Postępowanie unieważnione — nie wybrano wykonawcy

Przed otwarciem ofert Zamawiający udostępnił informację, że kwota, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, wynosi 150 000,00 zł brutto. W przedmiotowym postępowaniu najniższa zaoferowana cena wynosi 337 027,49 zł brutto, a zatem przewyższa kwotę przeznaczoną przez Zamawiającego na sfinansowanie zamówienia o 187 027,49 zł brutto. Zamawiający nie ma możliwości zwiększenia kwoty przeznaczonej na sfinansowanie zamówienia do wysokości umożliwiającej jego udzielenie. Wobec powyższego zachodzi przesłanka określona w art. 255 pkt 3 ustawy Prawo zamówień publicznych, skutkująca obowiązki

Podstawa: art. 255 pkt 3 ustawy

Oferty w postępowaniu
4 ofertywszystkie od małych i średnich firm
ZakończoneBZPOgłoszenie o wyniku postępowania
Wynik postępowania

Modernizacja dróg gminnych (Ostatni Grosz) - Dojazd do gruntów rolnych w miejscowości Ostatni Grosz

Zamawiający Gmina Zduny (Zduny, Wielkopolskie) opublikował wynik postępowania „Modernizacja dróg gminnych (Ostatni Grosz) - Dojazd do gruntów rolnych w miejscowości…”. Złożono 4 oferty.

Zamawiający: Gmina ZdunyZduny, Wielkopolskie (powiat Krotoszyński →)opublikowano 26 sierpnia 2026
Wartość całego ogłoszenia wynikowego
Nie podanoMediana planowanego budżetu w kategorii: 754 551 zł
Liczba ofert
4 oferty
Konkurencyjność
~4,4 oferty
wysoka
tyle średnio w tej branży i regionie

Przebieg postępowania

2 wpisy

Analiza wyniku postępowania

Podsumowanie
  • 1

    DecyzjaPostępowanie unieważniono bez wyboru wykonawcy. Powód: Przed otwarciem ofert Zamawiający udostępnił informację, że kwota, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, wynosi 150 000,00 zł brutto. W przedmiotowym postępowaniu najniższa zaoferowana cena wynosi 337 027,49 zł brutto, a zatem przewyższa… Podstawa: art. 255 pkt 3 ustawy.

  • 2

    OfertyW postępowaniu złożono 4 oferty, wszystkie od małych i średnich firm.

Na podstawie ogłoszenia · Zawsze weryfikuj z oryginalnym ogłoszeniem

Przejdź do nawigacji sekcji

Wynik postępowania

Pełna treść wyniku postępowania wraz z informacją o rozstrzygnięciu i dokumentem źródłowym.

Sekcje ogłoszenia
Sekcja 1

Zamawiający

PunktPoleWartość
1.1.)Rola zamawiającego

Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego

1.2.)Nazwa zamawiającego

GMINA ZDUNY

1.4)Krajowy Numer Identyfikacyjny

REGON 250855430

1.5)Adres zamawiającego
1.5.1.)Ulica

Rynek 2

1.5.2.)Miejscowość

Zduny

1.5.3.)Kod pocztowy

63-760

1.5.4.)Województwo

wielkopolskie

1.5.5.)Kraj

Polska

1.5.6.)Lokalizacja NUTS 3

PL416 - Kaliski

1.5.7.)Numer telefonu

(62) 721 50 01

1.5.9.)Adres poczty elektronicznej

zduny@zduny.pl

1.5.10.)Adres strony internetowej zamawiającego

http://www.zduny.pl

1.6.)Adres strony internetowej prowadzonego postępowania

https://platformazakupowa.pl/transakcja/1348225

1.7.)Rodzaj zamawiającego

Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego

1.8.)Przedmiot działalności zamawiającego

Ogólne usługi publiczne

Sekcja 2

Informacje podstawowe

PunktPoleWartość
2.1.)Ogłoszenie dotyczy

Zamówienia publicznego

2.2.)Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług

Nie

2.3.)Nazwa zamówienia albo umowy ramowej

Modernizacja dróg gminnych (Ostatni Grosz) - Dojazd do gruntów rolnych w miejscowości Ostatni Grosz

