Postanowienie KIO 2726/25 z 11 sierpnia 2025
Rozstrzygnięcie niesklasyfikowane
- Terminy
- odwołanie 3 lipca 2025 · rozpoznanie 39 dni
- Koszty
- zwrot wpisu 15 000 zł
- Źródło
- Oryginał PDF (UZP)
Teza
Skrót uzasadnienia przygotowany przez Atlas. Rozstrzyga brzmienie orzeczenia poniżej.
Nieuiszczenie wpisu w wysokości 15 000 zł w terminie do 7 lipca 2025 r. oraz brak uzupełnienia tego braku w wyznaczonym 3-dniowym terminie skutkuje zwrotem odwołania jako niespełniającego wymogów formalnych.
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2726/25
POSTANOWIENIE PREZESA KRAJOWEJ IZBY ODWOŁAWCZEJ Warszawa, dnia 11 sierpnia 2025 r.
Prezes Krajowej Izby Odwoławczej na podstawie art. 519 ust. 1-3 ustawy z dnia11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, wobec nieusunięcia braków formalnych odwołania przez ING-GEST P.H., ul. Piotrkowska 29/31B lok. 16,
95-070 Aleksandrów Łódzki w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego, którym jest 31 Baza Lotnictwa Taktycznego, ul. Silniki 1, 61-
325 Poznań
Sentencja (postanawia)
- 1.zwraca wniesione odwołanie,
- 2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz ING-GEST P.H., ul. Piotrkowska 29/31B lok. 16, 95-070 AleksandrówŁódzki kwoty 15 000 zł (słownie: piętnaście tysięcy złotych, zero groszy).
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Uzasadnienie
W dniu 3 lipca 2025 r. wpłynęło do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie
ING-GEST P.H., ul. Piotrkowska 29/31B lok. 16, 95-070 Aleksandrów Łódzkizwanego dalej „Odwołującym”, w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na: dostawę narzędzi dla ZZLT i infrastruktury. Wewnętrzny identyfikator: ZP 9M/II/25.
Do odwołania nie dołączono:
·podpisu odwołującego albo jego przedstawiciela (przedstawicieli) pod odwołaniem wniesionym do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej,
·dowodu uiszczenia wpisu w terminie przewidzianym na wniesienie odwołania, w wymaganej przepisami prawa kwocie właściwej dla dostaw powyżej tzw. progów unijnych tj. 15 000 zł.
Pismem z dnia 30 lipca 2025r. na podstawie art. 518 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1710, z późn. zm.) zwanej dalej „ustawą Pzp”, wezwano Odwołującego pod rygorem zwrotu odwołania do złożenia w terminie 3 dni od dnia doręczenia dowodu uiszczenia wpisu w terminie przewidzianym na wniesienie odwołania, w wymaganej przepisami prawa kwocie właściwej dla dostaw powyżej tzw. progów unijnych tj. 15 000 zł oraz uzupełnienia podpisu odwołującego albo jego przedstawiciela (przedstawicieli) pod odwołaniem wniesionym do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej.
Pismami z dnia 1 sierpnia 2025 r. (DzK-KIO-26305/25, DzK-KIO-26306/25) Odwołujący przesyłał uzupełnienie braku formalnego w postaci dowodu uiszczenia wpisu na kwotę 7 500 zł z dnia 1 sierpnia 2025 r. oraz podpisaną ręcznie, zeskanowaną i podpisaną elektronicznie kopię odwołania z dnia 2 lipca 2025 r.
Termin na wniesienie odwołania upływał 7 lipca 2025 r., zatem do tego dnia wpis powinien być uiszczony w całości. Co za tym idzie, Odwołujący nie uiścił wpisu we właściwej wysokości w wymaganym terminie w kwocie właściwej dla dostaw powyżej tzw. progów unijnych tj. 15 000 zł., wobec czego należało stwierdzić, że brak formalny odwołania nie został uzupełniony.
Mając na uwadze powyższe okoliczności faktyczne należy zważyć, co następuje:
Zgodnie z przepisem art. 517 ust. 1 ustawy Pzp odwołanie podlega rozpoznaniu, jeżeli nie zawiera braków formalnych oraz uiszczono wpis w wymaganej wysokości. Stosownie zaś do art. 518 ust. 1 ustawy Pzp, jeżeli odwołanie nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, braku pełnomocnictwa lub braku dowodu uiszczenia wpisu w terminie, o którym mowa w art. 517 ust. 2 ustawy Pzp, Prezes Izby wzywa odwołującego, pod rygorem zwrócenia odwołania, do poprawienia lub uzupełnienia odwołania lub złożenia dowodu uiszczenia wpisu lub dokumentu potwierdzającego umocowanie do reprezentowania odwołującego w terminie 3 dni od dnia doręczenia wezwania.
Niepoprawienie lub nieuzupełnienie odwołania lub niezłożenie dowodu uiszczenia wpisu w/w terminie skutkuje – zgodnie z treścią art. 519 ust. 1 ustawy Pzp – zwrotem wniesionego odwołania w drodze postanowienia Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej. Odwołanie zwrócone nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
W związku z powyższym, postanawiam jak na wstępie.
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego 31 Baza Lotnictwa Taktycznego.
- KIO 4299/25umorzono17 listopada 2025ten sam zamawiający
- KIO 2797/24umorzono22 sierpnia 2024ten sam zamawiający
- KIO 2186/24umorzono2 lipca 2024ten sam zamawiający
- KIO 1563/24uwzględniono5 czerwca 2024ten sam zamawiającyDostawa artykułów biurowych, terminarzy, tablic i papieru
- KIO 3578/23umorzono8 grudnia 2023ten sam zamawiający
- KIO 1513/23umorzono9 czerwca 2023ten sam zamawiającyDostawa tuszy i tonerów
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.