Postanowienie KIO 2243/24 z 4 lipca 2024
Izba odrzuciła odwołanie
- Odwołujący
- Archeo Sp. z o.o.
- Zamawiający
- Gmina Miasto Ełk · 5 spraw tego zamawiającego w KIO
- Przystępujący
- K.K. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą K.K. Zakład Remontowo-budowlany, K.K. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą P.H.U. K.K (po stronie zamawiającego)
- Skład Izby
- Anna Chudzik (przewodniczący)
- Terminy
- odwołanie 26 czerwca 2024 · posiedzenie 4 lipca 2024 · rozpoznanie 8 dni
- Koszty
- wpis 10 000 zł
- Źródło
- Oryginał PDF (UZP)
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2243/24
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 4 lipca 2024 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodnicząca:Anna Chudzik po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 4 lipca 2024 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 26 czerwca 2024 r. przez wykonawcę Archeo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, w postępowaniu prowadzonym przez Gminę Miasto Ełk, uczestnik po stronie Zamawiającego – wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: K.K. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą K.K. Zakład Remontowo-budowlany, K.K. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą P.H.U. K.K.,
Sentencja (postanawia)
- 1.odrzuca odwołanie;
- 2.zalicza w poczet kosztów postępowania odwoławczego kwotę 10 000 zł 00 gr (słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy) uiszczoną przez Odwołującego tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
Uzasadnienie
Zamawiający – Gmina Miasto Ełk – prowadzi w trybie podstawowym postępowanie o udzielenie zamówienia pn.
Remont dachu z wymianą poszycia, remont konstrukcji drewnianej dachu. oraz remont i ocieplenie stropu w budynku Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Małeckich 2 w Ełku. Wartość zamówienia jest mniejsza niż progi unijne. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych 25 marca 2024 r. pod numerem 2024/BZP00257745.
W dniu 26 czerwca 2024 r. wykonawca Archeo Sp. z o.o. wniósł odwołanie wobec uznania przez Zamawiającego, że Odwołujący uchylił się od zawarcia umowy i wobec dokonania wyboru kolejnej oferty jako najkorzystniejszej.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie przepisów: art. 16 ust 1 pkt 1 i 2, art. 17 ust. 2, art. 20 ust 1 oraz art. 263 ustawy Pzp i wniósł o nakazanie Zamawiającemu: unieważnienia czynności przeprowadzonej w trybie art. 263 ustawy polegającej na ponownej ocenie ofert i dokonaniu wyboru oferty najkorzystniejszej z pominięciem oferty Odwołującego, uznania czynności wyboru oferty Odwołującego za ważną, uznania, że Odwołujący nie uchylał się od zawarcia umowy oraz powtórzenia czynności związanych z wyznaczeniem Odwołującemu terminu do zawarcia umowy.
Odwołujący wskazał, że 9 maja 2024 r. Zamawiający dokonał wyboru jego oferty jako najkorzystniejszej, w związku z czym w dniu 27 maja 2024 r. Odwołujący wniósł zabezpieczenie należytego wykonania umowy, a Zamawiający skierował do Odwołującego pismo wysłane drogą elektroniczną wzywające do stawienia się 31 maja o godz. 13:00 w siedzibie Zamawiającego w celu zawarcia umowy.
Odwołujący opisał problemy związane z doręczeniem wezwania do zawarcia umowy oraz z zawarciem umowy przez pełnomocnika i wskazał, że 13 czerwca 2024 r. otrzymał od Zamawiającego zawiadomienia o wyborze kolejnego oferty wykonawcy na podstawie art. 263 ustawy Pzp.
Odwołujący zakwestionował tezę Zamawiającego, że uchylał się od zawarcia umowy i podniósł, że brak było podstaw do zastosowania przepisu art. 263 ustawy Pzp, przedstawiając argumentację na poparcie swoich twierdzeń.
Na podstawie dokumentacji przedmiotowego postępowania oraz biorąc pod uwagę stanowiska stron, Izba ustaliła i zważyła, co następuje:
Odwołanie podlega odrzuceniu na podstawie art. 528 pkt 3 ustawy Pzp. Ww. przepis stanowi, że Izba odrzuca odwołanie, jeżeli stwierdzi, że odwołanie zostało wniesione po upływie terminu określonego w ustawie.
Zgodnie z art. 515 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp, w przypadku zamówień, których wartość jest mniejsza niż progi unijne odwołanie wnosi się w terminie: a) 5 dni od dnia przekazania informacji o czynności zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia, jeżeli informacja została przekazana przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, b) 10 dni od dnia przekazania informacji o czynności zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia, jeżeli informacja została przekazana w sposób inny niż określony w lit. a.
Jak wskazał sam Odwołujący w treści odwołania, informację o wyborze oferty kolejnego wykonawcy, stanowiącą podstawę zarzutów odwołania, otrzymał od Zamawiającego 13 czerwca 2024 r. Powyższe jest zgodne z informacją przekazaną do akt sprawy przez Zamawiającego. Zamawiający na wezwanie Prezesa Izby poinformował, że:
- 2)zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty (Działając na podstawie art. 253 i art. 263 w związku z art. 266 ustawy Pzp) zostało przesłane do wykonawców w dniu 13.06.2024 r. 3) zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty zostało przesłane za pomocą środka komunikacji elektronicznej, tj. e-mail. Zamawiający załączył do powyższej informacji dowody przekazania informacji o drugim wyborze oferty najkorzystniejszej, potwierdzające, że informacja ta została przekazana do Odwołującego pocztą elektroniczną 13 czerwca 2024 r. o godz. 9.14.
W związku z tym, że wartość przedmiotowego zamówienia jest mniejsza niż progi unijne, odwołanie powinno być wniesione w terminie 5 dni od otrzymania informacji o wyborze oferty innego wykonawcy. Zatem termin na wniesienie odwołania upłynął 18 czerwca 2024 r. Odwołanie wpłynęło do Prezesa Izby 26 czerwca 2024 r., a więc po upływie ustawowego terminu.
Zaznaczenia wymaga przy tym, że przepisy ustawy Pzp nie zawierają regulacji, zgodnie z którą dla zachowania terminu na wniesienie odwołania wystarczające jest nadanie odwołania w placówce operatora pocztowego. Wobec powyższego, dla zachowania tego terminu rozstrzygająca jest data wpływu odwołania do Prezesa Izby. W rozpoznawanej sprawie termin ten nie został zachowany, w związku z czym odwołanie podlega odrzuceniu na podstawie art. 528 pkt 3 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 557, art. 574 i art. 575 ustawy Pzp oraz w oparciu o przepisy § 5 pkt 1 i § 8 ust. 1 z 2020 r. poz. 2437), obciążając kosztami postępowania Odwołującego.
Postanowienie wydano na posiedzeniu niejawnym, na podstawie art. 529 ust. 1 ustawy Pzp.
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Gmina Miasto Ełk oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 1377/26oddalono4 maja 2026ten sam zamawiającyTworzenie i rozwój e-usług publicznych w Ełku
- KIO 2555/23oddalono14 września 2023ten sam zamawiający
- KIO 2500/23oddalono5 września 2023ten sam zamawiającyBudowa ciągu dróg gminnych ulicy Pileckiego i ulicy Fieldorfa Nila w Ełku
- KIO 1483/18oddalono14 sierpnia 2018ten sam zamawiający
- KIO 3962/26oddalono18 września 2026ten sam skład
- KIO 4284/26umorzono18 września 2026ten sam skład
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.