2.4.)Identyfikator postępowania

ocds-148610-0e2ab962-2741-4cf0-a762-5ecde7dfc03a

2.5.)Numer ogłoszenia

2026/BZP 00409084

2.6.)Wersja ogłoszenia

01

2.7.)Data ogłoszenia

2026-08-26

2.8.)Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań

Nie

2.11.)Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej

Nie

2.13.)Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy

Tak

2.14.)Numer ogłoszenia

2026/BZP 00359728

Sekcja 3

Tryb udzielenia zamówienia lub zawarcia umowy ramowej

PunktPoleWartość
3.1.)Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną

Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 2 ustawy

Sekcja 4

Przedmiot zamówienia

PunktPoleWartość
4.1.)Numer referencyjny

ZP.271.22.2026

4.2.)Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania

Nie

4.3.)Wartość zamówienia

121951,22 PLN

4.4.)Rodzaj zamówienia

Roboty budowlane

4.5.1.)Krótki opis przedmiotu zamówienia

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych w ramach zadania pn. „Dojazd do gruntów rolnych w miejscowości Ostatni Grosz”, obejmujących remont drogi gminnej na odcinku o długości około 768,50 m.
Zakres zamówienia obejmuje w szczególności wykonanie robót przygotowawczych, rozbiórkowych i ziemnych, wykonanie nawierzchni z kruszywa łamanego stabilizowanego mechanicznie, poboczy gruntowych, przepustu oraz robót wykończeniowych.
Szczegółowy zakres, ilość i sposób wykonania robót określają dokumentacja projektowa, przedmiar robót oraz Szczegółowa Specyfikacja Techniczna wykonania i odbioru robót, stanowiące załączniki do SWZ.

Przedmiar robót ma wyłącznie charakter pomocniczy. Mając na uwadze, że w niniejszym postępowaniu przyjęto cenę ryczałtową za wykonanie przedmiotu zamówienia, wykonawca przygotuje ofertę na podstawie załączonej do swz dokumentacji. W przypadku, gdy w jakimkolwiek dokumencie stanowiącym element opisu przedmiotu zamówienia pojawią się wskazania znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, źródła lub szczególnego procesu, który charakteryzuje produkty lub usługi dostarczane przez konkretnego wykonawcę lub pojawiają się wskazania norm (jeżeli mogłoby to doprowadzić do uprzywilejowania lub wyeliminowania niektórych wykonawców lub jego produktów), należy rozumieć, że jest to uzasadnione specyfiką przedmiotu zamówienia i Zamawiający nie może opisać przedmiotu zamówienia za pomocą dostatecznie dokładnych określeń, a określenia te należy traktować jako przykładowe pod względem parametrów technicznych i funkcjonalnych. W takich okolicznościach Zamawiający dopuszcza możliwość składania w ofercie rozwiązań równoważnych, wskazując, iż minimalne wymagania, jakim mają odpowiadać rozwiązania równoważne, to wymagania nie gorsze od parametrów wskazanych w tych dokumentach.
Jeżeli w załącznikach do niniejszej SWZ zostało wskazane pochodzenie (marka, znak towarowy, producent, dostawca) materiałów, należy je traktować jako przykładowe, mające na celu doprecyzowanie przedmiotu zamówienia oraz określające standard techniczny i jakościowy. Zamawiający dopuszcza oferowanie materiałów lub rozwiązań równoważnych, pod warunkiem, że zagwarantują one uzyskanie parametrów technicznych nie gorszych od założonych w wyżej wymienionych dokumentach.

Wykonawca, który zdecyduje się stosować urządzenia i materiały równoważne w stosunku do opisywanych w dokumentacji, obowiązany jest wykazać, że oferowane przez niego urządzenia i materiały spełniają wymagania określone przez Zamawiającego. Zamawiający informuje także, że w sytuacji, gdy proponowane przez Wykonawcę materiały i urządzenia zamienne inne niż określone w dokumentacji posiadać będą parametry techniczne, funkcjonalne i jakościowe gorsze od określonych w dokumentacji, spowoduje to uznanie przez Zamawiającego, że złożona oferta nie odpowiada treści SWZ w zakresie opisu przedmiotu zamówienia, dalej zostanie odrzucona.

Jeżeli Zamawiający dopuszcza rozwiązania równoważne opisywane w SWZ, ale nie podaje minimalnych parametrów, które by tę równoważność potwierdzały -wykonawca obowiązany jest zaoferować produkt o właściwościach zbliżonych, nadający się funkcjonalnie do zapotrzebowanego zastosowania (arg. na podstawie sentencji wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 14 października 2013 r. [sygn. akt: KIO 2315/13]).
Zastosowanie rozwiązań równoważnych nie może prowadzić do pogorszenia właściwości przedmiotu zamówienia w stosunku do przewidzianych w dokumentacji technicznej, ani do zmiany ceny, ani do naruszenia przepisów prawa.
Jednocześnie wymogi muszą być spełnione w zakresie:
a) gabarytów i konstrukcji (wielkość, rodzaj, właściwości fizyczne oraz liczba elementów składowych);
b) charakteru użytkowego (tożsamość funkcji);
c) parametrów technicznych (wytrzymałość, trwałość, dane techniczne, konstrukcje);
d) parametrów bezpieczeństwa użytkowania;
e) standardów emisyjnych

