Postanowienie KIO 471/23 z 6 marca 2023
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Gmina Bielice (ul. Niepokalanej 34, 74-202 Bielice)
- Powiązany przetarg
- 2023/BZP 00002535
- Główna podstawa PZP
- art. 557 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Orange Polska S.A.
- Zamawiający
- Gmina Bielice (ul. Niepokalanej 34, 74-202 Bielice)
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 471/23
POSTANOWIENIE z dnia 6 marca 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodniczący:
Agata Mikołajczyk
Protokolant:
Aldona Karpińska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron w dniu 6 marca 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej przez odwołującego: Orange Polska S.A. z siedzibą w Warszawie (Al. Jerozolimskie 160, 02-326 Warszawa) w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Gmina Bielice (ul.
Niepokalanej 34, 74-202 Bielice),
- umarza postępowanie odwoławcze;
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego: Orange Polska S.A. z siedzibą w Warszawie (Al. Jerozolimskie 160, 02-326 Warszawa) kwoty 6.750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy), stanowiącej 90% kwoty uiszczonego wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
- Sygn. akt
- KIO 471/23
UZASADNIENIE
Odwołanie zostało wniesione w dniu 20 lutego 2023 r. przez wykonawcę Orange Polska S.A. z siedzibą w Warszawie (Odwołujący) w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego: Gmina Stary Dzików na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 ze zm.), [ustawa Pzp lub Pzp lub Ustawa PZP], którego przedmiotem jest: „„Dostawa sprzętu i oprogramowania związana z realizacją projektów w ramach grantu „Cyfrowa Gmina” oraz „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR”. Nr ref.:
ZP.271.1.2023. część 2. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w BZP w dniu 02/01/ 2023 r., nr 2023/BZP 00002535.
Odwołujący wskazał, że (1) kwestionuje wybór jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy g.IT Solutions M. D. (dalej „g.IT”) jako oferty, której treść jest niezgodna z warunkami zamówienia (…).
Podał, że „Odwołujący jako wykonawca, który złożył ofertę w Postępowaniu (część nr 2) posiada interes w uzyskaniu zamówienia i może ponieść szkodę na skutek naruszenia przez Zamawiającego przepisów ustawy. Zamawiający zaniechał odrzucenia oferty g.IT i wybrał tę ofertę jako najkorzystniejszą pomimo, iż jej treść była niezgodna z warunkami zamówienia. Oferta Odwołującego została sklasyfikowana na drugim miejscu. Gdyby Zamawiający dokonał czynności zgodnie z ustawą, to odrzuciłby ofertę wykonawcy g.IT jako ofertę, której treść jest niezgodna z warunkami zamówienia, co spowodowałoby, że wybrana zostałaby oferta Odwołującego. Uwzględnienie odwołania doprowadzi do sytuacji, w której oferta Odwołującego będzie najkorzystniejsza i uzyska on przedmiotowe zamówienie. Wobec powyższego należy uznać Odwołującego za podmiot uprawniony do skorzystania ze środków ochrony prawnej w rozumieniu art. 505 ust. 1 ustawy”.
Zamawiającemu zarzucił następujące naruszenia przepisów ustawy:
Zamawiający z dokumencie „Szczegółowy Opis Przedmiotu Zamówienia” w rozdziale 3.3 punkt 15 wskazał, że „oferowany laptop musi zostać dostarczony z bezterminową licencją oprogramowania systemu operacyjnego klasy Microsoft Windows 11 Professional lub równoważny”. Za równoważny Zamawiający uznał system, który między innymi pozwala na: 1. Możliwość zdalnej automatycznej instalacji, konfiguracji, administrowania oraz aktualizowania systemu; - To wymaganie wskazuje na posiadanie przez system funkcji integracji z serwerem Active Directory i funkcji zasady grupy (w skrócie GPO). Tego typu funkcjonalności nie oferuje system operacyjny Windows w wersji HOME. Oferuje go system Windows w wersji PROFFESIONAL
- Zabezpieczony hasłem hierarchiczny dostęp do systemu, konta i profilu użytkowników zarządzane zdalnie; - To wymaganie wskazuje na posiadanie przez system funkcji integracji z serwerem Active Directory. Tego typu funkcjonalność nie oferuje system operacyjny Windows w wersji HOME. Oferuje go system Windows w wersji PROFFESIONAL
- Możliwość zarządzania stacją roboczą poprzez polityki – przez politykę rozumiemy zestaw reguł definiujących lub ograniczających funkcjonalność systemu lub aplikacji.
- To wymaganie wskazuje na posiadanie przez system zasad grupy (w skrócie GPO). Tego typu funkcjonalność nie oferuje system operacyjny Windows w wersji HOME. Oferuje go system Windows w wersji PROFFESIONAL - co stanowi naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 5) Pzp.
