Postanowienie KIO 1887/19 z 10 października 2019
Przedmiot postępowania: Zakup pierwszego wyposażenia w ramach zadania pn.:
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Powiat Legionowski - Starostwo Powiatowe w Legionowie
- Powiązany przetarg
- orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
- Główna podstawa PZP
- art. 24 ust. 4 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Tronus Polska sp. z o.o.
- Zamawiający
- Powiat Legionowski - Starostwo Powiatowe w Legionowie
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 1887/19
POSTANOWIENIE z dnia 10 października 2019 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodniczący
- Robert Skrzeszewski
- Protokolant
- Aldona Karpińska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron postępowania odwoławczego w dniu 10 października 2019 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 23 września 2019 r. przez wykonawcę Tronus Polska sp. z o.o., ul. Ordona 2a, 01-237 Warszawa w postępowaniu prowadzonym przez Powiat Legionowski - Starostwo Powiatowe w Legionowie, ul. gen. Władysława Sikorskiego 11, 05-119 Legionowo
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Tronus Polska sp. z o.o., ul. Ordona 2a, 01-237 Warszawa kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) stanowiącej 90 % uiszczonego wpisu.
Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1986 ze zm.) na niniejsze postanowienie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
- Przewodniczący
- ........................
- Sygn. akt
- KIO 1887/19
Zamawiający: Powiat Legionowski - Starostwo Powiatowe w Legionowie, ul. gen.
Władysława Sikorskiego 11, 05-119 Legionowo wszczął postępowanie prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest: „Zakup pierwszego wyposażenia w ramach zadania pn.: „Rozbudowa Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie o elementy Centrum Poradnictwa i Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka”, znak postępowania ZPU.272.51.2019.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej w dniu 26.08.2019 r., numer ogłoszenia 589542-N-2019.
W dniu 18 września 2019 r. Odwołujący: Tronus Polska sp. z o.o., ul. Ordona 2a, 01237 Warszawa powziął wiadomość o wyborze oferty najkorzystniejszej.
Nie zgadzając się z powyższą czynnością Zamawiającego Odwołujący w dniu 23 września 2019 r. wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w zakresie części 1 zarzucając naruszenie następujących przepisów:
- art. 24 ust 1 pkt 17 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1986 ze zm.), zwanej dalej ustawą Pzp poprzez zaniechanie wykluczenia z postępowania wykonawcy Przedsiębiorstwo HandlowoProdukcyjne AKMA Z. P., ul. Długa 43, 33-132 Niedomice, zwanego dalej Akma pomimo, iż wykonawca ten nie wykazał, że oferowane dostawy odpowiadają wymaganiom postawionym przez Zamawiającego;
- art. 24 ust. 4 ustawy Pzp poprzez zaniechanie uznania za odrzuconą oferty wykonawcy Akma, który podlegał wykluczeniu z postępowania;
- art. 89 ust 1 pkt 2 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia z postępowania oferty wykonawcy Akma pomimo, iż oferta ta podlegała odrzuceniu z postępowania ze względu na swoją niezgodność ze Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia;
- art. 91 ust. 1 ustawy Pzp - poprzez dokonanie wyboru jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy Akma, pomimo iż wykonawca ten powinien być wykluczony z postępowania, a jego oferta powinna zostać odrzucona i w konsekwencji oferta ta nie powinna zostać wybrana jako najkorzystniejsza przy ustalonych w SIWZ kryteriach oceny ofert.
Z uwagi na powyższe zarzuty wnosił o nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienia czynności badania i oceny ofert oraz czynności wyboru oferty 2
najkorzystniejszej,
- dokonanie powtórnej czynności badania i oceny ofert,
- odrzucenie oferty wykonawcy Akma,
- dokonanie wyboru oferty Odwołującego jako oferty najkorzystniejszej.
Wnosił także o zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego kosztów postępowania odwoławczego, w tym wpisu oraz innych kosztów, zgodnie z rachunkami, które zostaną przedstawione na rozprawie.
W tym stanie rzeczy Izba ustaliła i zważyła, co następuje.
