Postanowienie KIO 2470/22 z 30 września 2022
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie
- Powiązany przetarg
- 2022/BZP 00344262
- Główna podstawa PZP
- art. 525 ust. 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- ERBUD INTERNATIONAL sp. z o.o.
- Zamawiający
- Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2470/22
POSTANOWIENIE z dnia 30 września 2022 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodniczący
- Anna Wojciechowska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w Warszawie w dniu 30 września 2022 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 19 września 2022 r. przez wykonawcę ERBUD INTERNATIONAL sp. z o.o. z siedzibą w Jasionce w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie
- umorzyć postępowanie odwoławcze;
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy ERBUD INTERNATIONAL sp. z o.o. z siedzibą w Jasionce kwoty 9 000 zł 00 gr (słownie: dziewięć tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
- Przewodniczący
- ...................................
- Sygn. akt
- KIO 2470/22
UZASADNIENIE
Zamawiający - Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie - prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym z możliwością negocjacji na podstawie art. 275 pkt 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. 2022 r., poz. 1710 z późn. zm. - dalej „ustawa pzp”), pn. „Przebudowa budynku Histopatologii i Patomorfologii
w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie”, nr postępowania: ZP 250/064/2022. Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane zostało w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 12 września 2022 r., za numerem 2022/BZP 00344262/01.
W dniu 19 września 2022 r. odwołanie wniósł wykonawca ERBUD INTERNATIONAL sp. z o.o. z siedzibą w Jasionce - dalej Odwołujący. Odwołujący wniósł odwołanie wobec czynności ukształtowania konkretnych projektowanych postanowień umowy (załącznik nr 2 do SWZ).
Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, tj. odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła, że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania.
Izba ustaliła, że w terminie wynikającym z art. 525 ust. 1 ustawy pzp do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.
W dniu 28 września 2022 r. wpłynęło do Krajowej Izby Odwoławczej oświadczenie Odwołującego - wykonawcy ERBUD INTERNATIONAL sp. z o.o. z siedzibą w Jasionce o wycofaniu odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 19 września 2022 r. Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że pismo wycofujące odwołanie zostało złożone prawidłowo i podpisane przez osobę umocowaną, w konsekwencji czego uznała, że odwołanie zostało skutecznie wycofane przed otwarciem rozprawy.
Skład orzekający Izby, działając na podstawie art. 520, art. 568 pkt 1 oraz art. 553 ust. 1 zdanie drugie ustawy pzp postanowił umorzyć postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie, ponieważ oświadczenie o cofnięciu odwołania uznać należy za oświadczenie najdalej idące złożone przez Stronę, która zainicjowała postępowanie odwoławcze. Złożenie takiego oświadczenia warunkuje zakończenie postępowania odwoławczego bez konieczności rozpoznawania zarzutów i merytorycznego stanowiska Izby. Odwołujący podejmuje bowiem decyzję o ostatecznym zaniechaniu kontynuowania sporu przed Izbą.
Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego, Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła okoliczność, iż cofnięcie odwołania miało miejsce przed otwarciem posiedzenia i rozprawy, zatem za rzecz Odwołującego należało zwrócić 90% kwoty wpisu uiszczonego na rachunek Urzędu Zamówień Publicznych, czyli kwotę 9 000,00 zł, stosownie do art. 557 i art. 575 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437 ze zm.).
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.
- Przewodniczący
- ..........................
4
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3298/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 525 ust. 1 Pzp, art. 528 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3313/26umorzono28 lipca 2026Dostawa artykułów biurowych i kalendarzy oraz dostawa papieru i materiałów papierniczychWspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 3178/26umorzono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 3406/26umorzono27 lipca 2026Zabudowa paneli fotowoltaicznych, magazynu energii oraz systemu zarządzania energiąWspólna podstawa: art. 525 ust. 1 Pzp
- KIO 3385/26umorzono27 lipca 2026Remont drogi wojewódzkiej nr 311 w m. DębienkoWspólna podstawa: art. 525 ust. 1 Pzp
- KIO 3305/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 525 ust. 1 Pzp
- KIO 2950/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 525 ust. 1 Pzp
- KIO 2918/26umorzono21 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 525 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. Św.jadwigi Królowej w Rzeszowie.
- KIO 1393/26umorzono21 kwietnia 2026ten sam zamawiającyna zakup i dostawy leków do programów lekowych oraz leków refundowanych w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych, znak sprawy: ZP 250/008/2025 (dalej
- KIO 50/26oddalono26 lutego 2026ten sam zamawiającyBudowa i przebudowa kompleksu obiektów budowlanych przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie wraz z wyposażeniem, niezbędną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu w ramach zadania pn.
- KIO 4159/25oddalono18 listopada 2025ten sam zamawiającyPODKARPACKIE CENTRUM MEDYCYNY DZIECIĘCEJ
- KIO 4153/25umorzono18 listopada 2025ten sam zamawiającyPODKARPACKIE CENTRUM MEDYCYNY DZIECIĘCEJ
- KIO 4125/25umorzono18 listopada 2025ten sam zamawiającyPODKARPACKIE CENTRUM MEDYCYNY DZIECIĘCEJ
- KIO 4178/25umorzono18 listopada 2025ten sam zamawiającyPODKARPACKIE CENTRUM MEDYCYNY DZIECIĘCEJ