Postanowienie KIO 5006/24 z 14 stycznia 2025
Przedmiot postępowania: Dostawa, wdrożenie, rozbudowa i integracja systemów informatycznych z uruchomieniem e-usług oraz dostawą sprzętu informatycznego dla Gminy Mircze w ramach projektu: Partnerstwo gmin subregionu chełmsko - zamojskiego dla upowszechnienia elektronicznych usług publicznych i dostępu do informacji przestrzennej
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Gmina Mircze
- Powiązany przetarg
- TED-588429-2024
- Główna podstawa PZP
- art. 568 pkt 2 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Polski Instytut Rozwoju sp. z o.o.
- Zamawiający
- Gmina Mircze
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 5006/24
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 14 stycznia 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodnicząca:
Emilia Garbala na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 14 stycznia 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 30 grudnia 2024 r. przez wykonawcę Polski Instytut Rozwoju sp. z o.o., ul. Twarda 18, 00-105 Warszawa, w postępowaniu prowadzonym przez: Gmina Mircze, ul. Kryłowska 20, 22- 530 Mircze, przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego: Zeto Solutions sp. z o.o., ul. Długa 29, 00-238 Warszawa,
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Polski Instytut Rozwoju sp. z o.o., ul. Twarda 18, 00-105 Warszawa, kwoty 15 000,00 zł (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), tytułem uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……….……..…....…
- Sygn. akt
- KIO 5006/24
Zamawiający – Gmina Mircze, ul. Kryłowska 20, 22- 530 Mircze, prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego, postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Dostawa, wdrożenie, rozbudowa i integracja systemów informatycznych z uruchomieniem e-usług oraz dostawą sprzętu informatycznego dla Gminy Mircze w ramach projektu:
Partnerstwo gmin subregionu chełmsko - zamojskiego dla upowszechnienia elektronicznych usług publicznych i dostępu do informacji przestrzennej”, numer referencyjny: PRGR.2710.12.2024. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 01.10.2024 r., nr 191/2024 588429-2024.
W dniu 30.12.2024 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wykonawcy Polski Instytut Rozwoju sp. z o.o., ul. Twarda 18, 00-105 Warszawa (dalej: „Odwołujący”), w którym Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.), zwanej dalej: „ustawą Pzp”, poprzez nieuzasadnione odrzucenie oferty Odwołującego jako niezgodnej z warunkami zamówienia. W związku z tym Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego,
- powtórzenia czynności badania i oceny ofert z udziałem oferty Odwołującego.
Pismem z dnia 02.01.2025 r. wykonawca Zeto Solutions sp. z o.o., ul. Długa 29, 00-238 Warszawa zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego. Izba stwierdziła, że przystąpienie zostało dokonane skutecznie.
W dniu 08.01.2025 r. Odwołujący zawiadomił Izbę o unieważnieniu przez Zamawiającego w części nr 1: czynności wyboru najkorzystniejszej oferty, a następnie czynności odrzucenia oferty Odwołującego. Odwołujący dołączył pisma, w których Zamawiający poinformował wykonawców o unieważnieniu ww. czynności. W związku z tym Odwołujący wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.
Zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.
Unieważnienie przez Zamawiającego czynności wyboru najkorzystniejszej oferty i czynności odrzucenia oferty Odwołującego oznacza, że czynności, wobec których zostało wniesione odwołanie, przestały istnieć. Tym samym nie istnieje tzw. substrat zaskarżenia, niezbędny do tego, aby Izba mogła rozpoznać odwołanie merytorycznie i stwierdzić, czy Zamawiający dopuścił się naruszenia przepisów ustawy Pzp, czy nie. Sytuacja taka stanowi podstawę umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.
Zgodnie z § 9 ust. 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437), w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości ze względu na stwierdzenie, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne, zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy, koszty znosi się wzajemnie.
Dlatego też Izba umorzyła postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp i nakazała zwrócić Odwołującemu kwotę uiszczonego wpisu od odwołania.
- Przewodnicząca
- ……..…....……………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3486/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3123/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3308/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3342/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3100/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3252/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3294/26umorzono17 lipca 2026Kompleksowa usługa sprzątania w Centrali NIK i Delegaturach NIK w latach 2027 – 2029.Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3278/26umorzono16 lipca 2026Rozbudowa drogi krajowej nr 22 na odcinku Malbork - KrólewoWspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Gmina Mircze oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 418/25oddalono27 lutego 2025ten sam zamawiającyDostawa, wdrożenie, rozbudowa i integracja systemów informatycznych z uruchomieniem e-usług oraz dostawą sprzętu informatycznego dla Gminy Mircze w ramach projektu
- KIO 3002/26umorzono2 lipca 2026ten sam składWykonanie robót budowlanych na odcinku Wejherowo – Choczewo w ramach projektu pn.: Zapewnienie dostępu kolejowego do elektrowni jądrowej Lubiatowo – Kopalino
- KIO 2974/26umorzono2 lipca 2026ten sam składDostawa materiałów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących
- KIO 2452/26uwzględniono1 lipca 2026ten sam składw Brzeszczach dla Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. Oddział Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji
- KIO 2484/26oddalono1 lipca 2026ten sam składDostawa tramwajów niskopodłogowych
- KIO 2914/26umorzono1 lipca 2026ten sam składOpracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej dla zadania inwestycyjnego pn. Poprawa jakości i dostępności do świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień poprzez modernizację w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łukowie