Postanowienie KIO 2961/25 z 22 sierpnia 2025
Przedmiot postępowania: Dostawa sprzętu IT dla potrzeb projektu pn.:
Uwzględnienie przez zamawiającego w całości zarzutów odwołania przed przystąpieniem innego wykonawcy do postępowania po jego stronie skutkuje umorzeniem na podstawie art. 522 ust.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu
- Powiązany przetarg
- orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
- Główna podstawa PZP
- art. 522 ust. 1 Pzp
Uwzględnienie przez zamawiającego w całości zarzutów odwołania przed przystąpieniem innego wykonawcy do postępowania po jego stronie skutkuje umorzeniem na podstawie art. 522 ust. 1 Pzp i zwrotem wpisu.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- CEZAR C.M. i P.G. sp. z o.o.
- Zamawiający
- Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2961/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 22 sierpnia 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Robert Skrzeszewski na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron w dniu 22 sierpnia 2025 r. w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 17 lipca 2025 r. przez wykonawcę CEZAR C.M. i P.G. sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu w postępowaniu prowadzonym przez Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- znieść koszty postępowania odwoławczego wzajemnie i nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy CEZAR C.M. i P.G. sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu kwoty 15 000 zł (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ………….…………..
- Sygn. akt
- KIO 2961/25
Zamawiający: Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu wszczął postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pod nazwą „Dostawa sprzętu IT dla potrzeb projektu pn.: „Transformacja kształcenia branżowego w Powiecie Żywieckim – szkolenia i staże uczniowskie”, oznaczenie sprawy: ZSBD.242.5.2025.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - Dz.U.S: 79/2025 pod numerem 261575 – 2025 z dnia 23 kwietnia 2025 r.
W dniu 17 lipca 2025 r. Odwołujący: CEZAR C.M. i P.G. sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej od niezgodnej z przepisami ustawyz dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1320), zwanej dalej ustawą Pzp czynności Zamawiającego, podjętej w przedmiotowym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, polegającej na: niesłusznym odrzuceniu oferty odwołującego, którego oferta w przedmiotowym postępowaniu była ofertą najkorzystniejszą, co uniemożliwiło uzyskanie przez Odwołującego zamówienia Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie: - art. 226 ust. 1 pkt. 10 ustawy Pzp, poprzez niewłaściwe oraz bezzasadne odrzucenie oferty Odwołującego, która jest zgodna z treścią specyfikacji warunków zamówienia (SWZ).
Mając na względzie powyższe – Zamawiający bezzasadnie odrzucił ofertę Odwołującego, przez co naruszył art.
226 ust. 1 pkt. 10 Pzp. Gdyby Zamawiający prawidłowo zbadał ofertę Odwołującego, nie dokonałby jej odrzucenia, lecz uznałby, że to oferta Odwołującego spełnia wszystkie wymagania wyartykułowane przez Zamawiającego. Odwołujący tym samym poniósł szkodę w związku z zarzucanymi Zamawiającemu naruszeniami przepisów ustawy pzp, gdyż odrzucenie jego oferty uniemożliwia Odwołującemu uzyskanie przedmiotowego zamówienia, na co w przeciwnym razie mógłby liczyć. - art. 7 ust. 1 ustawy Pzp (zasada proporcjonalności i równego traktowania wykonawców) poprzez niewłaściwe i nadmiernie rygorystyczne zastosowanie postanowień SW Z, prowadzące do odrzucenia oferty z powodu pozornych lub nieistotnych różnic, nie mających żadnego wpływu na walory użytkowe zaoferowanego sprzętu. - art. 223 ust. 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania Odwołującego do złożenia wyjaśnień dotyczących treści złożonej oferty, w sytuacji gdy istniały w tym zakresie wątpliwości, które mogły zostać usunięte w drodze wyjaśnień. Dotyczy to wszystkich spornych parametrów. W szczególności, w odniesieniu do monitora interaktywnego, Zamawiający, zauważając rozbieżności w specyfikacji, powinien był zwrócić się do Odwołującego o wyjaśnienia.
Zaniechanie takiej czynności, pomimo istnienia podstaw do wyjaśnień, stanowi naruszenie podstawowych zasad postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Gdyby Zamawiający zwrócił się o wyjaśnienia, Odwołujący mógłby przedstawić deklarację producenta, co z pewnością doprowadziłoby do uznania oferty za zgodną. - art. 256 ust. 1 ustawy Pzp poprzez bezzasadne unieważnienie postępowa nia w sytuacji, gdy istniała oferta
niepodlegająca odrzuceniu (oferta Odwołującego).
