Wynik częściowy: umowy w 2 z 5 części, 3 unieważniono5 części
Łączna wartość umów
85 651 zł
Rozstrzygnięcia części
  1. Unieważniona
    Część 1
    Podstawa: art. 255 pkt 3 ustawy
  2. Unieważniona
    Część 2
    Podstawa: art. 255 pkt 2 ustawy
  3. Unieważniona
    Część 3
    Podstawa: art. 255 pkt 2 ustawy
  4. Umowa zawarta
    Wartość umowy
    21 384 zł
    3 oferty
  5. Umowa zawarta
    Wartość umowy
    64 266 zł
    3 oferty
Oferty w postępowaniu
6 ofert(łącznie na 5 części)
Kryteria wyboru
Cena60%Okres gwarancji40%
ZakończoneBZPOgłoszenie o wyniku postępowania
Wynik postępowania

Remont pustostanów lokali mieszkalnych w zasobach administrowanych przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy, (5 pustostanów - V części)

Zamawiający Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy (Warszawa, Mazowieckie) rozstrzygnął częściowo postępowanie „Remont pustostanów lokali mieszkalnych w zasobach administrowanych przez Zakład…”: w części wybrano wykonawców, część zakończono bez wyboru lub unieważniono. Łączna wartość umów: 85 651 zł. Złożono 6 ofert.

Łączna wartość umów
85 651 zł
Liczba ofert
6 ofertłącznie, 5 części
Konkurencyjność
~4,6 ofert
wysoka
tyle średnio w tej branży i regionie

Przebieg postępowania

2 wpisy
  1. Ogłoszenie

    24 lipca 2026

    Termin ofert: 11 sierpnia 2026 09:00
    Otwórz ogłoszenie →
  2. Wynik: częściowo rozstrzygniętyBieżące

    02 września 2026

    3 oferty2 wykonawców

Analiza wyniku postępowania

Podsumowanie
  • 1

    DecyzjaZamówienie podzielono na 5 części: w 2 wybrano wykonawcę, 3 unieważniono.

  • 2

    WykonawcyWybrano wykonawców: ″REVI-PRO″ Sp. z o.o. (część 4); WALDEMAR DRÓZD USŁUGI OGÓLNOBUDOWLANE (część 5).

  • 3

    UmowaŁączna wartość zawartych umów: 85 650,53 zł.

  • 4

    OfertyŁącznie złożono 6 ofert na wszystkie części postępowania.

Na podstawie ogłoszenia · Zawsze weryfikuj z oryginalnym ogłoszeniem

Przejdź do nawigacji sekcji

Wynik postępowania

Pełna treść wyniku postępowania wraz z informacją o rozstrzygnięciu i dokumentem źródłowym.

Sekcje ogłoszenia
Sekcja 1

Zamawiający

PunktPoleWartość
1.1.)Rola zamawiającego

Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego

1.2.)Nazwa zamawiającego

Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy

1.4)Krajowy Numer Identyfikacyjny

REGON 015259640

1.5)Adres zamawiającego
1.5.1.)Ulica

ul. Bolesława Chrobrego 7

1.5.2.)Miejscowość

Warszawa

1.5.3.)Kod pocztowy

02-479

1.5.4.)Województwo

mazowieckie

1.5.5.)Kraj

Polska

1.5.6.)Lokalizacja NUTS 3

PL911 - Miasto Warszawa

1.5.7.)Numer telefonu

22 863 55 24

1.5.9.)Adres poczty elektronicznej

wlochy.zgn@um.warszawa.pl

1.5.10.)Adres strony internetowej zamawiającego

wlochy.um.warszawa.pl/waw/zgn-wlochy

1.6.)Adres strony internetowej prowadzonego postępowania

https://zgnwlochy.ezamawiajacy.pl

1.7.)Rodzaj zamawiającego

Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka budżetowa

1.8.)Przedmiot działalności zamawiającego
Inna działalność


Gospodarowanie Nieruchomościami

Sekcja 2

Informacje podstawowe

PunktPoleWartość
2.1.)Ogłoszenie dotyczy

Zamówienia publicznego

2.2.)Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług

Nie

2.3.)Nazwa zamówienia albo umowy ramowej

Remont pustostanów lokali mieszkalnych w zasobach administrowanych
przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Włochy
m.st. Warszawy, (5 pustostanów - V części)