W dniu 9 października 2019r., przed wyznaczoną rozprawą, do siedziby Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło pismo Odwołującego z tej samej daty o cofnięciu odwołania.
Uwzględniając powyższe Izba, działając na podstawie art. 187 ust.8 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych(t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1986 wraz ze zm.), postanowiła postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie umorzyć.
Zgodnie z art. 187 ust. 8 zd.2 ustawy Pzp Izba postanowiła zwrócić na rzecz Odwołującego 90% kwoty uiszczonego wpisu.
Wobec powyższego, orzeczono jak w sentencji.
O kosztach postępowania orzeczono stosownie do jego wyniku na podstawie przepisu art. 192 ust. 9 i 10 ustawy Pzp oraz w oparciu o przepisy § 3 pkt 1 i § 5 ust.1 pkt. 3 lit. a i ust. 4 wraz ze zm.).
- Przewodniczący
- .....................
3
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 657/26umorzono27 marca 2026Świadczenie usług wsparcia informatycznego dla systemów IT w resorcie finansówWspólna podstawa: art. 91 ust. 1 Pzp
- KIO 195/26umorzono10 lutego 2026Wspólna podstawa: art. 91 ust. 1 Pzp
- KIO 5418/25umorzono23 stycznia 2026Świadczenie usług zabezpieczenia medycznego dla 35 Wojskowego Oddziału Gospodarczego oraz jednostek i instytucji wojskowych będących na jego zaopatrzeniu gospodarczymWspólna podstawa: art. 91 ust. 1 Pzp
- KIO 4654/25umorzono2 grudnia 2025Spółka Akcyjna z siedzibą w Bogdance (Wspólna podstawa: art. 91 ust. 1 Pzp
- KIO 466/21umorzono11 marca 2021Wspólna podstawa: art. 24 ust. 4 Pzp
- KIO 471/21umorzono8 marca 2021Wspólna podstawa: art. 24 ust. 4 Pzp
- KIO 526/21umorzono5 marca 2021Wspólna podstawa: art. 24 ust. 4 Pzp
- KIO 2648/26uwzględniono8 lipca 2026covery prefabrykowaneWspólna podstawa: art. 91 ust. 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 1702/26oddalono9 czerwca 2026ten sam składZagospodarowanie odpadów nielegalnie magazynowanych w miejscu do tego nieprzeznaczonym na terenie działek o nr ew.: 948, 949, 950, 1021/1, 1022/2, 1023/2, 1024/2, 1028/2, 1029/2, 1030/2, 935, 936, 937, 533/1, 534/2, 535/4, 535/2, 536/2, 537/2, 538/2, 539/2, 540/2, 541, 546, 547, 550/2, 551/2, 552/2, 553/2, 554/2, 555/2, 556/2, 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 649, 650, 651, 653/1, 654, 655, 656, 657/2 oraz 641/3, obręb 0001 położonych w Sławkowie (w powiecie będzińskim w województwie śląskim)
- KIO 1616/26oddalono2 czerwca 2026ten sam składPrace na linii kolejowej nr 408 na odcinku Szczecin Główny - Szczecin Gumieńce i Linii kolejowej 409 na odcinku Szczecin Gumieńce - granica państwa - roboty budowlane
- KIO 1073/26oddalono19 maja 2026ten sam składŚwiadczenie pomocy prawnej w rozumieniu przepisu art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2024 r. poz. 499) oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (tekst jednolity Dz.U. z 2024 r. poz. 1564) dla Gminy (miasta na prawach powiatu) Dąbrowa Górnicza w latach 2026 – 2030
- KIO 1057/26oddalono19 maja 2026ten sam składBudowa Centrum Zdrowia Psychicznego w SPZOZ w Brzesku
- KIO 1536/26umorzono19 maja 2026ten sam skład
- KIO 1676/26umorzono29 kwietnia 2026ten sam składRozbudowa drogi wojewódzkiej nr 583 na odcinku od km 7+627 do km 14+000 na terenie gminy Pacyna