Postanowienie KIO 12/26 z 27 lutego 2026
Umorzenie postępowania nastąpiło w związku z cofnięciem sprzeciwu przez przystępującego wykonawcę po uwzględnieniu przez zamawiającego wszystkich zarzutów odwołania.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
- Powiązany przetarg
- TED-653162-2025
- Główna podstawa PZP
- art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp
Umorzenie postępowania nastąpiło w związku z cofnięciem sprzeciwu przez przystępującego wykonawcę po uwzględnieniu przez zamawiającego wszystkich zarzutów odwołania.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- EKOTRADE Sp. z o.o.
- Zamawiający
- Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 12/26
POSTANOWIENIE Warszawa, 27 lutego 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodnicząca:Anna Chudzik Protokolant:Krzysztof Chmielewski po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron i uczestnika postępowania odwoławczego 27 lutego 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 2 stycznia 2026 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: EKOTRADE Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Agopol-Ekotrade Sp. z o.o. Zakład Pracy Chronionej z siedzibą w Słupsku, SILESIA SERVICES Sp. z o. o. z siedzibą w Siemianowicach Śląskich, w postępowaniu prowadzonym przez Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, przy udziale wykonawcy Impel Facility Services Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego,
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….…….
- Sygn. akt
- KIO 12/26
UZASADNIENIE
Zamawiający – Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia pn. Realizacja prac porządkowych w obiektach Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Wartość zamówienia jest większa niż progi unijne. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 653162-2025.
Konsorcjum: EKOTRADE Sp. z o.o., Agopol-Ekotrade Sp. z o.o. Zakład Pracy Chronionej, SILESIA SERVICES Sp. z o. o. wniosło 2 stycznia 2026 r. odwołanie wobec odrzucenia jego oferty w częściach 2 i 3, zarzucając Zamawiającemu naruszenie przepisów:
- art. 226 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 224 ust. 5 i ust. 6 w zw. z art. 224 ust. 1 ustawy Pzp, poprzez: a)błędną ocenę wyjaśnień rażąco niskiej ceny złożonych przez Odwołującego i bezpodstawne uznanie, że oferta Odwołującego zawiera rażąco niską cenę, mimo że Odwołujący złożył wyjaśnienia odpowiadające treści wezwania, a Zamawiający dokonał ich oceny w sposób dowolny, arbitralny i sprzeczny z zasadami logiki oraz doświadczenia życiowego, w tym bezpodstawnego uznania, że brak załączenia dokumentów PFRON stanowio nierzetelności wyjaśnień, mimo że przepisy ustawy Pzp nie nakładają obowiązku dokumentowania każdego elementu kosztowego, dofinansowanie PFRON jest mechanizmem ustawowym, a nie „zdarzeniem losowym”, a Zamawiający de facto wprowadził dodatkowy, nieprzewidziany w SW Z warunek realizacji – posiadanie „gwarancji” dofinansowania przez cały okres realizacji zamówienia, b)odrzucenie oferty Odwołującego wskutek błędnego przyjęcia, że zaoferowana cena jest rażąco niska w sytuacji, gdy Odwołujący złożył kompletne wyjaśnienia wraz z dowodami potwierdzającymi, że zaoferowana przez niego cena nie nosi znamion ceny rażąco niskiej,
- naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp, poprzez błędne uznanie, że w ofercie Odwołującego doszło do zaniżenia ceny oferty lub zaniżenia jej części składowej o istotnym znaczeniu, tj. takim, że zaniżenie jej ma wpływ na zdolność wykonawcy do wykonania całości przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami wynikającymi z SW Z lub wynikającymi z odrębnych przepisów, gdyż ewentualne zaniżenie części ceny nie będącej istotną częścią ceny nie stanowi w świetle art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp przesłanki odrzucenia oferty jako zawierającej rażąco niską cenę,
- naruszenie art. 239 ust. 1 i 2 stawy Pzp, poprzez wybór oferty Impel Facility Services Sp. z o.o. podczas gdy nie była to oferta najkorzystniejsza.
Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu: unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty, dokonania ponownego badania i oceny ofert oraz wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej.
Zamawiający w pisemnej odpowiedzi na odwołanie przekazanej do akt sprawy 18 lutego 2026 r. oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu.
Wykonawca Impel Facility Services Sp. z o.o., który zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego, został 19 lutego 2026 r. wezwany do złożenia oświadczenia w przedmiocie sprzeciwu wobec uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu. Ww. wykonawca 23 lutego 2026 r. zgłosił sprzeciw, a następnie 26 lutego 2026 r. przekazał do akt sprawy oświadczenie o cofnięciu zgłoszonego sprzeciwu, z wnioskiem o umorzenie postępowania odwoławczego.
Wobec powyższego postępowanie odwoławcze należało umorzyć, stosownie do dyspozycji art. 522 ust. 2 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do art. 557 ustawy Pzp i § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a z 2020 r. poz. 2437), orzekając o dokonaniu zwrotu Odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Brak jest natomiast podstaw do zasądzenia na rzecz Odwołującego innych kosztów postępowania odwoławczego, zgodnie bowiem z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a ww. rozporządzenia, w przypadku, gdy zamawiający przed otwarciem rozprawy uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a uczestnik postępowania nie wniósł sprzeciwu, koszty postępowania znosi się wzajemnie. Bez znaczenia pozostaje przy tym okoliczność, że cofnięcie sprzeciwu nastąpiło w dniu poprzedzającym termin posiedzenia w godzinach popołudniowych.
- Przewodnicząca
- ………………. ........
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Graf orzeczniczy
Powiązania z innymi wyrokami KIO — cytowane precedensy oraz orzeczenia, które się do tego wyroku odwołują.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3180/26oddalono23 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3303/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3064/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp, art. 557 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2512/26oddalono27 lipca 2026Budowa stacji zlewnej na 4 stanowiska na terenie Oczyszczalni Ścieków Wschód w GdańskuWspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2991/26uwzględniono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3048/26uwzględniono27 lipca 2026Przebudowa drogi gminnej nr 106869B na odcinku od DK 19 do granic miejscowości BiałostoczekWspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3111/26oddalono24 lipca 2026Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy NiemodlinWspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2903/26uwzględniono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 224 ust. 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 3652/25oddalono27 października 2025ten sam zamawiającyDostawa i wdrożenie systemu informatycznego wspierającego działanie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej w ramach projektu
- KIO 2603/26umorzono24 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2946/26oddalono17 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2592/26umorzono17 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2450/26oddalono14 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2398/26uwzględniono10 lipca 2026ten sam skład