2.4.)Identyfikator postępowania

ocds-148610-437b51f7-99dd-4757-aa21-f477f9939bb9

2.5.)Numer ogłoszenia

2026/BZP 00417104

2.6.)Wersja ogłoszenia

01

2.7.)Data ogłoszenia

2026-09-02

2.8.)Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań

Tak

2.9.)Numer planu postępowań w BZP

2026/BZP 00010083/13/P

2.10.)Identyfikator pozycji planu postępowań

1.1.4 Remont pustostanów lokali mieszkalnych z zasobu m.st. Warszawy

2.11.)Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej

Nie

2.13.)Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy

Tak

2.14.)Numer ogłoszenia

2026/BZP 00360828

Sekcja 3

Tryb udzielenia zamówienia lub zawarcia umowy ramowej

PunktPoleWartość
3.1.)Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną

Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy

Sekcja 4

Przedmiot zamówienia

PunktPoleWartość
4.1.)Numer referencyjny

EZP.260.00056.2026

4.2.)Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania

Nie

4.3.)Wartość zamówienia

202188,59 PLN

4.4.)Rodzaj zamówienia

Roboty budowlane

4.5.1.)Krótki opis przedmiotu zamówienia

Remont pustostanów lokali mieszkalnych w zasobach administrowanych przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Włochy
m.st. Warszawy:
Część I – lokal nr 60 w budynku przy ul. 1 Sierpnia 34A

Zamówienie obejmuje wykonanie robót:
1. Zakres podstawowych robót budowlanych obejmuje m.in.:
a) wymiana stolarki okiennej,
b) wymiana stolarki drzwiowej,
c) wymiana posadzek,
d) roboty murarskie i tynkarskie,
e) roboty szklarskie,
f) roboty glazurnicze,
g) roboty malarskie.
2. Zakres podstawowych robót sanitarnych obejmuje m.in.:
a) wymiana urządzeń sanitarnych,
b) wymiana podejść do urządzeń sanitarnych,
c) wymiana osprzętu,
d) częściowe wymiany lokalówek,
e) pomiary szczelności instalacji.
3. Zakres podstawowych robót elektrycznych obejmuje m.in.:
a) wymiana instalacji wewnątrz lokalu i do WLZ,
b) wymiana osprzętu elektrycznego,
c) wymiana tablic,
d) pomiary elektryczne,
e) sporządzenie dokumentacji dla zakładu energetycznego,
f) inne roboty towarzyszące związane z technologią poszczególnych branż robót.

4.5.3.)Główny kod CPV

45000000-7 - Roboty budowlane

4.5.4.)Dodatkowy kod CPV

45330000-9 - Roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne

45310000-3 - Roboty instalacyjne elektryczne

4.5.5.)Wartość części

60038,78 PLN

4.5.1.)Krótki opis przedmiotu zamówienia

Remont pustostanów lokali mieszkalnych w zasobach administrowanych przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Włochy
m.st. Warszawy:
Część II – lokal nr 41 w budynku przy ul. Kleszczowej 22

Zamówienie obejmuje wykonanie robót:
1. Zakres podstawowych robót budowlanych obejmuje m.in.:
a) wymiana stolarki okiennej,
b) wymiana stolarki drzwiowej,
c) wymiana posadzek,
d) roboty murarskie i tynkarskie,
e) roboty szklarskie,
f) roboty glazurnicze,
g) roboty malarskie.
2. Zakres podstawowych robót sanitarnych obejmuje m.in.:
a) wymiana urządzeń sanitarnych,
b) wymiana podejść do urządzeń sanitarnych,
c) wymiana osprzętu,
d) częściowe wymiany lokalówek,
e) pomiary szczelności instalacji.
3. Zakres podstawowych robót elektrycznych obejmuje m.in.:
a) wymiana instalacji wewnątrz lokalu i do WLZ,
b) wymiana osprzętu elektrycznego,
c) wymiana tablic,
d) pomiary elektryczne,
e) sporządzenie dokumentacji dla zakładu energetycznego,
f) inne roboty towarzyszące związane z technologią poszczególnych branż robót.

