Zagospodarowanie odpadów pochodzących z nielegalnego międzynarodowego przemieszczania
Zamawiający Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (Warszawa, Mazowieckie) prowadzi postępowanie „Zagospodarowanie odpadów pochodzących z nielegalnego międzynarodowego przemieszczania”. Termin składania ofert upływa 28 września 2026, 10:00. Planowany budżet: 5 110 377 zł.
Przypomnienia o terminie
To osobne powiadomienia e-mail. Samo „Zapisz” ich nie włącza.
- Planowany budżet (wartość szacunkowa)
- 5 110 377 zł
- Wadium
- Brak
- Termin składania ofert
- 28 września 2026, 10:0024d 18h
- KonkurencyjnośćPoliczono na N rozstrzygniętych postępowaniach z tej grupy (dywizja CPV × województwo), tylko gdzie znana liczba ofert. Wskaźnik do analizy, nie ocena postępowania. (n=2410, dane: BZP/TED, stan na 30 sierpnia 2026)
- ~3,9 ofertyumiarkowanaUmiarkowana liczba firm w takich przetargach.w podobnych postępowaniach (ta branża i region)
Przebieg postępowania
1 wpis- Ogłoszenie o zamówieniu (UE)Bieżące
31 sierpnia 2026
Termin ofert: 28 września 2026 10:00
Kluczowe informacje
- 1
ZakresPrzedmiotem zamówienia jest usługa usunięcia, transportu i zagospodarowania odpadów pochodzących z nielegalnego międzynarodowego przemieszczania w trzech częściach zamówienia.
- 2
ZakresZakres obejmuje załadunek odpadów, przygotowanie do transportu, przekazanie ich do instalacji ostatecznego odzysku lub unieszkodliwiania oraz przedłożenie dokumentacji potwierdzającej zagospodarowanie odpadów, bez składowania.
- 3
ZakresZamawiający dopuszcza składanie ofert częściowych na dowolną część lub części zamówienia, przy czym oferta ma zawierać wszystkie pozycje asortymentowe w wybranej części.
Kontekst Atlasu
- To zamówienie wraca cyklicznie (wcześniej: 2024 i 2025), ale ostatnią edycję (2026) unieważniono.
- KIO z ostatnich 3 lat: Atlas łączy 9 orzeczeń z postępowaniami tego zamawiającego; w 2 sprawach odwołanie oddalono.
Na podstawie ogłoszenia · Zawsze weryfikuj z oryginalnym ogłoszeniem
Ogłoszenie
Pełna treść ogłoszenia podzielona na sekcje. Użyj wyszukiwania lub nawigacji do szybkiego przejścia.
Zamawiający
| Pole | Wartość |
|---|---|
| Nazwa zamawiającego | Główny Inspektorat Ochrony Środowiska |
| NIP | 5261650857 |
| Adres | ul. Chmielna 132/134, 00-805 Warszawa |
| Region (NUTS) | PL911 – Mazowieckie |
Przedmiot zamówienia
| Pole | Wartość |
|---|---|
| Nazwa zamówienia | Zagospodarowanie odpadów pochodzących z nielegalnego międzynarodowego przemieszczania |
| Rodzaj zamówienia | Usługi |
| Główny kod CPV | 90500000-2 - Usługi związane z odpadami |
| Dodatkowe kody CPV | 90512000-9 - Usługi transportu odpadów; 90533000-2 - Usługi gospodarki odpadami |
| Szacunkowa wartość zamówienia | 5 110 377 PLN |
Warunki udziału w postępowaniu
Warunki udziału w postępowaniu
- Art. 108 ust. 1 pkt 6
- Art. 109 ust. 1 pkt 4
- Art. 108 ust. 1 pkt 1 i 2
- Art. 108 ust. 1 pkt 1 h) i pkt 2
- Art. 108 ust. 1 pkt 3
- Art. 108 ust. 1 pkt 1 i 4 i ust. 2
- Art. 108 ust. 1 pkt 5
- Art. 109 ust. 1 pkt 8 i 10
- Art. 109 ust. 1 pkt 7
- Art. 109 ust. 1 pkt 5
Procedura
| Pole | Wartość |
|---|---|
| Tryb udzielenia zamówienia | Przetarg nieograniczony |
| Termin składania ofert | 2026-09-28 10:00 |
Informacje dodatkowe
- 1.Zamawiający przewiduje zastosowanie tzw. procedury odwróconej, o której mowa w art. 139 ust. 1 ustawy Pzp, tj. Zamawiający najpierw dokona badania i oceny ofert, a następnie dokona kwalifikacji podmiotowej Wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, w zakresie braku podstaw wykluczenia oraz spełniania warunków udziału w postępowaniu.
- 2.Ponieważ składanie dokumentów odbywa się zgodnie z art. 63 ust 1 Pzp w całości przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, na podstawie art. 138 ust. 4 Zamawiający wyznacza termin składania ofert krótszy o 5 dni od określonego w art. 138 ust. 1.
- 3.Zamawiający najpóźniej przed otwarciem ofert udostępni na stronie internetowej prowadzonego postępowanie informację o kwocie jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.
- 4.Zgodnie z art. 135 Pzp w związku z art. 360 Pzp, Wykonawca może zwrócić się do Zamawiającego z wnioskiem o wyjaśnienie treści specyfikacji warunków zamówienia. Zamawiający udzieli wyjaśnień niezwłocznie, nie później niż na 6 dni przed upływem terminu składania ofert, pod warunkiem, że wniosek o wyjaśnienie treści SWZ wpłynął do Zamawiającego nie później niż na 14 dni przed upływem terminu składania ofert.
- 5.Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie art. 132-139 w związku z art. 129 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.) zwanej dalej „ustawą Pzp”.
- 6.Z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się Wykonawców, w stosunku do których zachodzi którakolwiek z okoliczności wskazanych w art. 108 ust. 1 Pzp oraz art. 109 ust. 1 pkt 4, 5, 7, 8 oraz 10 ustawy i art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji (...) i art. 5k rozporządzenia Rady (UE) nr 8833/2014 z dnia 31.07.2014r;
- 7.Wykonawca zobowiązany jest załączyć do oferty następujące dokumenty: :
- 1)Formularz ofertowy (według załączonego wzoru – Załącznik nr 1 do SWZ),
- 2)Formularz cenowy (według załączonego wzoru – Załącznik nr 9a, 9b oraz 9c do SWZ, odpowiednio dla każdej z części postępowania,
Wyżej wymienione dokumenty muszą być złożone w pod rygorem nieważności, w formie elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Wyżej wymienione dokumenty składa się w formie załączników na Platformie. Dokumenty ten nie podlegają uzupełnieniu w trybie art. 128 ustawy a także niedopuszczalnym jest ich złożenie w innej formie niż elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, z zastrzeżeniem, że w przypadku, gdy Wykonawca dokona modyfikacji ww. wzorów formularzy, treść sporządzonej oferty, pod rygorem jej odrzucenia, musi zawierać wszystkie informacje wymagane w wyżej wymienionych formularzach. - 8.Wykonawca wraz z ofertą zobowiązany jest złożyć:
a) Zobowiązania podmiotu udostępniającego swoje zasoby na potrzeby zamówienia Wykonawcy składającego ofertę – (jeśli dotyczy) projekt zobowiązania stanowi Załącznik nr 5 do SWZ lub inny podmiotowy środek dowodowy potwierdzający że wykonawca realizując zamówienie będzie dysponował niezbędnymi zasobami tych podmiotów,
b) oświadczenie o podziale obowiązków w trakcie realizacji zamówienia Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia według załączonego wzoru – Załącznik nr 6 do SWZ (jeśli dotyczy),
d) Zamawiający nie wymaga przedłożenia wraz z ofertą przedmiotowych środków dowodowych, - 9.Zamawiający wzywa wykonawcę, którego oferta została najwyżej oceniona, do złożenia w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 10 dni od dnia wezwania, podmiotowych środków dowodowych, aktualnych na dzień złożenia podmiotowych środków dowodowych:
a) pozwolenie, zezwolenie lub zawiadomienie o nadaniu numeru rejestrowego w bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, tzw. BDO dla transportującego;
