawiającego”, numer referencyjny: 07/TP/2024. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 20.05.2024 r., nr 2024/BZP 00330696/01.
W dniu 12.06.2024 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wykonawcy Lyreco Polska S.A., ul. Sokołowska 33, Sokołów, 05-806 Komorów (dalej: „Odwołujący”), w którym Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.), zwanej dalej: „ustawą Pzp”, poprzez odrzucenie oferty Lyreco Polska S.A. w zakresie pakietu nr 3 jako niezgodnej z warunkami zamówienia, w sytuacji gdy oferta ta spełnia wszystkie postawione przez Zamawiającego wymagania i jako taka winna pozostać w postępowaniu, a następnie zostać uznana za ofertę najkorzystniejszą. W związku z tym Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego i prowadzenia dalszych czynności badania i oceny ofert z uwzględnieniem oferty Lyreco Polska S.A.
W dniu 18.06.2024 r. Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której poinformował o uwzględnieniu odwołania w całości.
Zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy Pzp w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437):
W przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości, koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił: a) w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, - w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
W przedmiotowej sprawie Zamawiający przed otwarciem rozprawy uwzględnił odwołanie w całości i żaden wykonawca, w tym po jego stronie, nie przystąpił do postępowania odwoławczego. Dlatego Izba umorzyła postępowanie odwoławcze i nakazała zwrócić Odwołującemu kwotę uiszczoną tytułem wpisu od odwołania.
- Przewodnicząca
- ……..…....……………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3312/26umorzono17 lipca 2026Świadczenie usługi w zakresie ochrony osób i mienia DCOPiH we Wrocławiu oraz w placówce zamiejscowej DCOPiH w Obornikach Śląskich ul. Dunikowskiego 2-8 na okres 2 latWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3204/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3242/26umorzono17 lipca 2026Świadczenie usług telefonii komórkowej w kraju i za granicą wraz z funkcją nagrywania dla Banku Gospodarstwa KrajowegoWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3072/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 2577/26umorzono14 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3226/26umorzono14 lipca 2026Montaż paneli fotowoltaicznych na obiektach oświatowych i użyteczności publicznej Gminy KrzyżanowiceWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3181/26umorzono14 lipca 2026Dostawa agregatu wody lodowej wraz z montażem na potrzeby funkcjonowania lodowiska o wymiarach 60m x 30mWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 2338/26umorzono14 lipca 2026Dostawa sprzętu medycznego jednorazowego użytku na potrzeby SPZZOD w AugustowieWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Szpitale Tczewskie S.A. oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 1924/24oddalono27 czerwca 2024ten sam zamawiającyDostawę Ambulansu typu C lub B wraz z noszami o napędzie elektrohydraulicznym na potrzeby Zamawiającego
- KIO 3002/26umorzono2 lipca 2026ten sam składWykonanie robót budowlanych na odcinku Wejherowo – Choczewo w ramach projektu pn.: Zapewnienie dostępu kolejowego do elektrowni jądrowej Lubiatowo – Kopalino
- KIO 2974/26umorzono2 lipca 2026ten sam składDostawa materiałów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących
- KIO 2452/26uwzględniono1 lipca 2026ten sam składw Brzeszczach dla Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. Oddział Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji
- KIO 2484/26oddalono1 lipca 2026ten sam składDostawa tramwajów niskopodłogowych
- KIO 2914/26umorzono1 lipca 2026ten sam składOpracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej dla zadania inwestycyjnego pn. Poprawa jakości i dostępności do świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień poprzez modernizację w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łukowie