Izba umorzyła postępowaniepostanowienie

Postanowienie KIO 3083/20 z 10 grudnia 2020

Najważniejsze informacje dla przetargu

Rozstrzygnięcie
umorzono
Zamawiający
2. Wojskowy Oddział Gospodarczy we Wrocławiu
Powiązany przetarg
orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
Główna podstawa PZP
art. 10b Pzp

Strony postępowania

Odwołujący
EPA Green sp. z o.o. we Wrocławiu, Impel System sp. z o.o. we Wrocławiu oraz Impel Facility Services sp. z o.o. we Wrocławiu
Zamawiający
2. Wojskowy Oddział Gospodarczy we Wrocławiu

Treść orzeczenia

Sygn. akt
KIO 3083/20

POSTANOWIENIE z dnia 10 grudnia 2020 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący
Przemysław Dzierzędzki Protokolant:

Konrad Wyrzykowski po rozpoznaniu w dniu 10 grudnia 2020 r. w Warszawie na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 23 listopada 2020 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia EPA Green sp. z o.o. we Wrocławiu, Impel System sp. z o.o. we Wrocławiu oraz Impel Facility Services sp. z o.o. we Wrocławiu w postępowaniu prowadzonym przez 2. Wojskowy Oddział Gospodarczy we Wrocławiu przy udziale wykonawcy S&A Service sp. z o.o. we Wrocławiu, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego

postanawia:
  1. umarza postępowanie odwoławcze,
  2. nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia EPA Green sp. z o.o. we Wrocławiu, Impel System sp. z o.o. we Wrocławiuoraz Impel Facility Services sp. z o.o. we Wrocławiukwoty 13.500 zł 00 gr (słownie: trzynastu tysięcy pięciuset złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.

Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz.

1843 ze zm.) na niniejsze postanowienie terminie 7 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem w rezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

P

Przewodniczący
……………………..……
Sygn. akt
KIO 3083/20
  1. Wojskowy Oddział Gospodarczy we Wrocławiu, zwany dalej „zamawiającym”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.

U. z 2019 r. poz. 1843 ze zm.), zwanej dalej „ustawą Pzp”, którego przedmiotem jest „usługa sprzątania powierzchni wewnętrznych budynków w jednostkach i instytucjach administrowanych przez 2. WOG.”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 16 września 2020 r., nr 2020/S 180-434840.

13 listopada 2020 r. r. zamawiający zamieścił na swej stronie internetowej informację z otwarcia ofert.

Wobec:

  1. czynności otwarcia ofert,
  2. zaniechania czynności unieważnienia postępowania wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia EPA Green sp. z o.o. we Wrocławiu, Impel System sp. z o.o. we Wrocławiu oraz Impel Facility Services sp. z o.o. we Wrocławiu, zwani dalej „odwołującym”, wnieśli 23 listopada 2020 r. odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej.

Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie

  1. art. 86 ust. 2 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy Pzp poprzez otwarcie ofert przy zaniechaniu otwarcia oferty Odwołującego z powodu braku możliwości zapoznania się z ofertą, z przyczyn technicznych, bez wcześniejszego pozyskania wyjaśnień w zakresie przyczyn wystąpienia takiej okoliczności,
  2. art. 86 ust. 2 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy Pzp poprzez otwarcie ofert przy zaniechaniu otwarcia oferty Odwołującego z powodu braku możliwości zapoznania się z ofertą, z przyczyn technicznych, bez wcześniejszego pozyskania wyjaśnień w zakresie przyczyn wystąpienia takiej okoliczności, ewentualnie
  3. art. 86 ust. 2 w zw. z art. 10b ustawy Pzp poprzez udostępnienie wadliwego narzędzia do komunikacji elektronicznej, ograniczającego wykonawcy dostęp do zamówienia.

Odwołujący wniósł o nakazanie zamawiającemu:

  1. Przeprowadzenie dowodu z poniższych dokumentów na okoliczność ich treści: • SIW Z Na usługę sprzątania powierzchni wewnętrznych budynków w jednostkach i instytucjach administrowanych przez 2 WOG. Informacja z otwarcia 585-2020 INFR z dnia 13.11.2020 r. • Raport oferty z dnia 13.11.2020 r. godz. 10:32:35 • E-mail z dnia 13.11.2020 r. od EPA GREEN sp. z o.o. do Centrum Wsparcia Klienta Platforma Zakupowa, godz.

