Postanowienie KIO 272/22 z 16 lutego 2022
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- PGE Systemy Spółka Akcyjna
- Powiązany przetarg
- orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
- Główna podstawa PZP
- art. 17 ust. 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Immitis Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Zamawiający
- PGE Systemy Spółka Akcyjna
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 272/22
POSTANOWIENIE
z dnia 16 lutego 2022 roku
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodniczący
- Justyna Tomkowska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału Stron i Uczestników postępowania w dniu 16 lutego 2022 roku w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 31 stycznia 2022 roku przez wykonawcę Immitis Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bydgoszczy (Odwołujący)
w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego: PGE Systemy Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, PGE Dystrybucja Spółka Akcyjna z siedzibą w Lublinie, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna z siedzibą w Bełchatowie, PGE Energia Ciepła Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, PGE Energia Odnawialna Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, PGE Obrót Spółka Akcyjna z siedzibą w Rzeszowie, ELTUR-SERWIS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bogatyni, w imieniu których działa jako organizator postępowania PGE Systemy Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, reprezentowany przez pełnomocnika PGE Polska Grupa Energetyczna Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie
przy udziale wykonawców:
- Intaris Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, zgłaszającego przystąpienie po stronie Odwołującego;
- Suntar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Tarnowie,
- T-Systems Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu;
- Zakład Systemów Komputerowych ZSK Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie, zgłaszających przystąpienie po stronie Zamawiającego
- Umorzyć postępowanie odwoławcze;
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynastu tysięcy pięciuset złotych zero groszy) tytułem zwrotu 90 % kwoty
uiszczonego wpisu na rzecz wykonawcy Immitis Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bydgoszczy
Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz.U.2021 r., poz. 1129 ze zmianami) na niniejsze postanowienie w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący:
- Sygn. akt
- KIO 272/22
UZASADNIENIE
Zamawiający: PGE Systemy S.A. z siedzibą w Warszawie, PGE Dystrybucja S.A. z siedzibą w Lublinie, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. z siedzibą w Bełchatowie, PGE Energia Ciepła S.A. z siedzibą w Warszawie, PGE Energia Odnawialna S.A. z siedzibą w Warszawie, PGE Obrót S.A. z siedzibą w Rzeszowie, ELTUR-SERWIS Sp. z o.o. z siedzibą w Bogatyni, w imieniu których działa jako organizator postępowania PGE Systemy S.A. z siedzibą w Warszawie, reprezentowany przez pełnomocnika PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. z siedzibą w Warszawie, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn.: Sukcesywne dostawy komputerów, monitorów oraz stacji dokujących dla Spółek GK PGE. Ogłoszenie o zamówieniu opublikowano w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 2022/S 015-036289 w dniu 21 stycznia 2022 roku.
Dnia 31 stycznia 2022 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie, na podstawie art. 505 ust. 1, art. 513 pkt 1, art. 514 ust. 1, art. 515 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz.
1129 ze zm., dalej: PZP), odwołanie złożył wykonawca Immitis Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bydgoszczy, dalej jako „Odwołujący”.
