Postanowienie KIO 1561/20 z 5 sierpnia 2020
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu spółka z o.o.
- Powiązany przetarg
- orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
- Główna podstawa PZP
- art. 7 ust. 1 Pzp
Strony postępowania
- Zamawiający
- Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu spółka z o.o.
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 1561/20
POSTANOWIENIE z dnia 5 sierpnia 2020 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodniczący
- Andrzej Niwicki
po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron dnia 5 sierpnia 2020 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby w dniu 9 lipca 2020 r. przez Arriva Bus Transport Polska Sp. z o.o. w Toruniu w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego - Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu spółka z o.o. z siedzibą w Elblągu przy udziale wykonawcy Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Elblągu Sp. z o.o. al. Grunwaldzka 61 82-300 Elbląg zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego
- umarza postępowanie odwoławcze;
- nakazuje zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Arriva Bus Transport Polska Sp. z o.o. w Toruniu kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1843) na niniejsze postanowienie - w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Elblągu.
- Przewodniczący
- ....................................
- Sygn. akt
- KIO 1561/20
UZASADNIENIE
Zamawiający: Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu spółka z o.o. z siedzibą w Elblągu prowadzi postępowania o udzielenie zamówienia na świadczenie usług publicznego transportu zbiorowego w zakresie komunikacji miejskiej na terenie gminy miasto Elbląg i gmin sąsiadujących (Nr referencyjny: ZP-01 /2020), Pakiet nr 1 . Ogłoszenie o zamówieniu: 2020/S 058-139098
Odwołujący: Arriva Bus Transport Polska Sp. z o.o. w Toruniu wniósł odwołanie od czynności i zaniechań Zamawiającego w postaci bezprawnego:
- badania, oceny oraz wyboru w Postępowaniu (w Pakiecie nr 1) jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez wykonawcę Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Elblągu Sp. z o.o. (dalej „Wykonawca” lub „PKS”);
- zaniechania odrzucenia oferty złożonej przez Wykonawcę w Pakiecie nr 1;
- zaniechania udostępnienia Odwołującemu części wyjaśnień Wykonawcy w zakresie rażąco niskiej ceny bezskutecznie zastrzeżonych jako tajemnica przedsiębiorstwa; Czynnościom i zaniechaniom Zamawiającego zarzucił naruszenie:
- art. 8 ust. 1 Pzp w zw. z 8 ust. 3 w zw. z art. 7 ust. 1 Pzp i art. 11 ust. 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, a także art. 96 ust. 2-3 Pzp oraz § 4 ust. 5 rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, poprzez zaniechanie niezwłocznego udostępnienia Odwołującemu części wyjaśnień Wykonawcy w zakresie rażąco niskiej ceny bezskutecznie zastrzeżonych jako tajemnica przedsiębiorstwa, co do których Wykonawca nie wykazał przesłanek tajemnicy przedsiębiorstwa;
- art. 89 ust. 1 pkt 4 i art. 90 ust. 1-3 Pzp w zw. z art. 7 ust. 1 Pzp przez zaniechanie Odrzucenia oferty Wykonawcy, pomimo iż zaoferował w Pakiecie nr 1 cenę rażąco niską w stosunku do przedmiotu zamówienia, oraz nie wykazał i nie udowodnił w ramach postępowania wyjaśniającego, że zaoferowana cena nie nosi znamion rażąco niskiej.
Wniósł o nakazanie Zamawiającemu
- unieważnienia wyboru oferty Wykonawcy oraz powtórzenia czynności badania i oceny ofert;
- udostępnienie Odwołującemu treści wyjaśnień Wykonawcy w zakresie rażąco niskiej ceny;
- odrzucenia oferty Wykonawcy.
Odwołujący dnia 4 sierpnia 2020 r. złożył oświadczenie, że cofa odwołanie w sprawie i wniósł o zwrot 90% z kwoty uiszczonego wpisu od odwołania oraz umorzenie postępowania.
Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że wobec cofnięcia odwołania, postępowanie odwoławcze należy umorzyć w drodze postanowienia wydanego na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron, na podstawie art. 187 ust. 8 oraz art. 192 ust. 1 zdanie drugie ustawy pzp.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do treści art. 187 ust. 8 zdanie drugie ustawy pzp oraz § 5 ust. 1 pkt 3a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2010 r. w sprawie wysokości wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania (Dz. U. z 2018 r. poz. 972), z których wynika, że jeżeli cofnięcie odwołania nastąpiło przed otwarciem rozprawy, odwołującemu zwraca się 90% wpisu.
- Przewodniczący
- ...........................
3
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Graf orzeczniczy
Powiązania z innymi wyrokami KIO — cytowane precedensy oraz orzeczenia, które się do tego wyroku odwołują.
Cytowane w (1)
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3265/26umorzono27 lipca 2026Budowa nowego zaplecza technicznego w GliwicachWspólna podstawa: art. 8 ust. 1 Pzp
- KIO 2853/26umorzono23 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 8 ust. 1 Pzp
- KIO 3245/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 8 ust. 1 Pzp
- KIO 2948/26umorzono21 lipca 2026Odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy SkrzyszówWspólna podstawa: art. 8 ust. 1 Pzp
- KIO 3291/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 8 ust. 1 Pzp
- KIO 5962/25umorzono12 lutego 2026Wspólna podstawa: art. 7 ust. 1 Pzp
- KIO 2985/26oddalono27 lipca 2026Świadczenie usług medycyny pracy dla pracowników administracyjnych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.Wspólna podstawa: art. 8 ust. 1 Pzp
- KIO 3223/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 8 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 2731/26oddalono6 lipca 2026ten sam składświadczenie usług wsparcia i rozwoju do systemów informatycznych wspierających wdrażanie MF EOG/NMF na lata 2021-2028 i instrumentów finansowych FENiKS i innych środków zagranicznych
- KIO 2697/26oddalono3 lipca 2026ten sam składRozbudowa ulicy Elizy Orzeszkowej wraz z odcinkiem ulicy Legionów w Tomaszowie Mazowieckim
- KIO 2671/26oddalono3 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2807/26umorzono1 lipca 2026ten sam składRoboty budowlane, prace konserwatorskie, prace restauratorskie dot. budynku Pałacu Kaczkowskich w Krośnie wraz z otoczeniem
- KIO 2762/26oddalono1 lipca 2026ten sam składOdbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych pochodzących od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Kluczbork
- KIO 2640/26oddalono1 lipca 2026ten sam składModernizacja przestrzeni publicznej Rynku w Zdunach wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną