Postanowienie KIO 3196/26 z 16 lipca 2026
Przedmiot postępowania: Rozbudowa systemu do zarządzania sygnalizacją świetlną, koordynacją i pomiarami ruchu
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Miasto Suwałki
- Powiązany przetarg
- 2026/BZP 00218359
- Główna podstawa PZP
- art. 528 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- SWARCO Poland sp. z o.o. z siedzibą w Modlniczce
- Zamawiający
- Miasto Suwałki
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3196/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 16 lipca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Adriana Urbanik na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego dniu 16 lipca 2026 r. w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 1 w lipca 2026 r. przez odwołującego SWARCO Poland sp. z o.o. z siedzibą w Modlniczce w postępowaniu prowadzonym przez Miasto Suwałki
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwoty 10 000 zł 00 gr (słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga z a pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….…….
- Sygn. akt
- KIO 3196/26
UZASADNIENIE
Zamawiający Miasto Suwałki, ul. Mickiewicza 1, 16-400 Suwałki, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym, na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2026 r. poz. 793, z późn. zm.), dalej „ustawa Pzp”, pn. „Rozbudowa systemu do zarządzania sygnalizacją świetlną, koordynacją i pomiarami ruchu” (numer referencyjny: ZP.271.6.2026).
Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane zostało w Biuletynie Zamówień Publicznych 26 kwietnia 2026 r., numer 2026/BZP 00218359.
1 lipca 2026 r. odwołanie złożył wykonawca SWARCO Poland sp. z o.o., ul. Ekranowa 6, 32-085 Modlniczka, wobec treści specyfikacji warunków zamówienia (dalej: „SW Z”) obowiązującej w postępowaniu w zakresie: Zarzut nr 1 art. 283 w zw. z art. 284 ust. 1 i 2 w zw. z art. 286 ust. 1 i 3 w zw. z art. 16 pkt 1 – 3 ustawy Pzp poprzez zaniechanie przedłużenia terminu składania ofert o czas niezbędny na zapoznanie się ze zmianami SWZ wprowadzonymi do dokumentacji postępowania 26 czerwca 2026 r. i przygotowanie oferty.
Odwołujący wniósł o merytoryczne rozpatrzenie odwołania oraz uwzględnienie go całości, jak również nakazanie zamawiającemu wydłużenie terminu składania ofert do w 2 4 lipca 2026 r.
Do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca, co izba ustaliła na podstawie przekazanych izbie elektronicznych i papierowych akt sprawy.
13 lipca 2026 r. zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie z 12 lipca 2026 r., której oświadczył, że uwzględnił odwołanie i wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 522 w ust. 1 ustawy Pzp.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i stwierdziła, co następuje.
Odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania.
Izba, działając na podstawie art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3 oraz art. 553 zdanie drugie ustawy Pzp, postanowiła umorzyć postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie, ponieważ zamawiający w piśmie z 12 lipca 2026 r. oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty odwołania, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu. Złożenie oświadczenia o uwzględnieniu zarzutów w odwołaniu przez zamawiającego warunkuje zakończenie postępowania odwoławczego bez konieczności rozpoznawania zarzutów w odwołaniu i merytorycznego stanowiska izby.
Orzekając o zniesieniu kosztów postępowania odwoławczego, izba uwzględniła fakt, że przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione
w odwołaniu, zatem na rzecz odwołującego należało zwrócić kwotę wpisu uiszczonego n a rachunek Urzędu Zamówień Publicznych, stosownie do art. 557 i art. 575 ustawy z dnia 1 1 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu o d odwołania (Dz. U. poz. 2437).
- Przewodnicząca
- ………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2775/26umorzono20 lipca 2026Usługa utrzymania oraz rozwoju systemu Cyfrowe ArchiwumWspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 2796/26uwzględniono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 2686/26oddalono20 lipca 2026Świadczenie na rzecz Zamawiającego usług gastronomicznych w zakresie przygotowania i dystrybucji całodziennych posiłków dla pacjentów z uwzględnieniem zaleceń dietetycznych na poszczególne całodobowe oddziały szpitalne oraz dzienneWspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 2771/26oddalono20 lipca 2026Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych powstających na terenie nieruchomości zamieszkałych, niezamieszkałych, letniskowych na terenie Gminy Lądek- ZdrójWspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 2715/26oddalono20 lipca 2026Całoroczne utrzymanie dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA Oddział w Warszawie, w podziale na 2 zadania: Zadanie nr 1 — Rejon w Ożarowie Mazowieckim, drogi klasy S n a terenie miasta Warszawy. Zadanie nr 2 — Rejon w Ożarowie Mazowieckim, drogi poza granicami miasta WarszawyWspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 2491/26uwzględniono20 lipca 2026Budowa obwodnicy Pisza w ciągu dróg krajowych nr 58 i 63Wspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 2627/26oddalono20 lipca 2026Opracowanie projektu wykonawczego i wykonanie robót budowlanych na odcinku LOT B1_1 Sitkówka Nowiny – Miąsowa (bez stacji) od km 196,095 do km 218,129 w ramach projektu inwestycyjnego pn.:Wspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 2404/26oddalono20 lipca 2026Dostawa licencji bezterminowej na oprogramowanie – symulator VR umożliwiający prowadzenie oględzin kryminalistycznych wraz z wdrożeniem i sprzętem komputerowymWspólna podstawa: art. 528 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Miasto Suwałki oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 2129/26uwzględniono27 maja 2026ten sam zamawiającyRozbudowa systemu do zarządzania sygnalizacją świetlną, koordynacją i pomiarami ruchu
- KIO 1522/26oddalono12 maja 2026ten sam zamawiający
- KIO 4048/25oddalono31 października 2025ten sam zamawiający
- KIO 3967/24umorzono19 października 2024ten sam zamawiający
- KIO 3312/26umorzono17 lipca 2026ten sam składŚwiadczenie usługi w zakresie ochrony osób i mienia DCOPiH we Wrocławiu oraz w placówce zamiejscowej DCOPiH w Obornikach Śląskich ul. Dunikowskiego 2-8 na okres 2 lat
- KIO 2396/26oddalono14 lipca 2026ten sam składBUDOWA DROGI DOJAZDOW EJ W RAZ Z MIEJSCAMI POSTOJOW YMI PRZY UL. O. MARIANA ŻELAZKA [POZNAŃ]