Wniósł o nakazanie Zamawiającemu:
- Unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej;
- Odrzucenia oferty wykonawcy g.IT jako oferty której treść jest niezgodna z warunkami zamówienia;
- Dokonania ponownej czynności badania i oceny ofert
- Dokonania ponownej czynności wyboru oferty najkorzystniejszej z wyłączeniem oferty wykonawcy g.IT.
Zamawiając w odpowiedzi na odwołanie (pismo z dnia 3/03/23) wniósł o:
I. oddalenie odwołania (…) w całości poprzez oddalenie zarzutu Odwołującego w zakresie naruszenia przepisu art. 226 ust. 1 pkt 5) ustawy (…) ze względu na:
- brak uwzględnienia przez Odwołującego treści Załącznika nr 1 do SWZ -Szczegółowego Opisu Przedmiotu Zamówienia (dalej SOPZ) w zakresie dopuszczenia przez Zamawiającego w jego treści możliwości wykonania wymaganych przez niego testów w tym także testów BAPCo Sysmark25 na dowolnym systemie operacyjnym oraz w konsekwencji brak możliwości uznania przez Zamawiającego oferty Wykonawcy g.IT Solutions M. D. (…) za niezgodną z warunkami zamówienia;
- niewłaściwą interpretację Odwołującego polegającą na domniemaniu, że Zamawiający uznał za równoważny system operacyjny Microsoft Windows 11 w wersji HOME w stosunku do systemu operacyjnego Microsoft Windows11 w wersji Pro i w konsekwencji dokonaniu niewłaściwego wyboru oferty Wykonawcy g.IT Solutions M.
D. (…), która w interpretacji Odwołującego obejmuje swoim zakresem rozwiązanie równoważne, czyli system operacyjny Microsoft Windows I l w wersji HOME;
- niewłaściwą interpretację Odwołującego poprzez przyjęcie błędnych założeń i tez jako powodów świadczących o obowiązku odrzucenia oferty Wykonawcy g.IT Solutions M. D. (…), która zgodnie z dokumentami zamówienia oraz treścią przedmiotowych środków dowodowych złożonych przez tego Wykonawcę odrzuceniu podlegać nie może.
Do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden z uczestniczących w postępowaniu wykonawców.
Termin na takie zgłoszenie upływał w dniu 27 lutego 2023 r. Według informacji podanej przez zamawiającego (pismo z dnia 24/02/23) (…) kopia odwołania została przekazana wykonawcom biorącym udział w postępowaniu poprzez portal e-Zamówienia poprzez formularz do komunikacji w dniu 22.02.2023 r.”.
Izba zważyła, co następuje:
Zgodnie z art. 520 ust. 1 i 2 ustawy Pzp: „1.Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. 2.
Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby”.
W niniejszej sprawie ma zastosowanie wskazany przepis, albowiem Odwołujący na posiedzeniu w dniu 6 marca 2023 r., jednoznacznie oświadczył, że wycofuje odwołanie wniesione w przedmiotowym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.
Zgodnie z art. 568 pkt 1 cytowanej ustawy, Izba postanowiła o umorzeniu postępowania odwoławczego. Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego Izba miała na uwadze art. 557 ustawy Pzp oraz przepisy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437) i uwzględniając wskazane przepisy, nakazała zwrócić na rzecz Odwołującego 90% kwoty wpisu uiszczonego od odwołania w wysokości 7.500 zł.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.
4
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3114/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3438/26umorzono27 lipca 2026Małopolska Karta Aglomeracyjna etap III – rozbudowa systemu MKA – z podziałem na części: Część nr 8 – rozbudowa systemu Małopolska Karta Aglomeracyjna w obszarze sprzedaży usług online oraz sieci akceptacjiWspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3248/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3265/26umorzono27 lipca 2026Budowa nowego zaplecza technicznego w GliwicachWspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3246/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3321/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3154/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp
- KIO 3064/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 557 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 3039/26oddalono22 lipca 2026ten sam składPoprawa dostępności komunikacyjnej w Pluskach w gm. Stawiguda w zakresie przebudowy ulicy Słonecznej i budowy ulicy Polnej.
- KIO 2926/26uwzględniono22 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2893/26oddalono21 lipca 2026ten sam składRozbudowa systemu tras pieszo-rowerowych w Gminie Rogowo (od ul. Topolowej w kierunku kościoła w Rogowie)
- KIO 3188/26umorzono20 lipca 2026ten sam składOdnowa oznakowania poziomego na drogach krajowych administrowanych przez GDDKiA Oddział w Bydgoszczy z podziałem na części: Część nr 1 – droga nr 5, 5b, 15, 15c, 25, 56, 91, 96, Część nr 2 – droga nr S10, 10, 16, 55,62, 67, 80, 95;
- KIO 2866/26oddalono13 lipca 2026ten sam składPrzebudowa dróg gminnych w związku z budową S12
- KIO 3128/26umorzono9 lipca 2026ten sam składBudowa nowego Łódzkiego Centrum Neuropsychiatrii