Usługa utrzymania czystości pomieszczeń w obiektach biurowo-studyjnych Polskiego Radia S.A. w likwidacji w Warszawie
Zamawiający Polskie Radio - S.A. w Warszawie w Likwidacji (Warszawa, Mazowieckie) prowadził postępowanie „Usługa utrzymania czystości pomieszczeń w obiektach biurowo-studyjnych Polskiego Radia…”. Termin składania ofert minął 24 października 2025, 11:00. Wadium: 2 zł.
- Planowany budżet (wartość szacunkowa)
- Nie podanoMediana planowanego budżetu w kategorii: 621 000 zł
- Wadium
- 2 zł
- Termin składania ofert
- 24 października 2025, 11:00Zakończone
- KonkurencyjnośćPoliczono na N rozstrzygniętych postępowaniach z tej grupy (dywizja CPV × województwo), tylko gdzie znana liczba ofert. Wskaźnik do analizy, nie ocena postępowania. (n=2410, dane: BZP/TED, stan na 30 sierpnia 2026)
- ~3,9 ofertyumiarkowanaUmiarkowana liczba firm w takich przetargach.w podobnych postępowaniach (ta branża i region)
Przebieg postępowania
3 wpisy- Ogłoszenie o zamówieniu (UE)Bieżące
22 września 2025
Termin ofert: 24 października 2025 11:00 - Wynik: wybrano wykonawców
15 czerwca 2026
11 wykonawcówZobacz treść tej wersji (archiwum) → - Zmiana umowy
18 czerwca 2026
11 wykonawcówZmienia wersję 408486-2026
Otwórz ogłoszenie →
Ogłoszenie
Pełna treść ogłoszenia podzielona na sekcje. Użyj wyszukiwania lub nawigacji do szybkiego przejścia.
Zamawiający
| Pole | Wartość |
|---|---|
| Nazwa | POLSKIE RADIO - SPÓŁKA AKCYJNA W WARSZAWIE W LIKWIDACJI |
| Miejscowość | Warszawa |
Przedmiot zamówienia
| Pole | Wartość |
|---|---|
| Nazwa | Usługa utrzymania czystości pomieszczeń w obiektach biurowo-studyjnych Polskiego Radia S.A. w likwidacji w Warszawie |
| Główny Kod CPV | 90911200-8 - Usługi sprzątania budynków |
| Część nr LOT-0001 | Usługa utrzymania czystości pomieszczeń w obiektach biurowo-studyjnych Polskiego Radia S.A. w likwidacji w Warszawie Zadanie nr 1 |
| Część nr LOT-0002 | Usługa utrzymania czystości pomieszczeń w obiektach biurowo-studyjnych Polskiego Radia S.A. w likwidacji w Warszawie - Zadanie nr 2 |
Informacje prawne, ekonomiczne, finansowe i techniczne
| Pole | Wartość |
|---|---|
| Wadium | 1. Oferta powinna być zabezpieczona wadium o łącznej wysokości, będącej sumą kwot wadium, określonych dla poszczególnych zadań, na które wykonawca zamierza złożyć ofertę. 2. Kwoty wadium dla poszczególnych zadań wynoszą: Zadanie nr 8 przedmiotu zamówienia: 80 000,00 zł. 3. Wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert w następujących formach (w zależności od wyboru wykonawcy): 1) pieniądzu, wpłaconym na konto: Polskie Radio S.A. w likwidacji (PKO BP S.A.) nr: 47 1020 1026 0000 1202 0482 7483; 2) gwarancjach bankowych; 3) gwarancjach ubezpieczeniowych; 4) poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. 4. W przypadku wnoszenia wadium w formie wskazanej w pkt 2.1) (w pieniądzu) terminem wniesienia wadium jest data i godzina uznania rachunku bankowego Zamawiającego (zaksięgowania wymaganej kwoty wadium na rachunku bankowym Zamawiającego). 5. W przypadku wnoszenia wadium w formie gwarancji lub poręczenia wymagane jest załączenie do oferty – za pośrednictwem Platformy – oryginalnego dokumentu gwarancji/ poręczenia w postaci elektronicznej, podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym osób upoważnionych do jego wystawienia ze strony gwaranta/ poręczyciela, tj. wystawcę gwarancji/ poręczenia. 6. Dokument gwarancji/poręczenia, o którym mowa w pkt 4, należy załączyć na Platformie w oryginale, w osobnym pliku oznaczonym „Wadium”, zgodnie z Instrukcją stanowiącą Załącznik nr 8 do SWZ. 7. Wadium wnoszone w formie poręczeń lub gwarancji: 1) ma obejmować odpowiedzialność za wszystkie przypadki powodujące zatrzymanie wadium przez Zamawiającego, określone w art. 98 ust. 6 ustawy Pzp; 2) z treści poręczenia/ gwarancji powinno jednoznacznie wynikać zobowiązanie gwaranta do zapłaty całej kwoty wadium; 3) w treści poręczenia/ gwarancji powinna znaleźć się nazwa oraz numer przedmiotowego postępowania, a także wskazanie, że beneficjentem poręczenia/ gwarancji jest Polskie Radio S.A. w likwidacji (Zamawiający); 4) musi obejmować cały okres związania ofertą określony w