Postanowienie KIO 687/26 z 23 marca 2026
Cofnięcie odwołania przez Maldrobud Sp. o.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Zielonej Górze
- Powiązany przetarg
- TED-796289-2025
- Główna podstawa PZP
- art. 16 Pzp
Cofnięcie odwołania przez Maldrobud Sp. z o.o. Sp. k. przed upływem terminu zamknięcia rozprawy skutkowało umorzeniem postępowania odwoławczego.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- Maldrobud Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa
- Zamawiający
- Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Zielonej Górze
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 687/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 23 marca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Beata Pakulska-Banach po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 16 lutego 2026 roku przez wykonawcę Maldrobud Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Myśliborzu w postępowaniu prowadzonym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Zielonej Górze przy udziale uczestnika po stronie odwołującego – wykonawcy Zaberd Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawcy Saferoad Services Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Włocławku
- Umorzyć postępowanie odwoławcze.
- Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Maldrobud Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Myśliborzu kwoty 13 500 zł (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych), stanowiącej 90% kwoty uiszczonej przez odwołującego tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……………….…………………
- Sygn. akt
- KIO 687/26
UZASADNIENIE
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Zielonej Górze (dalej: „zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, ze zm.), zwanej dalej:
„ustawą Pzp”, na realizację zadania pn.: „Utrzymanie drogi ekspresowej S3 w podziale na 4 części: Część I - Rejon Gorzów Wlkp. OUD Baczyna Część II - Rejon Gorzów Wlkp. OUD Międzyrzecz Część III - Rejon Nowa Sól OUD Sulechów Część IV - Rejon Nowa Sól OUD Nowa Sól”, numer referencyjny: OZG.D-3.2421.15.2025.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 1 grudnia 2025 roku, numer publikacji ogłoszenia: 796289-2025, numer wydania: Dz.U. S: 231/2025. Wartość zamówienia przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp.
Wykonawca Maldrobud Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Myśliborzu (zwany dalej: „odwołującym”) wniósł odwołanie w dniu 16 lutego 2026 roku od niezgodnych z przepisami ustawy Pzp czynności i zaniechań zamawiającego - w procesie badania i oceny ofert, polegających na nieuprawnionym nieodtajnieniu i nieudostępnieniu na wniosek odwołującego informacji zastrzeżonych przez wykonawcę Saferoad Services Sp. z o.o. z siedzibą we Włocławku jako tajemnica przedsiębiorstwa (dotyczy dokumentu w ofercie nr 1 ,,2026-02-03 – formularze TER – część 1” i ,,2026-02-02 – formularze TER – część 2”).
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:
- art. 18 ust. 1, ust. 2, ust. 3, art. 74 ust. 2 ustawy Pzp w zw. z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. z 2022 r. poz. 1233 – dalej jako u.z.n.k.) – z uwagi na nieuprawnione nieodtajnienie i nieudostępnienie przez zamawiającego odwołującemu na jego wniosek z dnia 04.02.2026 r. informacji zawartych w dokumentach wymienionych w piśmie zamawiającego z dnia 06.02.2026 r. (OZG.D-3.2421.15.4.2025.mg-g) tj. zastrzeżonych i oznaczonych przez wykonawcę Saferoad Services Sp. z o.o. z siedzibą we Włocławku jako „Tajemnica Przedsiębiorstwa” [dotyczy dokumentu w ofercie nr 1 - ,,2026-02-03 – formularze TER – część 1” i ,,2026-02-02 – formularze TER – część 2”], stanowiących załączniki do oferty, podczas gdy wykonawca ten nie wykazał, że informacje te stanowią prawnie chronioną tajemnicę przedsiębiorstwa, a w konsekwencji powyższego:
- art. 16 ustawy Pzp – z uwagi na przeprowadzenie postępowania w sposób niezapewniający zachowania uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, proporcjonalności i przejrzystości W oparciu o powyższe odwołujący wnosił o uwzględnienie odwołania w całości oraz nakazanie zamawiającemu:
- unieważnienia czynności z dnia 6 lutego 2026 r., którą postanowił nie odtajniać informacji zawartych w plikach dokumentach wymienionych w piśmie zamawiającego z dnia 06.02.2026 r. (OZG.D-3.2421.15.4.2025.mg-g) tj. zastrzeżonych i oznaczonych przez wykonawcę Saferoad Services Sp. z o.o. z siedzibą we Włocławku jako „Tajemnica Przedsiębiorstwa” [dotyczy dokumentu w ofercie nr 1 - ,,2026-02-03 – formularze TER – część 1” i ,,2026-02-02 – formularze TER – część 2”] oraz udostępnienia powyższych dokumentów odwołującemu;
- uznania, iż zastrzeżone informacje nie stanowią tajemnicy przedsiębiorstwa wykonawcy Saferoad Services Sp. z o.o. z siedzibą we Włocławku.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła co następuje:
W dniu 19 lutego 2026 roku wykonawca Saferoad Services Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Włocławku zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego.
