Izba umorzyła postępowaniepostanowienie

Postanowienie KIO 1351/24 z 9 maja 2024

Najważniejsze informacje dla przetargu

Rozstrzygnięcie
umorzono
Zamawiający
Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej
Powiązany przetarg
2024/BZP 00287667
Główna podstawa PZP
art. 16 pkt 1 Pzp

Strony postępowania

Odwołujący
"Gespar" G. Pyjor, M. Sutkowski Spółka Jawna
Zamawiający
Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej

Przetarg, którego dotyczył spór

Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:

2024/BZP 00287667
Na sukcesywne dostawy pieluch anatomicznych, pieluchomajtek i ściereczek
Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej· Lipsko· 16 kwietnia 2024

Treść orzeczenia

Sygn. akt
KIO 1351/24

POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 9 maja 2024 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:

Protokolant:

Anna Osiecka-Baran Wiktoria Ceyrowska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron w dniu 9 maja 2024 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu22 kwietnia 2024 r. przez wykonawcę "Gespar" G. Pyjor, M. Sutkowski

Spółka Jawna z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Lipsku

postanawia:
  1. Umorzyć postępowanie odwoławcze.
  2. Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy"Gespar" G. Pyjor, M.

Sutkowski Spółka Jawna z siedzibą w Warszawie kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) tytułem zwrotu kwoty uiszczonego wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca
……………………………………….
Sygn. akt
KIO 1351/24

UZASADNIENIE

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Lipsku, dalej „Zamawiający”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym bez negocjacji pn. Sukcesywne dostawy pieluch anatomicznych, pieluchomajtek i ściereczek. Postępowanie to prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.), dalej „ustawa Pzp”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2024/BZP 00287667/01 w dniu 16 kwietnia 2024 r.

W dniu 22 kwietnia r. wykonawca "Gespar" G. Pyjor, M. Sutkowski Spółka Jawna z siedzibą w Warszawie, dalej „Odwołujący”, wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie, zarzucając Zamawiającemu naruszenie: zasady przygotowania postępowania w sposób proporcjonalny, czyli art. 16 pkt 3 ustawy Pzp, zastosowanie parametru „wielkość opakowania zbiorczego foliowego” w kryterium Jakość, co jest naruszeniem art. 242. ust. 2 ustawy Pzp. W konsekwencji powyższego spowodowanie możliwości udzielenia zamówienia w sposób niezapewniający najlepszej jakości dostaw i nieuzyskania najlepszych gospodarczych efektów zamówienia, co jest naruszeniem art. 17 ust. 1 i 2 ustawy Pzp oraz naruszenie zasady zachowania uczciwej konkurencji, co jest złamaniem podstawowej zasady zamówień publicznych, określonej w art. 16 pkt 1 ustawy Pzp.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości oraz nakazanie Zamawiającemu usunięcia parametru „wielkość opakowania zbiorczego foliowego” z kryterium Jakość i w skutek tego proporcjonalne obniżenie wagi tego kryterium, tj. do 35%.

Do postępowania odwoławczego w ustawowym terminie nie przystąpił żaden wykonawca.

W dniu 8 maja 2024 r. Zamawiający poinformował Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej o uwzględnieniu w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu. Niniejsze pismo zostało podpisane przez osobę umocowaną do reprezentacji Zamawiającego.

Mając na uwadze powyższe, Izba zważyła co następuje.

Izba zważyła, że wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów podniesionych w odwołaniu i braku zgłoszenia przystąpień po stronie zamawiającego postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art.

522 ust. 1 ustawy Pzp. Przepis ten stanowi w zdaniu pierwszym, że w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu

niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. Zgodnie z art. 522 ust. 1 in fine ustawy Pzp, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 1 i art. 568 pkt 3 ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie a rt. 553 zd. 2 ustawy Pzp.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2010 r. w sprawie wysokości szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U.

2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że jeżeli zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu przed otwarciem rozprawy, a do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca po stronie zamawiającego, Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Przewodnicząca
……………………………………….

Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem

Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.

Podobne orzeczenia

Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP

Powiązane wyroki

Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej.

Dane pochodzą z publicznego rejestru orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej (orzeczenia.uzp.gov.pl). Orzeczenia są dokumentami publicznymi w domenie publicznej (art. 4 ustawy o prawie autorskim).