Wyrok KIO 112/14 z 13 lutego 2014
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- oddalono
- Zamawiający
- Jastrzębską Spółkę Węglową S.A. Zakład Logistyki Materiałowej
- Powiązany przetarg
- 395669-2013postępowanie poza bazą Atlasu
- Główna podstawa PZP
- art. 89 ust. 1 pkt 2 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Silesia Oil Sp. z o.o.
- Zamawiający
- Jastrzębską Spółkę Węglową S.A. Zakład Logistyki Materiałowej
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 112/14
WYROK z dnia 13 lutego 2014 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Robert Skrzeszewski Protokolant: Magdalena Cwyl po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lutego 2014 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 23 stycznia 2014 r. przez Odwołującego – Silesia Oil Sp. z o.o., ul. Wapienna 2, 43-174 Łaziska Górne, w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego - Jastrzębską Spółkę Węglową S.A.
Zakład Logistyki Materiałowej, ul. Towarowa 1, 44-330 Jastrzębie-Zdrój przy udziale Wykonawcy – FUCHS OIL CORPORATION (PL) Sp. z o.o., ul. Kujawska 102, 44-101 Gliwice zgłaszającego swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego o sygn. akt KIO 112/14 po stronie Zamawiającego.
- oddala odwołanie,
- kosztami postępowania obcią a Odwołującego - Silesia Oil Sp. z o.o., ul.
Wapienna 2, 43-174 Łaziska Górne, i:
- 1. zalicza w poczet kosztów postępowania odwoławczego kwotę 15.000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczoną przez Odwołującego - Silesia Oil Sp. z o.o., ul. Wapienna 2, 43-174 Łaziska Górne, tytułem wpisu od odwołania, 2.2. zasądza od Odwołującego - Silesia Oil Sp. z o.o., ul. Wapienna 2, 43-174 Łaziska Górne na rzecz Zamawiającego - Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. Zakład Logistyki Materiałowej, ul. Towarowa 1, 44-330 Jastrzębie-Zdrój, kwotę 3.867 zł 00 gr (słownie: trzy tysiące osiemset sześćdziesiąt siedem złotych zero groszy) stanowiącą koszty postępowania odwoławczego poniesione z tytułu wynagrodzenia pełnomocnika oraz zwrotu kosztów dojazdu.
1 Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907) na niniejszy wyrok - w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Gliwicach.
- Przewodniczący
- ………………….
2
- Sygn. akt
- KIO 112/14
UZASADNIENIE
Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Zakład Logistyki Materiałowej, ul. Towarowa 1, 44 - 330 Jastrzębie-Zdrój wszczął postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę dla kopalń JSW S.A środków smarnych do maszyn i urządzeń w łącznej ilości 72 257,755 kg z terminem realizacji 12 miesięcy od daty zawarcia umowy ( nr sprawy 37/P/DZZ/14).
Przedmiotowe zamówienie zostało ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 22 listopada 2013 r. pod numerem ogłoszenia 395669-2013 (2013/S 227- 395669).
W dniu 13 stycznia 2014 r. Odwołujący: Silesia Oil sp. z o.o., ul. Wapienna 2, 43 174 Łaziska Górne otrzymał zaproszenie do udziału w aukcji elektronicznej.
Nie zgadzając się z zaproszeniem do udziału w przedmiotowej aukcji elektronicznej dwóch innych wykonawców konkurencyjnych Odwołujący w dniu 23 stycznia 2014r. wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej na:
- Zaniechanie odrzucenia ofert, których treść nie odpowiada treści specyfikacji Istotnych warunków zamówienia(zwanej dalej: SIWZ), dla zadania 1, w postępowaniu o numerze 37/P/DZZ/14.
- Przeprowadzenie aukcji elektronicznej w trybie art. 91 a ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907), zwanej dalej ustawą Pzp, dla zadania 1, w postępowaniu o numerze 37/P/DZZ/14.
W swoim odwołaniu zgłosił:
- Zarzut naruszenia art. 89 ust.1 pkt 2 ustawy Pzp poprzez nieodrzucenie ofert, których treść nie odpowiada treści specyfikacji istotnych Warunków zamówienia, dla zadania 1, w postępowaniu o numerze 37/P/DZZ/14,
- Zarzut naruszenia art. 91 a ustawy Pzp poprzez zaproszenie do udziału w aukcji elektronicznej wykonawców, których oferty powinny podlegać odrzuceniu i przeprowadzeniu aukcji elektronicznej w sytuacji, gdy w postępowaniu nie zostały zło one, co najmniej 3 oferty niepodlegające odrzuceniu, dla zadania 1, w postępowaniu o numerze 37/P/DZZ/14.
