Postanowienie KIO 5536/25 z 16 stycznia 2026
Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty odwołania, co w braku przystąpienia innych wykonawców skutkuje umorzeniem postępowania i zwrotem wpisu.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Powiat Pruszkowski
- Powiązany przetarg
- 2025/BZP 00420938
- Główna podstawa PZP
- art. 107 ust. 2 Pzp
Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty odwołania, co w braku przystąpienia innych wykonawców skutkuje umorzeniem postępowania i zwrotem wpisu.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- TAMEX OBIEKTY SPORTOWE S.A.
- Zamawiający
- Powiat Pruszkowski
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 5536/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 16 stycznia 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Robert Skrzeszewski na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestnika w dniu 16 stycznia 2026 r. w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 9 grudnia 2025 r. przez wykonawcę TAMEX OBIEKTY SPORTOWE S.A. z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez Powiat Pruszkowski
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- znieść koszty postępowania odwoławczego wzajemnie i nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy TAMEX OBIEKTY SPORTOW E S.A. z siedzibą w Warszawie kwoty 10 000 zł 00 gr (słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ……………………...
- Sygn. akt
- KIO 5536/25
Zamawiający: Powiat Pruszkowski wszczął postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pod nazwą wykonanie dokumentacji projektowej i robót budowlanych dla budowy boiska do gry w piłkę nożną na terenie Szkoły Mistrzostwa Sportowego – Liceum Ogólnokształcące przy ul. Gomulińskiego 2 w Pruszkowie oraz budowy dwóch boisk: boiska do gry w piłkę nożną i boiska wielofunkcyjnego na terenie Zespołu Szkół im. F. Nansena w Piastowie, w ramach zadania inwestycyjnego pn. Budowa boisk szkolnych.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem2025/BZP 00420938/01.
W dniu 9 grudnia 2025 r. Odwołujący: TAMEX OBIEKTY SPORTOW E S.A. z siedzibą w Warszawie wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej na:
- niezgodną z przepisami ustawy czynność zamawiającego podjętą w dniu 4 grudnia 2025 r., a polegającą na wyborze, jako najkorzystniejszej, oferty wykonawcy TORAKOL Sp. z o.o. ul. Słoneczna 21A, 88-200 Radziejów, zwanego dalej „wykonawcą”;
- zaniechanie czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, do której zamawiający był obowiązany na podstawie ustawy, tj. zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy.
W skazanej czynności i zaniechaniu zamawiającego Odwołujący zarzucił naruszenie następujących przepisów prawa:
- art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1320 wraz ze zm.), zwanej dalej ustawą Pzp polegające na nieodrzuceniu oferty złożonej przez wykonawcę, który nie złożył w przewidzianym terminie, tj. wraz z ofertą (art. 107 ust. 1 ustawy), przedmiotowego środka dowodowego atestu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny lub równoważnego dla wypełnienia oferowanej trawy, tj. piasku kwarcowego i ustawy Pzp z uwagi na to, iż treść oferty wykonawcy jest niezgodna z warunkami zamówienia (wymogiem złożenia wraz z ofertą przedmiotowego środka dowodowego - atestu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakład Higieny lub równoważnego dla wypełnienia oferowanej trawy, tj. piasku kwarcowego);
- art. 107 ust. 2 ustawy Pzp polegające na wezwaniu wykonawcy do złożenia przedmiotowego środka dowodowego - atestu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny lub równoważnego dla wypełnienia oferowanej trawy, tj. piasku kwarcowego), którego wykonawca nie złożył wraz z oferta (art. 107 ust. 1 ustawy) pomimo, że zamawiający nie przewidział tego, tj. nie przewidział, w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia, możliwości wzywania do złożenia lub uzupełnienia przedmiotowych środków;
- art. 17 ust. 2 w związku z art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c i art. 107 ust. 2 ustawy Pzp polegające na wyborze oferty wykonawcy wybranemu niezgodnie z przepisami ustawy, tj. wyborze oferty wykonawcy, którego oferta powinna zostać odrzucona.
