Postanowienie KIO 3424/25 z 26 września 2025
Przedmiot postępowania: Wykonanie remontu podłogi w komorze Witos Górna n a poz. IIn-III Kazanów
Unieważnienie przez zamawiającego zaskarżonej czynności wyboru najkorzystniejszej oferty oraz podjęcie powtórnego badania i oceny ofert pozbawiło przedmiot sporu, czyniąc postępowanie odwoławcze zbędnym.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Kopalnię Soli S „ Wieliczka” S.A.
- Powiązany przetarg
- 2025/BZP 00313616
- Główna podstawa PZP
- art. 568 pkt 2 Pzp
Unieważnienie przez zamawiającego zaskarżonej czynności wyboru najkorzystniejszej oferty oraz podjęcie powtórnego badania i oceny ofert pozbawiło przedmiot sporu, czyniąc postępowanie odwoławcze zbędnym.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- Witan Centrum Podłóg p. z o.o.
- Zamawiający
- Kopalnię Soli S „ Wieliczka” S.A.
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 3424/25
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 26 września 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Adriana Urbanik na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 26 września 2025 r. w Warszawie wobec odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wdniu 13 sierpnia 2025 r. przez wykonawcę Witan Centrum Podłóg p. z o.o. z siedzibą w Suszcu w postępowaniu prowadzonym przez Kopalnię Soli S „ Wieliczka” S.A.
- umorzyć postępowanie odwoławcze,
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Witan Centrum Podłóg Sp. z o.o. z siedzibą w Suszcu kwoty 10 000 zł 00 gr (słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga z a pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….…….
- Sygn. akt
- KIO 3424/25
UZASADNIENIE
Zamawiający Kopalnia Soli „Wieliczka” S.A., Park Kingi 1, 32-020 Wieliczka, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2024 r. poz. 1320, z późn. zm.), dalej „ustawa Pzp”, pn. „Wykonanie remontu podłogi w komorze Witos Górna n a poz. IIn-III Kazanów” (numer referencyjny: KSW/2025/TKZ/110).
Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane zostało w Biuletynie Zamówień Publicznych 8 lipca 2025 r., za numerem 2025/BZP 00313616.
13 sierpnia 2025 r. odwołanie złożył wykonawca Witan Centrum Podłóg sp. z o.o., ul. Pszczyńska 70, 43-267 Suszec, od zaniechania wykluczenia wykonawcy GIPS-BUD s p. z o.o. z siedzibą w Krakowie, dalej: „GIPS-BUD”, i odrzucenia oferty złożonej przez IPS-BUD, a w konsekwencji wyboru jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez GIPS-BUD.
G Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:
- art. 17 ust. 2 ustawy Pzp w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy Pzp w zw. z art. 109 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp w zw. z art. 111 pkt 5 ustawy Pzp poprzez wybór oferty wykonawcy GIPS-BUD, pomimo, iż wykonawca ten w wyniku zamierzonego działania, lub rażącego niedbalstwa, wprowadził zamawiającego w błąd przy przedstawianiu informacji, że spełnia on warunki udziału w postępowaniu, co mogło mieć istotny wpływ na decyzję zamawiającego, c o do wyboru oferty tego wykonawcy, jako najkorzystniejszej,
- art. 17 ust. 2 ustawy Pzp w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy Pzp poprzez wybór oferty wykonawcy, który nie spełnia warunku udziału w postępowaniu w odniesieniu d o zdolności technicznej i zawodowej.
Odwołujący wniósł o nakazanie zamawiającemu:
- unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty z 8 sierpnia 2025 r. o raz odrzucenie oferty uczestnika GIPS-BUD jako złożonej przez wykonawcę podlegającego wykluczeniu z postępowania, względnie niespełniającego warunku udziału w postępowaniu,
- powtórzenia czynności badania i oceny oferty,
- powtórzenia czynności wyboru najkorzystniejszych ofert.
Do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.
Pismem z 16 września 2025 r. zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie i poinformował, że unieważnił czynność wyboru oferty najkorzystniejszej oraz wystąpił o dodatkowe dokumenty do wystawców referencji w ramach ponownego badania ofert. Zamawiający także podał, że dalsze prowadzenie postępowania odwoławczego należy uznać za zbędne, co winno prowadzić do umorzenia
postępowania na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, ponieważ zamawiający unieważnił czynność wyboru najkorzystniejszej oferty oraz powtarza czynność badania i oceny ofert, co może potencjalnie prowadzić do wyboru innej oferty, jako najkorzystniejszej.
22 września 2025 r. odwołujący wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego n a podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i stwierdziła, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym, zdefiniowanym w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, to jest odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła, że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania.
Do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca.
Zamawiający unieważnił czynność wyboru najkorzystniejszej oferty oraz powtarza czynność badania i oceny ofert.
Izba umorzyła postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, ponieważ postępowanie odwoławcze jest zbędne - nie istnieją czynności zaskarżone odwołaniu. w O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do jego wyniku na podstawie art. 557, 574 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, i ch rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. poz. 2437) izba orzekła o dokonaniu zwrotu odwołującemu wniesionego wpisu.
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.
- Przewodnicząca
- ………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2926/26uwzględniono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 109 ust. 1 pkt 8 Pzp, art. 17 ust. 2 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3013/26oddalono24 lipca 2026Kompleksowa przebudowa obiektów Palmiarni PoznańskiejWspólna podstawa: art. 109 ust. 1 pkt 8 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3357/26uwzględniono24 lipca 2026Przebudowa i rozbudowa hali lodowej wraz z budową parkingów, pylonu, masztów flagowych, zagospodarowaniem terenu oraz infrastrukturą towarzyszącą - Etap I w ramach zadaniaWspólna podstawa: art. 109 ust. 1 pkt 8 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2376/26oddalono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 109 ust. 1 pkt 8 Pzp, art. 17 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3059/26oddalono22 lipca 2026Wykonanie usługi utrzymania czystości i obsługi pozamedycznej w publicznych zakładach opieki zdrowotnej dla których podmiotem tworzącym jest Województwo Śląskie w podziale n a 12 części – w zakresie części nr 4 Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach c z. 1Wspólna podstawa: art. 109 ust. 1 pkt 8 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2829/26oddalono17 lipca 2026Prace na odcinku Kościerzyna – GdyniaWspólna podstawa: art. 109 ust. 1 pkt 8 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3486/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
- KIO 3123/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 2 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Kopalnia Soli "wieliczka" S.A..
- KIO 4597/25umorzono12 listopada 2025ten sam zamawiający
- KIO 4181/25umorzono22 października 2025ten sam zamawiający
- KIO 4192/25umorzono21 października 2025ten sam zamawiający
- KIO 3425/25umorzono26 września 2025ten sam zamawiającyWykonanie remontu podłogi w komorze Haluszka n a poz. III
- KIO 2249/25umorzono30 czerwca 2025ten sam zamawiający
- KIO 914/25oddalono2 kwietnia 2025ten sam zamawiającyDostawa rur PE i kształtek montażowych