Postanowienie KIO 1404/25 z 15 maja 2025
Przedmiot postępowania: Zarządzanie i sprawowanie nadzoru inżynierskiego nad opracowaniem dokumentacji projektowej dla realizacji budowy nowych podstacji trakcyjnych Tymbark, Fornale, Marszowice, Janowice i nowych kabin sekcyjnych Sawa, Surówki w ramach projektu pn.:
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Centrum Realizacji Inwestycji Warszawie w
- Powiązany przetarg
- orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
- Główna podstawa PZP
- art. 568 pkt 2 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- TPF w Sp. z o.o.
- Zamawiający
- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Centrum Realizacji Inwestycji Warszawie w
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 1404/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 15 maja 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Adriana Urbanik na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 15 maja 2025 r. w Warszawie obec odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 14 kwietnia 2025 r. przez wykonawcę TPF w Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Centrum Realizacji Inwestycji Warszawie w Uczestnik po stronie zamawiającego A.wykonawca Biuro Realizacji Inwestycji Koltech Inwestor Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie zgłaszający przystąpienie do postępowania odwoławczego o sygn. akt: KIO 1404/25
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy TPF Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga z a pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….……….….
- Sygn. akt
- KIO 1404/25
UZASADNIENIE
Zamawiający PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Centrum Realizacji Inwestycji, ul. Targowa 74, 03-734 Warszawa, prowadzi postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego o udzielenie zamówienia pn. „Zarządzanie i sprawowanie nadzoru inżynierskiego nad opracowaniem dokumentacji projektowej dla realizacji budowy nowych podstacji trakcyjnych Tymbark, Fornale, Marszowice, Janowice i nowych kabin sekcyjnych Sawa, Surówki w ramach projektu pn.: „Budowa nowej linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc –Tymbark/Mszana Dolna oraz modernizacja istniejącej linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz – Etap II"”,nr referencyjny:
9090/IREZA3/16382/04357/24/P.
4 października 2024 r. opublikowano ogłoszenie o zamówieniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem Dz.U. S: 194/2024-597804.
Do postępowania stosuje się przepisy ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320), dalej „ustawy Pzp”.
14 kwietnia 2025 r. wykonawca TPF Sp. z o.o., ul. Postępu 14B, 02-627 Warszawa, wniósł odwołanie od:
- niezgodnej z przepisami ustawy Pzp czynności wyboru oferty wykonawcy Koltech Inwestor Sp. z o. o (dalej:
„Koltech”) jako najkorzystniejszej,
- niezgodnego z przepisami ustawy Pzp zaniechania odrzucenia oferty Koltech, pomimo że oferta Koltech została złożona w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji,
- niezgodnego z przepisami ustawy Pzp zaniechania odrzucenia oferty Koltech, pomimo że oferta ta zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia, a Koltech nie złożył w terminie odpowiednich wyjaśnień, zaś złożone wyjaśnienia nie potwierdzają, że oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny.
Zamawiający 14 kwietnia 2025 r. wezwał wraz kopią odwołania, uczestników postępowania do wzięcia udziału w postępowaniu odwoławczym.
Do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego 15 kwietnia 2025 r. zgłosił przystąpienie wykonawca Biuro Realizacji Inwestycji Koltech Inwestor Sp. z o.o., ul. Targowa 69, 03-729 Warszawa.
6 maja 2025 r. zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której w szczególności wniósł o oddalenie odwołania w całości.
12 maja 2025 r. zamawiający złożył pismo procesowe, w którym poinformował, przedstawiając dowody, że 12 maja 2025 r. opublikował zawiadomienie o unieważnieniu czynności wyboru najkorzystniejszej oferty w postępowaniu z 2 kwietnia 2025 r. i przekazał tę informację odrębną korespondencją wykonawcom, uczestniczącym postępowaniu o udzielenie zamówienia. Zamawiający wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie w art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.
13 maja 2025 r. odwołujący złożył pismo procesowe, w którym powołał się n a unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej w postępowaniu z 2 kwietnia 2025 r. i wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 2 u stawy Pzp.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i stwierdziła:
Od odwołania uiszczono wpis, nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, skutkujące odrzuceniem odwołania, odwołujący posiada interes w rozumieniu a rt. 505 ust. 1 ustawy Pzp, uprawniający do złożenia odwołania.
Do postępowania odwoławczego skutecznie przystąpił wykonawca Biuro Realizacji Inwestycji Koltech Inwestor Sp. z o.o., ul. Targowa 69, 03-729 Warszawa.
Zamawiający 12 maja 2025 r. unieważnił wybór oferty najkorzystniejszej z 2 kwietnia 2025 r. oraz poinformował o tym fakcie wykonawców.
Zamawiający i odwołujący zgodnie wnieśli o umorzenie postępowania na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.
Izba umorzyła postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, ponieważ postępowanie odwoławcze jest zbędne - nie istnieją czynności zaskarżone odwołaniu. Na nowe czynności zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia przysługuje prawo w wniesienia odwołania.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do jego wyniku n a podstawie art. 557, 574 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, i ch rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. poz. 2437) izba orzekła o dokonaniu zwrotu odwołującemu uiszczonego wpisu w wysokości 15 000 zł.
- Przewodnicząca
- …………………………. ..........
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Graf orzeczniczy
Powiązania z innymi wyrokami KIO — cytowane precedensy oraz orzeczenia, które się do tego wyroku odwołują.
Cytowane w (1)
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3486/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3123/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3265/26umorzono27 lipca 2026Budowa nowego zaplecza technicznego w GliwicachWspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3303/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3406/26umorzono27 lipca 2026Zabudowa paneli fotowoltaicznych, magazynu energii oraz systemu zarządzania energiąWspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3240/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 3332/26umorzono23 lipca 2026Utrzymanie zieleni i czystości na terenach miejskichWspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 2594/26umorzono22 lipca 2026Budowa nowego obiektu Komendy Powiatowej Policji w KoleWspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 3312/26umorzono17 lipca 2026ten sam składŚwiadczenie usługi w zakresie ochrony osób i mienia DCOPiH we Wrocławiu oraz w placówce zamiejscowej DCOPiH w Obornikach Śląskich ul. Dunikowskiego 2-8 na okres 2 lat
- KIO 3196/26umorzono16 lipca 2026ten sam składRozbudowa systemu do zarządzania sygnalizacją świetlną, koordynacją i pomiarami ruchu
- KIO 2396/26oddalono14 lipca 2026ten sam składBUDOWA DROGI DOJAZDOW EJ W RAZ Z MIEJSCAMI POSTOJOW YMI PRZY UL. O. MARIANA ŻELAZKA [POZNAŃ]
- KIO 2356/26uwzględniono9 lipca 2026ten sam składBudowa nowych kolektorów z Zakładu
- KIO 2332/26uwzględniono7 lipca 2026ten sam składŚwiadczenie usług sprzedażowo-obsługowych obejmujących prowadzenie punktu partnerskiego
- KIO 2513/26umorzono7 lipca 2026ten sam składŚwiadczenie usługi ochrony fizycznej w budynku Prokuratury Okręgowej w Kielcach oraz Prokuratury Rejonowej w Ostrowcu Świętokrzyskim