Opierając się na przedstawionych zarzutach Odwołujący wnosił o uwzględnienie odwołania, z uwagi na to, iż naruszenie powyższych przepisów ustawy, miało wpływ na wynik postępowania o udzielenie zamówienia, tj. na wybór oferty wykonawcy oraz o:
- unieważnienie czynności wyboru, jako najkorzystniejszej, oferty wykonawcy;
- nakazanie odrzucenia oferty wykonawcy.
W zakresie postępowania dowodowego wnosił o przeprowadzenie dowodu z dokumentu:
- ogłoszenia o zamówieniu - Roboty budowlane Wykonanie dokumentacji projektowej i robót budowlanych dla budowy boiska do gry w piłkę nożną na terenie SMS-LO w Pruszkowie oraz 2 boisk na terenie ZS im. Nansena w Piastowie numer 2025/BZP 00420938/01 z dnia 12 września 2025 r. na okoliczność nieprzewidzenia przez zamawiającego możliwości uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych (sekcja 5.9. - „Zamawiający przewiduje uzupełnienie przedmiotowych środków dowodowych: Nie”);
- specyfikacji warunków zamówienia wraz z wyjaśnieniami jej treści i zmianami na okoliczność nieprzewidzenia przez zamawiającego możliwości uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych;
- zmiany treści specyfikacji warunków zamówienia z dnia 26 września 2025 r. na okoliczność żądania przez zamawiającego złożenia przedmiotowych środków dowodowych wraz z ofertą;
- oferty wykonawcy na okoliczność nieprzedłożenia wraz z ofertą przedmiotowego środka dowodowego - atestu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny lub równoważnego dla wypełnienia oferowanej trawy, tj. piasku kwarcowego;
- pisma odwołującego z dnia 1 października 2025 r. na okoliczność informowania zamawiającego o naruszeniu przepisów ustawy;
- wezwania z dnia 31 października 2025 r. do złożenia przedmiotowego środka dowodowego - atestu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny lub równoważnego dla wypełnienia oferowanej trawy, tj. piasku kwarcowego na okoliczność wezwania wykonawcy do złożenia (uzupełnienia) przedmiotowego środka dowodowego - atestu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny lub równoważnego dla wypełnienia oferowanej trawy, tj. piasku kwarcowego;
- pisma wykonawcy z dnia 5 listopada 2025 r. będącego uzupełnieniem przedmiotowego środka dowodowego atestu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny lub równoważnego dla wypełnienia oferowanej trawy, tj. piasku kwarcowego oraz z atestu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny dla wypełnienia oferowanej trawy, tj. piasku kwarcowego na okoliczność uzupełnienia przedmiotowego środka dowodowego - atestu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny dla wypełnienia oferowanej trawy, tj. piasku kwarcowego;
- informacji z dnia 4 grudnia 2025 r. o wyborze najkorzystniejszej oferty na okoliczność wyboru, jako najkorzystniejszej, oferty wykonawcy.
Wnosił o zasądzenie od zamawiającego na rzecz odwołującego kosztów postępowania odwoławczego.
Izba zważyła, co następuje.
Krajowa Izba Odwoławcza rozpoznając przedmiotowe odwołanie na posiedzeniu niejawnym stwierdziła, że postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie przepisu art. 522 ust.1 ustawy Pzp.
W piśmie z dnia 14 stycznia 2025 r. ( data wpływu do KIO 15 stycznia 2025 r.) przed wyznaczoną rozprawą Zamawiający udzielił odpowiedzi na odwołanie, oświadczając, że uwzględnia zarzuty zawarte w odwołaniu w całości.
W związku z powyższym Zamawiający wnosił o :
- umorzenie postępowania przed Krajową Izbą Odwoławczą w całości,
- nieobciążanie Zamawiającego kosztami postępowania odwoławczego.
