Postanowienie KIO 921/22 z 6 kwietnia 2022
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej - Curie w Zgierzu
- Powiązany przetarg
- 2022/BZP 00089698
- Główna podstawa PZP
- art. 135 ust. 2 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Catermed Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Zamawiający
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej - Curie w Zgierzu
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 921/22
POSTANOWIENIE z dnia 6 kwietnia 2022 roku
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodniczący
- Danuta Dziubińska
po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2022 roku w Warszawie na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 1 kwietnia 2022 r. przez wykonawcę Catermed Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi w postępowaniu prowadzonym przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej - Curie w Zgierzu
- umorzyć postępowanie odwoławcze;
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2021 r. poz. 1129 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
- Przewodniczący
- ....................................
- Sygn. akt
- KIO 921/22
Uz as adnienie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej - Curie w Zgierzu (dalej:
Zamawiający”) prowadzi w trybie podstawowym na podstawie art. 275 pkt 1 ustawy z 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 1129 ze zm.), dalej:
„Pzp”, postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na: Świadczenie usług całodziennego żywienia pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej - Curie w Zgierzu, numer referencyjny: PN/XI/2022. Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej nr 2022/BZP 00089698 z 17 marca 2022 roku.
31 marca 2022 r. Zamawiający poinformował o odmowie udzielenia odpowiedzi na otrzymane pytania, dotyczące płatności za obecnie wykonywaną usługę żywienia. Z zachowaniem terminu ustawowego wykonawca Catermed sp. z o.o. (dalej: „Odwołujący”) wniósł odwołanie, w którym zarzucił Zamawiającemu naruszenie: art. 135 ust. 2 Pzp w zw. z art. 8 ust. 1 Pzp w zw. z art. 3531 kc art. 5 kc, art 3 ust. 1 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej
konkurencji (Dz. U 1993 nr 47 poz. 211) poprzez wykorzystanie pozycji dominującej organizatora przetargu i uprzywilejowanie pozycji Zamawiającego wobec wykonawcy, polegające na odmowie udzielenia odpowiedzi na pytanie nr 117 i 118. Wskazując na powyższe zarzuty Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu udzielenia odpowiedzi na pytania, o których mowa w odpowiedziach Zamawiającego z 31 marca 2022 roku pod pozycją nr 117 i nr 118.
4 kwietnia 2022 r. Odwołujący, reprezentowany jak przy wnoszeniu odwołania, przekazał do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej oświadczenie o cofnięciu odwołania.
Zgodnie z art. 520 ustawy Pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby. Stosownie do art. 568 pkt 1 Pzp w przypadku cofnięcia odwołania Izba umarza postępowanie odwoławcze w formie postanowienia.
Mając powyższe na uwadze Izba postanowiła jak w pkt 1 sentencji.
Stosownie do przepisu § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437) Izba nakazała dokonanie zwrotu Odwołującemu kwoty stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
- Przewodniczący
- ....................................
2
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2853/26umorzono23 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3305/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3290/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3114/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3395/26umorzono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3430/26umorzono28 lipca 2026Zakup pierwszego wyposażenia do żłobka w celu utworzenia nowych miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat, w ramach programu AKTYW NY MALUCH 2022-2029Wspólna podstawa: art. 8 ust. 1 Pzp
- KIO 3248/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3135/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu.
- KIO 2468/26oddalono8 lipca 2026ten sam zamawiającyŚwiadczenie usług całodziennego żywienia pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej — Curie w Zgierzu
- KIO 2451/26umorzono17 czerwca 2026ten sam zamawiającyŚwiadczenia usług całodziennego żywienia pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu
- KIO 1112/26umorzono8 kwietnia 2026ten sam zamawiającyDostawa stacji roboczych i notebooków zamówienie jest częścią przedsięwzięcia pn.
- KIO 795/26uwzględniono2 kwietnia 2026ten sam zamawiający
- KIO 2299/24umorzono18 lipca 2024ten sam zamawiającyŚwiadczenie kompleksowej usługi prania wraz z transportem
- KIO 1767/24umorzono12 czerwca 2024ten sam zamawiającyRoboty budowlane w systemie