Postanowienie KIO 2081/24 z 4 lipca 2024
Przedmiot postępowania: Serwis klimatyzacji i wentylacji – prace związane z utrzymaniem sprawności technicznej urządzeń klimatyzacji i wentylacji obiektów nieprodukcyjnych w KOGENERACJA S.A.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S.A.
- Powiązany przetarg
- TED-181216-2024
- Główna podstawa PZP
- art. 528 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Pawła Panaszczuk prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą CRYSTAL POWER Paweł Panaszczuk
- Zamawiający
- Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S.A.
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2081/24
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 4 lipca 2024 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodniczący
- Anna Wojciechowska Protokolant:
Piotr Cegłowski po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego w Warszawie w dniu 4 lipca 2024 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 14 czerwca 2024 r. przez
wykonawcę Pawła Panaszczuk prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą CRYSTAL POWER Paweł Panaszczuk z siedzibą w Milanówku w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S.A. z siedzibą we Wrocławiu przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawcy D.S. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą PPUH ANDAR D.S. z siedzibą we Wrocławiu
- umorzyć postępowanie odwoławcze;
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Pawła Panaszczuk prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą CRYSTAL POWER Paweł Panaszczuk z siedzibą w Milanówku kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ………………………
- Sygn. akt
- KIO 2081/24
UZASADNIENIE
Zamawiający – Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S.A. z siedzibą we Wrocławiu - prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. 2023 r., poz. 1605 z późn. zm. – dalej „ustawa pzp”), pn. „Serwis klimatyzacji i wentylacji – prace związane z utrzymaniem sprawności technicznej urządzeń klimatyzacji i wentylacji obiektów nieprodukcyjnych w KOGENERACJA S.A.”, nr postępowania: POST/PEC/PEC/ZW S/00300/2024.
Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane zostało w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu26 marca 2024 r., Numer publikacji ogłoszenia: 181216-2024, numer wydania Dz.U. S: 61/2024.
W dniu 14 czerwca 2024 r. odwołanie wniósł wykonawca Paweł Panaszczuk prowadzący działalność gospodarczą pod firmą CRYSTAL POW ER Paweł Panaszczuk z siedzibą w Milanówku – dalej Odwołujący. Odwołujący wniósł odwołanie wobec: czynności wyboru oferty najkorzystniejszej w tym czynność badania i oceny ofert oraz zaniechania wyjaśnienia i uzupełnienia dokumentów dotyczących spełniania warunku udziału w postępowaniu przez Wykonawcę D.S. PPUH ANDAR z siedzibą we Wrocławiu – dalej Przystępujący lub „Andar”.
W dniu 27 czerwca 2024 r. Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której wniósł o oddalenie wniesionego odwołania w całości. Ponadto, w dniu 1 lipca 2024 r. pismo procesowe z wnioskiem o oddalenie odwołania złożył Przystępujący.
Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, tj. odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła, że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania.
Izba ustaliła, że do postępowania odwoławczego zachowując termin ustawowy oraz wskazując interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść Zamawiającego zgłosił skuteczne przystąpienie wykonawca D.S. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą PPUH ANDAR D.S. z siedzibą we Wrocławiu.
W dniu 3 lipca 2024 r. wpłynęło do Krajowej Izby Odwoławczej oświadczenie Odwołującego – wykonawcy Pawła Panaszczuk prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą CRYSTAL POW ER Paweł Panaszczuk z siedzibą w Milanówku - o wycofaniu odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 14 czerwca 2024 r.
Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że pismo wycofujące odwołanie zostało złożone prawidłowo i podpisane przez
osobę umocowaną, w konsekwencji czego uznała, że odwołanie zostało skutecznie wycofane przed otwarciem rozprawy.
W dniu 4 lipca 2024 r. odbyło się posiedzenie z udziałem Stron i Uczestników postępowania.
Skład orzekający Izby, działając na podstawie art. 520, art. 568 pkt 1 oraz art. 553 ust. 1 zdanie drugie ustawy pzp postanowił umorzyć postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie, ponieważ oświadczenie o cofnięciu odwołania uznać należy za oświadczenie najdalej idące złożone przez Stronę, która zainicjowała postępowanie odwoławcze.
Złożenie takiego oświadczenia warunkuje zakończenie postępowania odwoławczego bez konieczności rozpoznawania zarzutów i merytorycznego stanowiska Izby. Odwołujący podejmuje bowiem decyzję o ostatecznym zaniechaniu kontynuowania sporu przed Izbą.
Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego, Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła okoliczność, iż cofnięcie odwołania miało miejsce przed otwarciem posiedzenia i rozprawy, zatem za rzecz Odwołującego należało zwrócić 90% kwoty wpisu uiszczonego na rachunek Urzędu Zamówień Publicznych, czyli kwotę 13 500,00 zł, stosownie do art. 557 i art. 575 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437 ze zm.).
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.
- Przewodniczący
- ………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3313/26umorzono28 lipca 2026Dostawa artykułów biurowych i kalendarzy oraz dostawa papieru i materiałów papierniczychWspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 3178/26umorzono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 2957/26oddalono28 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 2884/26oddalono28 lipca 2026Oferowana cena za wykonanie przedmiotu zamówienia stanowić będzie wynagrodzenie ryczałtowe i obejmować będzie wszelkie koszty związane z kompleksowym wykonaniem przedmiotu zamówienia.Wspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 3163/26uwzględniono28 lipca 2026W ramach realizacji zadania zostaną wykonane: 1. Roboty budowlane w zakresie demontaży: 1.1.Demontaż opraw oświetleniowych ze słupów istniejących linii napowietrznych nN 1.2.Demontaż przewodów energetycznych linii nN 1.3.Demontaż słupów linii energetycznych linii nN 2.Roboty budowalne elektryczne w zakresie budowy oświetlenia ulicznego: 2.1.Budowa nowych linii kablowych oświetlenia ulicznego 2.2.Montaż słupów oświetleniowych 2.3.Montaż opraw oświetleniowych 3.Roboty drogowe (odtworzenie konstrukcji i nawierzchni chodników i jezdni w rejonie wykonywania prac).Wspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 2652/26uwzględniono28 lipca 2026Budowa JRG w Kostrzynie nad Odrą – Etap IIWspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 2690/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 3298/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 528 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 2729/26umorzono8 lipca 2026ten sam zamawiającyBudowa źródła kogeneracyjnego na paliwo gazowe opartego na układzie silników gazowych dla Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A.
- KIO 2740/25oddalono13 sierpnia 2025ten sam zamawiającypostępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.
- KIO 2686/26oddalono20 lipca 2026ten sam składŚwiadczenie na rzecz Zamawiającego usług gastronomicznych w zakresie przygotowania i dystrybucji całodziennych posiłków dla pacjentów z uwzględnieniem zaleceń dietetycznych na poszczególne całodobowe oddziały szpitalne oraz dzienne
- KIO 2627/26oddalono20 lipca 2026ten sam składOpracowanie projektu wykonawczego i wykonanie robót budowlanych na odcinku LOT B1_1 Sitkówka Nowiny – Miąsowa (bez stacji) od km 196,095 do km 218,129 w ramach projektu inwestycyjnego pn.:
- KIO 2775/26umorzono20 lipca 2026ten sam składUsługa utrzymania oraz rozwoju systemu Cyfrowe Archiwum
- KIO 2944/26umorzono20 lipca 2026ten sam składZakup, dostawa, montaż i uruchomienie aparatury i sprzętu medycznego dla Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży