Postanowienie KIO 1086/24 z 19 kwietnia 2024
Przedmiot postępowania: Wykonywanie usług sprzątania i utrzymania czystości w pomieszczeniach Mazowieckiego Centrum Stomatologii Sp. z o.o. w Warszawie.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Mazowieckie Centrum Stomatologii Sp. z o.o. w Warszawie
- Powiązany przetarg
- orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
- Główna podstawa PZP
- art. 568 pkt 2 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- występujących wspólnie Konsorcjum: Ever Medical Care Sp. z o.o.
- Zamawiający
- Mazowieckie Centrum Stomatologii Sp. z o.o. w Warszawie
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 1086/24
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 19 kwietnia 2024 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Adriana Urbanik na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie p o rozpoznaniu odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 2 kwietnia 2024 r. przez wykonawców występujących wspólnie Konsorcjum: Ever Medical Care Sp. z o.o. z siedzibąw Warszawie, Ever Cleaning Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Everteam Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez Mazowieckie Centrum Stomatologii Sp. z o.o. w Warszawie
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawców występujących wspólnie Konsorcjum: Ever Medical Care Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Ever Cleaning Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Everteam Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga z a pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….…….
- Sygn. akt
- KIO 1086/24
UZASADNIENIE
Zamawiający – Mazowieckie Centrum Stomatologii Sp. z o.o. w Warszawie - prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2023 r. poz. 1605, z późn. zm. – dalej „ustawa Pzp”), pn. „Wykonywanie usług sprzątania i utrzymania czystości w pomieszczeniach Mazowieckiego Centrum Stomatologii Sp. z o.o. w Warszawie.” (numer referencyjny: ZP/02/24).
Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane zostało w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu13 lutego 2024 r., za numerem Dz.U.S 31/2024 - 92126.
W dniu 2 kwietnia 2024 r. odwołanie wnieśli wykonawcy występujący wspólnie Konsorcjum: Ever Medical Care Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Ever Cleaning p. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Everteam Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
S W dniu 17 kwietnia 2024 r. Odwołujący w piśmie procesowym, w związku z otrzymaniem od Zamawiającego w dniu 12 kwietnia 2024 r. pismem, w którym poinformował o odtajnieniu zastrzeżonych przedmiotowych środków dowodowych w postaci wykazu środków, kart charakterystyki oraz dokumentów dopuszczających do obrotu przez samo Konsorcjum Naprzód Marketing Sp. z o.o. oraz Naprzód Service Sp. z o.o., a także z uwagi na udostępnienie wyżej wymienionych przedmiotowych środków dowodowych na stronie prowadzonego postępowania, wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego o sygnaturze akt: KIO 1086/24 na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp na posiedzeniu niejawnym oraz zwrot 100% wpisu od odwołania.
W dniu 18 kwietnia 2024 r, Zamawiający w piśmie procesowym w szczególności wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego jako bezprzedmiotowego.
Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, to jest odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła, że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania.
Do postępowania odwoławczego nie zgłoszono przystąpienia.
W ocenie Izby nie budzi wątpliwości, iż w przedmiotowej sprawie, w związku z dokonaniem ww. czynności może znaleźć zastosowanie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, w myśl którego Izba umarza postępowanie odwoławcze w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne.
Izba zauważa, że Zamawiający po wniesieniu odwołania dokonał odtajnienia dokumentów zgodnie z żądaniem Odwołującego w odwołaniu. W konsekwencji powyższego, na dzień rozpoznania odwołania na posiedzeniu niejawnym nie istniała już czynność czy zaniechanie Zamawiającego, wobec których zostało wniesione odwołanie. Oznacza to, ż e w momencie orzekania przez Izbę nie istniał substrat odwołania, będący podstawą korzystania ze środków ochrony prawnej przez Odwołującego. Wobec nowych czynności podjętych przez Zamawiającego w postępowaniu Odwołujący będzie uprawniony skorzystać ze środków ochrony prawnej. Ostatecznie spór stał się bezprzedmiotowy. Aby Izba mogła rozpoznać wniesione odwołanie – musi ono dotyczyć czynności bądź zaniechania Zamawiającego (art. 513 pkt 1 i 2 ustawy Pzp). Zatem na moment wniesienia odwołania musi istnieć substrat zaskarżenia, będący podstawą dla wykonawcy do wniesienia środka ochrony prawnej.
