Postanowienie KIO 108/23 z 20 stycznia 2023
Przedmiot postępowania: Opracowanie projektu wykonawczego i wykonanie robót budowlanych dla zadania 1: LOT-B3 granica województwa – Kozłów i zadania 2: LOT-B2-2 Sędziszów (bez stacji) granica województwa, w ramach projektu inwestycyjnego pn.:
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- PKP Polskie Linie Kolejowe spółkę akcyjną
- Powiązany przetarg
- orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
- Główna podstawa PZP
- art. 3 ust. 3 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Strabag spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
- Zamawiający
- PKP Polskie Linie Kolejowe spółkę akcyjną
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 108/23
POSTANOWIENIE z dnia 20 stycznia 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodniczący
- Beata Konik
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania 20 stycznia 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 18 stycznia 2023 roku w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 13 stycznia 2023 roku przez odwołującego Strabag spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Pruszkowie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego PKP Polskie Linie Kolejowe spółkę akcyjną z siedzibą w Warszawie, przy udziale wykonawców:
- Torpol spółki akcyjnej z siedzibą w Poznaniu zgłaszającej przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Odwołującego,
- PORR spółki akcyjnej z siedzibą w Warszawie,zgłaszającej przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Odwołującego,
- Swietelsky Rail Polska spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie,zgłaszającej przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Odwołującego,
- Skanska spółki akcyjnej z siedzibą w Warszawie, zgłaszającej przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Odwołującego,
- Budimex spółki akcyjnej z siedzibą w Warszawie, zgłaszającej przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Odwołującego,
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia Strabag spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Pruszkowie kwoty 18 000 zł 00 gr (słownie: osiemnaście tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.), na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
- Przewodniczący
- ……………………..…
- Sygn. akt
- KIO 108/23
UZASADNIENIE
Odwołujący, tj. Strabag spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Pruszkowie, 20 stycznia 2023 r. tj. przed rozprawą, cofnął odwołanie wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 13 stycznia 2023 r. w postępowaniu o udzielenie zamówienia sektorowego, prowadzonym przez zamawiającego PKP Polskie Linie Kolejowe spółkę akcyjną z siedzibą w Warszawie, w trybie przetargu nieograniczonego, pn. „Opracowanie projektu wykonawczego i wykonanie robót budowlanych dla zadania 1: LOT-B3 granica województwa – Kozłów i zadania 2: LOT-B2-2 Sędziszów (bez stacji) granica województwa, w ramach projektu inwestycyjnego pn.:„Prace na linii kolejowej nr 8 na odcinku SkarżyskoKamienna – Kielce – Kozłów, etap II: odcinek Sitkówka Nowiny – Kozłów”.Nr postępowania 3030/IREZA3/25289/06726/22/P.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 4 stycznia 2023 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej nr 2023/S 033 - 006635.
Szacunkowa wartość zamówienia jest wyższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp.
Na podstawie akt postępowania ustalono, że do przedmiotowego postępowania odwoławczego przystąpienie w charakterze uczestnika postępowania, po stronie Odwołującego, zgłosili następujący wykonawcy:
- Torpol spółka akcyjna z siedzibą w Poznaniu,
- PORR spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie,
- Swietelsky Rail Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie,
- Skanska spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie,
- Budimex spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie.
Z uwagi na to, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, jego cofnięcie, zgodnie art.
568 pkt 1 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.) oraz § 13 ust.
1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 31 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą, (Dz.U. poz. 2453) oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.
Ponadto, Izba wskazuje, że jak wynika z treści art. 520 ust. 2 ustawy Pzp cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu wysokości wpisu od odwołania (Dz. U. poz. 2437), Izba orzekła o dokonaniu zwrotu na rzecz Odwołującego z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem należnego wpisu od odwołania.
- Przewodniczący
- ……….........................
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3305/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 3 ust. 3 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3245/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 3 ust. 3 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3265/26umorzono27 lipca 2026Budowa nowego zaplecza technicznego w GliwicachWspólna podstawa: art. 3 ust. 3 Pzp
- KIO 3154/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 2 Pzp
- KIO 3086/26umorzono27 lipca 2026Zakup i wdrożenie platformy do zarządzania kompetencjami pracowników wraz z utrzymaniem (Kompetencje 2.0)Wspólna podstawa: art. 520 ust. 2 Pzp
- KIO 3248/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 2 Pzp
- KIO 3064/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 2 Pzp
- KIO 2924/26umorzono21 lipca 2026Kompleksowa obsługa prawna, obsługa zamówień publicznych w ramach realizacji projektuWspólna podstawa: art. 520 ust. 2 Pzp
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 2486/26oddalono15 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2828/26umorzono8 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2755/26uwzględniono8 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2857/26umorzono6 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2719/26oddalono6 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2635/26oddalono3 lipca 2026ten sam składPrzebudowa autostrady A2 na odcinku węzeł Łódź Północ (z węzłem) – węzeł Konotopa (bez węzła) o dodatkowy pas ruchu na obszarze województwa łódzkiego i mazowieckiego: Remont autostrady A2 na odcinku A0 od km 361+800 do km 365+261, Odcinek A od km 365+261 do km 389+678, Odcinek B od km 389+678 do km 411+466, Odcinek C od km 411+466 do km 436+917, Odcinek D od km 436+917 do km 454+100