Wykonawca jest zobowiązany do przedstawienia Zamawiającemu harmonogramu rzeczowo-finansowego sporządzonego przez Wykonawcę w terminie nie dłuższym niż 3 dni od daty podpisania Umowy.
Harmonogram należy przygotować w oparciu o elementy składowe wynikające z przedmiarów robót oraz dokumentacji projektowej.
Zakres robót oraz kwoty wskazane w harmonogramie w odniesieniu do poszczególnych pozycji muszą być adekwatne do rzeczywiście ponoszonych kosztów,
Harmonogram wymaga pisemnej pod rygorem nieważności akceptacji Zamawiającego. Zamawiającemu przysługuje prawo do zmian w haromonogramie, które są dla Wykonawcy wiążące. Harmonogram prac może zostać zmieniony w trakcie realizacji prac za pisemną pod rygorem nieważności zgodą Zamawiającego. Zmiana harmonogramu nie stanowi zmiany umowy i nie wymaga aneksu jeżeli nie wpływa na ostateczny termin realizacji umowy.
Wykonawca wraz z ofertą zobowiązany jest złożyć "uproszczony kosztorys ofertowy, sporządzony na podstawie przedmiaru robót i załączonej dokumentacji projektowej i technicznej.
Niezłożenie wraz z ofertą ww. kosztorysu ofertowego spowoduje odrzucenie oferty na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp ponieważ zgodnie z wyrokiem Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 28 września 2021 r. [sygn. akt: KIO 2377/21] niezłożenie przez wykonawcę wskazanego kosztorysu uniemożliwia zamawiającemu prowadzenie negocjacji z wykonawcą.

4.5.3.)Główny kod CPV

45233140-2 - Roboty drogowe

Sekcja 5

Zakończenie postępowania

PunktPoleWartość
5.1.)Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania

Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się unieważnieniem

5.2.)Podstawa prawna unieważnienia postępowania

art. 255 pkt 3 ustawy

5.2.1.)Przyczyna unieważnienia postępowania

Przed otwarciem ofert Zamawiający udostępnił informację, że kwota, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, wynosi 150 000,00 zł brutto.



W przedmiotowym postępowaniu najniższa zaoferowana cena wynosi 337 027,49 zł brutto, a zatem przewyższa kwotę przeznaczoną przez Zamawiającego na sfinansowanie zamówienia o 187 027,49 zł brutto. Zamawiający nie ma możliwości zwiększenia kwoty przeznaczonej na sfinansowanie zamówienia do wysokości umożliwiającej jego udzielenie. Wobec powyższego zachodzi przesłanka określona w art. 255 pkt 3 ustawy Prawo zamówień publicznych, skutkująca obowiązkiem unieważnienia postępowania

Sekcja 6

Oferty

PunktPoleWartość
6.1.)Liczba otrzymanych ofert lub wniosków

4

6.1.3.)Liczba otrzymanych od MŚP

4

6.1.4.)Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego

0

6.1.5.)Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG

0

6.1.6.)Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt

0

6.1.7.)Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt

0

6.2.)Cena lub koszt oferty z najniższą ceną lub kosztem

337027,49 PLN

6.3.)Cena lub koszt oferty z najwyższą ceną lub kosztem

391159,73 PLN

Analiza rynku

Typowy budżet zamawiającego w tej kategorii CPV, podobne postępowania oraz historia zamawiającego i rynek lokalny.

Typowy budżet w tej kategorii CPV

45233140-2Roboty drogowe
Wszystkie przetargi w tej kategorii
Mediana budżetu
754 551 zł
Próbka: 216 postępowań
Ostatnie 12 miesięcy
Środkowe 50% w przedziale
362 593 zł2 278 094 zł
Rozstęp międzykwartylowy
1 915 502 zł
Źródło próbki
CPV 45233140· dokładne dopasowanie (8 cyfr)
Dolny kwartyl
362 593 zł
Mediana
754 551 zł
Górny kwartyl
2 278 094 zł
Jak liczymy benchmark?

Statystyki obliczamy z pola wartość szacunkowa zamówienia podanego przez zamawiającego w ogłoszeniu: to budżet planowany, nie zawsze odpowiada cenie kontraktowej po rozstrzygnięciu. Używamy percentyli (mediana, Q1, Q3), więc wyniki są odporne na pojedyncze ekstremalne ogłoszenia.

Dokumenty i komunikacja

Platforma składania ofert, linki do dokumentacji i dane kontaktowe zamawiającego.

Platforma zakupowa

Miejsce składania ofert lub komunikacji z zamawiającym.

Kontakt i komunikacja

Najczęstsze pytania o to ogłoszenie

Gmina Zduny prowadzi postępowanie, a miejscem realizacji jest Zduny.
Ogłoszenie zostało oznaczone kodem CPV 45233140-2 (Roboty drogowe). CPV (Common Procurement Vocabulary) to unijny słownik klasyfikacyjny, dzięki któremu możesz łatwo porównać to postępowanie z podobnymi zamówieniami w tej samej kategorii.
W postępowaniu złożono 4 oferty. Liczba ofert jest istotnym wskaźnikiem konkurencyjności rynku dla tego typu zamówień.
Pełne ogłoszenie jest dostępne w oficjalnym źródle (Biuletyn Zamówień Publicznych). Atlas Przetargów prezentuje treść zgodnie z dokumentem źródłowym wraz z linkiem do oryginału.