Następnie dostrzeżenia wymaga, iż zgodnie z treścią art. 552 ust. 1 ustawy Pzp Izba wydając orzeczenie bierze pod uwagę stan rzeczy ustalony na moment zamknięcia postępowania odwoławczego. Ustawodawca przewidział zatem sytuację, w której może dojść do zmian w toku postępowania o udzielenie zamówienia – co Izba zobowiązana jest uwzględnić wydając orzeczenie w sprawie w toku postępowania przed Izbą. Zauważenia również wymaga, że przepisy ustawy nie zobowiązują Zamawiającego do zawieszenia postępowania o udzielenie zamówienia, wobec wniesionego odwołania. Rolą ustalenia stanu rzeczy na moment zamknięcia postępowania odwoławczego jest uwzględnienie aktualnego stanu faktycznego w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Izba jest więc w takim przypadku zobowiązania uwzględnić czynności Zamawiającego, które miały miejsce po wniesieniu odwołania, do czasu wydania orzeczenia w sprawie.
Skoro Zamawiający dokonał odtajnienia dokumentów, tym samym czynność bądź zaniechanie stanowiące podstawę wniesienia środka ochrony prawnej przestały istnieć. Zaskarżenie czynności, która już nie istnieje, nie daje podstaw Izbie do stwierdzenia naruszenia przepisów przez Zamawiającego i nie może być podstawą do wydania orzeczenia merytorycznego. Uznać w takiej sytuacji w ocenie składu orzekającego Izby należy, i ż prowadzenie dalszego postępowania odwoławczego jest bezcelowe, czyli jak stanowi przepis ustawy Pzp – zbędne.
W innym wypadku bowiem odwołanie podtrzymywane przez Odwołującego podlegałoby oddaleniu jako bezzasadne wobec nieistniejącej czynności Zamawiającego. Orzekanie przez Izbę wobec nowych czynności Zamawiającego nie może mieć miejsca, gdyż wykraczałoby poza ramy postępowania odwoławczego, które wyznacza treść wniesionego odwołania.
W konsekwencji mając na względzie okoliczności niniejszej sprawy, orzeczono jak w sentencji, na podstawie przepisu art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, umarzając postępowanie odwoławcze.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do jego wyniku na podstawie art. 557, 574 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, i ch rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. poz. 2437) z którego wynika, że w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę na skutek stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne, koszty o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie. Na podstawie art. 574 ustawy Pzp Izba orzekła o dokonaniu zwrotu Odwołującemu uiszczonego wpisu w wysokości 15 000 zł 00 gr, o czym orzeczono w pkt 2 sentencji orzeczenia.
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.
- Przewodnicząca
- ………………. ........
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3450/26umorzono28 lipca 2026Wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii w Gminie Dobra – cz. 1Wspólna podstawa: art. 552 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 2 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3332/26umorzono23 lipca 2026Utrzymanie zieleni i czystości na terenach miejskichWspólna podstawa: art. 552 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 2 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3265/26umorzono27 lipca 2026Budowa nowego zaplecza technicznego w GliwicachWspólna podstawa: art. 552 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2950/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp, art. 574 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3220/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 552 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3278/26umorzono16 lipca 2026Rozbudowa drogi krajowej nr 22 na odcinku Malbork - KrólewoWspólna podstawa: art. 552 ust. 1 Pzp, art. 574 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2771/26oddalono20 lipca 2026Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych powstających na terenie nieruchomości zamieszkałych, niezamieszkałych, letniskowych na terenie Gminy Lądek- ZdrójWspólna podstawa: art. 552 ust. 1 Pzp, art. 574 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3486/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 3312/26umorzono17 lipca 2026ten sam składŚwiadczenie usługi w zakresie ochrony osób i mienia DCOPiH we Wrocławiu oraz w placówce zamiejscowej DCOPiH w Obornikach Śląskich ul. Dunikowskiego 2-8 na okres 2 lat
- KIO 3196/26umorzono16 lipca 2026ten sam składRozbudowa systemu do zarządzania sygnalizacją świetlną, koordynacją i pomiarami ruchu
- KIO 2396/26oddalono14 lipca 2026ten sam składBUDOWA DROGI DOJAZDOW EJ W RAZ Z MIEJSCAMI POSTOJOW YMI PRZY UL. O. MARIANA ŻELAZKA [POZNAŃ]
- KIO 2356/26uwzględniono9 lipca 2026ten sam składBudowa nowych kolektorów z Zakładu
- KIO 2332/26uwzględniono7 lipca 2026ten sam składŚwiadczenie usług sprzedażowo-obsługowych obejmujących prowadzenie punktu partnerskiego
- KIO 2513/26umorzono7 lipca 2026ten sam składŚwiadczenie usługi ochrony fizycznej w budynku Prokuratury Okręgowej w Kielcach oraz Prokuratury Rejonowej w Ostrowcu Świętokrzyskim