Postępowanie zakończone — wybrano wykonawcę
Wybrany wykonawca
Wartość umowy
51 000 zł
Umowa zawarta
28 lipca 2026
Okres realizacji
60 dni
Oferty w postępowaniu
8 ofertceny: 51 000 zł – 117 342 złodrzucone: 1wszystkie od małych i średnich firm
Wybrano najtańszą ofertę
Kryteria wyboru
Cena60%Czas realizacji badania30%Dodatkowe doświadczenie Wykonawcy10%
ZakończoneBZPOgłoszenie o wyniku postępowania
Wynik postępowania

PZP.2.2026 - Przeprowadzenie badania CAWI pn. „Wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji przez osoby pracujące w Polsce”.

Zamawiający Polski Instytut Ekonomiczny (Warszawa, Mazowieckie) rozstrzygnął postępowanie „PZP.2.2026 - Przeprowadzenie badania CAWI pn. Wykorzystanie generatywnej sztucznej…”, wybierając ofertę wykonawcy Centrum Badań Terenowych Anna i Radosław Meissner s.c. Wartość umowy: 51 000 zł. Złożono 8 ofert.

Zamawiający: Polski Instytut EkonomicznyWarszawa, Mazowieckieopublikowano 4 sierpnia 2026
Wartość umowy
51 000 zł
Liczba ofert
8 ofert
Konkurencyjność
~4,4 oferty
wysoka
tyle średnio w tej branży i regionie

Przebieg postępowania

2 wpisy
  1. Ogłoszenie

    19 czerwca 2026

    Termin ofert: 30 czerwca 2026 09:00
    Otwórz ogłoszenie →
  2. Wynik: wybrano wykonawcęBieżące

    04 sierpnia 2026

    8 ofert1 wykonawca

Analiza wyniku postępowania

Podsumowanie
  • 1

    WykonawcaWybrano ofertę firmy Centrum Badań Terenowych Anna i Radosław Meissner s.c. (Leszno), mikrofirma.

  • 2

    UmowaWartość umowy: 51 000,00 zł (umowę zawarto 28 lipca 2026 r.).

  • 3

    OfertyW postępowaniu złożono 8 ofert; ceny wahały się od 51 000,00 zł do 117 342,00 zł. Odrzucono 1 ofertę.

  • 4

    TerminOkres realizacji umowy: 60 dni.

Na podstawie ogłoszenia · Zawsze weryfikuj z oryginalnym ogłoszeniem

Przejdź do nawigacji sekcji

Wynik postępowania

Pełna treść wyniku postępowania wraz z informacją o rozstrzygnięciu i dokumentem źródłowym.

Sekcje ogłoszenia
Sekcja 1

Zamawiający

PunktPoleWartość
1.1.)Rola zamawiającego

Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego

1.2.)Nazwa zamawiającego

Polski Instytut Ekonomiczny

1.4)Krajowy Numer Identyfikacyjny

REGON 381375093

1.5)Adres zamawiającego
1.5.1.)Ulica

Al. Jerozolimskie 87

1.5.2.)Miejscowość

Warszawa

1.5.3.)Kod pocztowy

02-001

1.5.4.)Województwo

mazowieckie

1.5.5.)Kraj

Polska

1.5.6.)Lokalizacja NUTS 3

PL911 - Miasto Warszawa

1.5.9.)Adres poczty elektronicznej

administracja@pie.net

1.5.10.)Adres strony internetowej zamawiającego

https://pie.net.pl/

1.6.)Adres strony internetowej prowadzonego postępowania

https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-750bf5ec-7fc0-4819-bf96-ec5cab655522

1.7.)Rodzaj zamawiającego

Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - inne państwowe i samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych

1.8.)Przedmiot działalności zamawiającego

Ogólne usługi publiczne

Sekcja 2

Informacje podstawowe

PunktPoleWartość
2.1.)Ogłoszenie dotyczy

Zamówienia publicznego

2.2.)Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług

Nie

2.3.)Nazwa zamówienia albo umowy ramowej

PZP.2.2026 - Przeprowadzenie badania CAWI pn. „Wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji przez osoby pracujące w Polsce”.

2.4.)Identyfikator postępowania

ocds-148610-750bf5ec-7fc0-4819-bf96-ec5cab655522

2.5.)Numer ogłoszenia

2026/BZP 00377244

2.6.)Wersja ogłoszenia

01

2.7.)Data ogłoszenia

2026-08-04

2.8.)Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań

Tak

2.9.)Numer planu postępowań w BZP

2026/BZP 00153919/01/P

2.10.)Identyfikator pozycji planu postępowań

1.3.3 Przeprowadzenie badań przy zastosowaniu technik do gromadzenia danych CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing) i/lub CAWI (Computer-Assisted Web Interview) - badania ilościowe.

