Postanowienie KIO 1382/26 z 13 maja 2026
Przedmiot postępowania: Kostuchna". Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej – nr OJ S 52/2026; 181550-2026 w dniu 16 marca 2026 r. W dniu 26 marca 2026 r. wykonawca Intercor Sp. z o.o. z siedzibą w Zawierciu (dalej:
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Brak w danych
- Powiązany przetarg
- TED-181550-2026
- Główna podstawa PZP
- art. 38 ust. 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Intercor Sp. z o.o.
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
KIO 1382/26 POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 13 maja 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodnicząca
- M.K.
po rozpoznaniu w dniu 13 maja 2026 r. w Warszawie na posiedzeniu niejawnym b ez udziału stron odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 2 6 marca 2026 r. przez wykonawcę Intercor Sp. z o.o. z siedzibą w Zawierciu w postępowaniu prowadzonym wspólnie przez Zamawiających, działających na podstawie art. 38 ust. 1 ustawy Pzp, tj.: 1) Miasto Katowice, 2) Tramwaje Śląskie Spółka Akcyjna przy udziale podmiotu upoważnionego do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego działającego w ich imieniu i na ich rzecz ww. Zamawiających: Katowickie Inwestycje S.A. z siedzibą w Katowicach przy udziale uczestników po stronie Zamawiającego:
A. wykonawcy Budimex S.A. z siedzibą w Warszawie B. wykonawcy PORR S.A. z siedzibą w Warszawie
- umorzyć postępowanie odwoławcze;
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwoty 18000 zł 00 gr (osiemnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……………………………… KIO 1382/26
UZASADNIENIE
Zamawiający działających wspólnie na podstawie art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r., poz. 1320; dalej: „Pzp”), tj.: 1) Miasto Katowice, 2) Tramwaje Śląskie Spółka Akcyjna przy udziale podmiotu upoważnionego do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego działającego w ich imieniu i na ich rzecz ww. Zamawiających: Katowickie Inwestycje S.A. z siedzibą w Katowicach prowadzi postępowanie o udzielnie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Rozbudowa układu drogowego wraz z budową linii tramwajowej od Pętli Brynów do planowanej Pętli Kostuchna oraz budową węzła przesiadkowego "Kostuchna".
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej – nr OJ S 52/2026; 181550-2026 w dniu 16 marca 2026 r.
W dniu 26 marca 2026 r. wykonawca Intercor Sp. z o.o. z siedzibą w Zawierciu (dalej: „Odwołujący”) wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie.
W piśmie procesowym z dnia 6 maja 2026 r. przesłanym do Izby drogą elektroniczną Odwołujący oświadczył o wycofaniu odwołania w całości.
Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje:
Zgodnie z art. 520 Pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Stosownie do art. 568 pkt 1 Pzp w przypadku cofnięcia odwołania Izba umarza postępowanie odwoławcze w formie postanowienia.
Mając powyższe na uwadze Izba postanowiła jak w pkt 1 sentencji.
Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437) Izba postanowiła zwrócić na rzecz Odwołującego 90 % kwoty uiszczonego wpisu. Wobec powyższego, na podstawie art. 553 Pzp, orzeczono jak w punkcie 2 sentencji.
- Przewodnicząca
- ………………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3305/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2853/26umorzono23 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3290/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2488/26umorzono13 lipca 2026Dostawa rękawicWspólna podstawa: art. 520 Pzp, art. 553 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3114/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3395/26umorzono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3248/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3135/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Miasto Katowice.
- KIO 2434/26oddalono14 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 1620/26umorzono24 kwietnia 2026ten sam zamawiającyZaprojektowanie i wybudowanie obiektu sportowo-rekreacyjnego rejonie ul. Boya-Żeleńskiego w Katowicach w ramach zadania inwestycyjnego w p n.:
- KIO 832/26umorzono2 kwietnia 2026ten sam zamawiającyZaprojektowanie i wybudowanie obiektu sportowo-rekreacyjnego w rejonie ul. BoyaŻeleńskiego w Katowicach w ramach zadania inwestycyjnego pn.: Budowa dwóch basenów miejskich w Katowicach
- KIO 1281/25oddalono23 kwietnia 2025ten sam zamawiającyDzielnica Nowych Technologii – Katowicki Hub Gamingowo - Technologiczny
- KIO 1033/25oddalono9 kwietnia 2025ten sam zamawiający
- KIO 698/25umorzono14 marca 2025ten sam zamawiający