Postanowienie KIO 655/22 z 16 marca 2022
Przedmiot postępowania: Opis przedmiotu zamówienia
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Gmina Starogard Gdański
- Powiązany przetarg
- 2022/BZP 00074509
- Główna podstawa PZP
- Brak w danych
Strony postępowania
- Odwołujący
- ELTE SMART spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Zamawiający
- Gmina Starogard Gdański
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 655/22
POSTANOWIENIE z dnia 16 marca 2022 roku
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodniczący
- Katarzyna Prowadzisz
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału Stron, w dniu 16 marca 2022 roku w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu w dniu 8 marca 2022 roku przez wykonawcę ELTE SMART spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego - Gmina Starogard Gdański
- Umarza postępowanie odwoławcze.
- Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy ELTE SMART spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej wniesiony wpis.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 2019 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący:
- Sygn. akt
- KIO 655/22
UZAS AD NIE NIE
Zamawiający Gmina Starogard Gdański prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia pod nazwą Dostawa, instalacja i wdrożenie systemu identyfikacji pojemników i pojazdów na potrzeby organizacji systemu gospodarki odpadami komunalnymi w Gminie Starogard Gdański oraz dostawa transponderów RFID.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 3 marca 2022 roku pod numerem 2022/BZP 00074509/01.
W dniu 8 marca 2022 roku W imieniu odwołującego, na podstawie art. 505 ust. 1 oraz
art. 513 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo Zamówień Publicznych (tj. Dz.U.
2021, poz. 1129), zwaną dalej p.z.p., Odwołujący wniósł odwołanie wobec czynności Zamawiającego - ustalenia postanowień Specyfikacji Warunków Zamówienia w przedmiotowym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w pkt I.1.a), pkt I.1.n) oraz pkt I.2.e) załącznika nr 4 do SWZ „Opis przedmiotu zamówienia”.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
- art. 16 p.z.p. i art. 99 ust. 1 i 4 p.z.p. w zw. z art. 266 p.z.p. przez: a) wprowadzenie do Specyfikacji Warunków Zamówienia wymogu dokonania integracji systemu informatycznego stanowiącego przedmiot postępowania z urządzeniami rejestracyjnymi oraz wszelkimi innymi elementami infrastruktury technicznej na pojazdach podmiotów odbierających odpady komunalne, a także z oprogramowaniem obecnie wykorzystywanym przez zamawiającego na potrzeby gospodarki komunalnej Radix GOK+ - bez udostępnienia szczegółowej dokumentacji technicznej ww. urządzeń
rejestrujących i elementów infrastruktury technicznej na pojazdach oraz systemu Radix GOK+, zawierającej m.in. protokół wymiany danych oraz bez zobowiązania się zamawiającego do udostępnienia ww. danych wykonawcy, który uzyska zamówienie; - bez udzielenia niezbędnych informacji dotyczących integracji systemu
informatycznego z systemem Radix GOK+, takich jak zakres danych (wraz z atrybutami oraz typami danych), jaki ma być przesyłany do systemu Radix GOK+, oraz zakres danych (wraz z atrybutami oraz typami danych), jaki ma być odbierany z systemu Radix GOK+;
- bez udzielenia informacji dotyczących prawnych możliwości realizacji
ww. wymogów, w tym informacji o obowiązku uzyskania licencji od podmiotu, któremu przysługują prawa autorskie do plików konfiguracyjnych oraz protokołów wymiany danych ww. urządzeń i oprogramowania, oraz bez zapewnienia przez zamawiającego współpracy ww. podmiotu z wykonawcą po udzieleniu zamówienia, - bez zobowiązania się zamawiającego do udostępnienia wykonawcy urządzeń