2.11.)Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej

Nie

2.13.)Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy

Tak

2.14.)Numer ogłoszenia

2026/BZP 00299422

Sekcja 3

Tryb udzielenia zamówienia lub zawarcia umowy ramowej

PunktPoleWartość
3.1.)Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną

Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy

Sekcja 4

Przedmiot zamówienia

PunktPoleWartość
4.1.)Numer referencyjny

PZP.2.2026

4.2.)Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania

Nie

4.3.)Wartość zamówienia

58943,09 PLN

4.4.)Rodzaj zamówienia

Usługi

4.5.1.)Krótki opis przedmiotu zamówienia

Przedmiotem zamówienia jest przeprowadzenie badania CAWI pn. „Wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji przez osoby pracujące w Polsce”. Badanie powinno być przeprowadzone zgodnie z następującymi parametrami:
1 Nazwa badania Wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji przez
osoby pracujące w Polsce
2 Metoda badawcza ankieta internetowa (CAWI)
3 Szacowany średni czas trwania jednego
wywiadu 25-30 minut
4 Opis rodzaju pytań w kwestionariuszu
Zdecydowana większość to pytania zamknięte, w tym
pytania jednokrotnego wyboru oraz pytania na skali (np. Likerta)
5 Populacja
osoby indywidualne, wykonujące w ostatnim tygodniu pracę zarobową, zamieszkałe w Polsce (kwalifikacja zgodnie z załączonym screenerem).
6 Wielkość próby 3000
7 Maksymalna liczba dni roboczych na konsultację kwestionariusza badania oraz przygotowanie kompletnego skryptu badania
12 dni roboczych.
Uwaga: W tej części Zamawiający wymaga przeprowadzenia pilotażu kwestionariusza. Pilotaż powinien odbyć się na podpróbie składającej się z
minimum 100 osób. Czas wykonania pilotażu nie powinien przekraczać 3 dni roboczych. Pozostałe warunki pilotażu analogiczne do badania głównego.
8 Dodatkowe obowiązki Wykonawcy
a) Konsultacja metodologiczna kwestionariusza,
b) przeprowadzenie pilotażu badania,
c) raport z pilotażu obejmujący:
zestawienie czasów realizacji (łącznie i per blok) oraz dystrybucję czasów, mapę rezygnacji respondentów (drop-off) wraz ze wskazaniem pytań/bloków o podwyższonym ryzyku, listę problemów ze zrozumiałością pytań (z propozycjami doprecyzowań), wyniki kontroli logiki i funkcjonalności kwestionariusza (wykryte błędy i ich korekty), ocenę jakości pozyskiwania PKD i ISCO oraz rekomendacje ewentualnych zmian w sposobie zadawania tych pytań, proponowaną listę zmian w kwestionariuszu i/lub procedurze realizacji, wraz z uzasadnieniem wpływu na jakość pomiaru i obciążenie respondenta.
d) Dostarczenie kompletnej bazy danych, zawierającej dane jednostkowe z przeprowadzonych ankiet, w formacie umożliwiającym samodzielną analizę przez Zamawiającego (np. CSV, .sav, sps, xlsx), wraz z opisem zmiennych.
e) Dostarczenie kompletu wag wraz z opisem przeznaczenia każdej z nich:
- waga projektowa — korygująca dodatkową rekrutację (oversampling) użytkowników generatywnej AI względem bazy przesiewowej;
- waga poststratyfikacyjna (kalibracyjna) całej próby do struktury populacji osób pracujących wg GUS, na wymiarach: płeć, wiek, wykształcenie, grupa zawodowa ISCO (1 cyfra), wielkość miejscowości;
- waga końcowa dla estymat populacyjnych — kalibracja nałożona na wagę projektową, dostarczona jako gotowa do użycia kolumna;
- odrębna waga kalibrująca podpróbę użytkowników do przyjętego benchmarku struktury użytkowników.
a) dostarczenie raportu metodologicznego z realizacji badania, zawierającego m.in. dokumentację lejka screeningowego
9 Orientacyjny termin realizacji badania czerwiec-lipiec 2026 r.
10 Kryteria rekrutacyjne Do badania kwalifikowane są osoby w wieku 18+, które w ciągu ostatniego tygodnia wykonywały pracę/świadczenia zawodowe w Polsce w jednej z form: umowa o pracę, umowa zlecenia, umowa o dzieło, działalność B2B jako jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG). Przynajmniej 1500 osób, które ukończą badanie, musi być użytkownikami generatywnej sztucznej inteligencji do zadań zawodowych (pozytywna odpowiedź na pytanie z screenera poniżej)
11 Kryteria reprezentatywności próby
Na poziomie całej próby:
1. Płeć (kobieta/mężczyzna) - wypełnienie kwoty na
poziomie min. 80%; 2. Wiek (18-34, 35-44, 45-54, 55-64) - wypełnienie kwoty na poziomie min. 80%;
3. Wykształcenie (podstawowe/zawodowe /średnie/wyższe) - wypełnienie kwoty na poziomie min. 80%;
4. Grupa zawodów z klasyfikacji ISCO (1-cyfrowa) – wypełnienie kwoty na poziomie min. 80%.
5. Wielkość miejsca zamieszkania (wieś, miasto do 50 tys mieszkańców, miasto 50-100 tys. mieszkańców, miast 100-500 tys. mieszkańców,
miasto powyżej 500 tys. mieszkańców)
Kwoty przyjęte do doboru próby powinny odzwierciedlać strukturę populacji wg danych GUS.
Na poziomie grupy osób będących użytkownikami
generatywnej sztucznej inteligencji do zadań
zawodowych minimalne kwoty zostały zawarte w Tabeli 1
poniżej.
Tabela 1. Minimalne liczebności w grupach socjo-demograficznych dla osób będących użytkownikami generatywnej sztucznej inteligencji do zadań zawodowych
Wiek i płeć
18-34 35-44 45-54 55-64 Minimum w wierszu
Kobiety 170 140 105 55 470
Mężczyźni 180 145 110 60 495
Minimum w kolumnie 350 285 215 115 965
Poziom wykształcenia
Wyższe 450
Średnie 350
Podstawowe i
zasadnicze
150
Grupa zawodowa
ISCO (1 cyfra) grupy 4-5 (pracownicy biurowi, usług i sprzedaży) 250
ISCO (1 cyfra) grupy 6-9 (rolnicy, robotnicy, operatorzy, prace
proste)
120
Miejsce zamieszkania: wieś 200

