Postanowienie KIO 3649/25 z 23 września 2025
) – przy doręczeniu pisma KIO dopiero 29 sierpnia 2025 r. – uzasadniało jego odrzucenie z mocy art.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- odrzucono
- Zamawiający
- Gminę Drelów
- Powiązany przetarg
- orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
- Główna podstawa PZP
- art. 528 pkt 3 Pzp
Wniesienie odwołania po terminie 5 dni od przekazania informacji o wyborze oferty najkorzystniejszej (27 sierpnia 2025 r.) – przy doręczeniu pisma KIO dopiero 29 sierpnia 2025 r. – uzasadniało jego odrzucenie z mocy art. 528 pkt 3 Pzp.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- G.K., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą K.G. PPHU ”Grzeń” Transport Krajowy i Międzynarodowy
- Zamawiający
- Gminę Drelów
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3649/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 23 września 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Maksym Smorczewski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron postępowania odwoławczego odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 29 sierpnia 2025 r. przez wykonawcę G.K., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą K.G. PPHU ”Grzeń” Transport Krajowy i Międzynarodowy w postępowaniu prowadzonym przez Gminę Drelów
- odrzucić odwołanie,
- kosztami postępowania obciążyć wykonawcę G.K., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą K.G. PPHU ”Grzeń” Transport Krajowy i Międzynarodowy, i zaliczyć do kosztów postępowania odwoławczego kwotę 7 500 zł (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych) uiszczoną przez G.K., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą K.G. PPHU ”Grzeń” Transport Krajowy i Międzynarodowy, tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ………………………..
- Sygn. akt
- KIO 3649/25
UZASADNIENIE
Wykonawca G.K., prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą K.G. PPHU ”Grzeń” Transport Krajowy i Międzynarodowy, (dalej jako „Odwołujący”) wniósł odwołanie w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na usługi pod nazwą „Usługi w zakresie dowożenia i odwożenia dzieci do placówek oświatowych z terenu Gminy Drelów w roku szkolnym 2025/2026 na podstawie biletów miesięcznych” (dalej jako „Postępowanie”), prowadzonym przez Gminę Drelów.
Jak wynika z treści datowanego na 23 września 2025 r. pisma Zamawiającego wartość zamówienia w Postępowaniu nie przekracza progów unijnych, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (dalej jako „Pzp”), a informacja o wyborze oferty najkorzystniejszej w Postępowaniu została przekazana Odwołującemu 22 sierpnia 2025 r. przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Ww. odwołanie zostało wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w formie pisemnej za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe, a przesyłka je zawierająca została nadana 27 sierpnia 2025 r. Wymaga wskazania, że w postępowaniu odwoławczym nie obowiązuje norma zgodnie z którą oddanie pisma w formie przesyłki poleconej w polskiej placówce pocztowej operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe jest równoznaczne z doręczeniem go Prezesowi Izby.
W konsekwencji w postępowaniu odwoławczym dniem doręczenia Prezesowi Izby pisma wniesionego za pośrednictwem operatora pocztowego w formie pisemnej jest dzień jego doręczenia Prezesowi Izby, a nie dzień nadania przesyłki pismo to zawierającej. Ww. odwołanie wpłynęło do Prezesa Izby 29 sierpnia 2025 r.
Art. 515 ust. 1 pkt 2 lit. a Pzp stanowi, że „odwołanie wnosi się w przypadku zamówień, których wartość jest mniejsza niż progi unijne, w terminie 5 dni od dnia przekazania informacji o czynności zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia, jeżeli informacja została przekazana przy użyciu środków komunikacji elektronicznej”.
Stosownie zaś do art. 528 pkt 3 Pzp, „Izba odrzuca odwołanie, jeżeli stwierdzi, że odwołanie zostało wniesione po upływie terminu określonego w ustawie”.
Termin na wniesienie odwołania na czynność wyboru oferty najkorzystniejszej w Postępowaniu, o której Zamawiający poinformował przy użyciu środka komunikacji elektronicznej 22 sierpnia 2025 r., zgodnie z art. 515 ust. 1 pkt 2 lit. a Pzp upływał 27 sierpnia 2025 r. Ww. odwołanie zostało zatem wniesione po upływie terminie określonego tym przepisie. W konsekwencji podlega ono odrzuceniu na podstawie art. 528 pkt 3 Pzp.