W dniu 20 lutego 2026 roku wykonawca Zaberd Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego.
W dniu 17 marca 2026 roku odwołujący złożył do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej oświadczenie o cofnięciu odwołania. Oświadczenie o cofnięciu odwołania zostało podpisane przez osobę prawidłowo umocowaną do reprezentowania odwołującego.
Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy.
Stosownie zaś do treści art. 520 ust. 2 ustawy Pzp cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Zgodnie z powołanym przepisem cofnięcie odwołania jest czynnością dyspozytywną wykonawcy wnoszącego odwołanie, którą może dokonać on aż do czasu zamknięcia rozprawy. Natomiast z przepisu art. 568 pkt 1 ustawy Pzp wynika, że Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Mając powyższe na uwadze Izba umorzyła postępowanie odwoławcze w formie postanowienia.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).
Wobec powyższego Izba postanowiła jak w sentencji.
- Przewodnicząca
- ……………….…………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3202/26oddalono20 lipca 2026Przebudowa i rozbudowa drogi powiatowej nr 1098F w m. Nabłoto od km 7+500 do km 8+514Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 3 ust. 3 Pzp (4 wspólne przepisy)
- KIO 3007/26oddalono20 lipca 2026Dostawa naczyń i sztućców biodegradowalnych jednorazowych z podziałem na 4 zadaniaWspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 3 ust. 3 Pzp (4 wspólne przepisy)
- KIO 3188/26umorzono20 lipca 2026Odnowa oznakowania poziomego na drogach krajowych administrowanych przez GDDKiA Oddział w Bydgoszczy z podziałem na części: Część nr 1 – droga nr 5, 5b, 15, 15c, 25, 56, 91, 96, Część nr 2 – droga nr S10, 10, 16, 55,62, 67, 80, 95;Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3224/26umorzono17 lipca 2026Poprawa bezpieczeństwa powodziowego poprzez modernizację obwałowań rzeki Wisły, Gostynki i Mlecznej na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz miasta TychyWspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3166/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3274/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3291/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 2 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3014/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Zielonej Górze.
- KIO 2103/26oddalono15 czerwca 2026ten sam zamawiającyUtrzymanie drogi ekspresowej S3 w podziale na 4 części: - Część I - Rejon Gorzów Wlkp. OUD Baczyna - Część II - Rejon Gorzów Wlkp. OUD Międzyrzecz - Część III - Rejon Nowa Sól OUD Sulechów - Część IV - Rejon Nowa Sól OUD Nowa Sól
- KIO 2155/25oddalono4 lipca 2025ten sam zamawiającyPrzebudowa drogi krajowej nr 32 na odcinku Wilkanowo – Zielona Góra
- KIO 432/25odrzucono5 marca 2025ten sam zamawiający
- KIO 4357/24uwzględniono13 grudnia 2024ten sam zamawiający
- KIO 4208/24oddalono4 grudnia 2024ten sam zamawiającyOpracowanie Studium techniczno – ekonomiczno – środowiskowego z elementami koncepcji programowej wraz z kompletnymi materiałami do wydania Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach dla zadania pn.:
- KIO 2866/24odrzucono21 sierpnia 2024ten sam zamawiający