3 Jednocześnie Odwołujący wnosił o:
- Nakazanie wykonania Zamawiającemu czynności polegającej na odrzuceniu ofert, których treść jest niezgodna z treścią specyfikacji istotnych warunków zamówienia, które zostały zło one do zadania 1 - Smary do ło ysk tocznych AVIALITH KOP EP-2 lub równowa ne (pakiet 3 pozycje) w łącznej ilości 50 660,50 kg, w postępowaniu o numerze 37/P/DZZ/14 - przez wykonawców: Orlen Oil sp. z o.o. i Fuchs Oil Corporation (PL) sp. z o.o.,
- Uniewa nienie czynności Zamawiającego polegającej na przeprowadzeniu aukcji elektronicznej w trybie art. 91a, dla zadania 1, w postępowaniu o numerze 37/P/DZZ/14 .
Odwołujący twierdził, e posiada interes w wniesieniu odwołania od wskazanych wy ej czynności i Zamawiającego, gdy przez nieodrzucenie ofert zaniechania podlegających odrzuceniu i dopuszczenie do udziału w postępowaniu w formie aukcji elektronicznej wykonawców, których oferty nie spełniały wymagań przewidzianych w specyfikacji, Zamawiający uniemo liwił Odwołującemu zawarcie umowy.
Jednocześnie wskazywał, e w przypadku odrzucenia ofert, oferta Odwołującego byłaby jedyną ofertą, której treść odpowiada wymaganiom specyfikacji.
W zakresie zarzutu naruszenia art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na dostawy dla kopalń JSW S.A środków smarnych do maszyn i urządzeń w łącznej ilości 72 257,755 kg z terminem realizacji 12 miesięcy od daty zawarcia umowy, wskazał, e Zamawiający określił 12 zadań, z czego zadanie 1 miało dotyczyć dostawy smarów do ło ysk tocznych AVIALITH KOP EP-2 lub równowa ne (pakiet 3 pozycje) w łącznej ilości 50 660,50 kg, a do zadania 1 oferty zło yło trzech wykonawców, w tym Odwołujący.
W dalszej części odwołania zwrócił uwagę, e załączniku nr 1 do SIWZ - Specyfikacji technicznej - w pkt 2.5. Zamawiający wskazał, e „W przypadku zło enia oferty dostawy produktu równowa nego Wykonawca musi załączyć do oferty dokumenty potwierdzające, e oferowane produkty posiadają parametry techniczne, co najmniej nie gorsze ni produkty wymienione w specyfikacji.”.
Zauwa ył, e wy ej dla zadania 1 specyfikacja przewidywała smary do ło ysk
tocznych AVIALITH KOP EP-2 lub równowa ne.
4 Według Odwołującego z analizy specyfikacji technicznej wynika, e parametry techniczne smarów równowa nych nie mogą być gorsze ni parametry techniczne smaru AVIALITH KOP EP-2.
W ocenie Odwołującego oferty do zadania 1 zło one przez Orlen Oil sp. z o.o. i Fuchs Oil Corporation (PL) sp. z o.o., były niezgodne z wymaganiami technicznymi, tj. nie były smarami równowa nymi, gdy ich parametry były gorsze od parametrów smaru AVIALITH KOP EP-2. Parametry dla ka dego z zaoferowanych produktów przedstawiały się następująco:
OFERENT SILESIA OIL Sp. z o.o. ORLEN OIL Sp. z FUSCH OIL o.o. CORPORATIO N (PL) Sp. z o.o.
NAZWA SMARU A V 1A L 1 T H KOP LITEN LC EP 2 RENOLIT CEP EP 2 2 WYMAGANIA Penetracja po ugniataniu ≥275 278 285 w temp. 25° 1/10 mm C, Temperatura kropienia 245 241 185 ° nie ni sza ni C.
