Postanowienie KIO 2059/24 z 21 czerwca 2024
Przedmiot postępowania: Świadczenie usług prawniczych polegających na kompleksowej obsłudze prawnej działalności Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Powiatowy Zespól Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi
- Powiązany przetarg
- 2024/BZP 00309802
- Główna podstawa PZP
- art. 239 ust. 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- KANCELARIA RADCÓW PRAW NYCH KAJDA I PARTNERZY
- Zamawiający
- Powiatowy Zespól Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2059/24
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 21 czerwca 2024 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Małgorzata Jodłowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 21 czerwca 2024 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 12 czerwca 2024 r. przez wykonawcę KANCELARIA RADCÓW PRAW NYCH KAJDA I
PARTNERZY z siedzibą w Katowicach w postępowaniu prowadzonym przez
zamawiającego Powiatowy Zespól Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi przy udziale uczestnika po stronie Zamawiającego M.M. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą K.R.
- umorzyć postępowanie odwoławcze
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy KANCELARIA RADCÓW PRAW NYCH KAJDA I PARTNERZY z siedzibą w Katowicach kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………………………..
- Sygn. akt
- KIO 2059/24
UZASADNIENIE:
Zamawiający Powiatowy Zespól Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladziprowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Świadczenie usług prawniczych polegających na kompleksowej obsłudze prawnej działalności Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej”, nr ref. DZA.381.6.2024.
Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych zwanej dalej „Pzp” lub „ustawa”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 2 maja 2024 r. pod numerem 2024/BZP 00309802.
W postępowaniu tym wykonawca KANCELARIA RADCÓW PRAW NYCH KAJDA I PARTNERZY z siedzibą w Katowicach (dalej jako „Odwołujący”) w dniu 12 maja 2024 r. wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wobec czynności Zamawiającego polegających na:
- dokonaniu wyboru oferty Kancelarii Radcy Prawnego „LITIGATOR” M.M. jako najkorzystniejszej,
- odrzuceniu oferty Kancelarii Radców Prawnych Kajda i Partnerzy jako niespełniającej warunków udziału w postępowaniu oraz niezgodnej z przepisami ustawy.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
- art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b i pkt 3 PZP poprzez odrzucenie oferty Odwołującego w związku z niezasadnym przyjęciem, że Odwołujący nie spełnia warunków udziału w postępowaniu, a także braku zgodności oferty z przepisami PZP,
- art. 242 ust. 1 PZP poprzez wybór oferty Kancelarii Radcy Prawnego „LITIGATOR” jako najkorzystniejszej niezgodnie z przepisami oraz SW Z, co miało miejsce w następstwie błędnego zastosowania kryteriów wyboru po błędnym odrzuceniu oferty Odwołującego, która w rzeczywistości powinna otrzymać najwyższą ilość punktów,
- art. 239 ust. 1 PZP poprzez zaniechanie wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej spośród ofert złożonych w postępowaniu,
- art. 16 pkt 1 i pkt 2 PZP poprzez prowadzenie postępowania w sposób nie zapewniający zachowania uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, jak i niezapewniający dostatecznej przejrzystości postępowania.
W dniu 13 czerwca 2024 r. Odwołujący wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej pismo, w którym oświadczył, że cofa odwołanie wniesione w niniejszej sprawie.
Izba stwierdziła, że oświadczenie o wycofaniu odwołania zostało złożone przez osobę uprawnioną do reprezentowania Odwołującego.
Wykonawca M.M. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą K.R. zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego.
Mając na uwadze powyższe, Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje:
Na skutek cofnięcie odwołania wystąpiła przesłanka do umorzenia postępowania odwoławczego, o której mowa w art. 520 ust. 1 i 2 oraz art. 568 pkt 1) ustawy Pzp. Stosownie do treści art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa
wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (art. 520 ust. 2 ustawy Pzp).
Z kolei w myśl art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 557, 574 i 575 ustawy Pzp oraz w oparciu o przepisy § 9 ust. 1 pkt 3 lit a) rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437 ze zm.), nakazując zwrot na rzecz Odwołującego 90% kwoty wpisu uiszczonego w wysokości 7 500 PLN.
Mając powyższe na uwadze, Izba orzekła, jak w sentencji.
- Przewodnicząca
- ………………………..….
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3248/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3064/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3305/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3154/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3135/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3245/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3188/26umorzono20 lipca 2026Odnowa oznakowania poziomego na drogach krajowych administrowanych przez GDDKiA Oddział w Bydgoszczy z podziałem na części: Część nr 1 – droga nr 5, 5b, 15, 15c, 25, 56, 91, 96, Część nr 2 – droga nr S10, 10, 16, 55,62, 67, 80, 95;Wspólna podstawa: art. 520 ust. 1 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2884/26oddalono28 lipca 2026Oferowana cena za wykonanie przedmiotu zamówienia stanowić będzie wynagrodzenie ryczałtowe i obejmować będzie wszelkie koszty związane z kompleksowym wykonaniem przedmiotu zamówienia.Wspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Powiatowy Zespól Zakładów Opieki Zdrowotnej oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 1464/26umorzono5 maja 2026ten sam zamawiającyŚwiadczenie usług w zakresie odbioru i transportu odpadów komunalnych
- KIO 527/26umorzono5 marca 2026ten sam zamawiającyZakup i wdrożenie elementów systemu HIS
- KIO 3099/24umorzono12 września 2024ten sam zamawiającyDostawa krzeseł behawioralnych dla CZP
- KIO 1884/24umorzono12 czerwca 2024ten sam zamawiający
- KIO 5508/25oddalono12 lutego 2026ten sam składBudowa obwodnicy Tyczyna w ciągu DW 878
- KIO 5895/25umorzono5 lutego 2026ten sam składBudowa trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z urządzeniami budowlanymi w Dobrzelowie – gmina Bełchatów