Postanowienie KIO 2886/22 z 14 listopada 2022
Przedmiot postępowania: Koszenie trawników, poboczy i rowów przydrożnych administrowanych przez Rejon Dróg Wojewódzkich w Piotrkowie Trybunalskim w 2022
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi
- Powiązany przetarg
- 2022/BZP 00370249
- Główna podstawa PZP
- art. 528 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- J. J. prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą J. J.
- Zamawiający
- Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2886/22
POSTANOWIENIE z dnia 14 listopada 2022 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodniczący
- Anna Wojciechowska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w Warszawie w dniu 14 listopada 2022 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 31 października 2022 r. przez wykonawcę J. J. prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą J. J. z siedzibą w Zwierzyńcu w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi
przy udziale wykonawcy J. J. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą JANROL J. J. z siedzibą w Radoszycach zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego
- umorzyć postępowanie odwoławcze;
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy J. J. prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą J. J. z siedzibą w Zwierzyńcu kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący:
- Sygn. akt
- KIO 2886/22
UZASADNIENIE
Zamawiający - Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi- prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym bez negocjacji na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U.
2022 r., poz. 1710 z późn. zm. - dalej „ustawa pzp”), pn. „Koszenie trawników, poboczy i rowów przydrożnych administrowanych przez Rejon Dróg Wojewódzkich w Piotrkowie Trybunalskim w 2022”, nr postępowania: DZ.352.69.2022. Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane zostało w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 29 września 2022 r., za numerem 2022/BZP 00370249/01.
W dniu 31 października 2022 r. odwołanie wniósł wykonawca Jadwiga Janczyk prowadząca działalność gospodarczą pod firmą J. J. z siedzibą w Zwierzyńcu - dalej Odwołujący. Odwołujący wniósł odwołanie wobec: - zaniechania odrzucenia oferty wykonawcy JANROL J. J., która została złożona przez wykonawcę niespełniającego warunków udziału w postępowaniu, a także pomimo że została złożona w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji, - wadliwej oceny podmiotowych środków dowodowych, poprzez błędne uznanie, że Janrol spełnia warunki działu w postępowaniu, - dokonania wyboru oferty Janrol jako najkorzystniejszej, - względnie z ostrożności procesowej: zaniechania wezwania wykonawcy Janrol do poprawienia lub uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych w zakresie potwierdzenia spełniania warunku udziału w postępowaniu, a co najmniej do udzielenia wyjaśnień w zakresie podmiotowych środków dowodowych.
Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, tj. odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła, że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania.
Izba ustaliła, że w dniu 7 listopada 2022 r. do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego zgłosił skuteczne przystąpienie wykonawca J. J. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą JANROL J. J. z siedzibą w Radoszycach.
W dniu 10 listopada 2022 r. wpłynęło do Krajowej Izby Odwoławczej oświadczenie Odwołującego - wykonawcy J. J. prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą J. J. z siedzibą w Zwierzyńcu - o wycofaniu odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 31 października 2022 r. Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że pismo wycofujące odwołanie zostało złożone prawidłowo i podpisane przez osobę umocowaną, w konsekwencji czego uznała, że odwołanie zostało skutecznie wycofane przed otwarciem rozprawy.
Skład orzekający Izby, działając na podstawie art. 520, art. 568 pkt 1 oraz art. 553 ust. 1 zdanie drugie ustawy pzp postanowił umorzyć postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie, ponieważ oświadczenie o cofnięciu odwołania uznać należy za oświadczenie najdalej idące złożone przez Stronę, która zainicjowała postępowanie odwoławcze. Złożenie takiego oświadczenia warunkuje zakończenie postępowania odwoławczego bez konieczności rozpoznawania zarzutów i merytorycznego stanowiska Izby. Odwołujący podejmuje bowiem decyzję o ostatecznym zaniechaniu kontynuowania sporu przed Izbą.
Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego, Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła okoliczność, iż cofnięcie odwołania miało miejsce przed otwarciem posiedzenia i rozprawy, zatem za rzecz Odwołującego należało zwrócić 90% kwoty wpisu uiszczonego na rachunek Urzędu Zamówień Publicznych, czyli kwotę 6 750,00 zł, stosownie do art. 557 i art. 575 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437 ze zm.).
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.
- Przewodniczący
- .........................
3
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3240/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 3103/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 2985/26oddalono27 lipca 2026Świadczenie usług medycyny pracy dla pracowników administracyjnych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.Wspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 2883/26oddalono27 lipca 2026Świadczenie usług ochrony osób i mienia w obiektach Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w ŁodziWspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 2991/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 3298/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 2690/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 2562/26oddalono27 lipca 2026Świadczenie usług ochrony fizycznej obiektów i mienia na rzecz Szpitala w Ostródzie S.A.Wspólna podstawa: art. 528 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 3305/26umorzono24 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2257/25umorzono7 lipca 2025ten sam zamawiającyWykonanie bieżącej konserwacji obiektu mostowego
- KIO 1684/25umorzono21 maja 2025ten sam zamawiającyRemonty cząstkowe nawierzchni dróg wojewódzkich administrowanych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi w 2025 r. z podziałem na zadania
- KIO 2311/21uwzględniono24 września 2021ten sam zamawiającyRozbudowa drogi wojewódzkiej nr 480 w m. Burzenin
- KIO 2686/26oddalono20 lipca 2026ten sam składŚwiadczenie na rzecz Zamawiającego usług gastronomicznych w zakresie przygotowania i dystrybucji całodziennych posiłków dla pacjentów z uwzględnieniem zaleceń dietetycznych na poszczególne całodobowe oddziały szpitalne oraz dzienne
- KIO 2627/26oddalono20 lipca 2026ten sam składOpracowanie projektu wykonawczego i wykonanie robót budowlanych na odcinku LOT B1_1 Sitkówka Nowiny – Miąsowa (bez stacji) od km 196,095 do km 218,129 w ramach projektu inwestycyjnego pn.: