Postanowienie KIO 2179/24 z 2 lipca 2024
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- M.J.
- Powiązany przetarg
- 2024/BZP 00310549
- Główna podstawa PZP
- art. 223 ust. 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- A.G. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą AK Sport A.G.
- Zamawiający
- M.J.
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2179/24
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 2 lipca 2024 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:
Anna Osiecka-Baran
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w Warszawie w dniu 2 lipca 2024 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu22 czerwca 2024 r. przez wykonawcę A.G. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą AK Sport A.G. z siedzibą w Okuniewie w postępowaniu prowadzonym przez M.J.
- Umorzyć postępowanie odwoławcze.
- Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcyA.G. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą AK Sport A.G. z siedzibą w Okuniewiekwoty 10 000 zł 00 gr (słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy) tytułem zwrotu kwoty uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……………………………………….
- Sygn. akt
- KIO 2179/24
UZASADNIENIE
M.J., dalej „Zamawiający”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. Modernizacja infrastruktury sportowej w Józefowie, realizowana w ramach zadania pn.: Modernizacja i rozbudowa infrastruktury na miejskich terenach sportowo-rekreacyjnych przy ul. Dolnej 19. Postępowanie to prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.), dalej „ustawa Pzp”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2024/BZP 00310549/01 w dniu 6 maja 2024 r.
W dniu 22 czerwca 2024 r. wykonawca A.G. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą AK Sport A.G. z siedzibą w Okuniewie, dalej „Odwołujący”, wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie, zarzucając Zamawiającemu naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp przez odrzucenie jego oferty, pomimo że oferta ta jest zgodna z warunkami zamówienia określonymi w opisie przedmiotu zamówienia; ewentualnie w przypadku braku uwzględnienia zarzutu opisanego powyżej zarzucono zaskarżonym czynnościom, iż zostały dokonane z naruszeniem art. 223 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp przez brak poprawienia w tłumaczeniu dokumentu „FIFA Raport z badania laboratoryjnego” określenia „piasek krzemowy” na określenie „piasek kwarcowy”, a jednocześnie Zamawiający mając wątpliwości co do zaoferowanego materiału dokonał zaskarżonych czynności z naruszeniem art. 223 ust. 1 ustawy Pzp nie żądając wyjaśnień w zakresie odmiennego tłumaczenia terminu „silica sand” w tłumaczeniach przedmiotowych środków dowodowych złożonych przez Odwołującego z ofertą.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości oraz nakazanie Zamawiającemu: unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego, unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty oraz dokonania ponownego badania i oceny ofert, w przypadku zaś uwzględnienia zarzutów ewentualnych – dodatkowo nakazanie Zamawiającemu poprawienia w tłumaczeniu dokumentu „FIFA Raport z badania laboratoryjnego” określenia „piasek krzemowy” na określenie „piasek kwarcowy” lub nakazanie Zamawiającemu zwrócenia się do Odwołującego o wyjaśnienia w zakresie odmiennego tłumaczenia „silica sand” w tłumaczeniach przedmiotowych środków dowodowych złożonych przez Odwołującego z ofertą.
Do postępowania odwoławczego w ustawowym terminie nie przystąpił żaden wykonawca.
Pismem z dnia 28 czerwca 2024 r. Zamawiający poinformował Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej o uwzględnieniu odwołania. Niniejsze pismo zostało podpisane przez osobę umocowaną do reprezentacji Zamawiającego.
Mając na uwadze powyższe, Izba zważyła co następuje.
Izba zważyła, że wobec uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów podniesionych w odwołaniu i braku zgłoszenia przystąpień po stronie Zamawiającego postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art.
522 ust. 1 ustawy Pzp. Przepis ten stanowi w zdaniu pierwszym, że w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w
całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. Zgodnie z art. 522 ust. 1 in fine ustawy Pzp, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 1 i art. 568 pkt 3 ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie a rt. 553 zd. 2 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2010 r. w sprawie wysokości szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U.
2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że jeżeli zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu przed otwarciem rozprawy, a do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca po stronie zamawiającego, Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
- Przewodnicząca
- ……………………………………….
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2611/26oddalono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp, art. 223 ust. 2 pkt 3 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3242/26umorzono17 lipca 2026Świadczenie usług telefonii komórkowej w kraju i za granicą wraz z funkcją nagrywania dla Banku Gospodarstwa KrajowegoWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3204/26umorzono17 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3072/26umorzono16 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3181/26umorzono14 lipca 2026Dostawa agregatu wody lodowej wraz z montażem na potrzeby funkcjonowania lodowiska o wymiarach 60m x 30mWspólna podstawa: art. 522 ust. 1 Pzp, art. 568 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2796/26uwzględniono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2951/26oddalono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3043/26uwzględniono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Miasto Józefów oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 2775/24oddalono2 września 2024ten sam zamawiającyModernizacja i rozbudowa infrastruktury na miejskich terenach sportowo-rekreacyjnych przy ul. Dolnej 19 polegająca na wymianie nawierzchni boiska treningowego, wymianie oświetlenia i zadaszeniu trybun
- KIO 2187/24umorzono4 lipca 2024ten sam zamawiający
- KIO 1339/24umorzono8 maja 2024ten sam zamawiającyOdbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych pochodzących z nieruchomości zamieszkałych w Józefowie
- KIO 3100/26umorzono20 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2834/26oddalono20 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2701/26oddalono6 lipca 2026ten sam skład