Odwołujący wnosił o uwzględnienie odwołania w tym także o: - Uchylenie zaskarżonej czynności Zamawiającego polegającej na unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego; - Uchylenie zaskarżonej czynności Zamawiającego polegającej na odrzuceniu oferty Odwołującego; - Nakazanie Zamawiającemu ponownego badania i oceny oferty Odwołującego, z uwzględnieniem faktu, że zaoferowany sprzęt spełnia, a wręcz przewyższa, wymagania użytkowe i funkcjonalne Zamawiającego, a zarzucane niezgodności nie mają charakteru istotnego lub zostały wyjaśnione/potwierdzone deklaracją producenta, oraz nakazanie wezwania Odwołującego do wyjaśnień w przypadku istnienia jakichkolwiek wątpliwości; - Zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego kosztów postępowania odwoławczego według norm przepisanych.
Izba zważyła, co następuje.
Krajowa Izba Odwoławcza rozpoznając przedmiotowe odwołanie na posiedzeniu niejawnym stwierdziła, że postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie przepisu art. 522 ust.1 ustawy Pzp.
W piśmie z dnia 21 sierpnia 2025 r. przed wyznaczoną rozprawą Zamawiający oświadczył, że uwzględnia wszystkie zarzuty w nim zawarte, uznając odwołanie Odwołującego w całości.
Jednocześnie należy wskazać, że zgodnie z art.525 ust. 1 cyt. ustawy Pzp Wykonawca może zgłosić przystąpienie do postępowania odwoławczego w terminie 3 dni od dnia otrzymania kopii odwołania, wskazując stronę, do której przystępuje, i interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, do której przystępuje.
Izba ustaliła, że w niniejszej sprawie zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego nie zostało dokonane.
Zgodnie z art.522 ust.1 ustawy Pzp w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Orzekając o kosztach postępowania Izba wzięła pod uwagę treść przepisu art.574 i 576 ustawy Pzp oraz § 9 ust.
1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania .
Ze wskazanych przepisów wynika, iż w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości koszty, o których mowa w , znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, - w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Mając powyższe na uwadze, na zasadzie art.568 pkt 3 w związku z art. 522 ust.1 zd.1 ustawy Pzp orzeczono jak w sentencji.
- Przewodniczący
- ………………………..
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3319/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3240/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3064/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp
- KIO 3322/26umorzono23 lipca 2026usługi doradztwa w zakresie zamówień realizowanych zgodnie z ustawą PZP i z zasadą konkurencyjności oraz usługi kontroli zamówień w podziale na dwie części.Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 2975/26umorzono23 lipca 2026Aktualizacja operatów wodnoprawnych wraz z uzyskaniem pozwoleń wodnoprawnych dla odcinków dróg wojewódzkich na terenie Województwa Opolskiego – z podziałem na zadaniaWspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp
- KIO 3245/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3101/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3297/26umorzono21 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 1702/26oddalono9 czerwca 2026ten sam składZagospodarowanie odpadów nielegalnie magazynowanych w miejscu do tego nieprzeznaczonym na terenie działek o nr ew.: 948, 949, 950, 1021/1, 1022/2, 1023/2, 1024/2, 1028/2, 1029/2, 1030/2, 935, 936, 937, 533/1, 534/2, 535/4, 535/2, 536/2, 537/2, 538/2, 539/2, 540/2, 541, 546, 547, 550/2, 551/2, 552/2, 553/2, 554/2, 555/2, 556/2, 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651, 653/1, 654, 655, 656, 657/2 oraz 641/3, obręb 0001 położonych w Sławkowie (w powiecie będzińskim w województwie śląskim)
- KIO 1616/26oddalono2 czerwca 2026ten sam składPrace na linii kolejowej nr 408 na odcinku Szczecin Główny - Szczecin Gumieńce i Linii kolejowej 409 na odcinku Szczecin Gumieńce - granica państwa - roboty budowlane
- KIO 1073/26oddalono19 maja 2026ten sam składŚwiadczenie pomocy prawnej w rozumieniu przepisu art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2024 r. poz. 499) oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (tekst jednolity Dz.U. z 2024 r. poz. 1564) dla Gminy (miasta na prawach powiatu) Dąbrowa Górnicza w latach 2026 – 2030
- KIO 1057/26oddalono19 maja 2026ten sam składBudowa Centrum Zdrowia Psychicznego w SPZOZ w Brzesku
- KIO 1536/26umorzono19 maja 2026ten sam skład
- KIO 1676/26umorzono29 kwietnia 2026ten sam składRozbudowa drogi wojewódzkiej nr 583 na odcinku od km 7+627 do km 14+000 na terenie gminy Pacyna