Odwołanie złożono wobec dokumentów zamówienia - Specyfikacji Warunków Zamówienia (dalej SWZ) w zakresie postanowień załącznika nr 1 do SWZ - Opis Przedmiotu zamówienia (dalej OPZ) i odpowiadających im postanowień załącznika nr 4.2. do SWZ Specyfikacja techniczna oferowanego Sprzętu:
- Pkt 5.1.- specyfikacja nr 1 - laptop podstawowy, pkt 5.2. - specyfikacja nr 2 - laptop zaawansowany, pkt 5.3. - specyfikacja nr 3 - laptop menadżerski; wiersz 1 tabeli Ekran, w zakresie, w jakim Zamawiający wymaga, aby ekrany w/w typów oferowanych urządzeń wyposażone były we wbudowany filtr prywatyzujący;
- pkt. 5.9. Specyfikacja nr 9 - Monitor podstawowy, wiersz 8 Złącza video, w zakresie, w jakim Zamawiający wymaga, aby oferowany monitor był wyposażony w złącze video - dodatkowe złącza 2x USB 3.0 lub nowszego standardu (HUB);
- pkt 5.7. - specyfikacja nr 7 - Komputer stacjonarny podstawowy, wiersz 18 certyfikaty , pkt 5.8. specyfikacja nr 8 - komputer stacjonarny do zastosowań CAD/CAM, wiersz 19 Certyfikaty, pkt. 5.9. Specyfikacja nr 9 - Monitor podstawowy, wiersz 17 certyfikaty, pkt. 5.11. Specyfikacja nr 11 - Monitor 4k, wiersz 14 certyfikaty, w zakresie, w jakim Zamawiający wymaga w odniesieniu w/w typów oferowanych urządzeń posiadania certyfikatów EPEAT w wersji minimum Silver;
- pkt 5.7. - specyfikacja nr 7 - Komputer stacjonarny podstawowy, wiersz 9 klawiatura, pkt 5.8. specyfikacja nr 8 - komputer stacjonarny do zastosowań CAD/CAM, wiersz 10 klawiatura w zakresie, w jakim Zamawiający wymaga, aby oferowana klawiatura była sygnowana logo producenta jednostki centralnej;
- pkt 5.7. - specyfikacja nr 7 - Komputer stacjonarny podstawowy wiersz 13 -
oprogramowanie dodatkowe, pkt 5.8. specyfikacja nr 8 - komputer stacjonarny do zastosowań CAD/CAM wiersz 14 oprogramowanie dodatkowe, w zakresie, w jakim Zamawiający wymaga, aby oprogramowanie producenta komputera umożliwiające aktualizację sterowników oraz podsystemu zabezpieczeń (BIOS, Firmware, Sterowniki) przez Internet było ogólnodostępne dla wszystkich potencjalnych klientów, na stornie producenta w konfiguracji możliwej do przetestowania, na minimum 1 miesiąc przed datą publikacji postępowania zakupowego oraz w zakresie, w jakim Zamawiający wymaga oprogramowania producenta umożliwiającego z poziomu WinPE, Windows 11, ustawienie hasła BIOS, konfigurację BIOS i aktualizację firmware BIOS;
- pkt 5.7. - specyfikacja nr 7 - Komputer stacjonarny podstawowy, wiersz 14 obudowa, pkt 5.8. specyfikacja nr 8 - komputer stacjonarny do zastosowań CAD/CAM, wiersz 15 obudowa, w zakresie, w jakim Zamawiający wymaga, aby obudowa oferowanego urządzenia była zaprojektowana i wykonana przez producenta jednostki centralnej;
- pkt 5.7. - specyfikacja nr 7 - Komputer stacjonarny podstawowy wiersz 16 sterowniki, pkt 5.8. specyfikacja nr 8 - komputer stacjonarny do zastosowań CAD/CAM wiersz 17 sterowniki, w zakresie, w jakim Zamawiający wymaga, aby sterowniki umożliwiające dystrybucję poprzez Microsoft System Center Endpoint Manager, były ogólnodostępne dla wszystkich potencjalnych klientów na stronie producenta, w wersji możliwej do przetestowania na minimum 1 miesiąc przed datą publikacji postępowania zakupowego;
- pkt 5.7. - specyfikacja nr 7 - Komputer stacjonarny podstawowy wiersz 17 - inne, pkt 5.8. specyfikacja nr 8 - komputer stacjonarny do zastosowań CAD/CAM wiersz 18 inne, w zakresie, w jakim Zamawiający wymaga, aby wszystkie podzespoły zastosowane w danym modelu komputera posiadały numer części (part number) nadany przez producenta sprzętu komputerowego, wskazujący iż dany podzespół został wyprodukowany na potrzeby odpowiednio PC podstawowego albo PC typu CAD/CAM oraz umożliwiający zidentyfikowanie modeli komputerów producenta odpowiednio PC podstawowego albo PC typu CAD/CAM. w których dany podzespół może występować.