Zakres temperatury -35 do 160 - 35 do 160 - 25 do 130 pracy ° C Specyfikacje i normy: DIN 51825: KP2P-35: ISO 6743/9:L-X- BRAK ISO 6743/9:2003:L- CDEHB2 XCEEB2 PN-72/C-96134 Według Odwołującego z powy szego zestawienia wynika, e zaoferowane przez Orlen Oil sp. z o.o. i Fuchs Oil Corporation (PL) sp. z o.o. smary nie są równowa ne w stosunku do smaru AVIALITH KOP EP-2, a ich parametry są gorsze, a tym samym nie spełniają one wymagań technicznych opisanych w załączniku nr 1 do SIWZ, a co za tym idzie oferta zło ona przez ww. Wykonawców do zadania 1 jest niezgodna z treścią specyfikacji istotnych wymagań zamówienia i powinna podlegać odrzuceniu.
5 Na poparcie ww. okoliczności Odwołujący przedło ył i powołał się na następujące dowody: a. Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia w postępowaniu o numerze 37/P/DZZ/14, b. Załącznik nr 1 do SIWZ w postępowaniu o numerze 37/P/DZZ/14, c. Kopia karty technicznej smaru AVIALITH KOP EP-2, d. Kopia karty technicznej smaru LITEN LC EP 2, e. Kopia karty technicznej smaru RENOLIT CEP 2.
W zakresie zarzutu naruszenia przepisu art. 91a ustawy Pzp wskazał, e oceny ofert z zastosowaniem aukcji mo na dokonać jedynie w sytuacji, gdy w postępowaniu zło ono, co najmniej trzy wa ne oferty, co oznacza to, e w postępowaniu, w którym zło ono jedną albo dwie wa ne oferty, pomimo zajścia wszystkich pozytywnych przesłanek wskazanych powy ej, w tym zapowiedzi aukcji w ogłoszeniu o zamówieniu, Zamawiający nie będzie uprawniony do zastosowania aukcji elektronicznej.
Zdaniem Odwołującego oferty dwóch wykonawców powinny być odrzucone, co w
efekcie uniemo liwiłoby przeprowadzenie aukcji elektronicznej.
Pismem z dnia 27 stycznia 2014r.zgłosił swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego wykonawca Fuchs Oil Corporation sp. z o.o., zwanego dalej Przystępującym bądź uczestnikiem.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zwa yła, co następuje.
Na podstawie zebranego w sprawie materiału dowodowego, a w szczególności w oparciu o treść dokumentacji postępowania przetargowego, w tym ogłoszenia i Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ), oferty Przystępującego oraz oferty wykonawcy:
Orlen Oil sp. z o.o., odpowiedzi Zamawiającego na odwołanie z dnia 7 lutego 2014r., pisma procesowego Przystępującego z dnia 7 lutego 2014r., jak równie na podstawie zło onych na rozprawie przez strony i uczestnika wyjaśnień Izba postanowiła odwołanie oddalić.
Odwołanie nie zawierało braków formalnych, wpis został przez Odwołującego uiszczony, zatem odwołanie podlegało rozpoznaniu. Izba nie stwierdziła przesłanek do jego odrzucenia.
6 Po przeprowadzeniu postępowania odwoławczego Izba nie doszukała się w działaniach Zamawiającego naruszenia przepisów art. 89 ust. 1 pkt 2 i art.91a ustawy Pzp.
Istotnymi zagadnieniami wymagającymi rozstrzygnięcia w przedmiotowej sprawie była kwestia oceny czy treść ofert zło onych przez Przystępującego oraz przez wykonawcę:
Orlen Oil sp. z o.o. odpowiadała treści SIWZ.
Izba, po przeanalizowaniu całości zebranego w sprawie materiału dowodowego nie podzieliła stanowiska Odwołującego o występowaniu sprzeczności treści zło onych przez Przystępującego oraz przez wykonawcę: Orlen Oil sp. z o.o. ofert z treścią SIWZ, skutkującej obowiązkiem odrzucenia tych ofert na zasadzie przepisu art.89 ust.1 pkt. 2 ustawy Pzp.
Izba ustaliła, e Zamawiający w pkt 2.5. załącznika nr 1 do SIWZ - Specyfikacja Techniczna – wymagał od wykonawców w przypadku zło enia oferty dostawy produktu równowa nego załączenia do oferty dokumentów potwierdzających, e oferowane produkty posiadają parametry techniczne, co najmniej nie gorsze ni produkty wymienione w specyfikacji.
Nadto w pkt 1.1 załącznika nr 1 do SIWZ – Specyfikacja Techniczna dotyczącego wymaganych Warunków techniczno – u ytkowych przedmiotu zamówienia obejmujących wszystkie części zamówienia Zamawiający ądał od wykonawców, aby środki smarne były ujęte w klasyfikacji NLGI lub równowa nej, oraz powinny spełniać wymagania normy ISO 6743 lub równowa nej.
