Postanowienie KIO 946/26 z 19 marca 2026
Cofnięcie odwołania przez wykonawcę przed terminem wyznaczonej rozprawy skutkowało umorzeniem postępowania odwoławczego i zwrotem 90% wniesionego wpisu.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- PKP Polskie Linie Kolejowe Spółka Akcyjna
- Powiązany przetarg
- TED-24938-2026
- Główna podstawa PZP
- art. 223 ust. 1 Pzp
Cofnięcie odwołania przez wykonawcę przed terminem wyznaczonej rozprawy skutkowało umorzeniem postępowania odwoławczego i zwrotem 90% wniesionego wpisu.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- Zakład Robót Komunikacyjnych w Poznaniu Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Zamawiający
- PKP Polskie Linie Kolejowe Spółka Akcyjna
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 946/26
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 19 marca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Katarzyna Poprawa na posiedzeniu bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego dniu 19 marca 2026 roku w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w w dniu 2 marca 2026 roku przez odwołującego Zakład Robót Komunikacyjnych w Poznaniu Spółka z ograniczoną
odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego PKP Polskie Linie Kolejowe Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie
- umorzyć postępowanie odwoławcze
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego Zakładu Robót Komunikacyjnych w Poznaniu Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu kwoty 18 000 zł 00 gr (słownie: osiemnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej 90 % kwoty uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga z a pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ……………………….…….
- Sygn. akt
- KIO 946/26
UZASADNIENIE
Zamawiający – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z siedzibą w Warszawieprowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia sektorowego pod nazwą: „Prace na linii kolejowej n r 309 Kłodzko Nowe – Kudowa Zdrój – naprawa główna toru od km 14,250 do km 22,496 wraz z robotami towarzyszącymi” (nr sprawy: PZ.292.2120.2025, nr postępowania: 0663/IZ23GMZ/06166/00025/26/P) zwane dalej jako „Postępowanie”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej : 9/2026 w dniu 14 stycznia 2026 pod numerem: 24938-2026.
S Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego, zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.) d alej: „Pzp”.
W dniu 2 marca 2026 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej zostało wniesione odwołanie przez wykonawcę Zakład Robót Komunikacyjnych – DOM w Poznaniu sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (zwanego dalej „Odwołującym”) od:
- niezgodnej z przepisami ustawy z 11.09.2019 r. – Prawo zamówień publicznych czynności, podjętej w postępowaniu przez Zamawiającego, polegającej na odrzuceniu oferty Odwołującego pismem z dnia 20.02.2026 r. z uwagi na niezgodność treści oferty z warunkami zamówienia i błąd w obliczeniu ceny lub kosztu;
- zaniechania przez Zamawiającego podjęcia czynności w postępowaniu, do której był zobowiązany przepisami ustawy z 11.09.2019 r. – Prawo zamówień publicznych, w postaci poprawienia omyłki w ofercie Odwołującego polegających na niezgodności w zakresie kwoty wpisanej w poz. 2.1.I.2 Formularza RCO (Rozbicie Ceny Ofertowej) koszty zastępczej komunikacji autobusowej z dokumentami zamówienia, niepowodującej istotnej zmiany w treści oferty w trybie art. 223 ust. 2 pkt 3 Pzp;
- ewentualnie zaniechania przez Zamawiającego podjęcia czynności, do której był zobowiązany przepisami ustawy z 11.09.2019 r. – Prawo zamówień publicznych, w postaci wezwania Odwołującego do wyjaśnień treści oferty w zakresie wartości poz. 2.1.I.2 Formularza RCO dotyczącej kosztów zastępczej komunikacji autobusowej zgodnie z art. 223 ust. 1 Pzp.
Wskazanym czynnościom i zaniechaniom Zamawiającego Odwołujący zarzucił naruszenie następujących przepisów
prawa:
- art. 223 ust. 2 pkt 3 Pzp w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 10 Pzp poprzez niezastosowanie przepisu o tzw. innej omyłce i zaniechanie poprawienia w ofercie Odwołującego innej omyłki polegającej na niezgodności oferty z dokumentami zamówienia, wynikającej z wadliwego wpisania pozycji Formularza RCO nr 2.1.I.2 dotyczącej kosztów zastępczej komunikacji autobusowej podczas gdy wskazana niezgodność stanowi niezamierzoną omyłkę, której poprawienie nie powoduje istotnych zmian w treści oferty;
- ewentualnie, art. 223 ust. 1 Pzp poprzez zaniechanie zwrócenia się do Odwołującego z wnioskiem o złożenie wyjaśnień dotyczących treści oferty, gdy tymczasem wyjaśnienia te pozwoliłyby Zamawiającemu na jednoznaczne ustalenie, że oferta Odwołującego jest zgodna ze specyfikacją warunków zamówienia;
- art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 10 Pzp poprzez nieuzasadnione ich zastosowanie polegające na uznaniu, że oferta Odwołującego jest niezgodna z warunkami zamówienia (z uwagi na omyłkę w zakresie wartości poz. 2.1.I.2 Formularza RCO tj. kosztu zastępczej komunikacji autobusowej) i zawiera błąd w obliczeniu ceny lub kosztu, w sytuacji, gdy oferta Odwołującego odpowiada wymogom Zamawiającego; a w konsekwencji powyższego
- art. 16 pkt 3 Pzp poprzez prowadzenie Postępowania w sposób niezapewniający zachowania zasady proporcjonalności.