Odwołujący zarzucał Zamawiającemu naruszenie: art. 99 ust. 1 - 2 i 4 ustawy PZP w zw. z art. 16 pkt 1) i 3) PZP w zw. z art. 17 ust. 1 PZP, poprzez dokonanie opisu przedmiotu zamówienia z naruszeniem zasady proporcjonalności i w sposób mogący utrudniać uczciwą konkurencję, uprzywilejowujący niektóre produkty i wykonawców oraz mogący wyeliminować niektórych wykonawców, ze wskazaniem cech charakteryzujących produkty dostarczane przez konkretnego wykonawcę (producenta), a ponadto poprzez określenie wymogów w odniesieniu do zamawianych urządzeń nieproporcjonalnych do wartości i celów zamówienia, nieznajdujący uzasadnienia w realnych potrzebach Zamawiającego, zwłaszcza w świetle innych wymagań SWZ, określenie wymogów co do parametrów zamawianych urządzeń rozpatrywanych jako całość w sposób dyskryminujący, sztucznie zawężający konkurencję; a w efekcie - opisanie przedmiotu zamówienia w sposób, którego całokształt powoduje ograniczenie dostępu do udziału w postępowaniu Wykonawcom zainteresowanym udziałem w postępowaniu zdolnym do zaoferowania sprzętu odpowiadającego uzasadnionym potrzebom Zamawiającego, powodujący ich nierówne traktowanie.
Odwołujący wnosił o:
- uwzględnienie odwołania w całości,
- nakazanie Zamawiającemu zmiany kwestionowanych postanowień załącznika nr 1 do SWZ - OPZ w ten sposób, że:
- w pkt 5.1. OPZ - specyfikacja nr 1- laptop podstawowy, pkt 5.2.- specyfikacja nr 2- laptop zaawansowany, pkt 5.3. - specyfikacja nr 3 - laptop menadżerski; wiersz 1 tabeli Ekran - wykreślenie wymagania „(...) z wbudowanym filtrem prywatyzującym” EWENTUALNIE określenie: (.) z filtrem prywatyzującym (Zamawiający dopuszcza zaoferowanie urządzenia z dołączonym filtrem prywatyzującym jako dodatkowym akcesorium).
- pkt. 5.9. Specyfikacja nr 9 - Monitor podstawowy wiersz 8 Złącza video wykreślenie wymagania „(.)Dodatkowe złącza: 3) 2 x USB 3.0 lub nowszy standard (HUB)”.
- pkt 5.7. - specyfikacja nr 7 - Komputer stacjonarny podstawowy wiersz 18 certyfikaty, pkt 5.8. specyfikacja nr 8 - komputer stacjonarny do zastosowań CAD/CAM wiersz 19 Certyfikaty, pkt. 5.9. Specyfikacja nr 9 - Monitor podstawowy wiersz 17 certyfikaty, pkt. 5.11. Specyfikacja nr 11 - Monitor 4k wiersz 14 certyfikaty - wykreślenie wymagania:
„(.) EPEAT w wersji minimum Silver, (.)”.
- pkt 5.7. - specyfikacja nr 7 - Komputer stacjonarny podstawowy wiersz 9 klawiatura, pkt 5.8. specyfikacja nr 8 - komputer stacjonarny do zastosowań CAD/CAM wiersz 10 klawiatura - wprowadzenie zapisu: „Klawiatura pełnowymiarowa, układ typu QWERTY US, przewodowa z wtyczką USB, kolor czarny z czytnikiem Smart Card.(...)”;
- pkt 5.7. - specyfikacja nr 7 - Komputer stacjonarny podstawowy wiersz 13 oprogramowanie dodatkowe, pkt 5.8. specyfikacja nr 8 - komputer stacjonarny do zastosowań CAD/CAM wiersz 14 oprogramowanie dodatkowe - wprowadzenie zapisu:
„Oprogramowanie producenta komputera umożliwiające aktualizację sterowników oraz podsystemu zabezpieczeń (BIOS, Firmware, Sterowniki) przez Internet."