4.5.3.)Główny kod CPV

45000000-7 - Roboty budowlane

4.5.4.)Dodatkowy kod CPV

45330000-9 - Roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne

45310000-3 - Roboty instalacyjne elektryczne

4.5.5.)Wartość części

35762,31 PLN

4.5.1.)Krótki opis przedmiotu zamówienia

Remont pustostanów lokali mieszkalnych w zasobach administrowanych przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Włochy
m.st. Warszawy:
Część III – lokal nr 51 w budynku przy ul. Naukowej 4

Zamówienie obejmuje wykonanie robót:
1. Zakres podstawowych robót budowlanych obejmuje m.in.:
a) wymiana stolarki okiennej,
b) wymiana stolarki drzwiowej,
c) wymiana posadzek,
d) roboty murarskie i tynkarskie,
e) roboty szklarskie,
f) roboty glazurnicze,
g) roboty malarskie.
2. Zakres podstawowych robót sanitarnych obejmuje m.in.:
a) wymiana urządzeń sanitarnych,
b) wymiana podejść do urządzeń sanitarnych,
c) wymiana osprzętu,
d) częściowe wymiany lokalówek,
e) pomiary szczelności instalacji.
3. Zakres podstawowych robót elektrycznych obejmuje m.in.:
a) wymiana instalacji wewnątrz lokalu i do WLZ,
b) wymiana osprzętu elektrycznego,
c) wymiana tablic,
d) pomiary elektryczne,
e) sporządzenie dokumentacji dla zakładu energetycznego,
f) inne roboty towarzyszące związane z technologią poszczególnych branż robót.

4.5.3.)Główny kod CPV

45000000-7 - Roboty budowlane

4.5.4.)Dodatkowy kod CPV

45330000-9 - Roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne

45310000-3 - Roboty instalacyjne elektryczne

4.5.5.)Wartość części

34177,44 PLN

4.5.1.)Krótki opis przedmiotu zamówienia

Remont pustostanów lokali mieszkalnych w zasobach administrowanych przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Włochy
m.st. Warszawy:
Część IV – lokal nr 10 w budynku przy ul. Rybnickiej 28

Zamówienie obejmuje wykonanie robót:
1. Zakres podstawowych robót budowlanych obejmuje m.in.:
a) wymiana stolarki okiennej,
b) wymiana stolarki drzwiowej,
c) wymiana posadzek,
d) roboty murarskie i tynkarskie,
e) roboty szklarskie,
f) roboty glazurnicze,
g) roboty malarskie.
2. Zakres podstawowych robót sanitarnych obejmuje m.in.:
a) wymiana urządzeń sanitarnych,
b) wymiana podejść do urządzeń sanitarnych,
c) wymiana osprzętu,
d) częściowe wymiany lokalówek,
e) pomiary szczelności instalacji.
3. Zakres podstawowych robót elektrycznych obejmuje m.in.:
a) wymiana instalacji wewnątrz lokalu i do WLZ,
b) wymiana osprzętu elektrycznego,
c) wymiana tablic,
d) pomiary elektryczne,
e) sporządzenie dokumentacji dla zakładu energetycznego,
f) inne roboty towarzyszące związane z technologią poszczególnych branż robót.

4.5.3.)Główny kod CPV

45000000-7 - Roboty budowlane

4.5.4.)Dodatkowy kod CPV

45330000-9 - Roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne

45310000-3 - Roboty instalacyjne elektryczne

4.5.5.)Wartość części

23491,74 PLN

4.5.1.)Krótki opis przedmiotu zamówienia

Remont pustostanów lokali mieszkalnych w zasobach administrowanych przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Włochy
m.st. Warszawy:
Część V – lokal nr 6 w budynku przy ul. Rybnickiej 63

Zamówienie obejmuje wykonanie robót:
1. Zakres podstawowych robót budowlanych obejmuje m.in.:
a) wymiana stolarki okiennej,
b) wymiana stolarki drzwiowej,
c) wymiana posadzek,
d) roboty murarskie i tynkarskie,
e) roboty szklarskie,
f) roboty glazurnicze,
g) roboty malarskie.
2. Zakres podstawowych robót sanitarnych obejmuje m.in.:
a) wymiana urządzeń sanitarnych,
b) wymiana podejść do urządzeń sanitarnych,
c) wymiana osprzętu,
d) częściowe wymiany lokalówek,
e) pomiary szczelności instalacji.
3. Zakres podstawowych robót elektrycznych obejmuje m.in.:
a) wymiana instalacji wewnątrz lokalu i do WLZ,
b) wymiana osprzętu elektrycznego,
c) wymiana tablic,
d) pomiary elektryczne,
e) sporządzenie dokumentacji dla zakładu energetycznego,
f) inne roboty towarzyszące związane z technologią poszczególnych branż robót.

