Postanowienie KIO 1021/25 z 8 kwietnia 2025
Przedmiot postępowania: Dostawa sprzętu informatycznego d la Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku w
- Powiązany przetarg
- orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
- Główna podstawa PZP
- art. 16 pkt 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Suntar sp. z o.o.
- Zamawiający
- Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku w
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 1021/25
POSTANOWIENIE Warszawa, 8 kwietnia 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Ernest Klauziński Protokolant: Tomasz Skowroński po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron oraz uczestników postępowania odwoławczego 8 kwietnia 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 17 marca 2025 r. przez odwołującego:
Suntar sp. z o.o. z siedzibą Tarnowie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku w przy udziale uczestników po stronie zamawiającego:
- Cocon S.A. z siedzibą w Oleśnie,
- IMMITIS sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy
- umorzyć postępowanie odwoławcze;
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego - wykonawcy Suntar sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie kwoty 15 000 zł 00 gr (piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga z a pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ………….…….……………….…….……
- Sygn. akt
- KIO 1021/25
Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku (dalej: Zamawiający) prowadzi na podstawie przepisów ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (dalej: Pzp) postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Dostawa sprzętu informatycznego d la Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku”, nr postępowania: 6/2025/SZP, zwane dalej postępowaniem.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z 7 marca 2025 r., numer ogłoszenia Dz.U. S: 47/2025 152085-2025.
17 marca 2025 r. wykonawca Suntar sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie (dalej: Odwołujący), wniósł odwołanie zarzucając Zamawiającemu naruszenie:
- art. 16 pkt 1 Pzp w zw. z art. 99 ust. 1 Pzp w zw. z art. 99 ust. 2 zw. z art. 99 ust. 4 Pzp w zw. z art. 99 ust. 5 przez sporządzenie opisu przedmiotu zamówienia w sposób ograniczający uczciwą konkurencję, niewynikający z uzasadnionych potrzeb Zamawiającego oraz nieproporcjonalny do wartości i celów jakie chciałby osiągnąć Zamawiający przy jednoczesnym naruszenia przepisów dotyczących produktów równoważnych w sytuacji gdy nie zachodzą ustawowe przesłanki do wskazanie określonych produktów konkretnego producenta.
Odwołujący w ramach podniesionego zarzutu zakwestionował wymogi Opisu przedmiotu zamówienia dotyczące:
- czytnika kart SDXC,
- minimalnej ilości rdzeni procesora,
- pojemności baterii,
- regulacja kąta pochylenia monitora.
31 marca 2025 roku Zamawiający, w odpowiedzi na odwołanie wniósł o oddalenie odwołania, ale poinformował też o zmianach wprowadzonych do SW Z i dokumentów zamówienia. Zmiany te dotyczyły punktów 2 – 4. W zakresie czytnika kart Zamawiający odmówił wprowadzenia modyfikacji opisu przedmiotu zamówienia, a w kwestii pojemności baterii Zamawiający obniżył wymagania, przy czym nie do poziomu wnioskowanego przez Odwołującego.
7 kwietnia 2025 r. przed otwarciem posiedzenia z udziałem stron Odwołujący złożył oświadczenie o wycofaniu odwołania w części:
„W imieniu wykonawcy: Suntar Sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie: a)wnoszę o umorzenie postępowania odwoławczego w zakresie zarzutów dotyczących procesora oraz regulacji kąta
monitora mając na uwadze, iż doszło do zmian Opisu Przedmiotu Zamówienia i brak jest już substratu zaskarżenia w powyższym zakresie. Jednocześnie zmiany dokonane przez Zamawiającego są wystarczające względem żądań podniesionych w odwołaniu. b)w pozostałym zakresie niepodlegającym umorzeniu cofam odwołanie z dnia 17.03.2025 r. Ewentualnie w razie braku podstaw do uwzględnienia wniosku wskazanego pod lit. a) – cofam odwołanie w całości”.
Wobec powyższego Izba uznała, że zaistniała podstawa do zastosowania przez analogię a rt. 522 ust. 3 Pzp zgodnie z którym w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych zarzutów przez odwołującego, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym b ez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili d o postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym p o stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca albo wykonawca, który przystąpił po stronie zamawiającego nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia części zarzutów. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu w zakresie uwzględnionych zarzutów. w W przedmiotowej sprawie Zamawiający nie złożył oświadczenia o uwzględnieniu odwołania części, ale zmiany wprowadzone przez niego do dokumentów zamówienia dawały podstawę do częściowego w umorzenia postępowania na podstawie art. 568 pkt 2 Pzp. Niewątpliwym j est, że wobec zmian wprowadzonych przez Zamawiającego zbędnym stało się orzekanie o postanowieniach OPZ zmienionych zgodnie z oczekiwaniami Odwołującego. Wobec oświadczenia Odwołującego o wycofaniu odwołania w pozostałym zakresie w ocenie Izby zaistniała sytuacja analogiczna do częściowego uwzględnienia odwołania i wycofania g o w pozostałej części.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 Pzp zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów w postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
- Przewodniczący
- ………………..….…….………….…….……
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3076/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 99 ust. 1 Pzp, art. 99 ust. 4 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2965/26umorzono16 lipca 2026Budowa oraz modernizacja infrastruktury umożliwiającej stworzenie warunków obsługi i rozwoju terminala intermodalnego w Mieście ChełmWspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp, art. 99 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2870/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp, art. 99 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2860/26umorzono13 lipca 2026Montaż instalacji OZE na terenie Gminy ChąśnoWspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp, art. 99 ust. 4 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3182/26umorzono13 lipca 2026Dostawa materiałów eksploatacyjnych do sprzętu drukującegoWspólna podstawa: art. 99 ust. 1 Pzp, art. 99 ust. 4 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3143/26umorzono10 lipca 2026Dostawa policyjnych pojazdów oznakowanych z segmentu CWspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp, art. 99 ust. 4 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2226/26uwzględniono10 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 99 ust. 1 Pzp, art. 99 ust. 4 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2629/26oddalono8 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 99 ust. 1 Pzp, art. 99 ust. 4 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 3004/26uwzględniono16 lipca 2026ten sam składBudowa przydomowych oczyszczalni ścieków
- KIO 2763/26oddalono15 lipca 2026ten sam składTransport odpadów o kodach 19 12 10 i 19 12 12 powstałych w wyniku przetwarzania odpadów komunalnych do Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w Olsztynie
- KIO 3148/26odrzucono14 lipca 2026ten sam składTermomodernizacja budynków oświatowych gminy Poczesna. Numer referencyjny: ZP.271.3.3.2026.JS. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych 2 1 maja 2026 r. pod numerem: nr 2026/BZP 00255882/01. 29 czerwca 2026 r. wykonawca Z.P.H.U. Mar-Bud spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Częstochowie (dalej: Odwołujący), wniósł odwołanie wobec:
- KIO 3226/26umorzono14 lipca 2026ten sam składMontaż paneli fotowoltaicznych na obiektach oświatowych i użyteczności publicznej Gminy Krzyżanowice
- KIO 2885/26umorzono7 lipca 2026ten sam składKompleksowa organizacja konferencji dla lektorów języka polskiego jako języka obcego kierowanych przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej do zagranicznych ośrodków akademickich
- KIO 2801/26uwzględniono7 lipca 2026ten sam składZakup usługi pracy spycharek wraz z operatorem do wykonywania prac na placach węglowych zlokalizowanych w Enea Elektrownia Połaniec S.A. w okresie 12 miesięcy