rejestrujących i elementów infrastruktury technicznej oraz systemu Radix GOK+ w terminie i zakresie umożliwiającym należyte wykonanie umowy, a także bez zapewnienia współpracy z użytkownikami ww. urządzeń i elementów; co oznacza nałożenia na wykonawcę wyłonionego w przetargu obowiązku samodzielnego uzyskania wszelkich informacji, danych i zezwoleń niezbędnych do realizacji ww. wymogów zawartych w Specyfikacji oraz zapewnienia sobie współpracy podmiotów trzecich w odpowiednim zakresie koniecznym do wykonania przedmiotu umowy, a w rezultacie stanowi istotny brak opisu przedmiotu zamówienia, a także utrudnia konkurencję, albowiem pozwala podmiotom, którym przysługują prawa autorskie do oprogramowania, posiadającym dane techniczne niezbędne do realizacji ww. wymogów lub podmiotom korzystającym z ww. elementów uniemożliwić lub utrudnić wykonanie umowy, a w konsekwencji eliminować wykonawców z udziału w przetargu; b) wprowadzenie w Specyfikacji Warunków Zamówienia wymogu świadczenia usługi wsparcia technicznego w okresie gwarancyjnym bez wskazania, o jaki okres gwarancyjny chodzi, a także w okresie pogwarancyjnym, którego długość nie została wskazana w opisie przedmiotu zamówienia, co nadto pozostaje w sprzeczności z § 2 ust. 1 pkt 4 w zw. z § 3 ust. 3 wzoru umowy, stanowiącego załącznik nr 2 do SWZ;
- art. 434 ust. 1 p.z.p. i 435 ust. 1 i 2 p.z.p. a contrario przez wprowadzenie w Specyfikacji Warunków Zamówienia wymogu świadczenia usługi wsparcia technicznego także w okresie pogwarancyjnym, którego długość nie została określona w opisie przedmiotu zamówienia, a więc przez czas nieoznaczony.
Odwołujący wniósł o:
- uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu: a) w zakresie pkt I.1.a) i pkt I.1.n) załącznika nr 4: - wyeliminowanie wymogu dokonania integracji systemu informatycznego z systemem
Radix GOK+ oraz urządzeniami rejestracyjnymi oraz wszelkimi innymi elementami infrastruktury technicznej na pojazdach podmiotów odbierających odpady komunalne ewentualnie - uzupełnienie opisu przedmiotu zamówienia o dokumentację techniczną systemu
Radix GOK+ oraz urządzeń rejestracyjnych i elementów infrastruktury technicznej, w szczególności o protokoły wymiany danych; - uzupełnienie opisu przedmiotu zamówienia o postanowienia określające:
-sposób i termin udostępnienia wykonawcy systemu Radix GOK+ oraz elementów infrastruktury technicznej zamontowanej na pojazdach, które podlegają integracji; -zakres danych wymienianych między systemem informatycznym a systemem Radix GOK+ (w szczególności konkretne atrybuty oraz typy danych); -przewidywaną liczbę pojazdów wyposażonych w infrastrukturę techniczną podlegającą integracji; -okres, w którym wykonawca będzie zobowiązany do dokonywania integracji elementów infrastruktury technicznej zainstalowanej na poszczególnych pojazdach; -termin na dokonanie integracji z infrastrukturą techniczną zainstalowaną na danym pojeździe liczony od dnia udostępnienia tej infrastruktury wykonawcy; - oraz uzupełnienie Specyfikacji Warunków Zamówienia o postanowienie, zgodnie z
którym Zamawiający zobowiąże się do: -uzyskania we własnym zakresie od uprawnionych podmiotów wszelkich zgód i licencji umożliwiających wykonawcy realizację wymagań określonych w pkt I.1.a) i pkt I.1.n) załącznika nr 4, do ich nieodpłatnego przekazania wykonawcy, któremu powierzono wykonanie zamówienia, a także do zapewnienia niezbędnej współpracy między tym wykonawcą a podmiotami, którym przysługują prawa do ww. oprogramowania oraz z dostawcą urządzeń rejestracyjnych i innych elementów infrastruktury technicznej; -zapewnienia współpracy między wykonawcą a podmiotami korzystającymi z urządzeń rejestrujących i elementów infrastruktury technicznej, w szczególności do udostępnienia ww. urządzeń i elementów w terminie i w zakresie umożliwiającym wykonawcy należyte wykonanie przedmiotu umowy, której wzór stanowi załącznik nr 2; b) w zakresie pkt I.2.e) załącznika nr 4: -wyeliminowanie wymogu świadczenia usługi wsparcia technicznego w okresie pogwarancyjnym oraz dookreślenie, do jakiego okresu gwarancyjnego odwołuje się zapis, ewentualnie -określenie długości okresu czasu świadczenia usługi wsparcia technicznego, nie dłuższego niż 4 lata w obu przypadkach wraz z uzgodnieniem zapisów zawartych w załącznikach nr 2 i 4;
- w przypadku zawarcia umowy przed rozpoznaniem odwołania -unieważnienie umowy na podstawie art. 554 ust.3 pkt 2 p.z.p.;
- przeprowadzenie dowodów wskazanych w uzasadnieniu odwołania;
- zasądzenie na rzecz odwołującego wszystkich kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa adwokackiego, wpisu od odwołania oraz innych uzasadnionych kosztów, które poniósł w związku z wniesieniem odwołania i postępowaniem toczącym się przed Krajową Izbą Odwoławczą.
