Postanowienie KIO 2838/22 z 4 listopada 2022
Przedmiot postępowania: Kompleksowe sprzątanie pomieszczeń w budynkach Wydziału Prawa i Administracji UW, położonych przy ulicach: Krakowskie Przedmieście 26/28, Lipowej 4, Oboźnej 6 i Wybrzeże Kościuszkowskie 47 w Warszawie
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Uniwersytet Warszawski
- Powiązany przetarg
- orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
- Główna podstawa PZP
- Brak w danych
Strony postępowania
- Zamawiający
- Uniwersytet Warszawski
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2838/22
POSTANOWIENIE
z dnia 4 listopada 2022 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
- Przewodniczący
- Jolanta Markowska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 4 listopada 2022 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 27 października 2022 r. przez wykonawcę: Impel S.A., ul. Słonimskiego 1, 50-304 Wrocław w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego:
Uniwersytet Warszawski, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa,
- umarza postępowanie odwoławcze;
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy: Impel S.A., ul. Słonimskiego 1, 50-304 Wrocław kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
- Przewodniczący
- ....................................
- Sygn. akt
- KIO 2838/22
UZASADNIENIE
Zamawiający: Uniwersytet Warszawski z siedzibą w Warszawie, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego w przedmiocie: „Kompleksowe sprzątanie pomieszczeń w budynkach Wydziału Prawa i Administracji UW, położonych przy ulicach: Krakowskie Przedmieście 26/28, Lipowej 4, Oboźnej 6 i Wybrzeże Kościuszkowskie 47 w Warszawie”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod nr 2022/S 200-569119 w dniu 17 października 2022 r.
Wykonawca, IMPEL S.A. z siedzibą we Wrocławiu, na podstawie przepisów art. 513 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 z późn. zm.), zwanej dalej „Pzp”, w dniu 27 października 2022 r. wniósł odwołanie treści zmiany postanowień specyfikacji warunków zamówienia oraz umowy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego z dnia 21 października 2022 r.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
- art. 16 ust. 1-3 Pzp, poprzez naruszenie przez Zamawiającego zasad zachowania uczciwej konkurencji, przejrzystości i proporcjonalności przy formułowaniu postanowień ogłoszenia o zamówieniu oraz Specyfikacji Warunków Zamówienia,
- art. 439 ust. 1 i 2 Pzp, poprzez wadliwe określenie przez Zamawiającego w projekcie umowy w sprawie zamówienia publicznego zasad waloryzacji wynagrodzenia Wykonawcy w związku ze zmianą cen materiałów lub kosztów.
Pismem z dnia 4 listopada 2022 r., przesłanym do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w tym samym dniu, tj. przed otwarciem rozprawy w sprawie odwoławczej, Odwołujący złożył oświadczenie, że wycofuje wniesione odwołanie i wnosi o umorzenie postepowania i zwrot na rzecz Odwołującego 90% kwoty wpisu od odwołania.
Izba zważyła, co następuje:
Uwzględniając oświadczenie Odwołującego z dnia 4 listopada 2022 r., Izba, działając na podstawie art. 568 pkt 1 oraz art. 553 zdanie drugie ustawy Pzp, umorzyła postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit.a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. poz. 2437), Izba orzekła o dokonaniu zwrotu na rzecz Odwołującego z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty stanowiącej 90% uiszczonego przez Odwołującego wpisu od odwołania.
- Przewodniczący
- ....................................
3
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 3322/26umorzono23 lipca 2026ten sam składusługi doradztwa w zakresie zamówień realizowanych zgodnie z ustawą PZP i z zasadą konkurencyjności oraz usługi kontroli zamówień w podziale na dwie części.
- KIO 3041/26oddalono21 lipca 2026ten sam składZakup ambulansu wraz z wyposażeniem na podstawie dotacji na współfinansowanie realizacji zadania inwestycyjnego pn.:
- KIO 2924/26umorzono21 lipca 2026ten sam składKompleksowa obsługa prawna, obsługa zamówień publicznych w ramach realizacji projektu
- KIO 3294/26umorzono17 lipca 2026ten sam składKompleksowa usługa sprzątania w Centrali NIK i Delegaturach NIK w latach 2027 – 2029.
- KIO 2954/26umorzono15 lipca 2026ten sam składBudowa I etapu wschodniej obwodnicy miasta Biała Podlaska
- KIO 2891/26umorzono14 lipca 2026ten sam składWykonanie robót budowlanych, dot. realizacji zadania pn.: Budowa siedziby dla Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego na terenie nieruchomości przy ul. Wycieczkowej 86 w Łodzi.