Postanowienie KIO 2010/26 z 14 maja 2026
Przedmiot postępowania: Dostawa farb i artykułów malarskich
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Skarb Państwa – 3 Regionalną Bazę Logistyczną w Krakowie
- Powiązany przetarg
- 2026/BZP 00017369
- Główna podstawa PZP
- art. 522 ust. 2 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Metalzbyt – Hurt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Zamawiający
- Skarb Państwa – 3 Regionalną Bazę Logistyczną w Krakowie
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2010/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 14 maja 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodnicząca:Natalia Kurek po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 14 maja 2026 r. w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 28 kwietnia 2026 r. przez Odwołującego – Metalzbyt – Hurt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Międzyrzeczu Dolnym w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego – Skarb Państwa – 3 Regionalną Bazę Logistyczną w Krakowie przy udziale Uczestnika po stronie Zamawiającego – R.T. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Firma Handlowa Robert Trajdos z siedzibą w Radomsku
- umorzyć postępowanie odwoławcze;
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego – Metalzbyt – Hurt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Międzyrzeczu Dolnym kwotę 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy), uiszczoną tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga z a pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….…….…………………………….…….……
- Sygn. akt
- KIO 2010/26
UZASADNIENIE
Skarb Państwa – 3 Regionalna Baza Logistyczna w Krakowie (dalej jako Zamawiający) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym o którym stanowi art. 275 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. 2024, poz. 1320 – dalej jako PZP, Ustawa), pod nazwą: „Dostawa farb i artykułów malarskich”, znak sprawy: 65/2026/D (dalej jako postępowanie, Postępowanie).
Postępowanie prowadzone jest na podstawie przepisów PZP. Szacunkowa wartość zamówienia jest niższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 PZP. Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane zostało w Biuletynie Zamówień Publicznych z dnia 26 marca 2026 r., pod numerem 2026/BZP 0017369.
W dniu 28 kwietnia 2026 r. wykonawca Metalzbyt – Hurt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Międzyrzeczu Dolnym (dalej jako Odwołujący, Spółka), wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej od następujących czynności i zaniechań Zamawiającego:
- odrzucenia oferty Odwołującego w zakresie jedenastej części zamówienia (Zadania nr 11) objętego przedmiotem Postępowania;
- wyboru oferty Pana R.T., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą: Firma Handlowa Robert Trajdos z siedzibą w Radomsku (dalej jako Trebor, TREBOR) jako najkorzystniejszej w Postępowaniu w zakresie jedenastej części zamówienia (Zadania nr 11) objętego przedmiotem Postępowania;
- zaniechania wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej w Postępowaniu w zakresie jedenastej części zamówienia (Zadania nr 11) objętego przedmiotem Postępowania.
Spółka zarzuciła Zamawiającemu naruszenie:
- art. 16 pkt 1) Ustawy poprzez przeprowadzenie Postępowania w sposób naruszający uczciwą konkurencję oraz nierówne traktowanie wykonawców, a to poprzez nieuzasadniony wybór oferty Trebor jako najkorzystniejszej, nieuzasadnione odrzucenie oferty Odwołującego, a w ślad za tym zaniechanie wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej, jak również poprzez zaniechanie przedstawienia Odwołującemu pełnego uzasadnienia faktycznego i prawnego odrzucenia oferty Odwołującego, w zakresie jedenastej części zamówienia (Zadania nr 11) objętego przedmiotem Postępowania;
- art. 18 ust. 1 Ustawy poprzez zaniechanie przedstawienia Odwołującemu pełnego uzasadnienia faktycznego i prawnego odrzucenia oferty Odwołującego z powodu postawionego przez Zamawiającego zarzutu niezgodności treści oferty Odwołującego z warunkami zamówienia w Postępowaniu, w zakresie jedenastej części zamówienia (Zadania nr 11) objętego przedmiotem Postępowania;
- art. 223 ust. 1 Ustawy poprzez zaniechanie wezwania Odwołującego do złożenia wyjaśnień dotyczących treści oferty złożonej przez Odwołującego w Postępowaniu, w zakresie jedenastej części zamówienia (Zadania nr 11) objętego
przedmiotem Postępowania;
- art. 226 ust. 1 pkt 5) Ustawy poprzez odrzucenie oferty Odwołującego w Postępowaniu, wobec nieuzasadnionego stwierdzenia, że treść oferty Odwołującego jest niezgodna z warunkami zamówienia w Postępowaniu, w zakresie jedenastej części zamówienia (Zadania nr 11) objętego przedmiotem Postępowania;
- art. 239 Ustawy poprzez zaniechanie wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej w Postępowaniu, w zakresie jedenastej części zamówienia (Zadania nr 11) objętego przedmiotem Postępowania;
- Art. 253 ust. 1 pkt 2) Ustawy poprzez zaniechanie przedstawienia Odwołującemu pełnego uzasadnienia faktycznego i prawnego odrzucenia oferty Odwołującego z powodu postawionego przez Zamawiającego zarzutu niezgodności treści oferty Odwołującego z warunkami zamówienia w Postępowaniu, w zakresie jedenastej części zamówienia (Zadania nr 11) objętego przedmiotem Postępowania.