Jednocześnie Izba stwierdziła, e Zamawiający nie określił w SIWZ jakiegokolwiek szczegółowego parametru technicznego, oprócz odwołania się do powy szej normy lub normy równowa nej.
W pkt.2 tego załącznika Zamawiający określił równie wykaz dokumentów składanych wraz z ofertą:
- 1.Informacja o produkcie(karta techniczna), 2.2.Karta charakterystyki produktu, 2.3.Oświadczenie wykonawcy, e oferowany wyrób spełnia wymagania prawa polskiego i Unii Europejskiej w zakresie wprowadzenia na rynek.
Natomiast w załączniku nr 1 do formularza ofertowego zadanie 1 Zamawiający opisał pakiet 1 w 3 pozycjach wskazując wymaganą wagę smaru do ło ysk tocznych Avialith KOP EP-2 lub równowa nego. W załączniku tym przewidziana była równie rubryka do wpisania 7
wykonania równowa nego/producenta.
Izba stwierdziła, e wykonawca Orlen Oil sp. z o.o. na stronie 24 swojej oferty, a Przystępujący na stronach 39 i 40 oferty przedło yli charakterystyki ogólne i informacje techniczne zaoferowanych produktów, przez co spełnili wymagania określone w pkt. 2 cyt. wy ej załącznika nr 1 do SIWZ.
Z powołanego wy ej opisu przedmiotu zamówienia nie mo na – według zapatrywania Izby - wyprowadzić wniosku o istnieniu sprzeczności treści powy szych ofert z treścią SIWZ.
Zdaniem Izby Zamawiający wymagał jedynie spełniania przez zaoferowany produkt warunku klasyfikacji NLGI lub równowa nej, oraz spełniania wymagań normy ISO 6743 lub równowa nej(pkt. 1.1) oraz innych wymagań, o których mowa w punktach od 1.2 do 1.7.
Wśród tych wymagań nie było wskazanych przez Zamawiającego szczegółowych parametrów technicznych czy te informacji, e w zakresie tych parametrów nale y opierać się na kartach technicznych Odwołującego.
Dodatkowo na rozprawie pełnomocnicy Odwołującego oświadczyli, e zarzuty odwołania nie dotyczą norm, wobec czego Izba przyjęła, e produkty zaoferowane przez wykonawców spełniają wymagania normy ISO 6743 lub równowa nej, zgodnie z treścią SIWZ.
Pozostała, zatem do rozstrzygnięcia kwestia czy oferowane produkty posiadają parametry techniczne, co najmniej nie gorsze ni produkty wymienione w specyfikacji.
Je eli chodzi o zarzut braku zaoferowania tych parametrów technicznych, co najmniej nie gorszych ni produkty wymienione w specyfikacji, to Izba uznała, e Odwołujący nie udowodnił, e zaoferowane przez konkurentów parametry są gorsze ni produkty wymienione w specyfikacji.
W ocenie Izby przy takim liberalnym opisie przedmiotu zamówienia, jak określony w SIWZ przez Zamawiającego, bez wprowadzenia wyraźnych i jednoznacznych kryteriów oceny równowa ności produktowej w SIWZ, sporne parametry techniczne zaproponowane przez wykonawców nale ało uznać za porównywalne(równowa ne), chocia nie wyra ały one takich samych wartości.
8 W kontekście powy szego nie znalazła uznania Izby argumentacja Odwołującego o konieczności porównania zaoferowanych przez wykonawców parametrów z parametrami karty technicznej wystawionej przez Odwołującego.
Taka praktyka – w ocenie Izby – stanowiłaby naruszenie zasady równości i konkurencyjności uczestników przetargu, skoro wykonawcy konkurencyjni uzale nieni byliby od niepewnego oświadczenia Odwołującego deklarującego określone parametry techniczne.
Sytuacja ta umo liwiałaby Odwołującemu modyfikację parametrów technicznych produktu w dowolny sposób przed terminem składania ofert.
Z ustaleń Izby wynika, e Odwołujący takiej zmiany karty technicznej przed otwarciem ofert dokonał, a zatem w takich okolicznościach ofertowania wykonawcy byliby pozbawieni mo liwości zaoferowania produktu w pełni porównywalnego spełniającego wymagania SIWZ.
