Postanowienie KIO 976/20 z 29 czerwca 2020
Przedmiot postępowania: Dostawa do PAP S.A. urządzeń systemu bezpieczeństwa sieciowego typu firewall
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Polską Agencję Prasową S.A. w Warszawie
- Powiązany przetarg
- orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
- Główna podstawa PZP
- Brak w danych
Strony postępowania
- Odwołujący
- IT Solution Factor Sp. z o.o. w Warszawie
- Zamawiający
- Polską Agencję Prasową S.A. w Warszawie
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 976/20
POSTANOWIENIE z dnia 29 czerwca 2020 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodniczący
- Monika Szymanowska
- Protokolant
- Piotr Kur
po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron i uczestnika postępowania odwoławczego w dniu 29 czerwca 2020 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 5 maja 2020 r. przez wykonawcę IT Solution Factor Sp. z o.o. w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Polską Agencję Prasową S.A. w Warszawie przy udziale wykonawcy Trecom S.A. Sp. K. w Warszawie przystępującego do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać Urzędowi Zamówień Publicznych zwrot na rzecz wykonawcy IT Solution Factor Sp. z o.o. w Warszawie kwoty 6750,00 zł (sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1843) na niniejsze postanowienie - w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Gliwicach.
Przewodniczący:
Uz as adnienie postanowienia z dnia 29 czerwca 2020 r. w sprawie o sygn. akt: KIO 976/20
Zamawiający - Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna, ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa - prowadzi postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pn.: "Dostawa do PAP S.A. urządzeń systemu bezpieczeństwa sieciowego typu firewall”, o ogłoszeniu o zamówieniu publicznym opublikowanym w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 13 marca 2020 r. pod numerem 523814-N-2020, zwane dalej jako „postępowanie”.
Izba ustaliła, że postępowanie na dostawę, o wartości poniżej kwoty określonej
w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1843) zwanej dalej jako „p.z.p.”, jest prowadzone przez zamawiającego w trybie przetargu nieograniczonego.
W dniu 5 maja 2020 r. odwołanie wobec czynności i zaniechań zamawiającego w postępowaniu wniósł wykonawca IT Solution Factor Sp. z o.o., ul. Popularna 4/6, 02-472 Warszawa (dalej zwany jako „odwołujący”). Natomiast w dniu 26 czerwca 2020 r. do Izby wpłynęło oświadczenie odwołującego o cofnięciu odwołania, złożone przez osobę właściwie umocowaną do składania oświadczeń w imieniu strony.
Ponadto Izba stwierdziła spełnienie przesłanek art. 185 ust. 2 i 3 p.z.p. i dopuściła do udziału w postępowaniu odwoławczym wykonawcę Trecom S.A. Sp. K., ul. Czyżewska 10, 02908 Warszawa, zgłaszającego przystąpienie po stronie zamawiającego.
Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje:
Na podstawie art. 187 ust. 8 p.z.p. „Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy; w takim przypadku Izba umarza postępowanie odwoławcze. Jeżeli cofnięcie nastąpiło przed otwarciem rozprawy, odwołującemu zwraca się 90% wpisu.”
W dniu 26 czerwca 2020 r. odwołujący przekazał Izbie skuteczne oświadczenie o wycofaniu odwołania, co znosi wszelkie skutki prawne związane z jego wniesieniem.
W wywiedzionym stanie faktycznym i prawnym Izba stwierdziła spełnienie przesłanek opisanych w dyspozycji art. 187 ust. 8 p.z.p. i zobligowana była postępowanie umorzyć, w związku z czym orzeczono jak w sentencji.
Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła okoliczność, iż wycofanie odwołania miało miejsce przed otwarciem rozprawy.
Zgodnie zatem z art. 187 ust. 8 zd. 2 p.z.p. oraz § 5 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2010 roku w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania (Dz. U. z 2018 r. poz. 972) Izba nakazała dokonanie zwrotu na rzecz odwołującego 90% kwoty uiszczonej z tytułu wpisu od odwołania.
Przewodniczący:
3
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 4117/24umorzono12 listopada 2024ten sam składDostawę urządzeń i oprogramowania dla sieci LAN do gmachu Ministerstwa Finansów
- KIO 4076/24umorzono12 listopada 2024ten sam składSp. z o.o. ul. Księdza Piotra Ściegiennego 268a, 25-116 Kielce (dalej zwany
- KIO 3747/24oddalono4 listopada 2024ten sam składNuctech Warsaw Company Limited
- KIO 3706/24umorzono29 października 2024ten sam składDostawa komputerów stacjonarnych oraz komputerów All In One na rzecz sądów apelacji wrocławskiej
- KIO 3679/24umorzono24 października 2024ten sam składUtrzymanie czystości pomieszczeń i otoczenia W SO w Krakowie
- KIO 3673/24umorzono24 października 2024ten sam skład