Postanowienie KIO 2482/26 z 13 lipca 2026
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku
- Powiązany przetarg
- 2026/BZP 00179307
- Główna podstawa PZP
- art. 108 ust. 1 pkt 1 lit. g Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- J.K. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą EFB Partner J.K.z siedzibą w Serocku
- Zamawiający
- Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2482/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 13 lipca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Marek Bienias Protokolant: Piotr Cegłowski na posiedzeniu niejawnym z udziałem Zamawiającego i uczestnika postępowania odwoławczego w dniu 13 lipca 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczejw dniu 25 maja 2026 r. przez wykonawcę J.K. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą EFB Partner J.K.z siedzibą w Serocku, w postępowaniu prowadzonym przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku, przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego - wykonawcy R.B. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą
B.M. z siedzibą w Małym Rudniku
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy J.K. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą EFB Partner J.K.z siedzibą w Serocku, kwoty 9 000 zł 00 gr (słownie: dziewięć tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90% kwoty uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ………………………
- sygn. akt
- KIO 2482/26
Zamawiający – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku – prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym bez negocjacji, pn.
Zabezpieczenie lewego brzegu rzeki Narew w km 112+600-112+800 w m. Dzbądzek, gm. Goworowo, pow. Ostrołęcki, numer postępowania: B.ROZ.270.2.8.2026.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem:2026/BZP 00179307/01 z dnia 2026-03-31.
W dniu 25 maja 2026 r. wykonawca J.K. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą EFB Partner J.K.z siedzibą w Serocku wniósł odwołanie od czynności i zaniechań Zamawiającego podjętych w ww. postępowaniu poprzez:
- zaniechanie wykluczenia wykonawcy B.M. z uwagi na zachodzącą podstawę wykluczenia wynikającą z przepisu art.
108 ust. 1 pkt 1 lit. g ustawy Pzp;
- zaniechanie wykluczenia wykonawcy B.M. z uwagi na zachodzącą podstawę wykluczenia wynikającą z przepisu art.
109 ust. 1 pkt 8 lub 10 ustawy Pzp;
- ewentualnie zaniechanie wezwania wykonawcy B.M. do udzielenia wyjaśnień w zakresie wątpliwości, jakie zamawiający winien był powziąć wskutek poinformowania go o zachodzących podstawach wykluczenia tego wykonawcy z Postępowania;
- ewentualnie zaniechanie zwrócenia się do podmiotu posiadającego odpowiednie informacje dotyczące przesłanek wykluczenia wykonawcy B.M..
Odwołujący zarzucił naruszenie następujących przepisów:
- art. 108 ust. 1 pkt 1 lit. g ustawy Pzp poprzez zaniechanie wykluczenia wykonawcy B.M. z Postępowania mimo występowania przesłanek uzasadniających takie wykluczenie;
- art. 109 ust. 1 pkt 8 lub 10 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wykluczenia wykonawcy B.M. z Postępowania mimo występowania przesłanek uzasadniających takie wykluczenie;
- ewentualnie art. 128 ust. 4 w zw. z art. 16 pkt 1-2 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania wykonawcy B.M. do udzielenia wyjaśnień pomimo tego, iż Zamawiający dysponuje informacjami, które powinny skłonić go do wyjaśnienia okoliczności występowania przesłanek wykluczenia tego wykonawcy z Postępowania;
- ewentualnie art. 128 ust. 5 w zw. z art. 16 pkt 1-2 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wystąpienia do podmiotów dysponujących informacjami, które byłyby pomocne w ocenie okoliczności związanych z występującymi przesłankami wykluczenia wykonawcy B.M. z Postępowania.
Opierając się na przedstawionych zarzutach Odwołujący wnosił o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej;
- ponownego badania i oceny oferty wykonawcy B.M. z uwzględnieniem wniosków wynikających z orzeczenia Izby.
W wyniku wniesionego odwołania przez wykonawcę J.K. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą EFB Partner J.K. z siedzibą w Serocku, Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie z dnia 29 maja 2026 r. (pismo z dnia 29 maja 2026 r.) wnosił o oddalenie odwołania w całości jako bezzasadnego.
Do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego skutecznie przystąpił wykonawca R.B., prowadzący działalność gospodarczą pod firmą B.M. z siedzibą w Małym Rudniku.
Izba stwierdziła, że Przystępujący zgłosił przystąpienie do postępowania w ustawowym terminie, wykazując interes w rozstrzygnięciu odwołania na korzyść zamawiającego.
Przystępujący pismem z dnia 27 maja 2025 r. wnosił o oddalenie odwołania w całości.
Izba zważa, iż przed otwarciem rozprawy, oświadczeniem złożonym do Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 10 lipca 2026 r. (pismo z dnia 10 lipca 2026 r.), Odwołujący cofnął odwołanie w całości wniesione w dniu 25 maja 2026 r.
W konsekwencji Izba, na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U.
2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że w sytuacji cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego – odwołującemu zwraca się 90% wpisu. W takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.
W konsekwencji powyższego, Izba nie uwzględniła kosztów Zamawiającego złożonych na posiedzeniu.
Z uwagi na powyższe, Izba postanowiła jak w sentencji.
- Przewodniczący
- ……………………….......
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
- KIO 2532/26umorzono3 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2692/26umorzono23 czerwca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2428/26umorzono2 czerwca 2026ten sam zamawiający
- KIO 1935/26umorzono22 maja 2026ten sam zamawiający
- KIO 4673/25umorzono10 grudnia 2025ten sam zamawiający
- KIO 3623/25uwzględniono9 października 2025ten sam zamawiającyRozbiórka budynków na terenie powiatu ostrowskiego, kaliskiego i ostrzeszowskiego woj. wielkopolskie wraz z geodezyjną inwentaryzacją powykonawczą