Wobec powyższego Odwołujący wniósł o rozpatrzenie i uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego;
- poprawienie oferty Odwołującego, w trybie art. 223 ust. 2 pkt 3 Pzp, poprzez prawidłowe uzupełnienie pozycji 2.1.I.2 Formularza RCO kosztu zastępczej komunikacji autobusowej tj. wpisanie kwoty 1 250 000,00 zł;
- ewentualnie, wezwanie Odwołującego do złożenia wyjaśnień treści oferty w zakresie pozycji 2.1.I.2 Formularza RCO kosztu zastępczej komunikacji autobusowej na podstawie art. 223 ust. 1 Pzp.
Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, tj. odwołanie nie zawiera braków w formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła, ż e nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania.
W dniu 3 marca 2026 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło pismo Odwołującego zatytułowane „COFNIĘCIE ODWOŁANIA” Pełnomocnik Odwołującego oświadczył, że: Działając w imieniu Odwołującego (pełnomocnictwo w aktach sprawy), niniejszym na podstawie art. 520 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, cofam odwołanie wniesione przez Odwołującego w dniu 2.03.2026 r.
Z uwagi na powyższe wnoszę o umorzenie postępowania odwoławczego oraz zwrot 90% wpisu, na rachunek Odwołującego, z którego został dokonany przelew.
Izba stwierdziła, że oświadczenie o cofnięciu odwołania zostało złożone przez osobę uprawnioną do reprezentowania Odwołującego, zatem odwołanie zostało skutecznie wycofane przed otwarciem rozprawy i w oparciu o art. 520 ust. 1 i art. 568 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, Izba postanowiła o umorzeniu postępowania odwoławczego.
Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Art. 568 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych stanowi, że w przypadku cofnięcia odwołania Izba umarza postępowanie odwoławcze w formie postanowienia.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych oraz § 2 ust. 1 pkt 2), § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu w pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437).
Zgodnie z dyspozycją art. 557 ustawy Prawo zamówień publicznych w wyroku oraz postanowieniu kończącym postępowanie odwoławcze Izba rozstrzyga o kosztach postępowania odwoławczego. w Zgodnie z art. 575 ustawy Prawo zamówień publicznych strony oraz uczestnik postępowania odwoławczego wnoszący
sprzeciw ponoszą koszty postępowania odwoławczego stosownie do jego wyniku.
Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a ww. rozporządzenia, w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego – odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, wysokości stanowiącej 90% jego wysokości. w Izba postanowiła o zwróceniu 90% wpisu w wysokości 18 000 zł 00 gr.
- Przewodnicząca
- ……………..………………..…
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2611/26oddalono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp, art. 223 ust. 2 pkt 3 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2540/26oddalono21 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 10 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2796/26uwzględniono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2951/26oddalono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3043/26uwzględniono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3030/26oddalono20 lipca 2026Dostawa i montaż cyfrowego stacjonarnego aparatu rentgenowskiego z dwoma detektorami w pełni dostosowanego do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami; przeznaczonego do pełnego zakresu diagnostyki radiologicznej w pracowni RTG, obejmującej m.in. badania klatki piersiowej, jamy brzusznej, kręgosłupa, kończyn górnych i dolnych oraz badań ortopedycznych wymagających długich projekcji tzw. stitching wraz z pozycjonerem pacjenta – w ramach projektu pn. Dostępność Plus dla AOSWspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2491/26uwzględniono20 lipca 2026Budowa obwodnicy Pisza w ciągu dróg krajowych nr 58 i 63Wspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2753/26oddalono20 lipca 2026Usługa kompleksowego zabezpieczenia łączności telefonicznej stacjonarnej dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa MałopolskiegoWspólna podstawa: art. 223 ust. 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Pkp Polskie Linie Kolejowe S.A..
- KIO 2740/26umorzono10 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2367/26uwzględniono9 lipca 2026ten sam zamawiającyBudowa mijanki Czyżowice na linii kolejowej nr 158
- KIO 2905/26umorzono8 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2583/26uwzględniono7 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 3002/26umorzono2 lipca 2026ten sam zamawiającyWykonanie robót budowlanych na odcinku Wejherowo – Choczewo w ramach projektu pn.: Zapewnienie dostępu kolejowego do elektrowni jądrowej Lubiatowo – Kopalino
- KIO 2505/26umorzono26 czerwca 2026ten sam zamawiający