Postanowienie KIO 1768/25 z 4 czerwca 2025
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Uniwersytet Gdański
- Powiązany przetarg
- 2025/BZP 00137375
- Główna podstawa PZP
- art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- SARSTEDT Sp. z o.o.
- Zamawiający
- Uniwersytet Gdański
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 1768/25
POSTANOWIENIE Warszawa, 4 czerwca 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodnicząca:Anna Chudzik po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 4 czerwca 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 5 maja 2025 r. przez wykonawcę SARSTEDT Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, w postępowaniu prowadzonym przez Uniwersytet Gdański z siedzibą w Gdańsku,
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 7 500 zł 00gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……………………….
- Sygn. akt
- KIO 1768/25
UZASADNIENIE
Zamawiający – Uniwersytet Gdański – prowadzi w trybie podstawowym postępowanie o udzielenie zamówienia p n . Sukcesywna dostawa materiałów zużywalnych dla Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi UG według części: część I: Materiały zużywalne – końcówki do pipet, sterylne pipety serologiczne, pipety Pasteura, część II: Materiały zużywalne – do hodowli komórkowej, część III: Materiały zużywalne – do biologii molekularnej. Wartość zamówienia jest mniejsza niż progi unijne. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych 7 marca 2025 r. pod numerem 2025/BZP 00137375.
Wykonawca SARSTEDT Sp. z o.o. wniósł 5 maja 2025 r. odwołanie wobec czynności wyboru oferty wykonawcy GenoPlast Biotech S.A. (dalej: GenoPlast) jako najkorzystniejszej i zaniechania odrzucenia tej oferty z uwagi na jej niezgodność z SWZ w następującym zakresie.:
-pakiet 1: poz. 4 – niespełnienie wymagania dotyczącego końcówek z filtrem, posiadających „znaczniki objętości 100 µl (mikrolitrów), 500 µl, 1000 µl, poz. 11 – niespełnienie wymagania dotyczącego zaoferowania pipety o pojemności 3,5 ml, o wielkości kropli w zakresie 35-55 µl,
-pakiet 2: poz. 1, 2 i 3 – niespełnienie wymagań dotyczących zaoferowania butelek do hodowli komórkowej wykonanych z polistyrenu (skrót: PS) i z nakrętką wykonaną z polietylenu (skrót: PE), poz. 20 – niespełnienie wymagania dotyczącego powierzchni wzrostu w zakresie 58-60 cm2, poz. 22 – niespełnienie wymagania dotyczącego płytek pakowanych pojedynczo,
-pakiet 3: poz. 1, 2 – niespełnienie wymagania w zakresie produktu pakowanego po 120 szt., poz. 3 i 7 – niespełnienie wymagania dotyczącego zaoferowania probówki 0,5 ml, do PCR (poz. 3) oraz zwykłej probówki o poj. 0,5 ml (poz. 7) Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie przepisów: art. 16 pkt 1, art. 239 ust. 1 i 2 oraz art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp i wniósł o nakazanie Zamawiającemu: dokonania ponownej oceny oferty GenoPlast, a w wyniku tej oceny nakazanie odrzucenia oferty GenoPlast i nakazanie wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej.
Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie z 30 maja 2025 r. oświadczył, że uwzględnia zarzuty odwołania dotyczące pakietu 2 poz. 22 oraz pakietu 3 poz. 1, 2, 3, 7.
Odwołujący złożył do akt sprawy oświadczenie o cofnięciu odwołania w zakresie zarzutów nieuwzględnionych
przez Zamawiającego.
Izba ustaliła, że do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca. W związku z tym postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu na podstawie art. 522 ust. 3 ustawy Pzp, który stanowi, że w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych zarzutów przez odwołującego, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca albo wykonawca, który przystąpił po stronie zamawiającego nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia części zarzutów.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do art. 557 ustawy Pzp i § 9 ust. 1 pkt 2 lit. b , orzekając o dokonaniu zwrotu z rachunku Urzędu na rzecz Odwołujących kwot uiszczonych tytułem wpisu.
- Przewodnicząca
- ……………………….
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2829/26oddalono17 lipca 2026Prace na odcinku Kościerzyna – GdyniaWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 557 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2724/26uwzględniono15 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 557 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3224/26umorzono17 lipca 2026Poprawa bezpieczeństwa powodziowego poprzez modernizację obwałowań rzeki Wisły, Gostynki i Mlecznej na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz miasta TychyWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp
- KIO 3014/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 2592/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3038/26umorzono17 lipca 2026Rewitalizacja Parku Miejskiego przy ul. Sobieskiego w GnieźnieWspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3072/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp
- KIO 3278/26umorzono16 lipca 2026Rozbudowa drogi krajowej nr 22 na odcinku Malbork - KrólewoWspólna podstawa: art. 557 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Uniwersytet Gdański.
- KIO 3077/26odrzucono14 lipca 2026ten sam zamawiającyDostawa i montaż udźwiękowionych, dotykowych planów informacyjnych dla Uniwersytetu Gdańskiego
- KIO 1944/26uwzględniono29 maja 2026ten sam zamawiający
- KIO 2181/25umorzono1 lipca 2025ten sam zamawiającyRemont i przebudowa części budynku Wydziału Matematyki, Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza 57 – etap II
- KIO 2529/24umorzono7 sierpnia 2024ten sam zamawiający
- KIO 1714/24umorzono6 czerwca 2024ten sam zamawiający
- KIO 3591/23umorzono13 grudnia 2023ten sam zamawiającySukcesywna dostawa środków czystości na potrzeby jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Gdańskiego g. części: Cześć I – Sukcesywna dostawa podstawowych środków czystości, Część II - Sukcesywna dostawa w specjalistycznych środków czystości