4.5.3.)Główny kod CPV

45000000-7 - Roboty budowlane

4.5.4.)Dodatkowy kod CPV

45330000-9 - Roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne

45310000-3 - Roboty instalacyjne elektryczne

4.5.5.)Wartość części

64893,41 PLN

Sekcja 5

Zakończenie postępowania

Część 1

Sekcja 6

ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA (dla części 1)

PunktPoleWartość
5.1.)Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania

Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem

5.2.)Podstawa prawna unieważnienia postępowania

art. 255 pkt 3 ustawy

5.2.1.)Przyczyna unieważnienia postępowania

Cena oferty najkorzystniejszej przewyższa kwotę, którą Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

Sekcja 7

ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA (dla części 2)

PunktPoleWartość
5.1.)Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania

Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem

5.2.)Podstawa prawna unieważnienia postępowania

art. 255 pkt 2 ustawy

5.2.1.)Przyczyna unieważnienia postępowania

Złożona oferta podlegała odrzuceniu.

Sekcja 8

ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA (dla części 3)

PunktPoleWartość
5.1.)Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania

Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem

5.2.)Podstawa prawna unieważnienia postępowania

art. 255 pkt 2 ustawy

5.2.1.)Przyczyna unieważnienia postępowania

Złożona oferta podlegała odrzuceniu.

Sekcja 9

ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA (dla części 4)

PunktPoleWartość
5.1.)Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania

Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się zawarciem umowy

Sekcja 10

OFERTY (dla części 4)

PunktPoleWartość
6.1.)Liczba otrzymanych ofert lub wniosków

3

6.1.1.)Liczba otrzymanych ofert wariantowych

0

6.1.2.)Liczba ofert dodatkowych

0

6.1.3.)Liczba otrzymanych od MŚP

3

6.1.4.)Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego

0

6.1.5.)Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG

0

6.1.6.)Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt

1

6.1.7.)Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt

0

6.2.)Cena lub koszt oferty z najniższą ceną lub kosztem

21384,32 PLN

6.3.)Cena lub koszt oferty z najwyższą ceną lub kosztem

24021,39 PLN

6.4.)Cena lub koszt oferty wykonawcy, któremu udzielono zamówienia

21384,32 PLN

6.5.)Do wyboru najkorzystniejszej oferty zastosowano aukcję elektroniczną

Nie

6.6.)Oferta wybranego wykonawcy jest ofertą wariantową

Nie

Sekcja 11

WYKONAWCA, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA (dla części 4)

PunktPoleWartość
7.1.)Czy zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie zamówienia

Nie

7.2.)Wielkość przedsiębiorstwa wykonawcy

Mikro przedsiębiorca

7.3.)Dane (firmy) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia
7.3.1)Nazwa (firma) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia

″REVI-PRO″ Sp. z o.o.

7.3.2)Krajowy Numer Identyfikacyjny

796-301-78-19

7.3.3)Ulica

Jastrzębia

7.3.4)Miejscowość

Jastrzębia

7.3.5)Kod pocztowy

26-631

7.3.6.)Województwo

mazowieckie

7.3.7.)Kraj

Polska

7.3.8.)Czy wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom?

Nie

Sekcja 12

UMOWA (dla części 4)

PunktPoleWartość
8.1.)Data zawarcia umowy

2026-09-01

8.2.)Wartość umowy/umowy ramowej

21384,32 PLN

8.3.)Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej

30 dni

8.4.)Zamawiający przewiduje następujące wymagania związane z realizacją zamówienia

w zakresie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, w okolicznościach, o których mowa w art. 95 ustawy

Sekcja 13

ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA (dla części 5)

PunktPoleWartość
5.1.)Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania

Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się zawarciem umowy

Sekcja 14

OFERTY (dla części 5)

