Postanowienie KIO 820/25 z 24 marca 2025
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Centrum Obsługi Administracji Rządowej
- Powiązany przetarg
- orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
- Główna podstawa PZP
- art. 16 pkt 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Suntar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Zamawiający
- Centrum Obsługi Administracji Rządowej
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 820/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 24 marca 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodnicząca
- Izabela Niedziałek-Bujak Andrzej Niwicki Katarzyna Odrzywolska Protokolant:
Adam Skowroński po rozpoznaniu na posiedzeniu 24 marca 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 6 marca 2025 r. przez odwołującego – wykonawcę Suntar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Marii Drozd 12, 33-100 Tarnów w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego – Centrum Obsługi Administracji Rządowej, ul. Powsińska 69/71, 02-903 Warszawa, działającego na rzecz i w imieniu jednostek administracji państwowej przy
udziale
uczestnika
przystępującego
po
stronie
odwołującego IMMITIS
Spółka z
ograniczoną
odpowiedzialnością, ul. Dworcowa 83, 85-009 Bydgoszcz
1Umarza postępowanie odwoławcze.
2Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego – Suntar Sp. z o.o. kwoty 15.000 zł 00 gr. (słownie: piętnaście tysięcy złotych, zero groszy), stanowiącej wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……………………………… ........................................... ...........................................
- Sygn. akt
- KIO 820/25
W postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Centrum Obsługi Administracji Rządowej w Warszawie, działające w imieniu i na rzecz jednostek administracji państwowej: Centrum Obsługi Administracji Rządowej, Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, GDDKiA Oddział w Rzeszowie, GDDKiA Oddział w Białymstoku, GDDKiA Oddział w Bydgoszczy, GDDKiA Oddział w Gdańsku, GDDKiA Oddział w Łodzi, GDDKiA Oddział w Warszawie, GDDKiA Oddział w Olsztynie, GDDKiA Oddział w Opolu, GDDKiA Oddział w Poznaniu, GDDKiA Oddział w Zielonej Górze, GDDKiA Oddział w Lublinie, GDDKiA Oddział we Wrocławiu, GDDKiA Oddział w Szczecinie, GDDKiA Oddział w Krakowie, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Główny Urząd Statystyczny, Główny Urząd Miar, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Główny Inspektorat Farmaceutyczny, Główny Inspektorat Sanitarny, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy, Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie, Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi, Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Przemysłu, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Sprawa Zagranicznych, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Opolski Urząd Wojewódzki, Państwowa Agencja Atomistyki, Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, Rzecznik Finansowy, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, Urząd Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, Lotnictwa Cywilnego, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urząd Ochrony Danych Osobowych, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Urząd do Spraw Cudzoziemców, Urząd Regulacji Energetyki, Urząd Transportu Kolejowego, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wielkopolski
Urząd Wojewódzki w Poznaniu, Wyższy Urząd Górniczy, Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie, Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Katowicach, Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie, w trybie przetargu nieograniczonego w celu zawarcia umowy ramowej na dostawę sprzętu komputerowego oraz akcesoriów komputerowych dla Jednostek Administracji Państwowej (nr postępowania W IP.261.3.2025NP), ogłoszonym w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 24.02.2025 r., S 38/2025 119759-2025, wobec treści specyfikacji warunków zamówienia, wniesione zostało 6.03.2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie wykonawcy Suntar Sp. z o.o. z/s w Tarnowie (KIO 820/25).
Zamawiający opublikował treść specyfikacji warunków zamówienia 24.02.2025 r.
Odwołujący kwestionuje czynności zamawiającego polegające na naruszeniu art. 16 pkt 1 ustawy Pzp w zw. z art. 99 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 99 ust. 2 zw. z art. 99 ust. 4 ustawy Pzp poprzez sporządzenie opisu przedmiotu zamówienia w sposób ograniczający uczciwą konkurencję, niewynikający z uzasadnionych potrzeb zamawiającego oraz nie proporcjonalny do wartości i celów jakie chciałby osiągnąć zamawiający.
Odwołujący wniósł o nakazanie zamawiającemu zmiany postanowień swz w sposób wskazany w treści uzasadnienia oraz przesunięcie terminu składania ofert o co najmniej 7 dni.
Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie poinformował o wprowadzeniu zmian w dokumentach zamówienia przed otwarciem posiedzenia. Odwołujący na posiedzeniu oświadczył, że po zmianach nie istnieje przedmiot sporu, który zainicjował odwołaniem i wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego.
Izba na posiedzeniu prowadzonym z udziałem stron stwierdziła, iż przekazana decyzja Zamawiającego podjęta w postępowaniu przetargowym prowadzi do uchylenia czynności wobec, której wniesione zostało odwołanie, czyniąc postępowanie odwoławcze zbędnym. Zamawiający nie złożył oświadczenia o uwzględnieniu zarzutów, jednocześnie wskazując, że dokonał zmiany postanowień swz, co do których kierowane były zarzuty w odwołaniu. W tej sytuacji skład orzekający uznał, iż zachodzi podstawa do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 2 Ustawy – Izba stwierdza, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.
W związku z powyższym Izba na podstawie § 9 ust. 2 poz. 2437), nakazała dokonanie zwrotu Odwołującemu uiszczonej tytułem wpisu kwoty 15.000 zł.
- Przewodnicząca
- .……………………..…. .................................... ....................................
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3086/26umorzono27 lipca 2026Zakup i wdrożenie platformy do zarządzania kompetencjami pracowników wraz z utrzymaniem (Kompetencje 2.0)Wspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp, art. 99 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3076/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 99 ust. 1 Pzp, art. 99 ust. 4 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3244/26oddalono27 lipca 2026Zakup drukarek oraz skanerów na potrzeby jednostek organizacyjnych prokuraturyWspólna podstawa: art. 99 ust. 1 Pzp, art. 99 ust. 4 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3406/26umorzono27 lipca 2026Zabudowa paneli fotowoltaicznych, magazynu energii oraz systemu zarządzania energiąWspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp
- KIO 2948/26umorzono21 lipca 2026Odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy SkrzyszówWspólna podstawa: art. 99 ust. 1 Pzp
- KIO 3252/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 99 ust. 1 Pzp
- KIO 3308/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 99 ust. 4 Pzp
- KIO 3040/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 99 ust. 4 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.