SWZ, poczynając od dnia składania ofert; 5) musi zawierać klauzulę o gwarantowaniu wypłaty należności w sposób nieodwołalny, bezwarunkowy i na pierwsze pisemne żądanie Zamawiającego wzywające do zapłaty kwoty wadium, powstałe na skutek okoliczności określonych w ustawie. Z wyjątkiem dokumentu potwierdzającego umocowanie osób do występowania w imieniu Polskiego Radia S.A. w likwidacji z żądaniem zapłaty, gwarant/poręczyciel nie może uzależniać dokonania zapłaty od spełnienia przez beneficjenta (Zamawiającego) dodatkowych warunków (np. żądania przesłania wezwania zapłaty wyłącznie za pośrednictwem banku prowadzącego rachunek Polskiego Radia S.A. w likwidacji, lub żądania potwierdzenia przez notariusza, że podpisy złożone na żądaniu zapłaty należą do osób umocowanych do występowania w imieniu Polskiego Radia S.A. w likwidacji albo żądania złożenia wezwania tylko w formie listu poleconego czy kurierem albo przedłożenia dodatkowych dokumentów); 6) w przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, poręczenie lub gwarancja muszą obejmować swoją treścią wszystkich wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia (tj. zobowiązanych z tytułu gwarancji lub poręczenia) lub z treści dokumentu musi wynikać wprost, że zabezpiecza ofertę złożoną przez wykonawców wspólnie ubiegających się udzielenie zamówienia (konsorcjum/ spółka cywilna); 7) gwarancja/poręczenie nie mogą zwierać klauzul o ich automatycznym i całkowitym wygaśnięciu w przypadku zwrócenia oryginału gwarancji/poręczenia w terminie ich ważności, bez konieczności uzyskania odrębnego oświadczenia beneficjenta (Zamawiającego) o zrzeczeniu się uprawnień wynikających z gwarancji/poręczenia. |
Procedura
| Pole | Wartość |
|---|---|
| Tryb udzielenia zamówienia | Procedura otwarta |
Informacje dodatkowe
| Punkt | Pole | Wartość |
|---|---|---|
| 1. | Składając ofertę Wykonawcy zobowiązani są złożyć | 1) formularz oferty – wzór formularza stanowi Załącznik nr 4 do SWZ; 2) dowód wniesienia wadium – w przypadku wnoszenia wadium w innej formie niż w pieniądzu; Szczegóły dotyczące wadium zostały wskazane w pkt XVI SWZ, 3) pełnomocnictwo – w przypadku, gdy wykonawca ustanawia pełnomocnika (pełnomocników) do reprezentowania go w postępowaniu albo do reprezentowania i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego oraz w przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienie. 2. Zamawiający - przed wyborem najkorzystniejszej oferty - wezwie Wykonawcę, którego oferta została najwyżej oceniona, do złożenia w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 10 dni: 1) aktualnego na dzień złożenia jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (JEDZ), będącego oświadczeniem wykonawcy i stanowiącym dowód, poza podmiotowymi środkami dowodowymi, o których mowa w ppkt 3), potwierdzający brak istnienia wobec wykonawcy podstaw do wykluczenia określonych w pkt IX.1 i IX.2.1). Wzór JEDZ stanowi Załącznik nr 5 do SWZ. Składając JEDZ, wykonawcy zobowiązani są wypełnić: a) część II sekcję A i B, b) część III sekcję A, B, C i D, które należy wypełnić w zakresie wskazanym w formularzu JEDZ, stanowiącym Załącznik nr 5 do SWZ przy czym: w sekcji C w podsekcji dotyczącej naruszenia obowiązków w dziedzinie prawa środowiska, prawa socjalnego oraz prawa pracy, wykonawcy składają oświadczenie wyłącznie w zakresie przestępstw, o których mowa w art. 9 ust. 1 i 3 oraz art. 10 ustawy z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wskazanych jako podstawy wykluczenia z postępowania w art. 108 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy Pzp; w sekcji D w podsekcji dotyczącej krajowych podstaw wykluczenia, wykonawcy składają oświadczenie: w zakresie przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów wymienionych w art. 270-277d Kodeksu karnego oraz przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu wymienionych w przepisach art. 296-307 Kodeksu karnego (z wyjątkiem art. 299 Kodeksu karnego), wskazanych jako podstawy wykluczenia z postępowania w art. 108 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy Pzp, w zakresie orzeczenia zakazu ubiegania się o zamówienie publiczne, wskazanego