Postanowienie KIO 2793/24 z 21 sierpnia 2024
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową Północne Mazowsze spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
- Powiązany przetarg
- 2024/BZP 00249513
- Główna podstawa PZP
- art. 3 ust. 3 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: MPJ spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
- Zamawiający
- Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową Północne Mazowsze spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2793/24
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 21 sierpnia 2024 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Bartosz Stankiewicz po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron i uczestnika postępowania odwoławczego dniu 21 sierpnia 2024 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 5 w sierpnia 2024 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: MPJ spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą Warszawie przy ul. Jana Kasprowicza 47 lok. 1 (01-836 Warszawa) oraz Sahaty spółkę w z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Żyrardowie przy ul. Mokrej 2a (96-300 Żyrardów) w postępowaniu prowadzonym przez Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową Północne Mazowsze spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ciechanowie przy ul. Warszawskiej 10a (06-400 Ciechanów) przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia:
ACTIVA AP ANDRZEJ PASTUSZKA spółki komandytowej z siedzibą w Pruszczu Gdańskim przy ul. Obrońców Wybrzeża 2B (83-000 Pruszcz Gdański) oraz ACTIVA NP spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Pruszczu Gdańskim przy ul. Obrońców Wybrzeża 2B (83-000 Pruszcz Gdański)
- Umorzyć postępowanie odwoławcze.
- Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzeczwykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: MPJ spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie oraz Sahaty spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Żyrardowie, kwoty 9 000 zł 00 gr (słownie: dziewięć tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodniczący:
…………...…….…….
- Sygn. akt
- KIO 2793/24
UZASADNIENIE
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Północne Mazowsze Sp. z o.o. zwana dalej „zamawiającym”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, na podstawie przepisów ustawy z dnia z dnia 11 września 2019 r.
Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 ze zm.) zwanej dalej: „Pzp”, w trybie podstawowym bez negocjacji, pn.: Budowa budynków mieszkalnych wielorodzinnych w Załuskach Al. Robiniowa o numerze: SIMPM.3.2024, zwane dalej „postępowaniem”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 18 marca 2024 r., pod numerem 2024/BZP 00249513/01.
Szacunkowa wartość zamówienia, którego przedmiotem są roboty budowlane jest niższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 Pzp.
W dniu 5 sierpnia 2024 r. wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: MPJ Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie oraz Sahaty Sp. z o.o. z siedzibą w Żyrardowie (zwani dalej: „odwołującym”) wnieśli odwołanie wobec czynności zamawiającego, polegającej na wyborze najkorzystniejszej oferty złożonej przez wykonawców występujących wspólnie tj. ACTIVA AP A.P. Sp.k. oraz ACTIVA NP Sp. z o.o. pomimo, iż oferta tego wykonawcy była niezgodna z warunkami zamówienia tj. została złożona bez odbycia wizji lokalnej przez co oferta podlega odrzuceniu.
W ramach postępowania odwoławczego przystąpienie po stronie odwołującego zgłosili wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: ACTIVA AP A.P. Sp.k. z siedzibą w Pruszczu Gdańskim oraz ACTIVA NP Sp. z o.o. z siedzibą w Pruszczu Gdańskim (zwani dalej: „przystępującym”). Izba stwierdziła skuteczność zgłoszonego przystąpienia ww. wykonawców.
W dniu 20 sierpnia 2024 r. zamawiający oraz przystępujący wnieśli odpowiednio – odpowiedź na odwołanie oraz pismo procesowe uczestnika postępowania odwoławczego, których zawarli argumentacje dla wniosków o oddalenie odwołania. w
W dniu 20 sierpnia 2024 r. odwołujący złożył do akt sprawy pismo zawierające oświadczenie o cofnięciu odwołania.
Skład orzekający Izby, działając na podstawie art. 520, art. 568 pkt 1 oraz art. 553 ust. 1 zdanie drugie Pzp postanowił umorzyć postępowanie odwoławcze w przedmiotowej sprawie, ponieważ oświadczenie o cofnięciu odwołania uznać należy za oświadczenie najdalej idące złożone przez stronę, która zainicjowała postępowanie odwoławcze.
Zgodnie z art. 520 ust. 2 Pzp cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z jego wniesieniem.
Innymi słowy cofnięcie odwołania niweczy zainicjowane postępowanie odwoławcze. Z związku z tym cofnięcie odwołania jest jednostronnym oświadczeniem woli, które z mocy prawa rodzi skutek w postaci umorzenia postępowania.
Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego, Izba uwzględniła okoliczność, że cofnięcie odwołania miało miejsce przed otwarciem rozprawy, zatem na rzecz odwołującego należało zwrócić 90% kwoty wpisu uiszczonego na rachunek Urzędu Zamówień Publicznych, czyli kwotę 9 000,00 zł, stosownie do art. 557 i art. 575 Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437 ze zm.).
- Przewodniczący
- .…….……………….
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 3305/26umorzono24 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 3 ust. 3 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3245/26umorzono22 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 3 ust. 3 Pzp, art. 520 ust. 2 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3163/26uwzględniono28 lipca 2026W ramach realizacji zadania zostaną wykonane: 1. Roboty budowlane w zakresie demontaży: 1.1.Demontaż opraw oświetleniowych ze słupów istniejących linii napowietrznych nN 1.2.Demontaż przewodów energetycznych linii nN 1.3.Demontaż słupów linii energetycznych linii nN 2.Roboty budowalne elektryczne w zakresie budowy oświetlenia ulicznego: 2.1.Budowa nowych linii kablowych oświetlenia ulicznego 2.2.Montaż słupów oświetleniowych 2.3.Montaż opraw oświetleniowych 3.Roboty drogowe (odtworzenie konstrukcji i nawierzchni chodników i jezdni w rejonie wykonywania prac).Wspólna podstawa: art. 3 ust. 3 Pzp, art. 575 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3244/26oddalono27 lipca 2026Zakup drukarek oraz skanerów na potrzeby jednostek organizacyjnych prokuraturyWspólna podstawa: art. 3 ust. 3 Pzp, art. 575 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3265/26umorzono27 lipca 2026Budowa nowego zaplecza technicznego w GliwicachWspólna podstawa: art. 3 ust. 3 Pzp
- KIO 3154/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 2 Pzp
- KIO 3086/26umorzono27 lipca 2026Zakup i wdrożenie platformy do zarządzania kompetencjami pracowników wraz z utrzymaniem (Kompetencje 2.0)Wspólna podstawa: art. 520 ust. 2 Pzp
- KIO 3248/26umorzono27 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 520 ust. 2 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM) Północne Mazowsze Sp. z o.o. oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 1570/26oddalono15 maja 2026ten sam zamawiającyBudowa dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą w Sońsku, ul. Nowa
- KIO 2748/26oddalono24 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2770/26uwzględniono21 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2683/26oddalono20 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2625/26oddalono14 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2659/26odrzucono13 lipca 2026ten sam skład