2. Badanie będzie miało strukturę dwuetapową:
A. Etap 1 (screening wśród pracujących): wszyscy respondenci spełniający kryteria „pracującego” odpowiadają na pytania filtrujące:
„Czy w ciągu ostatnich trzech miesięcy korzystał(a) Pan/Pani z narzędzi sztucznej inteligencji (AI) do celów zawodowych?” (TAK/NIE).
Czy w ciągu ostatnich trzech miesięcy korzystał(a) Pan/Pani z narzędzi sztucznej inteligencji (AI) do celów innych niż zawodowe?” (TAK/NIE).
B. Etap 2a (pełny kwestionariusz – użytkownicy AI): respondenci, którzy odpowiedzą „TAK” na pierwsze pytanie z Etapu 1, realizują pełną ankietę dotyczącą wykorzystania AI w pracy.
C. Etap 2b (skrócony kwestionariusz i metryczka – użytkownicy AI ale nie do celów zawodowych): respondenci, którzy odpowiedzą „NIE” na pierwsze pytanie z Etapu 1, ale „TAK” na drugie pytanie realizują skróconą ankietę oraz moduł metryczkowy – bez części dotyczącej wykorzystania AI w pracy.
D. Etap 2c (skrócony kwestionariusz i metryczka – osoby nieużywające AI): respondenci, którzy
odpowiedzą „NIE” na oba pytania z Etapu 1, realizują skróconą ankietę oraz moduł metryczkowy
umożliwiający estymację penetracji AI w przekrojach (bez pełnej części tematycznej).
3. Od wszystkich pracujących (zarówno użytkowników, jak i osób nieużywających AI) Zamawiający wymaga zebrania co najmniej:
A. płeć, wiek (w uzgodnionych kategoriach), makroregion/województwo oraz wielkość miejscowości zamieszkania,
B. sekcja PKD pracodawcy / dominującej działalności (poziom sekcji – lista rozwijana),
C. Zawód (Odpowiedź wpisywana, podpowiada się lista zawodów z przesłanej przez nas bazy danych ponad 2900 zawodów wg klasyfikacji i specjalności PL) – wymaga funkcjonalność systemu do zbierania odpowiedzi umożliwiająca podpięcie takiej listy i podpowiadanie odpowiedzi przy wpisywaniu nazw zawodów. Przykładowa forma dostępna na tej stronie: https://www.nask.pl/indeks
D. wielka grupa zawodu ISCO-08/KZiS (1-cyfrowa) – w przypadku osób, które nie były w stanie zaklasyfikować wykonywanego zawodu do zawodów z listy opisanej powyżej,
E. opcjonalnie (do uzgodnienia): wielkość przedsiębiorstwa (np. 1–9 / 10–49 / 50–249 / 250+), forma zatrudnienia.

