Postanowienie KIO 1403/22 z 7 czerwca 2022
Przedmiot postępowania: Dokumentacja projektowa przebudowy Mostu Tczewskiego
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Powiat Tczewski
- Powiązany przetarg
- 2022/BZP 00124610
- Główna podstawa PZP
- art. 522 ust. 2 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- PBW INŻYNIERIA Sp. z o.o.
- Zamawiający
- Powiat Tczewski
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 1403/22
POSTANOWIENIE z 7 czerwca 2022 roku
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodniczący
- Ernest Klauziński
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w Warszawie 7 czerwca 2022 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 23 maja 2022 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: PBW INŻYNIERIA Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego:
Powiat Tczewski z siedzibą w Tczewie przy udziale wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia BAK Sp. z o. o. z siedzibą w Bydgoszczy i Axial Sp. z o.o. z siedzibą w Dąbrówce zgłaszających przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego
- umarza postępowanie odwoławcze;
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego PBW INŻYNIERIA Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania
Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 2019 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
- Przewodniczący
- ..........................................................
- Sygn. akt
- KIO 1403/22
Uz as adnienie Powiat Tczewski z siedzibą w Tczewie (dalej: Zamawiający) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie przetargu w trybie podstawowym pn.: „Dokumentacja projektowa przebudowy Mostu Tczewskiego”, nr referencyjny ZP.272.8.2022 (dalej:
Postępowanie). Postępowanie jest prowadzone zgodnie z przepisami z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 2019 ze zm.) zwanej dalej w skrócie Pzp. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 15 kwietnia 2022 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych pod nr 2022/BZP 00124610/01.
23 maja 2022 r. wykonawca PBW INŻYNIERIA Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (dalej Odwołujący) złożył odwołanie wobec niezgodnych z przepisami ustawy czynności Zamawiającego podjętych w postępowaniu.
Zamawiający wniósł odpowiedź na odwołanie pismem z 1 czerwca 2022 r., które wpłynęło do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej przed otwarciem posiedzenia Izby i złożył oświadczenie o uwzględnieniu w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu.
Do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego w wymaganym terminie przystąpili wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: BAK Sp. z o. o. z siedzibą w Bydgoszczy i Axial Sp. z o.o. z siedzibą w Dąbrówce (dalej Przystępujący). 2 czerwca 2022 r. do Przystępującego zostało skierowane wezwanie w przedmiocie złożenia sprzeciwu wobec uwzględnienia odwołania przez Zamawiającego. Termin na zgłoszenie sprzeciwu upłynął 6 czerwca 2022 r. - Przystępujący nie złożył oświadczenia o wniesieniu sprzeciwu wobec uwzględnienia odwołania przez Zamawiającego.
Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 2 Pzp. Zgodnie z treścią tego przepisu jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Taka sytuacja zaistniała w przedmiotowym postępowaniu odwoławczym. Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty odwołania, natomiast wykonawca, który przystąpił do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego nie zgłosił sprzeciwu wobec uwzględnienia zarzutów odwołania, co wyczerpuje dyspozycję ww. przepisu i obliguje Izbę do umorzenia postępowania odwoławczego. Powyższe powoduje zakończenie postępowania odwoławczego bez merytorycznego rozpoznania zarzutów odwołania.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 3 Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia zgodnie z art. 568 pkt 3 Pzp.
- Przewodniczący
- ........................................................
3
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3178/26umorzono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3246/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 3 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3322/26umorzono23 lipca 2026usługi doradztwa w zakresie zamówień realizowanych zgodnie z ustawą PZP i z zasadą konkurencyjności oraz usługi kontroli zamówień w podziale na dwie części.Wspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3446/26umorzono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 3 Pzp
- KIO 3313/26umorzono28 lipca 2026Dostawa artykułów biurowych i kalendarzy oraz dostawa papieru i materiałów papierniczychWspólna podstawa: art. 568 pkt 3 Pzp
- KIO 3026/26umorzono27 lipca 2026Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii na potrzeby budynków użyteczności publicznej w Gminie LipowaWspólna podstawa: art. 522 ust. 2 Pzp
- KIO 3385/26umorzono27 lipca 2026Remont drogi wojewódzkiej nr 311 w m. DębienkoWspólna podstawa: art. 568 pkt 3 Pzp
- KIO 3303/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 3 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Powiat Tczewski oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 2603/25uwzględniono1 sierpnia 2025ten sam zamawiającyWykonanie robót budowlanych w ramach zadania pn.
- KIO 3433/26odrzucono27 lipca 2026ten sam składŚwiadczenie usług ratownictwa wodnego w krytej pływalni przy ul. Wrzosów 2 Krapkowicach
- KIO 3086/26umorzono27 lipca 2026ten sam składZakup i wdrożenie platformy do zarządzania kompetencjami pracowników wraz z utrzymaniem (Kompetencje 2.0)
- KIO 3117/26oddalono27 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2917/26uwzględniono22 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3059/26oddalono22 lipca 2026ten sam składWykonanie usługi utrzymania czystości i obsługi pozamedycznej w publicznych zakładach opieki zdrowotnej dla których podmiotem tworzącym jest Województwo Śląskie w podziale n a 12 części – w zakresie części nr 4 Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach c z. 1