jako podstawa wykluczenia z postępowania w art. 108 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp, odnoszące się do podstaw wykluczenia, określonych w art. 7 ust. 1 ustawy sankcyjnej; c) część IV – w zakresie ogólnego oświadczenia o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu. Załącznik nr 5 do SWZ zawiera formularz JEDZ w pliku xml. Formularz JEDZ, jako ESPD dostępny jest w polskiej wersji językowej serwisu pod adresem: https://espd.uzp.gov.pl/filter?lang=pl. Wytyczne dotyczące złożenia JEDZ zostały zawarte w Instrukcji, stanowiącej Załącznik nr 9 do SWZ. Wykonawca może wykorzystać JEDZ złożony w odrębnym postępowaniu o udzielenie zamówienia, o ile potwierdzi, że informacje w nim zawarte pozostają prawidłowe. Zasady złożenia JEDZ przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia zostały określone w pkt XII SWZ; 2) aktualnego na dzień złożenia oświadczenia, że wykonawca nie podlega wykluczeniu na podstawie art. 5k rozporządzenia sankcyjnego – wzór oświadczenia stanowi Załącznik nr 6 do SWZ. Dla złożenia niniejszego oświadczenia zastosowanie będą miały zasady dotyczące złożenia JEDZ zawarte w Instrukcji (Załącznik nr 9 do SWZ). W przypadku dezaktualizacji oświadczenia o braku podstaw do wykluczenia na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy sankcyjnej, złożonego w ramach części III sekcja D JEDZ oraz oświadczenia o braku podstaw do wykluczenia na podstawie art. 5k unijnego rozporządzenia sankcyjnego, wykonawca zobowiązany jest do niezwłocznego poinformowania Zamawiającego o tym fakcie, 3) aktualnych na dzień złożenia podmiotowych środków dowodowych, tj.: a) informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w pkt IX.1.1), pkt IX.1.2) oraz pkt IX.1.4) [w zakresie podstaw wykluczenia, określonych w art. 108 ust. 1 pkt 1, 2 oraz pkt 4 ustawy Pzp] – wystawionej nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem informacji; b) oświadczenia wykonawcy o braku przynależności z innym wykonawcą, który złożył ofertę w niniejszym postępowaniu do tej samej grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, a w przypadku zaistnienia ww. okoliczności – oświadczenia o przynależności z innym wykonawcą, który złożył ofertę w niniejszym postępowaniu do tej samej grupy kapitałowej oraz dokumentów lub informacji potwierdzających przygotowanie oferty niezależnie od tego innego wykonawcy – wzór oświadczeń stanowi Załącznik nr 7 do SWZ; c) odpisu lub informacji z Krajowego Rejestru Sądowego lub z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, sporządzonego nie wcześniej niż 3 miesiące przed jej złożeniem. 3. Wykonawca, którego oferta zostanie uznana za najkorzystniejszą zobowiązany będzie do: 1) przekazania wszystkich informacji wymaganych do podania w treści zawieranej umowy (np. imiona i nazwiska osób zawierających umowę w imieniu wykonawcy, imiona i nazwiska oraz dane teleadresowe osób upoważnionych do realizacji umowy po stronie wykonawcy); 2) przekazania oryginałów pełnomocnictw dla osób zawierających umowę w imieniu wykonawcy – w przypadku, gdy umowę zawierać będą pełnomocnicy wykonawcy, których pełnomocnictwa nie znajdują się w dokumentacji postępowania, 3) przedłożenia dokumentu potwierdzającego wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy, 4) przedłożenia dowodu posiadania umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) z tytułu wykonywanej i prowadzonej działalności gospodarczej oraz posiadania mienia, szczegóły dotyczące wymaganego ubezpieczenia zostały wskazane w pkt XXIV SWZ, 5) przedłożenia wykazu materiałów, tj. środków czystości i artykułów sanitarno-higienicznych, sporządzonego zgodnie ze wzorem stanowiącym Załącznik nr 8 do SWZ. 4. W przypadku, gdy ofertą najkorzystniejszą będzie oferta wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, przed zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego – poza obowiązkami określonymi w pkt 1 – wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia będą zobowiązani również do przedłożenia kopii umowy regulującej współpracę tych wykonawców w zakresie realizacji udzielanego zamówienia. Z treści umowy regulującej współpracę wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia powinny w szczególności wynikać: zasady współdziałania, zakres współuczestnictwa i podział obowiązków wykonawców w wykonaniu przedmiotu zamówienia. 