Stosownie do art. 553 Pzp, „o oddaleniu odwołania lub jego uwzględnieniu Izba orzeka w wyroku. W pozostałych przypadkach Izba wydaje postanowienie”. Art. 529 ust. 1 Pzp stanowi zaś, że, „Izba może odrzucić odwołanie na posiedzeniu niejawnym”.
Wobec powyższego, Izba na podstawie art. 528 pkt 3 Pzp na posiedzeniu niejawnym odrzuciła odwołanie, o czym orzeczono w punkcie 1. postanowienia.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 557 i art. 575 Pzp oraz § 2 ust. 1 pkt 2), § 5 pkt 1) i § 8 ust. 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od
odwołania. Zgodnie z art. 557 Pzp „w wyroku oraz w postanowieniu kończącym postępowanie odwoławcze Izba rozstrzyga o kosztach postępowania odwoławczego”, stosownie zaś do art. 575 Pzp „strony oraz uczestnik postępowania odwoławczego wnoszący sprzeciw ponoszą koszty postępowania odwoławczego stosownie do jego wyniku”. Z § 2 ust. 1 pkt 2) ww. rozporządzenia wynika, że wysokość wpisu wnoszonego w postępowaniu o udzielenie zamówienia na usługi o wartości nie przekraczającej progów unijnych, o których mowa w art. 3 ust. 1 Pzp, wynosi 7.500 złotych. Zgodnie z § 5 pkt 1) ww. rozporządzenia do kosztów postępowania odwoławczego zalicza się wpis. Stosownie zaś do § 8 ust. 1 ww. rozporządzenia „w przypadku odrzucenia odwołania przez Izbę koszty ponosi odwołujący”.
Zgodnie z tymi przepisami Izba w punkcie 2. postanowienia obciążyła Odwołującego kosztami postępowania odwoławczego.
- Przewodniczący
- …………………………….
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3117/26oddalono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 515 ust. 1 pkt 2 lit. a Pzp, art. 528 pkt 3 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3315/26inne24 lipca 2026Rozbudowa systemu kolejkowego i dostawa uniformów dla personelu medycznego SzpitalaWspólna podstawa: art. 515 ust. 1 pkt 2 lit. a Pzp, art. 528 pkt 3 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3330/26odrzucono20 lipca 2026Modernizacja budynku B-62, przy ul. Rozwojowej 37 w Tarnowie dla zadania pn. Inkubator Przedsiębiorczości IIIWspólna podstawa: art. 528 pkt 3 Pzp, art. 529 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2544/26odrzucono9 czerwca 2026Wspólna podstawa: art. 3 ust. 1 Pzp, art. 529 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3244/26oddalono27 lipca 2026Zakup drukarek oraz skanerów na potrzeby jednostek organizacyjnych prokuraturyWspólna podstawa: art. 528 pkt 3 Pzp, art. 575 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2985/26oddalono27 lipca 2026Świadczenie usług medycyny pracy dla pracowników administracyjnych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.Wspólna podstawa: art. 528 pkt 3 Pzp, art. 575 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2241/26oddalono27 lipca 2026Wykonanie, dostawa, montaż i uruchomienie wystawy stałej dlaWspólna podstawa: art. 528 pkt 3 Pzp, art. 575 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3295/26odrzucono16 lipca 2026Instalacja systemów odnawialnych źródeł energii na terenie Gminy GolinaWspólna podstawa: art. 529 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 3369/26umorzono22 lipca 2026ten sam składModernizacja dostępu drogowego do Portu w Szczecinie: przebudowa układu drogowego w rejonie Międzyodrza - część mostowa
- KIO 1793/26oddalono5 czerwca 2026ten sam składRoboty elektryczne na 2026 rok.
- KIO 2052/26umorzono1 czerwca 2026ten sam skład
- KIO 1807/26oddalono28 maja 2026ten sam składKompleksową modernizację zabytkowej Kamienicy Obońskich
- KIO 934/26umorzono27 maja 2026ten sam skład
- KIO 2088/26umorzono27 maja 2026ten sam skład