Odwołujący wniósł o:
- unieważnienie czynności odrzucenia oferty Odwołującego, w zakresie jedenastej części zamówienia (Zadania nr 11) objętego przedmiotem Postępowania;
- unieważnienie czynności wyboru oferty Trebor jako najkorzystniejszej w zakresie jedenastej części zamówienia (Zadania nr 11) objętego przedmiotem Postępowania;
- ponowne przeprowadzenie badania i oceny oferty Odwołującego w zakresie jedenastej części zamówienia (Zadania nr
- objętego przedmiotem Postępowania;
- obciążenie Zamawiającego kosztami postępowania odwoławczego wg norm przepisanych;
- dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z następujących dokumentów:
- Oświadczenia spółki Przedsiębiorstwo Farb Przemysłowych „Prochem” sp. z o.o. z dnia 27 kwietnia 2026 r., dla wykazania faktu: Zgodności treści oferty Odwołującego z warunkami zamówienia w Postępowaniu, w zakresie jedenastej części zamówienia (Zadania nr 11) objętego przedmiotem Postępowania;
- Oświadczenia spółki Aned sp. z o.o. z dnia 27 kwietnia 2026 r., dla wykazania faktu: Zgodności treści oferty Odwołującego z warunkami zamówienia w Postępowaniu, w zakresie jedenastej części zamówienia (Zadania nr
- objętego przedmiotem Postępowania.
Zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego zgłosił wykonawca Trebor.
Pismem z dnia 11 maja 2026 r. Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której oświadczył, że uwzględnił odwołanie w całości.
Kolejno, w dniu 11 maja 2026 r. wykonawca Trebor został wezwany do złożenia w terminie 3 dni od dnia doręczenia wezwania, oświadczenia w przedmiocie sprzeciwu wobec uwzględnienia odwołania przez Zamawiającego. W dniu 12 maja 2026 r. TREBOR oświadczył, że nie zgłasza sprzeciwu wobec uwzględnienia odwołania w całości przez Zamawiającego.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:
Mając powyższe na uwadze, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 2 PZP. W świetle przytoczonego przepisu: „Jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu”.
Taka sytuacja miała miejsce w przedmiotowej sprawie, bowiem Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty odwołania, a Uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego oświadczył, że nie wnosi sprzeciwu wobec uwzględnienia odwołania w całości przez Zamawiającego. Powyższe powoduje zakończenie postępowania odwoławczego bez merytorycznego rozpoznania zarzutów odwołania.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 2 PZP umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 PZP.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i 575 PZP oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020, poz. 2437), z którego wynika, że jeżeli zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu przed otwarciem rozprawy, a do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca po stronie zamawiającego albo uczestnika postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu, Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania, a koszty stron postępowania odwoławczego znosi się wzajemnie.
- Przewodnicząca
- ………………….………….…….………….…….……
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2977/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 3 ust. 3 Pzp
- KIO 3110/26umorzono14 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 3067/26umorzono9 lipca 2026Remont instalacji i urządzeń oświetlenia iluminacyjnego mostu Śląsko-Dąbrowskiego w WarszawieWspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 2982/26umorzono9 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 3105/26umorzono8 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 2851/26umorzono7 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 2906/26umorzono6 lipca 2026z podziałem na części, wewnętrzny identyfikator: PIMMSWiA-2375/20/02/04/2026 (zwane dalej:Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 2925/26umorzono6 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 3291/26umorzono20 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3202/26oddalono20 lipca 2026ten sam składPrzebudowa i rozbudowa drogi powiatowej nr 1098F w m. Nabłoto od km 7+500 do km 8+514
- KIO 3007/26oddalono20 lipca 2026ten sam składDostawa naczyń i sztućców biodegradowalnych jednorazowych z podziałem na 4 zadania
- KIO 2951/26oddalono20 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3227/26umorzono16 lipca 2026ten sam składDostawa i wdrożenie oraz utrzymanie zintegrowanego systemu informatycznego klasy ERP wraz z niezbędną infrastrukturą informatyczną dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A.
- KIO 3118/26oddalono16 lipca 2026ten sam składPodlewanie młodych drzew na terenie miasta Łodzi