5. Zamawiający przewiduje odwróconą kolejność oceny ofert, o której mowa w art. 139 ustawy Pzp, co oznacza, że najpierw dokona badania i oceny ofert, a następnie dokona kwalifikacji podmiotowej wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona. 6. Wykonawca będzie związany ofertą do dnia 21 stycznia 2026 roku. Bieg terminu związania ofertą rozpoczyna się wraz z upływem terminu składania ofert. Informacje dotyczące zasad i warunków płatności zostały wskazane w projektowanych postanowieniach umowy stanowiących załącznik nr 3 do SWZ. |
| 1. | Składając ofertę Wykonawcy zobowiązani są złożyć | 1) formularz oferty – wzór formularza stanowi Załącznik nr 4 do SWZ; 2) dowód wniesienia wadium – w przypadku wnoszenia wadium w innej formie niż w pieniądzu; Szczegóły dotyczące wadium zostały wskazane w pkt XVI SWZ, 3) pełnomocnictwo – w przypadku, gdy wykonawca ustanawia pełnomocnika (pełnomocników) do reprezentowania go w postępowaniu albo do reprezentowania i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego oraz w przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienie. 2. Zamawiający - przed wyborem najkorzystniejszej oferty - wezwie Wykonawcę, którego oferta została najwyżej oceniona, do złożenia w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 10 dni: 1) aktualnego na dzień złożenia jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (JEDZ), będącego oświadczeniem wykonawcy i stanowiącym dowód, poza podmiotowymi środkami dowodowymi, o których mowa w ppkt 3), potwierdzający brak istnienia wobec wykonawcy podstaw do wykluczenia określonych w pkt IX.1 i IX.2.1). Wzór JEDZ stanowi Załącznik nr 5 do SWZ. Składając JEDZ, wykonawcy zobowiązani są wypełnić: a) część II sekcję A i B, b) część III sekcję A, B, C i D, które należy wypełnić w zakresie wskazanym w formularzu JEDZ, stanowiącym Załącznik nr 5 do SWZ przy czym: w sekcji C w podsekcji dotyczącej naruszenia obowiązków w dziedzinie prawa środowiska, prawa socjalnego oraz prawa pracy, wykonawcy składają oświadczenie wyłącznie w zakresie przestępstw, o których mowa w art. 9 ust. 1 i 3 oraz art. 10 ustawy z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wskazanych jako podstawy wykluczenia z postępowania w art. 108 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy Pzp; w sekcji D w podsekcji dotyczącej krajowych podstaw wykluczenia, wykonawcy składają oświadczenie: w zakresie przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów wymienionych w art. 270-277d Kodeksu karnego oraz przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu wymienionych w przepisach art. 296-307 Kodeksu karnego (z wyjątkiem art. 299 Kodeksu karnego), wskazanych jako podstawy wykluczenia z postępowania w art. 108 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy Pzp, w zakresie orzeczenia zakazu ubiegania się o zamówienie publiczne, wskazanego jako podstawa wykluczenia z postępowania w art. 108 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp, odnoszące się do podstaw wykluczenia, określonych w art. 7 ust. 1 ustawy sankcyjnej; c) część IV – w zakresie ogólnego oświadczenia o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu. Załącznik nr 5 do SWZ zawiera formularz JEDZ w pliku xml. Formularz JEDZ, jako ESPD dostępny jest w polskiej wersji językowej serwisu pod adresem: https://espd.uzp.gov.pl/filter?lang=pl. Wytyczne dotyczące złożenia JEDZ zostały zawarte w Instrukcji, stanowiącej Załącznik nr 9 do SWZ. Wykonawca może wykorzystać JEDZ złożony w odrębnym postępowaniu o udzielenie zamówienia, o ile potwierdzi, że informacje w nim zawarte pozostają prawidłowe. Zasady złożenia JEDZ przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia zostały określone w pkt XII SWZ; 2) aktualnego na dzień złożenia oświadczenia, że wykonawca nie podlega wykluczeniu na podstawie art. 5k rozporządzenia sankcyjnego – wzór oświadczenia stanowi Załącznik nr 6 do SWZ. Dla złożenia niniejszego oświadczenia