Szczegółowe informacje zawarte w SWZ

4.5.3.)Główny kod CPV

79311200-9 - Usługi przeprowadzania badań ankietowych

4.5.4.)Dodatkowy kod CPV

79315000-5 - Usługi badań społecznych

Sekcja 5

Zakończenie postępowania

PunktPoleWartość
5.1.)Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania

Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się zawarciem umowy

Sekcja 6

Oferty

PunktPoleWartość
6.1.)Liczba otrzymanych ofert lub wniosków

8

6.1.1.)Liczba otrzymanych ofert wariantowych

0

6.1.2.)Liczba ofert dodatkowych

0

6.1.3.)Liczba otrzymanych od MŚP

8

6.1.4.)Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego

0

6.1.5.)Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG

0

6.1.6.)Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt

1

6.1.7.)Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt

1

6.2.)Cena lub koszt oferty z najniższą ceną lub kosztem

51000,00 PLN

6.3.)Cena lub koszt oferty z najwyższą ceną lub kosztem

117342,00 PLN

6.4.)Cena lub koszt oferty wykonawcy, któremu udzielono zamówienia

51000,00 PLN

6.5.)Do wyboru najkorzystniejszej oferty zastosowano aukcję elektroniczną

Nie

6.6.)Oferta wybranego wykonawcy jest ofertą wariantową

Nie

Sekcja 7

Wykonawca, któremu udzielono zamówienia

PunktPoleWartość
7.1.)Czy zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie zamówienia

Nie

7.2.)Wielkość przedsiębiorstwa wykonawcy

Mikro przedsiębiorca

7.3.)Dane (firmy) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia
7.3.1)Nazwa (firma) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia

Centrum Badań Terenowych Anna i Radosław Meissner s.c.

7.3.2)Krajowy Numer Identyfikacyjny

6972387610

7.3.3)Ulica

ul. Jana Ostroroga 39/5

7.3.4)Miejscowość

Leszno

7.3.5)Kod pocztowy

64-100

7.3.6.)Województwo

wielkopolskie

7.3.7.)Kraj

Polska

7.4.)Czy wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom?

Tak

7.4.1.)Informacja o częściach zamówienia, których wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom, oraz nazwy ewentualnych podwykonawców, jeżeli są już znani

Centrum Badań Terenowych Radosław Meissner ul. Ostroroga 39/5, 64-100 Leszno

Sekcja 8

Umowa

PunktPoleWartość
8.1.)Data zawarcia umowy

2026-07-28

8.2.)Wartość umowy/umowy ramowej

51000,00 PLN

8.3.)Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej

60 dni

Analiza rynku

Typowy budżet zamawiającego w tej kategorii CPV, podobne postępowania oraz historia zamawiającego i rynek lokalny.

Typowy budżet w tej kategorii CPV

79311200-9Usługi przeprowadzania badań ankiet…
Wszystkie przetargi w tej kategorii
Brak danych benchmarkowych dla tej kategorii CPV.

W ostatnim roku nie znaleźliśmy wystarczającej liczby podobnych postępowań z podaną wartością szacunkową, żeby policzyć statystyki. Zobacz wszystkie przetargi w tej kategorii →

Dokumenty i komunikacja

Platforma składania ofert, linki do dokumentacji i dane kontaktowe zamawiającego.

Najczęstsze pytania o to ogłoszenie

Polski Instytut Ekonomiczny prowadzi postępowanie, a miejscem realizacji jest Warszawa.
Łączna wartość części rozstrzygnięcia wynosi 51 000 zł. Kwota pochodzi ze struktury części opublikowanej w ogłoszeniu o wyniku.
Ogłoszenie zostało oznaczone kodem CPV 79311200-9 (Usługi przeprowadzania badań ankietowych). CPV (Common Procurement Vocabulary) to unijny słownik klasyfikacyjny, dzięki któremu możesz łatwo porównać to postępowanie z podobnymi zamówieniami w tej samej kategorii.
Zamówienie zostało udzielone: Centrum Badań Terenowych Anna i Radosław Meissner s.c. (Leszno). Szczegóły wyboru, punktacji i opublikowanych kwot znajdziesz w treści ogłoszenia o wyniku.
W postępowaniu złożono 8 ofert. Liczba ofert jest istotnym wskaźnikiem konkurencyjności rynku dla tego typu zamówień.
Pełne ogłoszenie jest dostępne w oficjalnym źródle (Biuletyn Zamówień Publicznych). Atlas Przetargów prezentuje treść zgodnie z dokumentem źródłowym wraz z linkiem do oryginału.