PunktPoleWartość
6.1.)Liczba otrzymanych ofert lub wniosków

3

6.1.1.)Liczba otrzymanych ofert wariantowych

0

6.1.2.)Liczba ofert dodatkowych

0

6.1.3.)Liczba otrzymanych od MŚP

3

6.1.4.)Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego

0

6.1.5.)Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG

0

6.1.6.)Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt

1

6.1.7.)Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt

0

6.2.)Cena lub koszt oferty z najniższą ceną lub kosztem

64266,21 PLN

6.3.)Cena lub koszt oferty z najwyższą ceną lub kosztem

73708,09 PLN

6.4.)Cena lub koszt oferty wykonawcy, któremu udzielono zamówienia

64266,21 PLN

6.5.)Do wyboru najkorzystniejszej oferty zastosowano aukcję elektroniczną

Nie

6.6.)Oferta wybranego wykonawcy jest ofertą wariantową

Nie

Sekcja 15

WYKONAWCA, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA (dla części 5)

PunktPoleWartość
7.1.)Czy zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie zamówienia

Nie

7.2.)Wielkość przedsiębiorstwa wykonawcy

Mikro przedsiębiorca

7.3.)Dane (firmy) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia
7.3.1)Nazwa (firma) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia

WALDEMAR DRÓZD USŁUGI OGÓLNOBUDOWLANE

7.3.2)Krajowy Numer Identyfikacyjny

522-107-46-72

7.3.3)Ulica

płk. Stanisława Dąbka 5 lok. 7A

7.3.4)Miejscowość

Warszawa

7.3.5)Kod pocztowy

02-495

7.3.6.)Województwo

mazowieckie

7.3.7.)Kraj

Polska

7.3.8.)Czy wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom?

Nie

Sekcja 16

UMOWA (dla części 5)

PunktPoleWartość
8.1.)Data zawarcia umowy

2026-08-25

8.2.)Wartość umowy/umowy ramowej

64266,21 PLN

8.3.)Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej

30 dni

8.4.)Zamawiający przewiduje następujące wymagania związane z realizacją zamówienia

w zakresie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, w okolicznościach, o których mowa w art. 95 ustawy

Analiza rynku

Typowy budżet zamawiającego w tej kategorii CPV, podobne postępowania oraz historia zamawiającego i rynek lokalny.

Typowy budżet w tej kategorii CPV

45000000-7Roboty budowlane
Wszystkie przetargi w tej kategorii
Mediana budżetu
550 000 zł
Próbka: 1591 postępowań
Ostatnie 12 miesięcy
Środkowe 50% w przedziale
233 195 zł1 818 393 zł
Rozstęp międzykwartylowy
1 585 199 zł
Źródło próbki
CPV 45000000· dokładne dopasowanie (8 cyfr)
Dolny kwartyl
233 195 zł
Mediana
550 000 zł
Górny kwartyl
1 818 393 zł
Jak liczymy benchmark?

Statystyki obliczamy z pola wartość szacunkowa zamówienia podanego przez zamawiającego w ogłoszeniu: to budżet planowany, nie zawsze odpowiada cenie kontraktowej po rozstrzygnięciu. Używamy percentyli (mediana, Q1, Q3), więc wyniki są odporne na pojedyncze ekstremalne ogłoszenia.

Dokumenty i komunikacja

Platforma składania ofert, linki do dokumentacji i dane kontaktowe zamawiającego.

Najczęstsze pytania o to ogłoszenie

Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy prowadzi postępowanie, a miejscem realizacji jest Warszawa.
Łączna wartość części rozstrzygnięcia wynosi 85 651 zł. Kwota pochodzi ze struktury części opublikowanej w ogłoszeniu o wyniku.
Ogłoszenie zostało oznaczone kodem CPV 45000000-7 (Roboty budowlane). CPV (Common Procurement Vocabulary) to unijny słownik klasyfikacyjny, dzięki któremu możesz łatwo porównać to postępowanie z podobnymi zamówieniami w tej samej kategorii.
Zamówienie zostało udzielone: ″REVI-PRO″ Sp. z o.o. (Jastrzębia). Szczegóły wyboru, punktacji i opublikowanych kwot znajdziesz w treści ogłoszenia o wyniku.
W postępowaniu złożono 3 oferty. Liczba ofert jest istotnym wskaźnikiem konkurencyjności rynku dla tego typu zamówień.
Pełne ogłoszenie jest dostępne w oficjalnym źródle (Biuletyn Zamówień Publicznych). Atlas Przetargów prezentuje treść zgodnie z dokumentem źródłowym wraz z linkiem do oryginału.