Jednocześnie należy wskazać, że zgodnie z art.525 ust. 1 cyt. ustawy Pzp Wykonawca może zgłosić przystąpienie do postępowania odwoławczego w terminie 3 dni od dnia otrzymania kopii odwołania, wskazując stronę, do której przystępuje, i interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, do której przystępuje.
Izba ustaliła, że w niniejszej sprawie zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego nie zostało dokonane.
Zgodnie z art.522 ust.1 ustawy Pzp w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności
stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem, że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Orzekając o kosztach postępowania Izba wzięła pod uwagę treść przepisu art.574 i 576 ustawy Pzp oraz § 9 ust.
1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania .
Ze wskazanych przepisów wynika, iż w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości koszty, o których mowa w , znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, - w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Mając powyższe na uwadze, na zasadzie art.568 pkt 3 w związku z art. 522 ust.1 zd.1 ustawy Pzp orzeczono jak w sentencji.
- Przewodniczący
- ………………………..
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3242/26umorzono17 lipca 2026Świadczenie usług telefonii komórkowej w kraju i za granicą wraz z funkcją nagrywania dla Banku Gospodarstwa KrajowegoWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3312/26umorzono17 lipca 2026Świadczenie usługi w zakresie ochrony osób i mienia DCOPiH we Wrocławiu oraz w placówce zamiejscowej DCOPiH w Obornikach Śląskich ul. Dunikowskiego 2-8 na okres 2 latWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3204/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3072/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3226/26umorzono14 lipca 2026Montaż paneli fotowoltaicznych na obiektach oświatowych i użyteczności publicznej Gminy KrzyżanowiceWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 2577/26umorzono14 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3181/26umorzono14 lipca 2026Dostawa agregatu wody lodowej wraz z montażem na potrzeby funkcjonowania lodowiska o wymiarach 60m x 30mWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 2338/26umorzono14 lipca 2026Dostawa sprzętu medycznego jednorazowego użytku na potrzeby SPZZOD w AugustowieWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 1702/26oddalono9 czerwca 2026ten sam składZagospodarowanie odpadów nielegalnie magazynowanych w miejscu do tego nieprzeznaczonym na terenie działek o nr ew.: 948, 949, 950, 1021/1, 1022/2, 1023/2, 1024/2, 1028/2, 1029/2, 1030/2, 935, 936, 937, 533/1, 534/2, 535/4, 535/2, 536/2, 537/2, 538/2, 539/2, 540/2, 541, 546, 547, 550/2, 551/2, 552/2, 553/2, 554/2, 555/2, 556/2, 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651, 653/1, 654, 655, 656, 657/2 oraz 641/3, obręb 0001 położonych w Sławkowie (w powiecie będzińskim w województwie śląskim)
- KIO 1616/26oddalono2 czerwca 2026ten sam składPrace na linii kolejowej nr 408 na odcinku Szczecin Główny - Szczecin Gumieńce i Linii kolejowej 409 na odcinku Szczecin Gumieńce - granica państwa - roboty budowlane
- KIO 1073/26oddalono19 maja 2026ten sam składŚwiadczenie pomocy prawnej w rozumieniu przepisu art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2024 r. poz. 499) oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (tekst jednolity Dz.U. z 2024 r. poz. 1564) dla Gminy (miasta na prawach powiatu) Dąbrowa Górnicza w latach 2026 – 2030
- KIO 1057/26oddalono19 maja 2026ten sam składBudowa Centrum Zdrowia Psychicznego w SPZOZ w Brzesku
- KIO 1536/26umorzono19 maja 2026ten sam skład
- KIO 1676/26umorzono29 kwietnia 2026ten sam składRozbudowa drogi wojewódzkiej nr 583 na odcinku od km 7+627 do km 14+000 na terenie gminy Pacyna