Postanowienie KIO 4365/25 z 20 listopada 2025
Przedmiot postępowania: Budowa wiejskiej w świetlicy Kawczynie
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Gminę Kościan
- Powiązany przetarg
- 2025/BZP 00404128
- Główna podstawa PZP
- art. 275 pkt 2 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- KONSTRUKTOR Group Spółka z o.o.
- Zamawiający
- Gminę Kościan
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 4365/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 20 listopada 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Marek Bienias na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 20 listopada 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 13 października 2025 r. przez wykonawcę KONSTRUKTOR Group Spółka z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, w postępowaniu prowadzonym przez Gminę Kościan, przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego wykonawcy Nowe Horyzonty sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej
Górze
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcyKONSTRUKTOR Group Spółka z o.o. z siedzibą we Wrocławiu kwoty 9 000 zł 00 gr (słownie: dziewięć tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90% kwoty uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ……………………….....
- Sygn. akt
- KIO 4365/25
UZASADNIENIE
Zamawiający – Gmina Kościan – prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym (art. 275 pkt 2 ustawy PZP) pn. „Budowa wiejskiej w świetlicy Kawczynie”, znak sprawy: ZP.272.10.2025.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2025/BZP 00404128 z dnia 2025-09-03.
W dniu 13 października 2025 r. wykonawca KONSTRUKTOR Group Spółka z o.o. z siedzibą we Wrocławiuwniósł odwołanie od czynności Zamawiającego polegającej na:
- zaniechaniu odrzucenia oferty złożonej przez Nowe Horyzonty Sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze,
- sprostowaniu oczywistej omyłki pisarskiej w ofercie złożonej przez Nowe Horyzonty sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze
- dokonaniu wyboru oferty złożonej przez Nowe Horyzonty sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów:
- zaniechanie Zamawiającego, który powinien był odrzucić ofertę złożoną przez Nowe Horyzonty Sp. z o.o. narusza przepis art. 226 ust. 1 pkt 10) p.z.p. bowiem w sposób oczywisty oferta zawierała błąd w obliczeniu ceny.
- czynności Zamawiającego, polegające na dokonaniu sprostowania oczywistej omyłki pisarskiej oraz wyborze oferty złożonej przez Nowe Horyzonty Sp. o.o. narusza przepis art. 223 ust. 2 pkt 2 p.z.p. w zw. z art. 16 p.z.p. albowiem Zamawiający nie sprostował oczywistej omyłki Wykonawcy, ale z naruszeniem zasady równego traktowania wykonawców i zasady przejrzystości dokonał istotnej ingerencji w treść oferty, która doprowadziła do zmiany treści oferty polegającej na obniżeniu zaoferowanej ceny o 88 072,38 PLN, czyli o ponad 13% pierwotnie złożonej oferty.
Opierając się na przedstawionych zarzutach Odwołujący wnosił o:
- unieważnienie czynności Zamawiającego, polegających na sprostowaniu omyłki w ofercie złożonej przez Nowe Horyzonty Sp. z o.o. oraz wyborze tej oferty jako najkorzystniejszej;
- nakazanie Zamawiającemu odrzucenia oferty złożonej przez Nowe Horyzonty Sp. z o.o. oraz następnie
- nakazanie Zamawiającemu dokonania oceny złożonych ofert z uwzględnieniem wyników czynności nakazanych stosownie do pkt. 2 powyżej.
W wyniku wniesionego odwołania przez wykonawcę KONSTRUKTOR Group Spółka z o.o. z siedzibą we Wrocławiu , Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie z dnia 31 października 2025 r. (pismo z dnia 31 października 2025 r.) wnosił o oddalenie odwołania w całości.
Do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego skutecznie przystąpił wykonawca Nowe Horyzonty sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze.
Izba stwierdziła, że Przystępujący zgłosił przystąpienie do postępowania w ustawowym terminie, wykazując interes w
rozstrzygnięciu odwołania na korzyść zamawiającego.
Przystępujący pismem z dnia 2 listopada 2025 r. wnosił o oddalenie odwołania w całości jako bezzasadnego.
Jednocześnie, Izba zważa, iż przed otwarciem rozprawy, oświadczeniem złożonym do Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 19 listopada 2025 r., Odwołujący cofnął odwołanie w całości wniesione w dniu 13 października 2025 r.
W konsekwencji Izba, na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U.
2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że w sytuacji cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego – odwołującemu zwraca się 90% wpisu. W takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.
Z uwagi na powyższe, Izba postanowiła jak w sentencji.
- Przewodniczący
- ……………………….......
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 1604/26umorzono26 maja 2026sp. z o.o. z siedzibą w Krapkowicach (dalej jakoWspólna podstawa: art. 275 pkt 2 Pzp
- KIO 1965/26umorzono19 maja 2026Wspólna podstawa: art. 275 pkt 2 Pzp
- KIO 2938/26oddalono17 lipca 2026Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 55 przy ul. Orawskiej 1 w Szczecinie w procedurzeWspólna podstawa: art. 275 pkt 2 Pzp
- KIO 2866/26oddalono13 lipca 2026Przebudowa dróg gminnych w związku z budową S12Wspólna podstawa: art. 275 pkt 2 Pzp
- KIO 2780/26oddalono6 lipca 2026Rozbudowa drogi powiatowej Zubrzyca – Sidzina – Bystra Łętownia 1677K w km od 12+540,59 do km 12+744,98 w miejscowości Sidzina, Powiat SuskiWspólna podstawa: art. 275 pkt 2 Pzp
- KIO 2640/26oddalono1 lipca 2026Modernizacja przestrzeni publicznej Rynku w Zdunach wraz z niezbędną infrastrukturą technicznąWspólna podstawa: art. 275 pkt 2 Pzp
- KIO 2760/26uwzględniono29 czerwca 2026Wspólna podstawa: art. 275 pkt 2 Pzp
- KIO 2687/26uwzględniono26 czerwca 2026Doposażanie pracowni dydaktycznych w sprzęt IT, multimedialny oraz systemy obsługi płatności i recepcji hotelowej dla Zespołu Szkół Gastronomiczno- Usługowych w ChorzowieWspólna podstawa: art. 275 pkt 2 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Gmina Kościan oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 780/25oddalono4 kwietnia 2025ten sam zamawiający
- KIO 2517/26uwzględniono20 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2602/26oddalono17 lipca 2026ten sam składZaprojektowanie i rozbudowa drogi krajowej nr 25 na odcinku Kokanin z węzłem – Biskupice Ołoboczne (obwodnica Kalisza)
- KIO 2358/26uwzględniono13 lipca 2026ten sam składDostawa odzieży łukoochronnej letniej i zimowej dla ENEA Operator sp. z o.o. – 4 zadania
- KIO 2482/26umorzono13 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2776/26umorzono6 lipca 2026ten sam składDostawa wyposażenia oraz pomocy dydaktycznych przeznaczonych do realizacji zajęć praktycznych na potrzeby pracowni zawodowych szkół ponadpodstawowych oraz Centrum Kształcenia Branżowego w Siedlcach w ramach projektu pn.