Zamawiający, zgodne z informacją z pisma z dnia 10 marca 2022 roku, kopię odwołania zamieszczona na stronie internetowej postępowania w dniu 8 marca 2022 r. pod
adresem:https://bip.ugstarogard.pl/wiadomosci/3/wiadomosc/617949/zawiadomienie_o_wnie sieniu_odwolania_w_postepowaniu_dostawa_inst Do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, do dnia wydania postanowienia w sprawie nie wpłynęło żadne zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego, w tym po stronie Zamawiającego.
Zamawiający, co wynika z pisma z dnia 15 marca 2022 roku przesłanego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w tym samym dniu złożył odpowiedź na odwołanie.
Zamawiający w piśmie zawarł oświadczenie:
Na podst. art. 522 ustawy prawo zamówień publicznych zamawiający:
- informuje, że uwzględnia przedmiotowe odwołanie w całości i dokona modyfikacji dokumentów zamówienia zgodnie z żądaniem Odwołującego,
- wnosi o umorzenie postępowania odwoławczego na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron z powodu uwzględnienia odwołania i braku przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego żadnego wykonawcy.
Dokument ten został podpisany przez Pana Ł. K. - Zastępcę Wójta Gminy, który działa na podstawie pełnomocnictwa z dnia 1 grudnia 2020 roku udzielonego przez Wójta Gminy Panią M. F.-C. .
Wobec ustalenia, że Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu oraz braku zgłoszenia do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej przystąpień do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego na dzień wydawania postanowienia, Izba stwierdziła, że zaszły przesłanki do umorzenia postępowania odwoławczego zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 roku Prawo zamówień publicznych (Dz. Uz. Z 2021 poz. 1129 ze zm.; dalej ustawa).
O kosztach postępowania orzeczono stosownie do wyniku postępowania na podstawie art. 574 oraz art. 575 i art. 576 ustawy z dnia 11 września 2019 roku Prawo zamówień publicznych (Dz. Uz. Z 2019 poz. 2019 ze zm.) oraz w oparciu o przepisy § 5 pkt 2 i § 9 ust. 1 pkt 2 lit a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania.
- Przewodniczący
- .............................................
6
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Gmina Starogard Gdański oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 3327/26umorzono23 lipca 2026ten sam zamawiającyUtworzenie nowych miejsc przedszkolnych na terenie Gminy Starogard Gdański - szansą na równy start
- KIO 927/25umorzono9 kwietnia 2025ten sam zamawiającyPoprawa gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Starogard Gdański
- KIO 3120/26oddalono16 lipca 2026ten sam składDobudowa i rozbudowa budynku H celem zwiększenia dostępności i poprawy jakości opieki psychiatrycznej w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie
- KIO 2738/26umorzono7 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2583/26uwzględniono7 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2504/26oddalono7 lipca 2026ten sam składRozwój infrastruktury mobilności miejskiej na terenie Obszaru Funkcjonalnego Radomia – etap I i II