zastosowanie będą miały zasady dotyczące złożenia JEDZ zawarte w Instrukcji (Załącznik nr 9 do SWZ). W przypadku dezaktualizacji oświadczenia o braku podstaw do wykluczenia na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy sankcyjnej, złożonego w ramach części III sekcja D JEDZ oraz oświadczenia o braku podstaw do wykluczenia na podstawie art. 5k unijnego rozporządzenia sankcyjnego, wykonawca zobowiązany jest do niezwłocznego poinformowania Zamawiającego o tym fakcie, 3) aktualnych na dzień złożenia podmiotowych środków dowodowych, tj.: a) informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w pkt IX.1.1), pkt IX.1.2) oraz pkt IX.1.4) [w zakresie podstaw wykluczenia, określonych w art. 108 ust. 1 pkt 1, 2 oraz pkt 4 ustawy Pzp] – wystawionej nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem informacji; b) oświadczenia wykonawcy o braku przynależności z innym wykonawcą, który złożył ofertę w niniejszym postępowaniu do tej samej grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, a w przypadku zaistnienia ww. okoliczności – oświadczenia o przynależności z innym wykonawcą, który złożył ofertę w niniejszym postępowaniu do tej samej grupy kapitałowej oraz dokumentów lub informacji potwierdzających przygotowanie oferty niezależnie od tego innego wykonawcy – wzór oświadczeń stanowi Załącznik nr 7 do SWZ; c) odpisu lub informacji z Krajowego Rejestru Sądowego lub z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, sporządzonego nie wcześniej niż 3 miesiące przed jej złożeniem. 3. Wykonawca, którego oferta zostanie uznana za najkorzystniejszą zobowiązany będzie do: 1) przekazania wszystkich informacji wymaganych do podania w treści zawieranej umowy (np. imiona i nazwiska osób zawierających umowę w imieniu wykonawcy, imiona i nazwiska oraz dane teleadresowe osób upoważnionych do realizacji umowy po stronie wykonawcy); 2) przekazania oryginałów pełnomocnictw dla osób zawierających umowę w imieniu wykonawcy – w przypadku, gdy umowę zawierać będą pełnomocnicy wykonawcy, których pełnomocnictwa nie znajdują się w dokumentacji postępowania, 3) przedłożenia dokumentu potwierdzającego wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy, 4) przedłożenia dowodu posiadania umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) z tytułu wykonywanej i prowadzonej działalności gospodarczej oraz posiadania mienia, szczegóły dotyczące wymaganego ubezpieczenia zostały wskazane w pkt XXIV SWZ, 5) przedłożenia wykazu materiałów, tj. środków czystości i artykułów sanitarno-higienicznych, sporządzonego zgodnie ze wzorem stanowiącym Załącznik nr 8 do SWZ. 4. W przypadku, gdy ofertą najkorzystniejszą będzie oferta wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, przed zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego – poza obowiązkami określonymi w pkt 1 – wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia będą zobowiązani również do przedłożenia kopii umowy regulującej współpracę tych wykonawców w zakresie realizacji udzielanego zamówienia. Z treści umowy regulującej współpracę wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia powinny w szczególności wynikać: zasady współdziałania, zakres współuczestnictwa i podział obowiązków wykonawców w wykonaniu przedmiotu zamówienia. 5. Zamawiający przewiduje odwróconą kolejność oceny ofert, o której mowa w art. 139 ustawy Pzp, co oznacza, że najpierw dokona badania i oceny ofert, a następnie dokona kwalifikacji podmiotowej wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona. 6. Wykonawca będzie związany ofertą do dnia 21 stycznia 2026 roku. Bieg terminu związania ofertą rozpoczyna się wraz z upływem terminu składania ofert. |
Analiza rynku
Typowy budżet zamawiającego w tej kategorii CPV, podobne postępowania oraz historia zamawiającego i rynek lokalny.
Typowy budżet w tej kategorii CPV
Jak liczymy benchmark?
Statystyki obliczamy z pola wartość szacunkowa zamówienia podanego przez zamawiającego w ogłoszeniu: to budżet planowany, nie zawsze odpowiada cenie kontraktowej po rozstrzygnięciu. Używamy percentyli (mediana, Q1, Q3), więc wyniki są odporne na pojedyncze ekstremalne ogłoszenia.