13:33 • E-mail z dnia 13.11.2020 r. od Centrum Wsparcia Klienta Platforma Zakupowa do EPA GREEN sp. z o.o., godz. 14:36 • E-mail z dnia 13.11.2020 r. od EPA GREEN sp. z o.o. do Zamawiającego.

  1. Zasądzenia na rzecz Odwołującego kosztów postępowania odwoławczego tj. kosztów złożenia odwołania, kosztów transportu na rozprawę i profesjonalnego pełnomocnika.
  2. Uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu: - unieważnienia czynności otwarcia oferty przez Zamawiającego, - unieważnienia postępowania przetargowego ze względu na fakt, że otwarcie oferty jest czynnością faktyczną, jednokrotną i niepowtarzalną.

Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie z 7 grudnia 2020 r., w której oświadczył, że wnosi o:

  1. uwzględnienie odwołania, którego skutkiem będzie wypełnienie przez Zamawiającego żądań zawartych w pkt 1 w całości oraz w pkt 3 jedynie w zakresie zadania nr 2,
  2. o oddalenie odwołania w zakresie nieuwzględnionym przez Zamawiającego, a co za tym idzie, nieuwzględnionych przez Zamawiającego żądań w pkt 2 oraz w pkt 3 tiret pierwszy w całości oraz tiret drugi jedynie w zakresie zadań 1, 3-7.

Do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego, zachowując termin ustawowy oraz wskazując interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść zamawiającego zgłosił przystąpienie wykonawca S&A Service sp. z o.o. we Wrocławiu. W dniu 8 grudnia 2020 r. wniósł sprzeciw wobec uwzględnienia przez zamawiającego zarzutów w części, którego skutkiem będzie wypełnienie przez Zamawiającego żądań zawartych w pkt 3 w zakresie zadania nr 2.

Pismem z dnia 9 grudnia 2020 r. r. odwołujący oświadczył, że wobec częściowego uznania zarzutów odwołania przez zamawiającego cofa odwołanie w zakresie pozostałych zarzutów – tj. w części dotyczącej zadań nr 1, 3-7, których zamawiający nie uwzględnił w punkcie 2 odpowiedzi na odwołanie z dnia 7 grudnia 2020 r.

W trakcie posiedzenia Izby w dniu 10 grudnia 2020 r., przed otwarciem rozprawy, odwołujący oświadczył, że cofa odwołanie w pozostałym zakresie.

Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje.

Zgodnie z art. 187 ust. 8 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy; w takim przypadku Izba umarza postępowanie odwoławcze. W myśl zaś art. 192 ust. 1 ustawy Pzp, o oddaleniu odwołania lub jego uwzględnieniu Izba orzeka w wyroku. W pozostałych przypadkach Izba wydaje postanowienie.

Odwołujący złożył skuteczne oświadczenie o cofnięciu wniesionego przez siebie odwołania, co nastąpiło przed otwarciem rozprawy. Uwzględniając powyższe, Krajowa Izba Odwoławcza, działając na podstawie art. 187 ust. 8, art.

192 ust. 1 zd. 2 ustawy Pzp, postanowiła, w drodze postanowienia, umorzyć postępowanie odwoławcze w tej sprawie.

Stosownie do art. 187 ust. 8 zd. 2 ustawy Pzp, jeżeli cofnięcie odwołania nastąpiło przed otwarciem rozprawy, odwołującemu zwraca się 90 % wpisu. Analogiczne brzmienie posiada przepis § 5 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 15 marca 2010 r. w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania (Dz. U. z 2018 r. poz. 972).

Ponieważ odwołujący cofnął odwołanie przed otwarciem rozprawy, Izba na podstawie art. 187 ust. 8 zd. 2 ustawy Pzp oraz § 5 ust. 1 pkt 3 lit. a powołanego rozporządzenia, postanowiła o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 13.500,00 zł, stanowiącej 90 % kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Przewodniczący
……………………..……

Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem

Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.

Podobne orzeczenia

Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP

Powiązane wyroki

Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.

Dane pochodzą z publicznego rejestru orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej (orzeczenia.uzp.gov.pl). Orzeczenia są dokumentami publicznymi w domenie publicznej (art. 4 ustawy o prawie autorskim).