Postanowienie KIO 1374/25 z 23 kwietnia 2025
Przedmiot postępowania: DOSTAWA MATERIAŁÓW EKSPLOATACYJNYCH DO DRUKAREK, KSEROKOPIAREK, URZĄDZEŃ W IELOFUNKCYJNYCH (TONERY, TUSZE, ETYKIETY, TAŚMY) NA POTRZEBY SĄDU REJONOWEGO GDAŃSK - PÓŁNOC W GDAŃSKU
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Sąd Rejonowy Gdańsk - Północ w Gdańsku
- Powiązany przetarg
- 2025/BZP 00145555
- Główna podstawa PZP
- art. 16 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- "PRAXIS ŁÓDŹ PILECKA I PETLAK" sp. j.
- Zamawiający
- Sąd Rejonowy Gdańsk - Północ w Gdańsku
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 1374/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 23 kwietnia 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Marek Bienias na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 23 kwietnia 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 9 kwietnia 2025 r. przez wykonawcę "PRAXIS ŁÓDŹ PILECKA I PETLAK" sp. j. z siedzibą w Łodzi, w postępowaniu prowadzonym przez Sąd Rejonowy Gdańsk - Północ w Gdańsku, przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawcy KOMAX 9 sp. z o. o. z siedzibą w Olsztynie
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy"PRAXIS ŁÓDŹ PILECKA I PETLAK" sp. j. z siedzibą w Łodzikwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy), uiszczoną tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ………………………
- sygn. akt
- KIO 1374/25
Zamawiający – Sąd Rejonowy Gdańsk - Północ w Gdańsku – prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym bez negocjacji pn. „DOSTAWA MATERIAŁÓW EKSPLOATACYJNYCH DO DRUKAREK, KSEROKOPIAREK, URZĄDZEŃ W IELOFUNKCYJNYCH (TONERY, TUSZE, ETYKIETY, TAŚMY) NA POTRZEBY SĄDU REJONOWEGO GDAŃSK - PÓŁNOC W GDAŃSKU”, Nr postępowania: OG.261.1.2025.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 13 marca 2025 r. pod numerem: 2025/BZP 00145555.
W dniu 9 kwietnia 2025 r. wykonawca "PRAXIS ŁÓDŹ PILECKA I PETLAK" sp. j. z siedzibą w Łodzi wniósł odwołanie na niezgodną z przepisami ustawy czynność zamawiającego, podjętą w postępowaniu o udzielenie zamówienia tj.
- zaniechanie odrzucenia oferty KOMAX 9 sp. z o.o. (dalej: „KOMAX”) ze względu na niezgodność oferty tego wykonawcy z warunkami zamówienia określonymi w dokumentach zamówienia; co w efekcie stanowiło naruszenie art. 239 ustawy pzp w związku z art. 16 ustawy pzp w związku z art. 226 ust. 1 pkt 5) ustawy pzp;
- wybór oferty złożonej przez KOMAX, mimo, że oferta tego wykonawcy nie jest najkorzystniejszą w Postępowaniu i winna podlegać odrzuceniu; co w efekcie stanowiło naruszenie art. 239 ustawy pzp w związku z art. 16 ustawy pzp w związku z art. 226 ust. 1 pkt 5) ustawy pzp.
Opierając się na przedstawionych zarzutach Odwołujący wnosił o uwzględnienie odwołania w całości oraz nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienia czynności wyboru jako najkorzystniejszej w Postępowaniu oferty KOMAX z dnia 4 kwietnia 2025 r.;
- odrzucenia oferty KOMAX ze względu na fakt, że jej treść jest niezgodna z warunkami zamówienia;
- przeprowadzenia ponownego badania i oceny ofert z wyłączeniem odrzuconej oferty KOMAX oraz z uwzględnieniem oferty PRAXIS.
W wyniku wniesionego odwołania przez wykonawcę "PRAXIS ŁÓDŹ PILECKA I PETLAK" sp. j. z siedzibą w Łodzi , Zamawiający pismem z dnia 15 kwietnia 2025 r. uwzględnił w całości zarzuty odwołania.
Do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego skutecznie przystąpił wykonawca KOMAX 9 sp. z o. o. z siedzibą w Olsztynie.
Izba stwierdziła, że ww. wykonawca zgłosił przystąpienie do postępowania w ustawowym terminie, wykazując interes w rozstrzygnięciu odwołania na korzyść zamawiającego.
W toku toczącego się postępowania odwoławczego Izba stwierdziła, że Przystępujący - KOMAX 9 sp. z o. o. z siedzibą w Olsztynie - nie wniósł sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez
zamawiającego.
W konsekwencji Izba, na podstawie art. 568 pkt 3 w zw. z art. 522 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1129 ze zm.), umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiającego uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu – w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Z uwagi na powyższe, Izba postanowiła jak w sentencji.
- Przewodniczący
- ………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3198/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 239 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2241/26oddalono27 lipca 2026Wykonanie, dostawa, montaż i uruchomienie wystawy stałej dlaWspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 239 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2984/26oddalono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 239 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2883/26oddalono27 lipca 2026Świadczenie usług ochrony osób i mienia w obiektach Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w ŁodziWspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 239 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3385/26umorzono27 lipca 2026Remont drogi wojewódzkiej nr 311 w m. DębienkoWspólna podstawa: art. 16 Pzp
- KIO 3086/26umorzono27 lipca 2026Zakup i wdrożenie platformy do zarządzania kompetencjami pracowników wraz z utrzymaniem (Kompetencje 2.0)Wspólna podstawa: art. 239 Pzp
- KIO 3023/26umorzono23 lipca 2026Dostawa osprzętu urologicznego do litotrypsji i morcelacji w układzie moczowym, elektrod do resektoskopów bipolarnychWspólna podstawa: art. 16 Pzp
- KIO 3270/26umorzono22 lipca 2026Montaż instalacji OZE na terenie Gminy MokrskoWspólna podstawa: art. 239 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 1324/23umorzono17 maja 2023ten sam zamawiający
- KIO 2630/26oddalono23 lipca 2026ten sam składPrzebudowa urządzeń wodnych służących łagodzeniu skutków powodzi i suszy – Modernizacja zbiornika Chechło
- KIO 2517/26uwzględniono20 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2602/26oddalono17 lipca 2026ten sam składZaprojektowanie i rozbudowa drogi krajowej nr 25 na odcinku Kokanin z węzłem – Biskupice Ołoboczne (obwodnica Kalisza)
- KIO 2358/26uwzględniono13 lipca 2026ten sam składDostawa odzieży łukoochronnej letniej i zimowej dla ENEA Operator sp. z o.o. – 4 zadania
- KIO 2482/26umorzono13 lipca 2026ten sam skład