Postanowienie KIO 904/25 z 28 marca 2025
Przedmiot postępowania: ustawa Pzp) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: Sukcesywna dostawa zestawów komputerów stacjonarnych dla różnych jednostek Uniwersytetu Opolskiego; sygnatura postępowania: D/88/2024 (dalej
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Uniwersytet Opolski
- Powiązany przetarg
- 2024/BZP 00666715
- Główna podstawa PZP
- art. 223 ust. 2 pkt 3 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- M.S.
- Zamawiający
- Uniwersytet Opolski
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 904/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 28 marca 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodniczący
- Krzysztof Sroczyński Protokolant:
Rafał Komoń
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron i uczestników postępowania w dniu 2 8 marca 2025 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 10 marca 2025 r. przez Odwołującego – wykonawcę M.S., prowadzącą działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo WytwórczoHandlowe "WIP" M.S. z siedzibą w Rybniku w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego – Uniwersytet Opolski z siedzibą w Opolu przy udziale uczestnika - wykonawcy P.R., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą NETKOM P.R. w Ostrowcu Świętokrzyskim zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego;
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- znosie wzajemnie koszty postępowania i nakazuje Urzędowi Zamówień Publicznych zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty7 500 zł (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych) na rzecz wykonawcy M.S., prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo Wytwórczo-Handlowe "W IP" M.S. z siedzibą w Rybniku, stanowiącej równowartość kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ………….…………
- Sygn. akt
- KIO 904/25
Uz asadnienie Uniwersytet Opolski z siedzibą w Opolu (dalej: „Zamawiający”) prowadzi w trybie podstawowym bez negocjacji na podstawie z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320), (zwanej dalej:
„Pzp” lub „ustawa Pzp) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: Sukcesywna dostawa zestawów komputerów stacjonarnych dla różnych jednostek Uniwersytetu Opolskiego; sygnatura postępowania: D/88/2024 (dalej „postępowanie”).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych dnia 2 0 grudnia 2024 r. pod nr 2024/BZP 00666715/01.
W dniu 10 marca 2025 r. wykonawca M.S., prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo Wytwórczo-Handlowe "W IP" M.S. z siedzibą w Rybniku (dalej: „Odwołujący”) wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie w zakresie czynności i zaniechań Zamawiającego obejmujących: a) czynności unieważnienia postępowania, b) czynności wyboru oferty najkorzystniejszej – oferty złożonej przez Netkom P.R. ul. Waryńskiego 53a 27-400 Ostrowiec Św. NIP 6611678042 (dalej Netkom), c) czynności odrzucenia oferty złożonej przez Odwołującego, d) ewentualnie poprawy innej omyłki w ofercie Odwołującego, e) zaniechania dokonania czynności wyboru oferty najkorzystniejszej z uwzględnieniem oferty Odwołującego.
W zakresie kwestionowanych czynności i zaniechań Zamawiającego Odwołujący wskazał na naruszenie: a) art. 16 pkt 1-3 ustawy Pzp w zw. z naruszeniem art. 226 ust. 1 pkt 5) ustawy Pzp poprzez bezpodstawne odrzucenie oferty złożonej przez Odwołującego, w sytuacji w której jest ona w pełni zgodna z warunkami zamówienia, co doprowadziło do naruszenia zasad przejrzystości, proporcjonalności oraz zachowania uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, b) ewentualnie art. 223 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp w zw. z naruszeniem art. 226 ust. 1 pkt 5) ustawy Pzp poprzez zaniechanie poprawy innej omyłki polegającej na niezgodności oferty z dokumentami zamówienia, niepowodującej
istotnych zmian w treści oferty; c) art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Pzp w zw. z naruszeniem art. 239 ust. 1 ustawy Pzp poprzez bezpodstawne dokonanie wyboru oferty wykonawcy Netkom, która to oferta nie jest ofertą najkorzystniejszą oraz zaniechanie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej z uwzględnieniem oferty Odwołującego. d) art. 255 pkt 3 ustawy Pzp poprzez bezpodstawne dokonanie unieważnienia postępowania, w sytuacji w której oferta Odwołującego nie podlega odrzuceniu z postępowania, a zatem nie zachodzi przesłanka unieważnienia postepowania z uwagi na fakt, iż cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.
W związku z powyższym Odwołujący I wniósł o rozpatrzenie i uwzględnienie odwołania o raz nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienia czynności unieważnienia postępowania,
- unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej,
- unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego,
- ewentualnie poprawy innej omyłki w ofercie Odwołującego zamówienia w sposób opisany w uzasadnieniu odwołania,
- dokonania badania i oceny ofert oraz wyboru najkorzystniejszej oferty, z uwzględnieniem oferty złożonej przez Odwołującego.
Przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego zgłosił wykonawca P.R., prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą NETKOM P.R. w Ostrowcu Świętokrzyskim W piśmie z dnia 24 marca 2025 r., przed otwarciem rozprawy, Zamawiający oświadczył, ż e uwzględnia w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu. Jednocześnie Zamawiający oświadczył, że w przypadku gdy przystępujący nie wniesie sprzeciwu w zakresie uznania odwołania, Zamawiający dokona żądanych przez Odwołującego czynności wykona żądanie odwołującego.
Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje.
Wobec spełnienia przesłanek określonych w art. 525 Pzp, Izba stwierdziła skuteczność zgłoszonego przystąpienia wykonawcy P.R., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą NETKOM P.R. w Ostrowcu Świętokrzyskim.W związku z tym ww. wykonawca stał się uczestnikiem postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego.
Zgodnie z art. 521 ust. 1 ustawy Pzp Zamawiający do czasu otwarcia rozprawy może wnieść odpowiedź na odwołanie, w której zgodnie z ust. 2 tegoż przepisu ustosunkowuje się do treści odwołania, wskazuje twierdzenia i dowody na uzasadnienie swoich wniosków lub w celu odparcia wniosków i twierdzeń powołanych w odwołaniu.
Z kolei w świetle brzmienia art. 523 ust. 1 ustawy Pzp uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, może wnieść sprzeciw wobec uwzględnienia przez zamawiającego zarzutów przedstawionych w odwołaniu w całości albo w części W przedmiotowym postępowaniu Zamawiający w oświadczeniu z dnia 24 marca 2025 r. uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu. Jednocześnie wykonawca, który zgłosił przystąpienie do udziału w postępowaniu odwoławczym po stronie Zamawiającego nie wniósł w wyznaczonym terminie 3 dni sprzeciwu wobec uwzględnienia przez Zamawiającego zarzutów przedstawionych w odwołaniu w całości.
W konsekwencji Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu na podstawie art. 568 pkt 3 Prawa zamówień publicznych, zgodnie z którym Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku, o którym mowa w art. 522 Prawa zamówień publicznych. Zgodnie zaś z art. 522 ust.
2 Prawa zamówień publicznych jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Uwzględniając zaistniałe w przedmiotowym postępowaniu okoliczności faktyczne przywołane powyżej, Krajowa Izba Odwoławcza, działając na podstawie art. 568 pkt 3 w związku z art. 522 u st. 2 Prawa zamówień publicznych, postanowiła jak w sentencji.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.
U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
- Przewodniczący
- ………….…………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3303/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 239 ust. 1 Pzp, art. 255 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2876/26umorzono13 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 521 ust. 1 Pzp, art. 523 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2336/26umorzono2 lipca 2026Rozwój zrównoważonej gospodarki wodno-ściekowej na terenach miejsko-wiejskich Gminy IńskoWspólna podstawa: art. 223 ust. 2 pkt 3 Pzp, art. 255 pkt 3 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2847/26umorzono29 czerwca 2026Świadczenie usługi hotelarskiej i gastronomicznej podczas zabezpieczenia Pol’and’Rock Festival 2026Wspólna podstawa: art. 521 ust. 1 Pzp, art. 523 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2478/26umorzono16 czerwca 2026z podziałem na 2 części, znak postępowania BOR07.2610.3.2025.DS — Część nr 1 (usługi w zakresie utrzymania porządku i czystości w 37 Biurach Powiatowych na terenie województwa mazowieckiego oraz utrzymania porządku terenów zewnętrznych ośmiu z tych nieruchomości (dalejWspólna podstawa: art. 521 ust. 1 Pzp, art. 523 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 1772/26umorzono5 maja 2026Wspólna podstawa: art. 521 ust. 1 Pzp, art. 523 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 1407/26umorzono16 kwietnia 2026z podziałem na 3 zadania (nr referencyjny: 2/B/IU/2026 (dalejWspólna podstawa: art. 521 ust. 1 Pzp, art. 523 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3298/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 223 ust. 2 pkt 3 Pzp, art. 521 ust. 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Uniwersytet Opolski oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 3166/25oddalono12 września 2025ten sam zamawiający
- KIO 1878/25umorzono3 czerwca 2025ten sam zamawiającyustawa Pzp) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: Zakup i dostawa licencji wieczystych do oprogramowania wraz z usługą wdrożenia oraz usługą utrzymania i wsparcia technicznego, nr referencyjny postępowania: D/27/2025
- KIO 2443/26umorzono7 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2359/26umorzono2 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2745/26umorzono26 czerwca 2026ten sam składw okresie od kwietnia 2026 r. do marca 2028 r.
- KIO 2623/26umorzono24 czerwca 2026ten sam skład