b) oświadczenie o spełnieniu wymagania nałożonego art. 10 i art. 14 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018r. poz. 1592 ze zm.) lub oświadczenie o spełnieniu wymagania nałożonego art. 226a ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1587, z późn. zm.) - załącznik nr 10 do SWZ;
c) oświadczenie o dysponowaniu potencjałem technicznym - załącznik nr 11 do SWZ;
d) oświadczenie o dysponowaniu systemami nadzoru nad usuwaniem i transportem odpadów - załącznik nr 12 do SWZ;
Aktualne na dzień składania ofert oświadczenie dotyczące braku podstaw do wykluczenia z postępowania oraz spełniania warunków udziału w postępowaniu w formie Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia;
e) Odpis lub informacja z Krajowego Rejestru Sądowego lub z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w zakresie art. 109 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp, sporządzone nie wcześniej niż 3 miesiące przed jej złożeniem, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub ewidencji.
f) Oświadczenie wykonawcy, w zakresie art. 108 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp, o braku przynależności do tej samej grupy kapitałowej, w rozumieniu ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2021 r. poz. 275), z innym wykonawcą, który złożył odrębną ofertę, ofertę częściową lub wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, albo oświadczenia o przynależności do tej samej grupy kapitałowej wraz z dokumentami lub informacjami potwierdzającymi przygotowanie oferty, oferty częściowej lub wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu niezależnie od innego wykonawcy należącego do tej samej grupy kapitałowej – załącznik nr 4 do SWZ.
g) Informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie dotyczącym podstaw wykluczenia wskazanych w art. 108 ust. 1 pkt 1, 2 oraz 4 ustawy Pzp sporządzona nie wcześniej niż 6 miesięcy przed jej złożeniem.
h) Oświadczenie wykonawcy o aktualności informacji zawartych w oświadczeniu, o którym mowa w art. 125 ust. 1 ustawy (tj. JEDZ), w zakresie podstaw wykluczenia z postępowania określonych w:
− art. 108 ust. 1 pkt 3 ustawy,
− art. 108 ust. 1 pkt 4 ustawy odnośnie do orzeczenia zakazu ubiegania się o zamówienie publiczne tytułem środka zapobiegawczego,
− art. 108 ust. 1 pkt 5 ustawy odnośnie do zawarcia z innymi wykonawcami porozumienia mającego na celu zakłócenie konkurencji,
− art. 108 ust. 1 pkt 6 ustawy,
− art. 109 ust. 1 pkt 4, 5, 7, 8, 10 ustawy,
Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 3 do SWZ;
i) Inne oświadczenia wykonawcy potwierdzające spełnienie warunków udziału w postępowaniu;
Z względu na ograniczenie w ilości znaków możliwych do wpisania, Zamawiający odsyła do zapisów SWZ w tym zakresie.
Analiza rynku
Typowy budżet zamawiającego w tej kategorii CPV, podobne postępowania oraz historia zamawiającego i rynek lokalny.
Typowy budżet w tej kategorii CPV
Jak liczymy benchmark?
Statystyki obliczamy z pola wartość szacunkowa zamówienia podanego przez zamawiającego w ogłoszeniu: to budżet planowany, nie zawsze odpowiada cenie kontraktowej po rozstrzygnięciu. Używamy percentyli (mediana, Q1, Q3), więc wyniki są odporne na pojedyncze ekstremalne ogłoszenia.