- pkt 5.7. - specyfikacja nr 7 - Komputer stacjonarny podstawowy wiersz 14 obudowa, pkt 5.8. specyfikacja nr 8 - komputer stacjonarny do zastosowań CAD/CAM wiersz 15 obudowa - wprowadzenie zapisu: „(...) Zaprojektowana i wykonana na zlecenie producenta jednostki centralnej/...)”;
- pkt 5.7. - specyfikacja nr 7 - Komputer stacjonarny podstawowy wiersz 16 sterowniki, pkt 5.8. specyfikacja nr 8 - komputer stacjonarny do zastosowań CAD/CAM wiersz 17 sterowniki - wprowadzenie zapisu: „Wymagana dostępność pakietu sterowników umożliwiających dystrybucję poprzez Microsoft System Center Endpoint Manager”; 8 pkt 5.7. - specyfikacja nr 7 - Komputer stacjonarny podstawowy wiersz 17 inne - wprowadzenie zapisu: „PC podstawowy musi przechowywać własne dane identyfikacyjne takie jak: nazwa, numer seryjny, producent, model, wersja firmware. Dostęp do powyższych danych musi być realizowany poprzez pobranie tych danych z obiektów Microsoft WMI”.
- pkt 5.8. specyfikacja nr 8 - komputer stacjonarny do zastosowań CAD/CAM wiersz 18 inne - wprowadzenie zapisu: „PC typu CAD,CAM musi przechowywać własne dane identyfikacyjne takie jak: nazwa, numer seryjny, producent, model, wersja firmware.
Dostęp do powyższych danych musi być realizowany poprzez pobranie tych danych z obiektów Microsoft WMI”.
W konsekwencji Odwołujący wnosił również o odpowiednią zmianę postanowień załącznika nr 4.2. do SWZ.
Odwołujący wskazał, że posiada interes we wniesieniu odwołania w myśl art. 505 ust.
1 PZP, jest bowiem podmiotem w pełni zdolnym i realnie zainteresowanym wykonaniem przedmiotu zamówienia. Sposób skonstruowania dokumentacji postępowania, w tym opisu przedmiotu zamówienia jako całości czyni jednak powyższą zdolność iluzoryczną i uniemożliwia mu złożenie oferty konkurencyjnej, skutkując utratą możliwości zawarcia z Zamawiającym umowy na którąkolwiek z części zamówienia, w obu bowiem zamawiane są te same typy urządzeń (jedynie w różnej ilości). Tym samym Odwołujący narażony jest na poniesienie szkody majątkowej w postaci utraty korzyści, jakie osiągnąłby z realizacji uzyskanego ewentualnie zamówienia (zawarcia umowy).
Kopia odwołania została prawidłowo przekazana Zamawiającemu. Termin na wniesienie odwołania został zachowany. Odwołujący uiścił wpis w wymaganej wysokości na rachunek UZP.
Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:
Odwołanie nie zawierało braków formalnych i mogło być merytorycznie rozpoznane.
W aktach sprawy zgłoszenia przystąpień po stronie Odwołującego i Zamawiającego złożyli następujący wykonawcy: - po stronie Odwołującego:
- Intaris Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie; - po stronie Zamawiającego:
- Suntar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Tarnowie,
- T-Systems Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu;
- Zakład Systemów Komputerowych ZSK Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie.
Izba potwierdziła skuteczność wszystkich zgłoszeń.
W dniu 16 lutego 2022 roku Odwołujący złożył pisemne oświadczenie o cofnięciu odwołania w całości. Oświadczenie zostało podpisane podpisem kwalifikowanym przez pełnomocnika, umocowanego do działania w imieniu Wykonawcy. Odwołujący wnosił o umorzenie postępowania i zwrot na jego rzecz części wpisu.
