Postanowienie KIO 1661/25 z 16 maja 2025
Przedmiot postępowania: Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Tarnów.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Gminę Tarnów
- Powiązany przetarg
- TED-598381-2024
- Główna podstawa PZP
- art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- REMONDIS Kraków Spółka Akcyjna
- Zamawiający
- Gminę Tarnów
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 1661/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 16 maja 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Katarzyna Poprawa na posiedzeniu bez udziału stron oraz uczestników postpowania odwoławczego w dniu 16 maja 2025 roku w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 28 kwietnia 2025 roku przez wykonawcę REMONDIS Kraków Spółka Akcyjna z siedzibą w Krakowiew postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Gminę Tarnów Uczestnik po stronie zamawiającego: wykonawca K.W. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą P.U.H. ECOTECH K.W. w Stopnicy
- umorzyć postępowanie odwoławcze
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy REMONDIS Kraków Spółka Akcyjna z siedzibą w Krakowie kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90 % kwoty uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……………………….…….
- Sygn. akt
- KIO 1661/25
UZASADNIENIE
Zamawiający – Gmina Tarnów prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Tarnów.”, nr postępowania:
IR.271.13.2024, zwane dalej „Postępowaniem”. Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego, zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320) dalej: „Pzp”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,numer publikacji ogłoszenia:
598381-2024, numer wydania Dz.U. S: 194/2024, data publikacji: 4 październik 2024 W dniu 28 kwietnia 2025 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej zostało wniesione odwołanie przez wykonawcę REMONDIS Kraków Spółka Akcyjna z siedzibą Krakowie – zwanego dalej „Odwołującym”, wobec niezgodnych z przepisami ustawy działań i zaniechań w Zamawiającego w Postępowaniu w zakresie części III zamówienia - Sektora III zachodniego. W toku Postępowania naruszono bowiem przepisy art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp zw. z art. 16 pkt 1 i 2 Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy P.U.H. EcoTech K.W. (dalej jako w „EcoTech”) w sytuacji, gdy jego oferta jest niezgodna z warunkami zamówienia, tj. z pkt 4.14 Opisu Przedmiotu Zamówienia, a niezgodność t a wyraża się w tym, że EcoTech, wbrew wyraźnemu postanowieniu OPZ, zamierza przekazywać odebrane przez siebie odpady o kodzie 15 01 01 nie do instalacji odzysku i unieszkodliwiania odpadów, czyli nie do podmiotu, który ma uprawnienia do przetwarzania takich odpadów, tylko do podmiotu, który ma jedynie status „zbierającego odpady”, a więc który nie ma uprawnień do przetwarzania tych odpadów, co ma ten dalszy skutek, ż e Zamawiający nie uzyskał żadnej gwarancji co do tego, jakie będzie dalsze postępowanie z tymi odpadami.
W związku z powyższym Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu podjęcia następujących czynności:
- unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej;
- powtórzenia czynności badania i oceny ofert, a w ramach tego odrzucenie oferty EcoTech na podstawie art. 226 ust.1 pkt 5 Pzp.
W dniu 29 kwietnia 2025 roku do postępowania Odwołania po stronie Zamawiającego zgłosił przystąpienie wykonawca K.W. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Usługowo – Handlowe EcoTech K.W. w Stopnicy.
Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, tj. odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła, ż e nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania.
W dniu 7 maja 2025 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło pismo Odwołującego zatytułowane Cofnięcie odwołania.
Odwołujący oświadczył, że: Działając na mocy udzielonego mi pełnomocnictwa (dokument złożony wraz z odwołaniem) oraz stosownie do przepisu art. 520 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych z dnia 11 września 2019 r. (Dz.U. z 2024 r., poz. 1320 j.t. ze zm.) imieniu spółki REMONDIS Kraków S.A. z siedzibą w Krakowie (zwanej dalej: „Odwołującym”) oświadczam, że cofam w w całości wniesione w dniu 28 kwietnia 2025 r. odwołanie wobec niezgodnych z przepisami ustawy działań i zaniechań Zamawiającego– Gminy Tarnów w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem jest „Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych n a terenie Gminy Tarnów.”.
Jednocześnie wnoszę o orzeczenie przez Izbę o dokonaniu zwrotu na rzecz Odwołującego 90% kwoty uiszczonej przez niego tytułem wpisu od odwołania.
Izba stwierdziła, że oświadczenie o cofnięciu odwołania zostało złożone przez osobę uprawnioną do reprezentowania Odwołującego, zatem odwołanie zostało skutecznie wycofane przed otwarciem rozprawy i w oparciu o art. 520 ust. 1 i art. 568 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, Izba postanowiła o umorzeniu postępowania odwoławczego.
Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Art. 568 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych stanowi, że w przypadku cofnięcia odwołania Izba umarza postępowanie odwoławcze w formie postanowienia.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych oraz § 2 ust. 1 pkt 2), § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu w pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437).
Zgodnie z dyspozycją art. 557 ustawy Prawo zamówień publicznych w wyroku oraz postanowieniu kończącym postępowanie odwoławcze Izba rozstrzyga o kosztach postępowania odwoławczego. w Zgodnie z art. 575 ustawy Prawo zamówień publicznych strony oraz uczestnik postępowania odwoławczego wnoszący sprzeciw ponoszą koszty postępowania odwoławczego stosownie do jego wyniku.
Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a ww. rozporządzenia, w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego – odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, wysokości stanowiącej 90% jego wysokości. w Izba postanowiła o zwróceniu 90% wpisu w wysokości 13 500 zł 00 gr.
- Przewodnicząca
- ……………..………………..…
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3240/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 528 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2989/26oddalono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 528 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2748/26oddalono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, art. 528 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3198/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 528 Pzp
- KIO 3023/26umorzono23 lipca 2026Dostawa osprzętu urologicznego do litotrypsji i morcelacji w układzie moczowym, elektrod do resektoskopów bipolarnychWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp
- KIO 3327/26umorzono23 lipca 2026Utworzenie nowych miejsc przedszkolnych na terenie Gminy Starogard Gdański - szansą na równy startWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp
- KIO 3245/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp
- KIO 2377/26oddalono24 lipca 2026Dostawa i montaż Inteligentnych Systemów Transportowych dla MPK Spółka z o.o. w Nowym SączuWspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Gmina Tarnów oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 741/25uwzględniono21 marca 2025ten sam zamawiający
- KIO 1417/24umorzono13 maja 2024ten sam zamawiający
- KIO 2843/26oddalono14 lipca 2026ten sam składBudowa Centrum Rozwoju nad Jeziorem Starogrodzkim w Chełmnie
- KIO 2872/26umorzono26 czerwca 2026ten sam składAdaptacja budynku położonego w Olsztynie przy ul. Kołobrzeskiej 38 A na potrzeby nowej siedziby OR KRUS w Olsztynie
- KIO 1520/26oddalono14 maja 2026ten sam składDostawa kruszywa granitowego- marzec 2026
- KIO 1418/26oddalono14 maja 2026ten sam składRealizacja prac porządkowych w obiektach Uniwersytetu Medycznego im Piastów Śląskich we Wrocławiu