Postanowienie KIO 1012/26 z 23 marca 2026
Uwzględnienie odwołania przez zamawiającego przed otwarciem rozprawy przy braku sprzeciwu innych stron skutkowało umorzeniem postępowania odwoławczego i zwrotem wpisu odwołającemu.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- uwzględniono
- Zamawiający
- "PKP Intercity" S.A.
- Powiązany przetarg
- TED-124376-2026
- Główna podstawa PZP
- art. 522 ust. 1 Pzp
Uwzględnienie odwołania przez zamawiającego przed otwarciem rozprawy przy braku sprzeciwu innych stron skutkowało umorzeniem postępowania odwoławczego i zwrotem wpisu odwołającemu.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- ZUE S.A.
- Zamawiający
- "PKP Intercity" S.A.
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 1012/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 23 marca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodnicząca:
Emilia Garbala na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 23 marca 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 5 marca 2026 r. przez wykonawcę
ZUE S.A., ul. K. Czapińskiego 3, 30-048 Kraków, w postępowaniu prowadzonym przez: "PKP Intercity" S.A., Al. Jerozolimskie 142 A, 02-305 Warszawa,
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy ZUE S.A., ul. K. Czapińskiego 3, 30-048 Kraków, kwoty 20 000,00 zł (słownie: dwadzieścia tysięcy złotych zero groszy), tytułem uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……….……..…....…
- Sygn. akt
- KIO 1012/26
Zamawiający – "PKP Intercity" S.A., Al. Jerozolimskie 142 A, 02-305 Warszawa, prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego, postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Przebudowa bocznicy kolejowej PKP Intercity S.A. w Białymstoku”, numer referencyjny: 25/W NP-034655/INF. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 23.02.2026 r., nr 37/2026 124376-2026.
W dniu 05.03.2026 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wykonawcy ZUE S.A., ul. K.
Czapińskiego 3, 30-048 Kraków (dalej: „Odwołujący”), w którym Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie art.
112 ust. 1 w zw. z art. 112 ust. 2 pkt 3 w zw. z art. 116 ust. 1 w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 ustawy Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), zwanej dalej: „ustawą Pzp”, w związku z pkt 2 ppkt 1 lit. d w rozdziale VIII tomu I SW Z - IDW, jak i pkt 5.1.9 ogłoszenia o zamówieniu Kryterium: „Referencje dotyczące określonych prac”, polegające na określeniu warunku udziału w postępowaniu, który nie jest niezbędny do stwierdzenia zdolności do należytego wykonania zamówienia, bowiem ogranicza możliwość wykazania posiadania odpowiedniego doświadczenia wyłącznie do obiektu budowlanego służącego utrzymaniu pojazdów kolejowych, obejmującego co najmniej budynek/halę przeznaczoną do obsługi i/lub diagnostyki taboru kolejowego, podczas gdy także wykonawcy, którzy mają doświadczenie w zakresie obiektów budowlanych należących do kategorii XVII lub XVIII załącznika do ustawy Prawo budowlane oraz w zakresie realizacji inwestycji związanych z budową/przebudową torowiska kolejowego są w stanie należycie wykonać przedmiotowe prace, dając rękojmię należytego wykonania zamówienia publicznego. W związku z tym Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu modyfikacji warunku udziału w postępowaniu w sposób wskazany w odwołaniu.
Pismem z dnia 19.03.2026 r. Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której poinformował, że uwzględnia odwołanie w całości.
Zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy Pzp, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437):
W przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości, koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił: a) w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, - w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
W przedmiotowej sprawie Zamawiający przed otwarciem rozprawy uwzględnił odwołanie w całości i żaden wykonawca, w tym po jego stronie, nie przystąpił do postępowania odwoławczego. Dlatego Izba umorzyła postępowanie
odwoławcze i nakazała zwrócić Odwołującemu kwotę uiszczoną tytułem wpisu od odwołania.
- Przewodnicząca
- ……..…....……………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2771/26oddalono20 lipca 2026Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych powstających na terenie nieruchomości zamieszkałych, niezamieszkałych, letniskowych na terenie Gminy Lądek- ZdrójWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3242/26umorzono17 lipca 2026Świadczenie usług telefonii komórkowej w kraju i za granicą wraz z funkcją nagrywania dla Banku Gospodarstwa KrajowegoWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3312/26umorzono17 lipca 2026Świadczenie usługi w zakresie ochrony osób i mienia DCOPiH we Wrocławiu oraz w placówce zamiejscowej DCOPiH w Obornikach Śląskich ul. Dunikowskiego 2-8 na okres 2 latWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3204/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3072/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3226/26umorzono14 lipca 2026Montaż paneli fotowoltaicznych na obiektach oświatowych i użyteczności publicznej Gminy KrzyżanowiceWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 2577/26umorzono14 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
- KIO 3181/26umorzono14 lipca 2026Dostawa agregatu wody lodowej wraz z montażem na potrzeby funkcjonowania lodowiska o wymiarach 60m x 30mWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 3002/26umorzono2 lipca 2026ten sam składWykonanie robót budowlanych na odcinku Wejherowo – Choczewo w ramach projektu pn.: Zapewnienie dostępu kolejowego do elektrowni jądrowej Lubiatowo – Kopalino
- KIO 2974/26umorzono2 lipca 2026ten sam składDostawa materiałów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących
- KIO 2452/26uwzględniono1 lipca 2026ten sam składw Brzeszczach dla Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. Oddział Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji
- KIO 2484/26oddalono1 lipca 2026ten sam składDostawa tramwajów niskopodłogowych
- KIO 2914/26umorzono1 lipca 2026ten sam składOpracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej dla zadania inwestycyjnego pn. Poprawa jakości i dostępności do świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień poprzez modernizację w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łukowie
- KIO 2947/26umorzono30 czerwca 2026ten sam składZaprojektowanie i wybudowanie inwestycji pn. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych w Kazimierzu Biskupim cechujących się negatywnym wpływem sektora wydobywczo-energetycznego