Skład orzekający Izby, działając na podstawie art. 520, art. 568 pkt 1 oraz art. 553 ust. 1 zdanie drugie ustawy Pzp postanowił umorzyć postępowanie odwoławcze w sprawie, ponieważ oświadczenie o cofnięciu odwołania uznać należy za oświadczenie najdalej idące złożone przez Stronę, która zainicjowała postępowanie odwoławcze. Złożenie takiego oświadczenia warunkuje zakończenie postępowania odwoławczego bez konieczności rozpoznawania zarzutów i merytorycznego stanowiska Izby. Odwołujący podejmuje bowiem decyzję o ostatecznym zaniechaniu kontynuowania sporu przed Izbą.
Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego, Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła okoliczność, iż cofnięcie odwołania miało miejsce co najmniej na dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron i uczestników postępowania, zatem za rzecz Odwołującego należało zwrócić 90% kwoty wpisu uiszczonego na rachunek Urzędu Zamówień Publicznych, czyli kwotę 13 500,00 zł,
stosownie do art. 557 i art. 575 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych.
Przewodniczący:
8
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3163/26uwzględniono28 lipca 2026W ramach realizacji zadania zostaną wykonane: 1. Roboty budowlane w zakresie demontaży: 1.1.Demontaż opraw oświetleniowych ze słupów istniejących linii napowietrznych nN 1.2.Demontaż przewodów energetycznych linii nN 1.3.Demontaż słupów linii energetycznych linii nN 2.Roboty budowalne elektryczne w zakresie budowy oświetlenia ulicznego: 2.1.Budowa nowych linii kablowych oświetlenia ulicznego 2.2.Montaż słupów oświetleniowych 2.3.Montaż opraw oświetleniowych 3.Roboty drogowe (odtworzenie konstrukcji i nawierzchni chodników i jezdni w rejonie wykonywania prac).Wspólna podstawa: art. 17 ust. 1 Pzp, art. 505 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3246/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 17 ust. 1 Pzp
- KIO 3161/26umorzono24 lipca 2026Cyfryzacja procesów w Miejskim Zarządzie Ulic i Mostów w Katowicach - e-usługi publiczneWspólna podstawa: art. 17 ust. 1 Pzp
- KIO 2853/26umorzono23 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 17 ust. 1 Pzp
- KIO 3270/26umorzono22 lipca 2026Montaż instalacji OZE na terenie Gminy MokrskoWspólna podstawa: art. 17 ust. 1 Pzp
- KIO 3355/26umorzono20 lipca 2026Dostawa 2 serwerów i macierzy dyskowej dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie w ramach projektu KPO pn. Cyberbezpieczny Urząd – Podniesienie standardów cyberbezpieczeństwa Wojewody Małopolskiego i jednostek podległychWspólna podstawa: art. 17 ust. 1 Pzp
- KIO 2803/26umorzono10 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 17 ust. 1 Pzp
- KIO 3153/26oddalono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 17 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 3450/26umorzono28 lipca 2026ten sam składWsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii w Gminie Dobra – cz. 1
- KIO 3023/26umorzono23 lipca 2026ten sam składDostawa osprzętu urologicznego do litotrypsji i morcelacji w układzie moczowym, elektrod do resektoskopów bipolarnych
- KIO 3332/26umorzono23 lipca 2026ten sam składUtrzymanie zieleni i czystości na terenach miejskich
- KIO 2998/26oddalono23 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3330/26odrzucono20 lipca 2026ten sam składModernizacja budynku B-62, przy ul. Rozwojowej 37 w Tarnowie dla zadania pn. Inkubator Przedsiębiorczości III
- KIO 2965/26umorzono16 lipca 2026ten sam składBudowa oraz modernizacja infrastruktury umożliwiającej stworzenie warunków obsługi i rozwoju terminala intermodalnego w Mieście Chełm