Z powy szych względów, z związku z niepotwierdzeniem się zarzutu zaoferowania przez wykonawców przedmiotu zamówienia o parametrach sprzecznych z treścią SIWZ, Izba nie znalazła podstawy prawnej do odrzucenia ofert tych wykonawców, a wobec tego nale y przyjąć, e istnieją w całej rozciągłości przesłanki do zastosowania przez Zamawiającego przepisu art.91a ust.1 ustawy Pzp.
Jednocześnie Izba postanowiła pominąć wniosek dowodowy Odwołującego z karty technicznej dotyczącej smaru Litocal EP, jako niezwiązany ze sprawą.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 192 ust. 1 ustawy Pzp postanowiła oddalić odwołanie.
Dodatkowo Izba orzekła o zwrocie kosztów przejazdu na rozprawę w dniu 13 lutego 2014r. uznając za uzasadnione jedynie te koszty przejazdu.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 192 ust. 9 i 10 ustawy Prawo zamówień publicznych, stosownie do wyniku postępowania, z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2010r. w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania (Dz. U. Nr 41, poz. 238).
- Przewodniczący
- ……………… 9
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 4462/25oddalono28 listopada 2025nr postępowania (znak sprawy): DOD/DZB/2025/026. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dz. Urz. UE z 18/07/2024 r. nr 471818-2025. Wykonawca podał: (…) wnoszę odwołanie od czynności zamawiającego z dnia 6 października 2025 roku zawartych w piśmie datowanym na ten dzień polegających na: I.odrzuceniu oferty odwołującego, II.wyborze jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez Portową Straż PożarnąWspólna podstawa: art. 89 ust. 1 pkt 2 Pzp
- KIO 2984/25oddalono28 sierpnia 2025Wspólna podstawa: art. 89 ust. 1 pkt 2 Pzp
- KIO 2941/25oddalono26 sierpnia 2025Wspólna podstawa: art. 89 ust. 1 pkt 2 Pzp
- KIO 2200/25oddalono10 lipca 2025Poprawa efektywności energetycznej budynku Domu Kultury Litewskiej w PuńskuWspólna podstawa: art. 89 ust. 1 pkt 2 Pzp
- KIO 145/25oddalono13 lutego 2025Dostawa sprzętu komputerowego, monitorów interaktywnych oraz drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych do szkół w gminie Ryki – 3 zadania.Wspólna podstawa: art. 89 ust. 1 pkt 2 Pzp
- KIO 3317/24oddalono11 października 2024Wspólna podstawa: art. 89 ust. 1 pkt 2 Pzp
- KIO 717/22oddalono5 kwietnia 2022Dostawa Systemu Informacji PrawnejWspólna podstawa: art. 192 ust. 1 Pzp
- KIO 344/21oddalono2 marca 2021Wspólna podstawa: art. 192 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 1702/26oddalono9 czerwca 2026ten sam składZagospodarowanie odpadów nielegalnie magazynowanych w miejscu do tego nieprzeznaczonym na terenie działek o nr ew.: 948, 949, 950, 1021/1, 1022/2, 1023/2, 1024/2, 1028/2, 1029/2, 1030/2, 935, 936, 937, 533/1, 534/2, 535/4, 535/2, 536/2, 537/2, 538/2, 539/2, 540/2, 541, 546, 547, 550/2, 551/2, 552/2, 553/2, 554/2, 555/2, 556/2, 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651, 653/1, 654, 655, 656, 657/2 oraz 641/3, obręb 0001 położonych w Sławkowie (w powiecie będzińskim w województwie śląskim)
- KIO 1616/26oddalono2 czerwca 2026ten sam składPrace na linii kolejowej nr 408 na odcinku Szczecin Główny - Szczecin Gumieńce i Linii kolejowej 409 na odcinku Szczecin Gumieńce - granica państwa - roboty budowlane
- KIO 1073/26oddalono19 maja 2026ten sam składŚwiadczenie pomocy prawnej w rozumieniu przepisu art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2024 r. poz. 499) oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (tekst jednolity Dz.U. z 2024 r. poz. 1564) dla Gminy (miasta na prawach powiatu) Dąbrowa Górnicza w latach 2026 – 2030
- KIO 1057/26oddalono19 maja 2026ten sam składBudowa Centrum Zdrowia Psychicznego w SPZOZ w Brzesku
- KIO 1536/26umorzono19 maja 2026ten sam skład
- KIO 1676/26umorzono29 kwietnia 2026ten sam składRozbudowa drogi wojewódzkiej nr 583 na odcinku od km 7+627 do km 14+000 na terenie gminy Pacyna